S02E04: The Red Dragon and the Gold

S02E04: The Red Dragon and the Gold

Criston Cole a Aemond vymyslí plán, díky kterému chtějí dobýt Havranův hřad, nicméně Aegonovi vadí jejich spolupráce, a tak se bitvy zúčastní i on. Daemon zjišťuje, jaké to je žít na Harrenově. Rhaenyra si je vědoma svých možností.

sk
7.7.2024
56 minut

Základní info:

Režie: Alan Taylor
Scénář: Ryan Condal
Hrají: Matt Smith (Daemon Targaryen), Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Olivia Cooke (Alicent Hightower), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Fabien Frankel (Criston Cole), Sonoya Mizuno (Mysaria), Matthew Needham (Larys Strong), Tom Glynn-Carney (Aegon II. Targaryen), Ewan Mitchell (Aemond Targaryen), Harry Collett (Jacaerys Velaryon), Bethany Antonia (Baela Targaryen), Jefferson Hall (Tyland Lannister), Freddie Fox (Gwayne Hightower), Gayle Rankin (Alys Řeka), Kurt Egyiawan (Orwyle), Abubakar Salim (Alyn z Loděnice), Simon Russell Beale (Simon Strong), Milly Alcock (Rhaenyra Targaryen), Nanna Blondell (Laena Velaryon), Paul Kennedy (Jasper Wylde), Anthony Flanagan (Steffon Darklyn), Phil Daniels (Gerardys), Michael Elwyn (Simon Staunton), Max Wrottesley (Lorent Marbrand), Nicholas Jones (Bartimos Celtigar), James Dreyfus (Gormon Massey), Jamie Kenna (Alfred Broome), Barney Fishwick (Martyn Reyne), Ralph Davis (Leon Estermont), Tok Stephen (Eddard Řeka), Vincent Regan (Rickard Thorne), Jack Parry-Jones (Willem Blackwood), Archie Barnes (Oscar Tully), Steven Pacey (Gunthor Darklyn), Tom Cawte (panoš), Paul Valentine (Germund Strong), Graeme McKnight (Paxter Strong), … 

Hlavní příběhové linie:

Harrenov

Daemona i nadále sužuje kletba Harrenova, protože má během spánku různé noční můry. Vzbudí ho až Simon Strong, který ho informuje o postupu Aegonových armád, které se vydaly do Říčních krajin. Vojska by co nevidět mohla být i před Harrenovem, a tak se Daemon setkává s Oscarem Tullym, vnukem lorda Tullyho. Ten mu ale nijak nepomůže.

Daemon má další noční můry, během kterých narazí na záhadnou Alys Řeku. Ta ví o jeho neklidném spaní, z čehož Daemon usoudí, že jde o velmi zvláštní ženu, snad čarodějnici. Následně začne ztrácet pojem o čase a najednou zjistí, že je na setkání s Willemem Blackwoodem.

Náplavomarka

Rhaenys se setkává s Alynem a spatří v něm svého muže, a tak Corlysovi poví, že ví, co je Alyn zač. Po menší hádce Rhaenys oznámí, že se vydá na Dračí kámen, aby pomohla své vnučce Baele, která je v tísni kvůli nepřítomnosti Rhaenyry.

Královo přístaviště

Alicent se setkává s velmistrem Orwylem, kterého požádá o směs, díky které bude mít jistotu, že neotěhotní. Na zasedání Malé rady je Aegon naštvaný na Laryse za to, že je jeho Harrenov v rukou černých. Když Aegon začne říkat, že chce dobýt Harrenov, Aemond ho informuje o tom, že Cole a jeho armáda místo na Harrenov směřují na Havranův hřad. Ten je podle něj důležitější než Harrenov, což se Aegonovi nelíbí.

Aegon se začne v Králově přístavišti nudit, a tak zajde za svou matkou, která mu vysvětlí, co má dělat správný král. Zatímco Aegon chce všechno řídit sám a bojovat, správně by měl naslouchat a vyčkávat. Prostě nedělat nic, protože to se od něj očekává. Aegon s tím však není spokojený, a tak se oblékne do své zbroje, osedlá si Sluncežára a vydá se Havranův hřad.

Dračí kámen

Baela a Jace se baví s válečnou radou, nicméně jim to moc nejde, protože k nim jen málokdo chová úctu. Rada se dožaduje toho, aby bylo svoláno veškeré vojsko, nicméně Rhaenys a následně i Corlys se je snaží přesvědčit o opaku. Corlys je navíc doslova znechucen jednáním členů rady, protože těm jde pouze o moc.

Královna se konečně vrátí na Dračí kámen, a tak se ihned setká s radou, které poví o tom, že byla jednat o míru s Alicent v Králově přístavišti. Rhaenyra následně zjišťuje, jak pokračuje Coleova armáda, a tak je nucena bránit Havranův hřad. Rhaenyra přemýšlí nad tím, kterého dračího jezdce pošle na pomoc, a tak se Rhaenys sama nabídne. Ta je totiž nejlogičtější volbou.

Během toho, co se Rhaenys připravuje na odlet, se Rhaenyra sejde se svým synem Jacaerysem, kterého poví o písni ledu a ohně, o které jí kdysi řekl její otec. Rhaenyra tímto zaručila, že jakmile odejde z tohoto světa, její nejstarší následník bude vědět o tomto poslání.

Šerodol

Zeleným se podaří dobýt hrad Šerodol, a tak se Criston Cole vypořádává se všemi poraženými přeživšími. Těm dá na výběr smrt nebo změnu strany. Každopádně si následně předvolá lorda Gunthora Darklyna, pána Šerodolu, kterého popraví.

Havranův hřad

Zelení rozbijou tábor v lese u Havranova hřadu, ale Gwayne Hightower stále netuší, proč místo Havranova hřadu nešli obléhat Harrenov. Criston Cole mu nechce říct plán, který vymyslel s Aemondem, a tak Gwaynea opustí a zavelí k útoku.

Vojáci lorda Stauntona brání Havranův hřad, ale naštěstí jim Rhaenys přiletí na pomoc. Její Meleys začne pálit na útočící vojsko, což je přesně to, o co Cole usiloval. Vojsko dá Aemondovi, který je nedaleko s Vhagar, informaci o tom, že má opustit svůj úkryt a zlikvidovat Rhaenys. Aemond je připraven to vykonat, nicméně když spatří svého bratra na Sluncežárovi, zůstane vyčkávat.

Criston necháme, proč Aemond ještě nevyrazil, a tak apeluje na to, aby ho vojsko opět upozornilo. Aegon se mezitím pustí do souboje s Rhaenys, nicméně Meleys začne jednoznačně vyhrávat. V tu chvíli však vyletí Aemond a Vhagar sežehne oba draky, kvůli čemuž Sluncežár padne k zemi, a to společně s králem.

Rhaenys začne odlétat pryč, ale nakonec si to rozmyslí a vrátí se zpátky. V tu chvíli ji přepadne Vhagar, která zabije Meleys a i se svou jezdkyní spadnou na zem. Criston a Aemond se následně podívají na místo Aegonova dopadu, kde zjišťují, že jsou na tom jak král, tak i Sluncežár velmi špatně. V každém případě je bitva dobojována a Havranův hřad dobyt.

Jak si pamatujete epizodu The Red Dragon and the Gold?

Trailer ke čtvrté epizodě:

Foto: HBO

Thumbnail Play icon


Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Tony-Z

Souboj draků super, ale ten černoch do každé scény je vyčerpávající. K tomu Lord Larys, který se chová v komnatách královny matky jako doma, Rhaenyra, pro kterou jsou bajky a poplk s kámoškou na prvním místě. Do toho Daemonovi halušky. Jasně, jako každej jsem si užil těch posledních 15 minut, ale zbytek…

14.7.2024 | 1:07:15
svätý.šebastián

Pomalší rozjazd epizódy, hoci sa tam riešili celkom dôležité veci. Konečne súboj drakov, na porazenie Vhagar to bude chcieť tímovú prácu

11.7.2024 | 22:16:06
Cr4zyFl4mes

Nemyslím si, že je to vyloženě opěvování-hodné, ale po divácké i filmařské stránce velmi povedená epizoda. Foreshadowing, setup, payoff, hutná atmosféra, napínavá akce, i pár zajímavých zvratů. Co bych rád vyzdvihnul je soundtrack – v první sezóně byl excelentní (příchod Viseryse na trůn mwuah!), ale v téhle sezóně mi přijdou více prominentní i sklaby doprovázející i méně důležité scény. Epizodu jsem si užil na 5* ale hodnotil bych na 4*. Hvězdu stahuji především za přehlédnutí Vhagary (a tak nějak celou strategii od Rhaenys) a cliché scénu s Sharlockem Holmesem, teda Larysem a Alicent (v mojem head cannonu to trochu zachraňuje fakt, že si tam ten čaj nechala královna vystavený schválně. Každopáně pochybuju, že to bylo takto smýšleno).

11.7.2024 | 18:42:49
MartinP79

Připraveno na well done…

11.7.2024 | 10:33:30
JokerX

Punisher: Ano, to je opravdu zralý a dospělý pohled. Když se mi epizoda nelíbí, tak JUST dám ještě menší hodnocení, než jsem zamýšlel, aby to ti „pětihvězdičkoví kkti“ neměli zas tak jednoduchý a ukážu vám, že vaše chvalozpěvy nic neznamenají.

10.7.2024 | 14:21:39
Punisher bude trestať

No paní, zatím nejslabší díl celého seriálu, bitva byla absolutně tragická, není divu, když celý rozpočet spolykalo CGI draků. Aegon přežil, konečně nějaká “hlavní” postava zemřela. Jak jsem už říkal, předloha stojí za starou belu, sama o sobě je nudná a seriál nemůže být tím pádem zajímavější. Hodnocení: 3/10 ODPAD a to jen proto, že čím méně draků, tím více rozpočtu na pořádné bitvy a ne tyto ubohosti. Lidem, kteří dávají 5 hvězdiček, doporučuji návštěvu očního.

EDIT: Byl jsem nucen snížit hodnocení, aby odpovídalo realitě vzhledem k pětihvězdičkovým hodnocením místních fanoušků.

10.7.2024 | 13:53:23
Geek

Konečně dobrý. Postavy, některé, baví a i změny v trestání černých stojí za to. Mám na mysli tu dračí bitvu, kterou oproti knižnímu padajícímu zaklesnutému slepenci posunuli smysluplnějším a realističtějším směrem. Lámat hůl nad tím tedy nebudu.

10.7.2024 | 11:58:28
4391

Ale jo, dobrý… subjektivně mám dojem, že to mohlo přijít tak o jednu epizodu dřív (on ten třetí díl druhé série nebyl vyloženě špatný, ale přesto na mě působí trošku navíc. Ostatně atmosféru na válku vybudovala už první série), ale celkově nemám co bych tomu vytknul.

Tohle se povedlo, teď jde jen o to, jak na to navážou dál.

EDIT: Nakonec jsem se rozhodl přidat hvězdičku a dát tak plný počet. Díky jednomu místnímu diskutérovi (ta­kovému který věří že by to natočil líp… no akorát že vůbec) jsem si uvědomil, že jsem tuhle epizodu nedocenil a že důvody kvůli kterým jsem původně snížil hodnocení jsou jenom malichernosti. Jsem rád, že je seriál v dobrých rukou. Snad si zachová kvalitu až do konce.

10.7.2024 | 7:22:50
Lex Luthor

První polovina se opět vleče na nudných poradách o ničem akce začne až v druhé polovině konečně

9.7.2024 | 19:53:11
WILLIAM_MOINSPIELD

When the Dragons come to the battle – everything Burns!!!

9.7.2024 | 16:39:50

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama