Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

Faramir

Faramir

Syn Denethora, bratr Boromira. Zprvu podceňovaný, poté zasloužený hrdina.

Sezóny 2
2002 - 2003

Jeho matka zemřela, když mu bylo pouhých dvanáct let. Otec jej přehlížel a málem ve svém šílenství nakonec i zahubil. Bratr, který mu byl vždy nápomocen a jehož Faramir velice miloval, padl v boji se skřety. Přesto Faramir dokázal nalézt štěstí a stát se správcem po svém otci.

  • Hraje: David Wenham
  • Národnost: člověk z Gondoru
  • Narozen: 2983 Třetího věku
  • Zemřel: 26. února 82 Čtvrtého věku

Začátek

Faramir se narodil roku 2983 Třetího věku. Jako syn správce Denethora a kněžny Finduilas se odmala těšil velké úctě a patřil k privilegovaným dětem, které měly přístup jak k vysokému vzdělání, tak k dobrému výcviku, který z Faramira udělal schopného kapitána gondorských hraničářů. Ještě předtím však Finduilas zemřela.

Faramirovi tehdy bylo dvanáct let a smrt jeho matky ho velice zarmoutila. Naštěstí našel oporu ve svém bratru Boromirovi, který byl o pět let starší a zkušenější. Učil Faramira a byl to on, kdo v něm objevil nadání vést své muže do boje. O co více měl Faramir skvělý vztah s bratrem, tím horší byl ten s jeho otcem. Denethor byl od smrti své ženy pouze stínem svého dřívějšího já a stal se zapšklým samotářem. Jediný, kdo ho zajímal, a v nějž Denethor upínal svou naději i lásku, byl jeho právoplatný nástupce – Boromir. Faramir jakoby pro Denethora nic neznamenal.

Faramir platil za mnohem plaššího a obezřetnějšího člověka, než byl jeho bratr. Ten se nebál sám vrhnout do prohrané bitvy a často riskoval svůj život. Místo toho Faramir velký čas věnoval studiu umění hudby, malířství a architektury. V době, kdy Faramir dospíval, do Bílého města Minas Tirith (kde Denethor společně se svými syny žil) často zavítal Gandalf.

Navzdory tomu, že Faramirův otec Gandalfa neměl v oblibě, mladý hraničář si k čaroději našel svou cestu a rád s ním uvnitř velké knihovny trávil své volné chvíle. Fascinoval ho fakt, kolik toho Gandalf zná a snažil se od něj co nejvíce naučit. Byl to právě on, kdo čaroděje ve městě vždy srdečně vítal a koho měl Gandalf velmi rád. A to zejména díky jeho vztahu k umění a vzdělání, schopnosti naslouchat a pokoře, kterou mu projevoval.

V době Faramirova dospívání se jeho vztah s Boromirem ještě více prohloubil. Oba bratři si byli oporou a zároveň nejlepšími přáteli. Faramir s Boromirem ale museli neustále snášet nepříjemnosti od svého otce. A to zejména Faramir, jehož Denethor nepřestal opomíjet a před Boromirem jej schválně ponižoval. Tyto situace ale ještě více prokázaly pevnost jejich přátelství – Boromir se Faramira vždy zastával a mnohokrát se tak otevřeně postavil proti svému otci.

Bratři jsou rozděleni

Když mělo být rozhodnuto o osobě, která vyjede do Roklinky a zúčastní se tak sněmu, oba bratři dostali prorocký sen. Byl v něm Boromir na cestě do Roklinky. Faramir s bratrem se rozhodli ctít prorocký sen a směrem k elfskému městu vyrazil Boromir. Faramir nikdy nepochyboval o odvaze a odhodlání svého bratra a nedokázal si představit, že by jej něco zlomilo. Prsten to však dokázal…

Faramir byl zrovna na válečné výpravě, když k tábořišti, kde sídlil se svými muži, po řece Anduině doplavalo Boromirovo tělo. Pochopil, že padl při boji se skřety a velmi litoval bratrovy smrti. Byl to ten největší zármutek, jaký kdy v životě zažil.

Poté, co se setkal s Frodem a Samem, kteří byli na cestě k Hoře osudu, rozhodl se oba hobity zajmout. Chvíli se pak zdálo, že Prstenu podlehne i on. Dokázal se však ovládnout a po prozření, kdy zjistil, že Prsten nemůže přinést nic jiného než zkázu, oba hobity propustil.

Když se vrátil do Minas Tirith, Denethor mu nejprve tvrdě vyčetl ztrátu Prstenu a ještě více se se svým synem rozhádal. Je nutno dodat, že oba muži prožívali obrovskou krizi – kvůli smrti Boromira, ale také díky stále se zhoršující situaci jejich země.

Denethorovo bláznovství a setkání s Éowyn

V návalu zlosti a šílenství, které správce začalo sžírat, Denethor rozkázal Faramirovi opětovně dobýt skřety obsazené město Osgiliath. Celá Faramirova družina padla a sám kapitán utržil smrtelná zranění. I když přežil, stále mu hrozilo nebezpečí. Život mu zachránil až čaroděj Gandalf, který mu vyjel naproti z městských bran a svým Čistým světlem odehnal temné Nazgúly, kteří Faramira bezprostředně ohrožovali. Poté, co Denethor uviděl smrtelně raněného syna, zhrozil se své viny a naplno zešílel.

Přikázal připravit hranici, na které se chtěl společně se svým synem upálit. Nebýt hrdinství hobita Pipina, který Denethorovi sloužil jako páže a mohl informovat Gandalfa, Faramir by dozajista zemřel. Takto však čaroděj dokázal přijet včas a Faramira podruhé zachránil. Denethor se pak hořící vrhl z Bílé skály rovnou do právě probíhající bitvy.

Faramir byl odnesen do Domů uzdravování, kde se po bitvě potkal s neteří rohanského krále Théodena Éowyn. Oba se do sebe zamilovali. Krátce po korunovaci Aragorna za krále Gondoru a Arnoru se Faramir se svou láskou oženil. Pro krále se stal jeho pravou rukou a i když titul správce de facto zanikl se smrtí Denethora, post, jež obsadil Faramir, se tomuto postavení velice podobal. Rovněž mu bylo dáno knížectví Ithelien a krajina Emyn Aren. Od té doby byl proto znám jako Princ ithelienský a Pán Emyn Arenu.

Ve filmu

Ve filmové trilogii režiséra Petera Jacksona Faramira ztvárnil australský herec David Wenham.

Foto: 0

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Lord.Speedr

Lepšího správce si Aragorn přát nemohl. :-)

12.6.2013 | 21:21:55

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama