Sleepy Hollow (Ospalá díra)
85/100 - 203×

Sleepy Hollow(Ospalá díra)

Legenda o bezhlavém jezdci v městečku Sleepy Hollow znovu ožívá. Tentokrát v naší současnosti, kde se Ichabod Crane a bezhlavý jezdec opět střetnou, v sázce je tentokrát osud celého světa.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | FOX | 44 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Mysteriózní
hrají
Tom Mison (Ichabod Crane), Janina Gavankar (Diana Thomas), Lyndie Greenwood (Jenny Mills), Jeremy Davies (Malcolm Dreyfuss), Shannyn Sossamon (Pandora),

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

V pilotním díle seriálu si diváci mohli všimnout některých symbolů. Jeden z nich byl na rakvi, ve které byl pohřben Bezhlavý jezdec. Podobný symbol jsme mohli vidět také na týle jeho hlavy (když ji ještě měl na krku) a na bibli, se kterou byl Ichabod Crane pohřben.

2 0
23.9.2013

Přečtěte si poutavé představení těchto symbolů z pera Pavla Codyho Ungra, fanouška seriálů a bloggera. Codymu velmi děkujeme!"

Ačkoliv nevíme, jaký úmysl autoři díla měli, zdá se, že logické bude hledat význam u řádu Svobodných zednářů, kterých byl George Washington členem od roku 1752. Ano, ten generál Washington, který dal Ichabodovi jeho úkol. Mimo jiné Ichabod Crane v knižní předloze Washingtona Irwinga bylo jméno reálného plukovníka armády USA z anglo-americké války z let 1812–1815. Bohužel nám ale nesedí setkání George Washingtona a Ichaboda Cranea, protože generál Washington zemřel 14. prosince 1799.

Náš záhadný symbol vizuálně zhruba odpovídá několika symbolům:

  • Černé slunce
  • Chaostar (chaos hvězda)
  • Oktagram stvoření

Černé slunce

Černé slunce je symbolem protivníka našeho Slunce, a pokud je naše Slunce dárcem světla a života, je Černé slunce jeho protisílou.

Černé slunce (Sonnenrad) je nejčastěji spojováno s okultními vědami v souvislosti s okultní společností Thule, která se stala svými ideologiemi podhoubím pro pozdější vývoj nacismu a je dávána i do přímé spojitostí s Adolfem Hitlerem, který měl být jejím symbolickým 99. členem. Nasvědčuje tomu kruhový symbol z černého mramoru, který byl viděn na podlaze tzv. „Obergruppenführer­saales”- v sále velitele německých jednotek ve Wewelsburgu a je považován za symbol okultismu tehdejší 3. říše. Kruh zasvěcenců v SS chová Černé slunce jako tajnou insignii Thule. Tento symbol byl také krátce před koncem 2. světové války spatřen na vojenském letadle SS.

V románu Rebellen für Thule (1991) Wilhelm Landig přisuzuje počátky Černého slunce staré Babylonii. Jakýsi starobylý klínový nápis očividně poukazuje na Černé slunce, „zářící v nás, jež nám dává sílu porozumět“. Landig tím odkazuje na boha Marduka, který truchlí nad zhroucením říše, než bohyně Ištar poručí hvězdám svítit novým, neviditelným světlem. Domnívá se, že toto proroctví se týká dočasné porážky německé říše a její obnovy skrze esoterické osvícení Černým sluncem.

Nicméně není prokázáno, že by symbol Černého slunce sahal tak hluboko do historie, kam patří příběh Ichaboda Cranea. A Landigovy zmínky o původu Černého slunce ve staré Babylonii nebyly nikdy prokázány.

Chaostar

Původ chaos hvězdy je třeba hledat v povídce povídky Michaela Moorcocka Eternal Champion. Jedná se o inverzní solární symbol “hvězdy” s osmi rameny zakončený špicemi. Je také nazýván Rameny chaosu, Šípy chaosu nebo Kříž chaosu. Tento symbol si osvojili zastánci postmoderní magie v poválečném období v USA, odkud se pak šířil do celého světa. Zastánci chaos magie tvrdí, že se jedná o symbol nespoutané energie, která se šíří nekontrolovaně do všech stran. Symbolické v tomto případě je i heslo chaos magiků “Nic není pravda a vše je povoleno”, stejně jako jejich postmoderní vnímání světa, kdy neexistuje jen jedna pravda.

Ovšem ani chaos star nesahá příliš do historie a její vznik musíme datovat pouze do 20. století. Ani zde nedává smysl propojení s příběhem Ichaboda Cranea a bezhlavého jezdce.

Oktagram stvoření (Octagram of Creation)

Nejlogičtějším vysvětlením je hledat odpověď u zednářské symboliky. Generál Washington byl svobodný zednář, historie řádu svobodných zednářů sahá dostatečně hluboko do historie a oktagram stvoření by mohl zhruba odpovídat našemu tajemnému symbolu. Jedná se o starý gnostický symbol, a protože svobodné zednářství je často nazýváno pokračovateli gnosticismu, zdá se, že zde máme vítěze naší “soutěže”.

Tento symbol je spojován s planetou Venuší, bohyní Ištar, a proto i s plodností. Tento symbol se také používal v severských zemích jako ochranný symbol.

Nevíme přesně, jestli jsme se s některým z našich symbolů trefili do úmyslů tvůrců seriálu. To se pravděpodobně brzy dozvíme. Každopádně se zdá, že se budeme pořádně zaplétat do okultní historie.

Zdroje:

Zdroj: FOX

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Čtyři jezdci apokalypsy

Pokud vás zajímá, z jakých podkladů tvůrci při ztvárnění jezdců apokalypsy ve Sleepy Hollow vycházeli, přečtěte si zajímavý článek čtenářky Jansky právě na toto téma. Dozvíte se, že jezdci apokalypsy jsou biblické postavy popsané v knize Zjevení sv. Jana, jsou čtyři, každý má specifického koně, své předměty a své jméno.

Nejlepší postavy

Reklama

Symboly

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

Poznejte okultní symboly Sleepy Hollow

V pilotním díle seriálu si diváci mohli všimnout některých symbolů. Jeden z nich byl na rakvi, ve které byl pohřben Bezhlavý jezdec. Podobný symbol jsme mohli vidět také na týle jeho hlavy (když ji ještě měl na krku) a na bibli, se kterou byl Ichabod Crane pohřben.

Hlášky ze seriálu

Hlášky ze seriálu

Okultismus

Moloch a jeho následovníci

Moloch a jeho následovníci

Velká část mytologie seriálu Sleepy Hollow se točí okolo Molocha, který zde reprezentuje síly, proti kterým bojují hlavní hrdinové. Pojďme si zrekapitulovat, kdo to je a kdo jsou jeho služebníci.

Z historie

Historické reálie 18. století

Historické reálie 18. století

Pokud se zajímáte o historické reálie doby, ve které žil Ichabod, může vás zajímat článek Týnky o jedné z vedlejších postav první série, Banastru Tarletonovi. Tohoto muže jsme viděli v šesté epizodě nazvané Sineater. Na první pohled plukovník britských rudokabátníků, ale na ten druhý démon. Zajímavé na této postavě je, že je inspirována skutečnou historickou postavou.

Z historie

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Abraham Van Brunt - bezhlavý jezdec

Pokud si před finálovou epizodou chcete připomenout, kdo vlastně je bezhlavý jezdec, naše nová redaktorka Týna Janska pro vás připravila delší povídání.

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama