Revolution (Revoluce)
82/100 - 248×

Revolution(Revoluce)

Jak vypadá život na Zemi patnáct let poté, co veškeré zdroje energie včetně elektřiny přestaly fungovat? A proč nefungují?

USA | 2012 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | NBC | 43 minut
žánr
Dobrodružný, Katastrofický, Sci-fi
hrají
Kim Raver (Julia Neville), Elizabeth Mitchell (Rachel Matheson), Giancarlo Esposito (Tom Neville), Jorge Daniel Pardo (Jason Neville / Nate), Billy Burke (Miles Matheson), Željko Ivanek (Calvin Horn),

Knižní předloha seriálu Revolution?

Knižní předloha seriálu Revolution?

Po zveřejnění námětu seriálu Revolution se vyrojily spekulace, zda byl nápad inspirován existující knižní předlohou z pera francouzského spisovatele Michaela Stirlinga. Přečtěte si více.

0 0
1.8.2012

Knižní předloha, o které je řeč, je sága Emberverse, která se v současné době skládá z osmi knih a tří krátkých příběhů. Díla Michaela Stirlinga se vyznačují využíváním armádních prvků a politických témat. Sága Emberverse nebyla bohužel přeložena do češtiny, ale ze Stirlinových děl si můžete v češtině přečíst například knižní sérii Terminátor 2.

O čem tedy tato sága pojednává?

V Stirlinových knihách došlo 17.3. 1998 v 6:15 pacifického času k události, která se nazývá Změna, v jejímž důsledku přestaly fungovat všechny zdroje „koncentrované energie“, kam se řadí elektřina, ale i třeba výbušniny nebo parní stroje. Kromě veškerých elektrických strojů tedy nefungují třeba ani žádné motory nebo zbraně (v tomto se novela liší od seriálu).

Změna nejvíc postihla východní Ameriku a Kalifornii, některé oblasti, jako třeba Karibik, zmizely ze zemského povrchů úplně i se svým obyvatelstvem. Velkou část území bývalých USA zabírají tzv. zóny smrti. To jsou území, ve kterých kromě band kanibalů nejsou žádní další přeživší.

První tři díly knižní série (trilogie Emberverse 1) řeší osudy postav žijících ve Willamette Valley v Oregonu, které se musí vyrovnat s tím, že 600 let technologického pokroku bylo vymazáno a civilizace je zpět v jakémsi neofeudálním období. V této vizi postapokalyptické budoucnosti mezi sebou bojují rodinné klany a příslušníci pořádkových sborů, tzv. portlandské diktatury.

Kromě osudů postav tato novela celkem podrobně řeší celé politické uspořádání Spojených států amerických, které se nově nazývají Spojené státy Boise. Toto zřízení funguje podle územního plánu původních USA, nicméně se jedná o vojenské celky, jako tomu bylo například v Římské říši. Jde sice o určitou formu demokracie, ale například volby se nekonají. Svět se však změnil i mimo Ameriku, Vatikán se spojil s Anglikánskou církví a britský král William V. se stal Vládcem Západu.

Druhá trilogie The Change (Emberverse II) sleduje osudy dětí z původní trilogie a odehrává se 22 roků po Změně.

V knihách lze nalézt množství historických, místních nebo jiných knižních odkazů, jako například odkazy na templářské rytíře a použití skutečných reálií jako je město Corvallis v Oregonu. Emberverse odkazuje dokonce i na Pána Prstenů. Vojenská organizace, která chrání lidi ve Willamette Valley se nazývá „Dúnedain Rangers“. A stejně jako v Pánovi prstenů, i oni se musí naučit vlastní jazyka a na jejich vlajce je zobrazen stříbrný strom a sedm hvězd, přesně jako má Gondor v Pánovi Prstenů.

Takže nám zbývá se těšit, až uvidíme, nakolik bude úspěch Revolution kopírovat úspěch této mimořádné knižní série. A teď mě omluvte, jdu si knihu najít, abych ji mohl přečíst.

Zdroj: NBC

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Trailer

Thumbnail Play icon

Dejte nám vědět, jak se vám Revolution líbí a ohodnoťte seriál.

Reklama

Momentka

Momentka

Nejoblíbenější postavy

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama