House of the Dragon (Rod draka)
89/100 - 95×

House of the Dragon(Rod draka)

Po celosvětovém úspěchu seriálu Game of Thrones přichází stanice HBO s jeho prequelem, který se zaměří především na rod Targaryenů a jeho působení v Západozemí.

USA | 2022 | Pauza
vysílání
2 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Emma D'Arcy (starší Rhaenyra Targaryen), Olivia Cooke (starší Alicent Hightower), Fabien Frankel (Criston Cole), Matt Smith (Daemon Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Sonoya Mizuno (Mysaria)

S01E08: The Lord of the Tides

S01E08: The Lord of the Tides

Kvůli nepřítomnosti Mořského hada je zpochybněno dědictví Náplavomarky, a tak Rhaenyra přijíždí do Králova přístaviště, aby upevnila Lucerysovo postavení.

9.10.2022
1 730 000
1 hodina 8 minut

Základní info:

Režie: Geeta V. Patel
Scénář: Eileen Shim
Hrají: Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen), Olivia Cooke (Alicent Hightower), Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Fabien Frankel (Criston Cole), Sonoya Mizuno (Mysaria), Graham McTavish (Harrold Westerling), Jefferson Hall (Tyland Lannister), Harry Collett (Jacaerys Velaryon), Tom Glynn-Carney (Aegon Targaryen), Ewan Mitchell (Aemond Targaryen), Bethany Antonia (Baela Targaryen), Phoebe Campbell (Rhaena Targaryen), Phia Saban (Helaena Targaryen), Elliot Grihault (Lucerys Velaryon), Bill Paterson (Lyman Beesbury), Anthony Flanagan (Steffon Darklyn), Wil Johnson (Vaemond Velaryon), Phil Daniels (Gerardys), Kurt Egyiawan (Orwyle), Paul Kennedy (Jasper Wylde), Luke Tittensor (Arryk Cargyll), Elliott Tittensor (Erryk Cargyll), Alexis Raben (Talya), Jordon Stevens (Elinda Massey), Max Wrottesley (Lorent Marbrand), Paul Hickey (Allun Caswell), Haqi Ali (Kelvyn), Maddie Evans (Dyana), … 

Hlavní příběhové linie:

Náplavomarka

Rhaenys zjišťuje, že na tom její manžel Corlys není moc dobře. Ten utrpěl v bitvě na moři vážná zranění, kterým možná i podlehne. Kvůli tomu má Corlysův bratr Vaemond obavy o následnictví Náplavomarky. Sám si je vědom toho, že Lucerys Velaryon ve skutečnosti není jeho krve, a tak Rhaenys poví, ať zvolí jeho nástupcem právě jeho. To Rhaenys odmítá, protože hodlá vyhovět manželovu přání.

Dračí kámen

Daemon obdrží zprávu od své dcery Baely, ve které mu píše o Vaemondově touze se ujmout Náplavomarky. Daemon s tím zajde za Rhaenyrou, která si uvědomí, že když Vaemond zpochybní v Králově přístavišti Lucerysův nárok na Náplavomarku, zároveň tím zpochybní Rhaenyřin nárok na železný trůn. Právě proto se oba vydají do Králova přístaviště, aby se Vaemondovi postavili.

Královo přístaviště

Král je již velmi nemocný, a tak za něj vládnou Hightowerové. Kvůli tomu téměř nikdo nepřivítá Daemona a Rhaenyru, když zrovna přijedou do Rudé bašty. Celá pevnost je zároveň k nepoznání, protože z ní zmizela většina targaryenských prvků. V tu chvíli zrovna zasedá Malá rada, na které se začne řešit dědictví Náplavomarky. Nakonec o této záležitosti má rozhodnou sama koruna, tedy aktuálně králův pobočník Otto.

Zatímco se Rhaenyra setkává se svým otcem, který je na tom opravdu velmi špatně, Alicent řeší problém, který se týká jejího syna Aegona. Ten znásilnil jednu služebnou, a tak jí Alicent dá peníze za její mlčení a čaj, aby se ujistila, že Aegon nezplodí bastarda. Následně navštíví svého syna, kterému vynadá za to, co udělal a jak tím zostuzuje svou manželku Helaenu.

Alicent navštěvuje Daemona a Rhaenyru, kteří ji obviní z toho, že králi schválně plete hlavu makovým mlékem, zatímco ho ona sama a její otec ochotně zastupují na trůnu. Alicent přehlédne jejich obvinění a poví jim, že se brzy bude konat soud ohledně dědictví Náplavomarky, kterému budou předsedat ona a Otto.

Jacaerys a Lucerys se nachází venku u brány Rudé bašty, kterou zrovna projde Vaemond Velaryon. Ten se ihned setká s Hightowery, kteří si jsou vědomi toho, že se blíží válka, a tak by byli raději, kdyby na trůně z naplaveného dřeva nesedělo dítě. Vaemond tímto jasně slíbí, že pokud skutečně dojde k válce, bude stát po boku Hightowerů.

Do Králova přístaviště dorazila i Rhaenys. Ta tu však není proto, aby podpořila Luceryse, ale svůj vlastní nárok na trůn. Díky tomu by časem mohla Náplavomarku převzít její vnučka. Rhaenyra jí i přesto navrhne sňatek mezi svými dvěma syny a Rhaenysinými vnučkami. Rhaenys ji odmítne a označí její pokus za zoufalý.

Rhaenyra se opět setká se svým otcem a baví se s ním o odkazu Aegona Dobyvatele, ten jí však není schopen podat kloudnou odpověď. Poté o krále začnou pečovat mistři. Během toho je Viserys požádá o to, aby mu už nedávali makové mléko. Navíc poví Ottovi, že chce večer povečeřet s celou svou rodinou, aby ji ještě jednou mohl vidět pohromadě.

Koná se soud a Vaemond vznese svůj nárok na trůn Náplavomarky. Během toho se zmíní o tom, že Lucerys Velaryon ve skutečnosti není jeho krve, a tak nemůže být Corlysovým nástupcem. Když už to pro Rhaenyru vypadá beznadějně, do sálu vstoupí sám král Viserys I. a těžkým krokem dojde až ke trůnu, na který se posadí.

Jakmile se tak stane, král se přizná, že nechápe smysl celého soudu, když je následnictví Náplavomarky již dávno vyřešené. Toho využije Rhaenys, která mu oznámí, že vždy podporovala přání svého manžela, aby byl jeho dědicem Lucerys. K tomu dodá, že by ráda využila Rhaenyřiny nabídky ke sňatkům Jacaeryse a Luceryse s jejími vnučkami, čímž by se jejich pozice ještě více upevnily.

Krále tato zpráva velmi potěší, a tak jí dá své požehnání. S tím však stále nesouhlasí Vaemond, který opět začne zpochybňovat Lucerysův původ. Když následně král prohlásí, že mu vyřízne jazyk za jeho jedovaté řeči, Daemon rozsekne Vaemondovi hlavu se slovy, ať si svůj jazyk klidně ponechá. Tím je celá záležitost vyřešena.

Téhož dne se večer rodina sejde na královo přání a povečeří spolu. Král vyjádří své nadšení z ohlášených sňatků i z toho, že je celá jeho rodina na jednom místě. Následně si sundá masku, která zakrývá část jeho znetvořeného obličeje, aby všem odhalil své skutečné já. Během toho vyjádří svou touhu po jednotném rodu, až nebude mezi živými.

Po jeho proslovu si i někteří další vyjádří své sympatie, ale některé z nich jsou jen na oko před králem. Tomu se během následné radostné chvilky přitíží, a tak ho stráže odvedou pryč. Po jeho odchodu se přípitku ujme princ Aemond, který nepřímo označí Rhaenyřiny potomky za Strongy, což se jim nelíbí, a tak dojde ke krátké bitce.

Rhaenyra poví Alicent, že se vrátí na Dračí kámen. Alicent následně navštíví svého manžela v jeho komnatách. Ten začne blouznit a vybaví si konverzaci s Rhaenyrou o Aegonu Targaryenovi. Alicent sice nechápe, o čem zrovna mluví, ale vyvodí z toho, že si král přeje, aby se jeho následníkem stal Aegon. Viserys následně začne promlouvat ke své životní lásce a zemře.

Jak si pamatujete epizodu The Lord of the Tides?

Trailer k osmé epizodě:

Foto: HBO

Thumbnail Play icon


Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Haras

Konečně díl, který se mi fakt líbil. Možná za to mohl král Viserys, který si tenhle díl válel. Paddy rozhodně odvedl výbornou práci.

2.5.2023 | 20:43:36
sonulle

Čekala jsem, jak to bude vypadat, když se napije, kudy to poteče. Jinak vynikající díl a Paddy byl výborný.

20.10.2022 | 8:15:32
bumpak

Jo, výtečnšj vizuý¨ál, fajn scénář, muzika skvělá, za mě plná spokojenost…

17.10.2022 | 18:05:22
Gaffík

Hlavně byl parádní ten král. Vypadal skutečně jako lebka potazenat kůži

15.10.2022 | 23:51:22
svätý.šebastián

kral Viserys a celkovo atmosfera celeho dielu neskutocne

14.10.2022 | 21:17:08
johnys256

super super supeeeer!

14.10.2022 | 12:55:01
risker

„Dnes usednu na trůn já."

14.10.2022 | 11:35:30
slayerrrr

Naprosto brilantně napsaná soapka! Ani nevím, kdy jsem naposledy lapal po dechu u konverzačky. Lahoda.

13.10.2022 | 23:09:21
1Bobesh1

Dokonale.

admin
13.10.2022 | 8:19:16
Leanna.M

Silná atmosféra, herecké výkony, které mi vždy připadaly dobré, v této epizodě dosáhly naprostého vrcholu. Minimálně Paddy by měl dostat cenu. Víc slov nemám, pořád jsem z toho hodně naměkko.

12.10.2022 | 21:06:14

Stav překladu

Epizoda S01E10: The Black Queen

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Nejnovější díly seriálu House of the Dragon si můžete pustit na streamovací službě HBO Max, kde si je užijete i s českou podporou.

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama