Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

Recenze

Recenze

Dlouho očekávaný snímek režiséra Petera Jacksona s názvem Hobit: Neočekávaná cesta si před pár hodinami konečně oficiálně odbyl svou českou premiéru. Je tedy nejvyšší čas, podívat se mu trochu na zoubek. Jak moc to ale bude doopravdy bolet?

1 0
13.12.2012

Filmový rok 2012 byl spojen s obrovskou mírou diváckého očekávání. Byli tu Avengers, první marvelácká týmovka spojující superhrdinské reky z jednotlivých jejich samostatných filmů. Prometheus, návrat režiséra Ridleyho Scotta do světa Vetřelce po třiatřiceti letech. A nakonec Temný rytíř povstal, epické završení oslavované trilogie Christophera Nolana o Batmanovi. Ani jeden z těchto filmů však ve svých očekáváních zároveň stále nedokázal předčít premiéru snímku, který si pro nás rok 2012 nechal až úplně nakonec. A sice prvního Hobita režiséra Petera Jacksona s podtitulem Neočekávaná cesta.

Každé očekávání s sebou ale logicky nese i strach z jeho nenaplnění. Onen temný mrak nejistoty vznášející se nad možností, že by Jackson, devět let od završení své fantastické a v jedné větě prakticky nepopsatelné trilogie Pán prstenů, mohl své fanoušky zklamat. Drtivá většina takovýchto nadšenců však od Jacksona přesto neočekává dalšího Pána prstenů, jak by se na první pohled mohlo zdát (a ti co ano, velmi rychle narazí), a bylo by proto nefér upírat jim tu skutečnost, že tato naprostá převaha fanoušků filmového (notabene knižního) Pána prstenů chápe rozdíl mezi touto epickou trilogií a podstatně jednodušším, kratším a celkově pohádkovějším Hobitem.

Otázku „dokáže Jackson totéž co před deseti lety“ tak v očích fanoušků nahradily otázky jiné. Otázky, které se začaly utvářet v momentě, kdy Peter Jackson ohlásil Hobita ne jako dvojfilm, nýbrž jako celou trilogii. Otázky typu: „Jak lze vůbec knihu, kratší než kterákoliv část Pána prstenů, natáhnout hned na tři filmy?“, „Jak chce Jackson takový trojdílný pohádkový výlet do Středozemě vůbec pojmout?“ a především: „Budou pak tyto filmy ještě vůbec o něčem?“

Odpovědi na tyto otázky vám začnou docházet už zhruba v polovině Neočekávané cesty. Adaptace Tolkienovy pohádkové knihy je zde totiž „pouze“ jedním z několika motivů, které Jacksona a všechny kolem něj k zrealizování tohoto projektu zjevně dohnaly. Neočekávaná cesta velmi často velmi přesně cituje svou knižní předlohu. Velmi často však dělá i přesný opak a ohýbá přitom základy Tolkienova původního příběhu, čímž vzniknou nové cestičky k jejím vlastním motivům a záměrům.

Jackson jakoby si uvědomil, že Hobit je jeho poslední pořádná šance návratu do filmové Středozemě, a rozhodl se ho tak ještě o to prodloužit a nacpat do něj všechno, co do „své“ Středozemě kdy jen nacpat chtěl. Můžete si to vyložit i jako čistě bezduchou honbu za penězi, jestli ale svou oddanost a úctu k Tolkienově práci kdy někdo skutečně v praxi dokázal a obhájil, tak právě Peter Jackson.

Jacksonova filmová neočekávaná cesta se tak dělí vesměs na tři rozcestí. Na adaptaci Tolkienovy knihy, na odvyprávění co možná nejvíce dosud neodvyprávěných vedlejších příběhů z různých historických bodů Středozemě, od flashbacků rýsující charaktery hlavních postav až po celou jednu dějovou linii nenápadně fungující jako předehra k Pánovi prstenů, a na obrovský pocit nostalgie. Ten pocit, když opět uvidíte Dno pytle, Roklinku, Froda nebo Elronda. Ten pocit, když se znovu ocitnete na Větrově, přestože s jeho funkcí ve Společenstvu prstenu zde nemá absolutně nic společného. A i ten pocit, který vám říká, že ten voiceoverem doprovázený příběh o hrdinovi, který uprostřed bitevní vřavy skolí mocného soka, jenž právě zabil jeho otce, už jste prostě někde viděli.

A ano. V určitých momentech se tenhle patlanec motivů může zdát už trochu moc přitažený za vlasy, když se nepolevující akce střídající akci začne měnit v až moc zběsilou horskou dráhu, nebo když si film naopak dělá odbočky v už existujících odbočkách, které by se v kontextu Pána prstenů nedostaly už ani na tu speciální rozšířenou DVD edici. Možná proto první Hobit nevyzní tak elegantně, uceleně a majestátně jako jeho předchůdci, já ale pořád chci víc.

Chci víc Martina Freemana, který jako Bilbo Pytlík podal ten nejlepší herecký výkon letošního roku. Chci víc Iana McKellena, který jakoby ze své role Gandalfa nikdy nevystoupil. A chci víc té dokonale sehrané bandy trpaslíků… Je vlastně až zarážející, že i přesto, jak často se první Hobit o kult Pána prstenů opírá, dokázal ve výsledku nabídnout skutečně něco, co vás nenutí tyhle dva světy vůbec srovnávat. A že kvůli modernímu 3D a revoluční dvojnásobné snímkové frekvenci (kterým jsem se při prvním zhlédnutí naštěstí vyhnul a vyhýbat se jim mohu i nadále) kamera často hýří všemi barvami LSD, to už se upřímně opravdu dá nějak přežít.

Když jsem prostě dokoukal prvního Hobita, nepřepadla mě melancholická touha pustit si znova Pána prstenů. Přepadlo mě nezadržitelné nutkání vidět dalšího Hobita. A to, myslím, mluví za vše.

Hodnocení: 80 %

Zdroj: 0

Diskuze /6

Hurley

Mimochodem těch záběrů, co ve filmu nakonec vůbec nebyly, v to traileru není málo. :)

čestný člen redakce
13.12.2012 | 9:08:23
Leuki

Newim jak vy lidi ale pro mě to byla BOMBAAAAA

13.12.2012 | 10:30:37
Sindar

Ja se nechci dlouze hadat takze ve strucnosti. Podle me jsou 3 filmy na Hobita + dodatky adekvatni a spis PP mohl byt navic.(i kdyz by zde bylo problematicke deleni casti nejspis)

13.12.2012 | 17:11:02
barahir

Tak přátelé, já jsem lehce zklamán, hlavně z toho, že Jackson propadl své megalomanii a prošpikoval film triky a CGI do takové míry, že se ztrácí atmosféra. Prostě CGI skřeti a zvířátka nee. Stejně tak létající talíře a stále někam padající trpaslíci a nepřehledné akční scény. O akrobatických kouscích na saních ani nemluvě. Tradičné skvělí byli všichni navrátivší, hlavně Glum a Galandriel. Celkově bych řekl, že rozdělení na tři filmy příběhu neprospělo. Pořád se dělají nějaké odbočky, které jsou sice zajímavé, ale tak nějak násilně vložené a příběh se posouvá pomalu. Snad to bude příště lepší. 75%

čestný člen redakce
15.12.2012 | 14:42:48
fanta2pomeranc

Krásný film, at si kdo chce co chce říká. :)

17.12.2012 | 15:05:24
Mixša.94

Někteří lidé jsou takový, že si všímají každé malé věci, která je přinutí zkritizovat film. Ať si ostatní říkají co chtějí, ale já si stále budu myslet, že Hobit je krásně natočený film, který je lepší než PP. Já jsem s Hobitem spokojená. :)

11.3.2016 | 20:58:21
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama