Sleepy Hollow (Ospalá díra)
85/100 - 203×

Sleepy Hollow(Ospalá díra)

Legenda o bezhlavém jezdci v městečku Sleepy Hollow znovu ožívá. Tentokrát v naší současnosti, kde se Ichabod Crane a bezhlavý jezdec opět střetnou, v sázce je tentokrát osud celého světa.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | FOX | 44 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Mysteriózní
hrají
Tom Mison (Ichabod Crane), Janina Gavankar (Diana Thomas), Lyndie Greenwood (Jenny Mills), Jeremy Davies (Malcolm Dreyfuss), Shannyn Sossamon (Pandora),

Čtyři jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Pokud vás zajímá, z jakých podkladů tvůrci při ztvárnění jezdců apokalypsy ve Sleepy Hollow vycházeli, přečtěte si zajímavý článek čtenářky Jansky právě na toto téma. Dozvíte se, že jezdci apokalypsy jsou biblické postavy popsané v knize Zjevení sv. Jana, jsou čtyři, každý má specifického koně, své předměty a své jméno.

2 0
8.1.2014

Zmínky o jezdcích apokalypsy z knihy Zjevení sv. Jana 

Věc, kterou mají jezdci společnou, je jedna: zvěstují konec světa. Jezdci vyjíždí po rozlomení čtyř pečetí ze sedmi.

První z jezdců jede na bílém koni a nese jméno Dobyvatel. V rukách drží luk se šípem. Občas se můžeme setkat i s označením Antikrist (reprezentuje falešné náboženství), nebo Mor.

… bílý kůň a na něm jezdec s lukem. Byl mu dán věnec dobyvatele, aby vyjel a dobýval.

Další jezdec jede na červeném koni. Někdy je barva popisována jako ohnivě rudá. Jezdec třímá v ruce meč a jeho jméno je Válka.

… druhý kůň, ohnivý, a jeho jezdec obdržel moc odejmout zemi mír, aby se všichni navzájem vraždili.

Třetí z jezdců jedoucí na vraném koni nese jméno Hladomor. V ruce drží váhy, které symbolizují vážení jídla právě v období hladomoru.

… kůň černý, a jezdec měl v ruce váhy. … Za denní mzdu jen mírka pšenice, za denní mzdu tři mírky ječmene. Olej a víno však nech!

Poslední z jezdců je pojmenován Smrt. Je jediný, který je v knize přímo označován jménem. V knize není popsáno, že by nesl nějakou zbraň, či jiný atribut, ale na mnohých obrazech je vyobrazen s kosou, mečem či jinou zbraní. Barva jeho koně se také liší. Většinou se uvádí světlý, ale existují i verze zeleného, či zeleno-žlutého koně.

… kůň sinavý, a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním.

Jedno z nejznámějších vyobrazení Apokalypsy pochází od Albrechta Dürera. Jedná se o dřevorytinu a tento výjev použili tvůrci Sleepy Hollow jako obrázek do bible George Washingtona.

Apokalyptičtí jezdci Sleepy Hollow

Tvůrci Sleepy Hollow použili námět jezdců apokalypsy, které se snaží povolat Moloch, aby přivodil konec světa.

Jedním z nich, se kterým jsme se seznámili již v prvním díle seriálu, je bezhlavý jezdec, Smrt. Jezdec nosí uniformu používanou Hesenci, britskými spojenci a jeho kůň je albín s červenýma očima. Jako zbraň používá sekeru, ale občas nepohrdne ani modernější zbraní, jako například Mossberg 500 či Colt M4A1

V pátém díle jsme měli ještě možnost vidět jezdce Dobyvatele, v tomto případě by se dalo jistě použít i jeho druhé jméno, Mor. Ten měl tentokrát podobu samuraje či Huna a jeho úkolem bylo zavléct do Sleepy Hollow starodávný mor. Avšak Ichabodovi a Abbie se povedlo na konci dílu zastavit šíření epidemie a jezdec se rozpadl v prach. Odlišně od původní předlohy jezdí na vraném koni, místo na bílém, nicméně luk a šípy mu byly zachovány.

Poslední dva jezdci se ve Sleepy Hollow mihli ve druhé epizodě, kdy měl Ichabod vidění o všech čtyřech jezdcích najednou. Jezdec Válka měl rezavého koně a na sobě brnění. Jezdec reprezentující hladomor místo na vraném jel na plavém koni, byl zahalen do pláště s kápí a místo vah měl předmět připomínající hůl.

Zdroj: FOX

Diskuze /2

Kotas

pěkný článek :)

8.1.2014 | 22:12:48
kiso1561

už sa teším až všetci štyria vyrazia :D inak si ich ešte pamätám z Herkulesa z Kevinom Sorbom :D

8.1.2014 | 22:44:25
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Pokud vás zajímá, z jakých podkladů tvůrci při ztvárnění jezdců apokalypsy ve Sleepy Hollow vycházeli, přečtěte si zajímavý článek čtenářky Jansky právě na toto téma. Dozvíte se, že jezdci apokalypsy jsou biblické postavy popsané v knize Zjevení sv. Jana, jsou čtyři, každý má specifického koně, své předměty a své jméno.

Nejlepší postavy

Reklama

Symboly

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

V pilotním díle seriálu si diváci mohli všimnout některých symbolů. Jeden z nich byl na rakvi, ve které byl pohřben Bezhlavý jezdec. Podobný symbol jsme mohli vidět také na týle jeho hlavy (když ji ještě měl na krku) a na bibli, se kterou byl Ichabod Crane pohřben.

Hlášky ze seriálu

Hlášky ze seriálu

Okultismus

Moloch a jeho následovníci

Moloch a jeho následovníci

Velká část mytologie seriálu Sleepy Hollow se točí okolo Molocha, který zde reprezentuje síly, proti kterým bojují hlavní hrdinové. Pojďme si zrekapitulovat, kdo to je a kdo jsou jeho služebníci.

Z historie

Historické reálie 18. století

Historické reálie 18. století

Pokud se zajímáte o historické reálie doby, ve které žil Ichabod, může vás zajímat článek Týnky o jedné z vedlejších postav první série, Banastru Tarletonovi. Tohoto muže jsme viděli v šesté epizodě nazvané Sineater. Na první pohled plukovník britských rudokabátníků, ale na ten druhý démon. Zajímavé na této postavě je, že je inspirována skutečnou historickou postavou.

Z historie

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Pokud si před finálovou epizodou chcete připomenout, kdo vlastně je bezhlavý jezdec, naše nová redaktorka Týna Janska pro vás připravila delší povídání.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama