The Handmaid's Tale (Příběh služebnice)
91/100 - 227×

The Handmaid's Tale(Příběh služebnice)

V blízké budoucnosti vlivem pohlavních chorob a znečištěného životního prostředí lidstvo téměř ztratilo schopnost reprodukce. Nastalého chaosu využila sektářská skupina zvaná Synové Jákoba a násilně svrhla vládu. Spojené státy americké již neexistují. Teď je to republika Gileád. Totalitní režim založený na vlastním výkladu bible. Ženy již nemají žádná práva. Hrstka těch, které jsou stále plodné, jsou degradovány na tzv. služebnice, jejichž jediný úkol je rodit děti pro vládnoucí elitu. Jejich těla již nepatří jim, ale republice. Toto je příběh jedné z nich.

USA | 2017 | Pauza
vysílání
6 sezón | Hulu | 50 minut
žánr
Drama, Sci-fi
hrají
Elisabeth Moss (June Osborne), Alexis Bledel (Emily), Joseph Fiennes (Velitel Fred Waterford), Max Minghella (Nick Blaine), Yvonne Strahovski (Serena Joy), Samira Wiley (Moira), Madeline Brewer (Janine), Ann Dowd (Teta Lydie), O-T Fagbenle (Luke), Amanda Brugel (Rita), Sydney Sweeney (Eden Blaine), Bradley Whitford (Velitel Joseph Lawrence), Clea DuVall (Sylvia)

Čtvrtá řada nám představila June jako bojovnici

Čtvrtá řada nám představila June jako bojovnici

Zvrat, na který jsme si museli počkat tři sezóny, přišel hned v úvodu čtvrté řady. June již nechce sedět v koutě, naopak plánuje Gileádu škodit, jak jen to půjde. Co dalšího přinesl začátek čtvrté série? Článek obsahuje spoilery z prvních tří epizod čtvrté řady.

11 1
4.5.2021

Po pořádně dlouhé přestávce jsme se již počtvrté vrátili do Gileadu. Tentokrát se nevracíme k June služebnici, ale střetáváme se s June, která chce bojovat za svobodu, dokonce s June, která pro svobodu udělá cokoliv. Již od prvních chvil čtvrté série vám bude jasné, že se něco změnilo. Tvůrci se rozhodli definitivně skončit s June v roli služebnice. Ono postřelení na konci čtvrté řady mělo být definitivní tečkou za služebnicí June. Přežila jen June bojovnice. Ono je to logické, protože teď už nemá co ztratit. Únosem dětí již nemůže v Gileadu klesnout hlouběji, takže nezbývá, než dostat se pryč a při té příležitosti škodit všude, kde jen to bude trochu možné.

Celý pořad se stále drží konceptu one woman show, kdy tvůrci seriálu musí být neskutečně rádi, že do role June vybrali Elisabeth Moss. Ta předvádí, že dokáže zahrát úplně cokoliv. Od apatické služebnice, přes vystrašenou ženu až po nebojácnou bojovnici. Během celého seriálu si postava June prošla takovou proměnou, která se v jiných seriálech jen tak nevidí.

Čtvrtá řada přináší do děje plno napětí. Všichni chceme vědět, jak to bude s June a ostatními služebnicemi. Zápletka se vyvíjí svižně a nepředvídatelně. June je sice nakonec dopadena a podrobena výslechu. Gilead nám tak může demonstrovat během výslechu svou sílu a i to, že jsou schopni čehokoliv. Právě proto June nakonec podlehne.
I když na konci třetí řady uteklo více služebnic, tak s ostatními děvčaty děj nijak zvlášť nepracuje. Žádná z nich nedostává více prostoru, což je škoda. Na druhou stranu to ve výsledku není ani moc potřeba. Janine se jen mihne občas na scéně, ale její čas by mohl přijít hned v další epizodě.

Služebnice se na začátku čtvrté řady skrývaly na farmě.

Teta Lydie je připravena June změnit

Teta Lydie přežila finále třetí řady a zrovna tak i dění mezi jednotlivými sezónami. Podle všeho si prošla dlouhými výslechy, aby byla vyloučena její spoluvina na únosu dětí. Když ji vidíme poprvé v nové řadě, tak má natolik pohmožděný obličej, že se nedá říct, že šlo o přátelské výslechy. I tak nad June nezlomila hůl a stále věří, že ji dokáže zkrotit. Chce ji dostat zpět pod svou kontrolu a pořádně ji zatopit.

Nick je zpět spojuje síly s Lawrencem

Velitele Lawrence jsme asi všichni po konci třetí řady odepsali. Jestli se nezabil sám, tak s ním měl Gilead udělat krátký proces. Jenomže, co se nestalo? Do děje se vrací Nick, který Lawrencovi zachraňuje krk a plánuje ho využít jako svého poradce. Vzhledem k tomu, kolik velitelů se June podařilo zabít, tak se dá říct, že Gilead zrovna netrpí přebytkem velitelů, takže i vysloužilý Lawrence by se mohl ještě hodit. Zvláště díky jeho zkušenostem by se jeho země nemusela vehnat do zbrklé války s Kanadou.

Nicka jsme ve třetí řadě téměř nevídali, byl poslán na frontu a tím pro nás skončil. Nyní se zdá, že bude opět mezi hlavními postavami čtvrté řady. Jeho city k June stále nevyhasly, takže bude zajímavé sledovat, co všechno pro ni bude ochotný udělat, aby ji pomohl a jestli ho to nakonec bude stát i život.

Waterfordovi v Kanadě čekají miminko

Waterfordovi nemají v Kanadě zrovna dobré postavení. Freda čeká soud, ale nehodlá být souzen sám, takže už v závěru třetí řady prozradil znepokojivé zprávy o Sereně, kvůli čemuž byla také zatčena. Celá situace se v jejich rodině komplikuje, když Serena zjišťuje, že je těhotná. Dalo by se čekat, že to situaci spíše zlepší, ale vzhledem k okolnostem to moc dobře nevypadá. O plodnosti Freda bychom také mohli dlouho polemizovat, protože s June dítě nakonec taky neměl. Že by oběma prospěl zdravý kanadský vzduch? Tomu bychom moc nevěřili. Vyústění na sebe určitě nenechá dlouho čekat.

June si posvítila na velitele Gileadu v hanbinci.

Čtvrtá řada se rozjela na výbornou, máme tu hned několik zápletek, které by mohly skončit hodně překvapivě, tak věřme, že se tvůrci ve všech situacích rozhodnou správně.

Jaká scéna vás z prvních tří epizod čtvrté řady bavila nejvíce?

Foto: Hulu

Diskuze /10

igwar

Situácia s tehotenstvom Sereny ma zaujala a tak som hľadal aj na rôznych zahraničncých serveroch, či sa nedozviem viac. V rámci otcovstva sa skloňujú dve mená – Fred a Mark Tuello. Lenže to, že sa Serena len tak s niekym (s Markom) vyspala mimo zobrazovaný seriálový dej je asi rovnako pravdepodobné, že má dieťa s (údajne) neplodným Fredom. Naviac Mark sa v poslednej epizóde príliš netváril ako potencionálny otec, keď jej sucho oznamoval, že je tehotná. Takže uvidíme, kto to nakoniec bude. Tvorcovia však naznačili, že najpr bude tehotenstvo Sereny prezentované ako významný plus bod pre Gileád (v traileri na 4 sériu kráčajú Serena s Fredom bok po boku akousi uličkou v dave podporovateľov), ale neskôr má Serena kvôli n emu trpieť. Uvidíme, čo sa za tým skrýva.

#10 Uschi
5.5.2021 | 11:03:45
FValek

To otcovství mi taky vrtá hlavou… Možná to ale úplně zametou pod koberec a třeba to svedou na toho doktora? Největší zvrat by asi byl, kdyby to byl třeba Nick. :D A nebo prostě Fred, tak se mu nedařilo, to ještě neznamená, že je úplně sterilní… A nebo, pokud uvidíme Serenu trpět, tak to může být třeba cysta :P :D

5.5.2021 | 18:58:39
FValek

Jinak mi je opravdu hrozně líto Almy, zasloužila si víc, měla toho hodně co ukázat. :(

#4 1Bobesh1
5.5.2021 | 18:59:56
1Bobesh1

#3 FValek: Přesně tak. To, jak se všech zbavili, mi přijde šílený. Totálně nevyužitý potenciál.

admin
5.5.2021 | 20:19:14
Omdlivava

Sorry za nepopulární názor. Čtvrtá řada mi přijde jako totálně zabitá. Kdyby to zakončili třetí řadou, tak by to bylo celkem epické a nečekané, ale tvůrci se snaží krávu podojit co nejvíc, tak vypotili další řadu a bohužel to vypadá, že jich ještě pár natočí. A já se na to ani moc netěším… Více méně je to pořád dokola. June bojuje, June uteče, June se může dostat pryč z Gileadu, ale ukážou jí dceru, takže je zase poslušná, protože ji zlomí a pak zase bojuje… etc. etc. pořád dokola. Ještě musím dodat, že takhle tupou (s prominutím) odbojářku jsem ještě neviděla. A krucipísek… co sakra dělaj všichni ostatní mimo Gilead?? Logika mi tu tak moc pokulhává… prosím, vyveďte mě někdo z omylu a přesvědčte mě, že ten seriál za něco stojí a není to totální sračka (s prominutím).

#6 Lucie456 #7 1Bobesh1
7.5.2021 | 0:56:41
Lucie456

#5 Omdlivava: Také si myslím, že to mělo třetí řadou skončit, ač nemám nic proti více řadám ta čtvrtá je v tomto případě jen vaření z vody. A s těmi služebnicemi to zabili úplně jak jen mohli.

7.5.2021 | 7:52:08
1Bobesh1

#5 Omdlivava: Co dělají všichni mimo Gilead je skvělá otázka. Proč ho jednoduše nezničí?
Minimálně čtvrtá epizoda nam ukázala, že Gilead není zrovna stabilní země. Mají jen pár míst, kde to vypadá normálně a vše funguje, ale zbytek země je zničeny.
Každopádně Gilead bude mít jaderné zbraně a nikdo nechce útočit na stát, který má jaderné zbraně :)

admin
7.5.2021 | 7:54:10
FValek

No… Gileád má mimo jiné tiché spojence, jak bylo vidět, třeba Mexiko, kterým se hodí, že se USA takhle rozpadla, mohou se od nich inspirovat v tom programu repopulace a pravděpodobně se jim i hodí prodej surovin do zdecimované, ale bohaté země, protože Gileád zabavoval účty a drží bankovní zařízení. Ona celá ta divoká a ne vždy lidským právům nakloněná Jižní Amerika může být na straně Gileádu. Pokud bychom předpokládali, že se Evropa a Asie distancuje, což je dost pravděpodobné vzhledem k tomu, že nejsme zrovna blízcí sousedé, navíc Gileád může mírově jednat s NATO a OSN, tak opravdu zbývá jedině Kanada… Navíc tam je ten motiv toho, že světu dochází lidé, se kterým se od první série už moc nepracuje. Populace chřadnou a hodně lidí si může říct, že Gileád zkrátka funguje, tak počkají, co z toho bude…

7.5.2021 | 22:19:22
FValek

Navíc co si budeme povídat… Kolik milionů až miliard lidí na Zemi by bylo rádo, že se USA rozpadne? :D Minimálně blízký východ, Čína a Rusko musejí jásat. :D

7.5.2021 | 22:20:48
Uschi

#1 igwar: Problém je v tom, že Serena nejspíš těhotná není a celé to na ni ušili proto, aby šla ještě víc proti Fredovi a Gileadu, protože pokud se vrátí, z jejího dítěte bude nejspíš voják, nebo další služebnice/marta, což nechce.

Už v minulém díle váhala vzhledem k Fredovi (viz Rita) a snímek u ultrazvuku byl už snímek značně odrostlého plodu, což zmatená Serena nejspíš ani nepoznala. Navíc v Kanadě se ví, že Serena je zoufalá a oznámením těhotenství ji dost zamotají hlavu. Za mě skvělej tah, zfejkovat ji těhotenství.

Zkuste sakra trošku použít mozek :D Kdyby byla vážně těhotná, nechají si to na nějakej twist, víc to zakomponují do děje a hlavně to neukážou v prvním traileru.

11.5.2021 | 9:53:04
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

The Handmaid's Tale může klidně pokračovat až do desáté série

The Handmaid's Tale může klidně pokračovat až do desáté série

Pokud se bude seriálu dařit, může tady být dalších osm sérií. Před časem se takto vyjádřil jeden významný činitel z řad vedení stanice Hulu. Pro mnohé fanoušky toto ale není zrovna dobrá zpráva.

Reklama

Nejlepší postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama