Sleepy Hollow (Ospalá díra)
85/100 - 203×

Sleepy Hollow(Ospalá díra)

Legenda o bezhlavém jezdci v městečku Sleepy Hollow znovu ožívá. Tentokrát v naší současnosti, kde se Ichabod Crane a bezhlavý jezdec opět střetnou, v sázce je tentokrát osud celého světa.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | FOX | 44 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Mysteriózní
hrají
Tom Mison (Ichabod Crane), Janina Gavankar (Diana Thomas), Lyndie Greenwood (Jenny Mills), Jeremy Davies (Malcolm Dreyfuss), Shannyn Sossamon (Pandora),

Moloch a jeho následovníci

Moloch a jeho následovníci

Velká část mytologie seriálu Sleepy Hollow se točí okolo Molocha, který zde reprezentuje síly, proti kterým bojují hlavní hrdinové. Pojďme si zrekapitulovat, kdo to je a kdo jsou jeho služebníci.

1 0
1.1.2014

Kdo je Moloch ve světovém náboženství

Nejdříve malá odbočka (cituji českou wikipedii). Moloch je jméno boha, který byl uctíván ve starověkých kulturách Blízkého východu. Jeho jméno je odvozeno ze semitského kořene m-l-k(ch) a znamená totéž, co „král“. Jeho uctívání údajně vyžadovalo lidské oběti a zvláště pak děti. Tyto oběti byly páleny na oltářích. To vedlo v pozdější době k přenesení významu a dnes výraz moloch označuje nenasytný kolos „požírající“ vše okolo sebe.

Jaké kroky Moloch podnikl v dávné minulosti?

V roce 1774 se dohodl s umírajícím mužem, Abrahamem Van Bruntem, že dostane jeho duši výměnou za Katrinu. Abraham byl Ichabodovým sokem a byl také usmrcen při boji s ním. Moloch udělal z Abrahama jednoho ze čtyř jezdců Apokalypsy, Smrt, a slíbil mu, že Katrinu uvězněnou v očistci získá poté, co Apokalypsa vypukne.

První záznam o spatření Molocha se datuje do roku 1882, kdy ho uviděl farmář poblíž Pocantico Grove. Scéna se čtyřmi bílými stromy vypadala stejně, jako ji o téměř století později popsaly Abbie a Jenny Millsovy.

Kdo jsou jeho současní služebníci

Poté, co Moloch probudil Bezhlavého jezdce, také zabil a oživil policistu Andyho Brookse. Podle Andyho slov, Moloch ho nekontroluje neustále, nicméně pokud ho kontrolovat chce, Andy se nemá jak bránit. Andyho první úkol byl přivést do Sleepy Hollow Serildu z Abadonu, čarodějnici řádu krvavého měsíce, o které měl zprávy i šerif Corbin.

Moloch dále použil snového ducha z americké mytologie, Ro'kenhronteyse, který ve snu útočí na každého, kdo se obrátil zády k někomu, kdo potřeboval pomoci. Ro'kenhronteys stál za smrtí několika méně důležitých postav. Zabil například ženu, která se starala o Jenny v léčebně a muže, který našel před lety sestry Millsovy. Obranou proti Ro'kenhronteysovi je čelit mu ve svých snech a přijmout svou vinu za neposkytnutí pomoci.

Další služebnící molocha jsou členové řádu „Stínových bojovníků“, hesenských žoldáků, kteří bojovali s Brity proti kolonistům. Jedním z jejich úkolů bylo získat Šalamounův klíč, kterým bylo možné otevřít bránu do pekla. V tomto úkolu selhali.

Moloch je pak poslal osvobodit Bezhlavého jezdce, Smrt, z vězení, do kterého ho uvrhl Ichabod a kapitán Irving. Tento úkol již Stínoví bojovníci splnili.

Kdy jsme viděli Molocha naposledy?

V posledním díle před Vánoci, kdy navštívil Ichaboda poté, co si Ichabod rozbalil krásný a pro něj trochu nepochopitelný dárek od Abbie (velkou ponožku se svým jménem). Moloch Ichaboda varoval:

Jméno svatého je znamení. Až poznáš smysl mého konání, zrodí se válka. A začne konec světa.

Tvá smrt je zaručena. Tvá a druhého svědka. Už kdysi jsem se její duše dotkl. Brzy bude moje navěky. A ty mi ji dáš.

Co myslíte, že toto varování znamenalo? Za jakých okolností by mohl být Ichabod přinucen zradit Abbie a poskytnout její duši Molochovi?

Zdroj: FOX

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Pokud vás zajímá, z jakých podkladů tvůrci při ztvárnění jezdců apokalypsy ve Sleepy Hollow vycházeli, přečtěte si zajímavý článek čtenářky Jansky právě na toto téma. Dozvíte se, že jezdci apokalypsy jsou biblické postavy popsané v knize Zjevení sv. Jana, jsou čtyři, každý má specifického koně, své předměty a své jméno.

Nejlepší postavy

Reklama

Symboly

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

V pilotním díle seriálu si diváci mohli všimnout některých symbolů. Jeden z nich byl na rakvi, ve které byl pohřben Bezhlavý jezdec. Podobný symbol jsme mohli vidět také na týle jeho hlavy (když ji ještě měl na krku) a na bibli, se kterou byl Ichabod Crane pohřben.

Hlášky ze seriálu

Hlášky ze seriálu

Okultismus

Moloch a jeho následovníci

Moloch a jeho následovníci

Velká část mytologie seriálu Sleepy Hollow se točí okolo Molocha, který zde reprezentuje síly, proti kterým bojují hlavní hrdinové. Pojďme si zrekapitulovat, kdo to je a kdo jsou jeho služebníci.

Z historie

Historické reálie 18. století

Historické reálie 18. století

Pokud se zajímáte o historické reálie doby, ve které žil Ichabod, může vás zajímat článek Týnky o jedné z vedlejších postav první série, Banastru Tarletonovi. Tohoto muže jsme viděli v šesté epizodě nazvané Sineater. Na první pohled plukovník britských rudokabátníků, ale na ten druhý démon. Zajímavé na této postavě je, že je inspirována skutečnou historickou postavou.

Z historie

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Pokud si před finálovou epizodou chcete připomenout, kdo vlastně je bezhlavý jezdec, naše nová redaktorka Týna Janska pro vás připravila delší povídání.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama