The Handmaid's Tale (Příběh služebnice)
91/100 - 227×

The Handmaid's Tale(Příběh služebnice)

V blízké budoucnosti vlivem pohlavních chorob a znečištěného životního prostředí lidstvo téměř ztratilo schopnost reprodukce. Nastalého chaosu využila sektářská skupina zvaná Synové Jákoba a násilně svrhla vládu. Spojené státy americké již neexistují. Teď je to republika Gileád. Totalitní režim založený na vlastním výkladu bible. Ženy již nemají žádná práva. Hrstka těch, které jsou stále plodné, jsou degradovány na tzv. služebnice, jejichž jediný úkol je rodit děti pro vládnoucí elitu. Jejich těla již nepatří jim, ale republice. Toto je příběh jedné z nich.

USA | 2017 | Pauza
vysílání
6 sezón | Hulu | 50 minut
žánr
Drama, Sci-fi
hrají
Elisabeth Moss (June Osborne), Alexis Bledel (Emily), Joseph Fiennes (Velitel Fred Waterford), Max Minghella (Nick Blaine), Yvonne Strahovski (Serena Joy), Samira Wiley (Moira), Madeline Brewer (Janine), Ann Dowd (Teta Lydie), O-T Fagbenle (Luke), Amanda Brugel (Rita), Sydney Sweeney (Eden Blaine), Bradley Whitford (Velitel Joseph Lawrence), Clea DuVall (Sylvia)

Pátá řada nám sblížila největší rivalky

Pátá řada nám sblížila největší rivalky

June se během páté sezóny musela potýkat s novými nepřáteli, zároveň se jí dostalo nečekané nové přítelkyně. Jaké karty jednotlivým postavám rozdala pátá řada před finálovou sezónou?

14 1
22.11.2022

June dobojovala s Gileádem svůj pátý ročník. Ten příští bude poslední. Pojďme se podívat, z jakých situací jednotlivé postavy do finále vykročí. Následující řádky obsahují spoilery.

June a Serena dostaly více společného prostoru 

Dvě nejdůležitější postavy celého seriálu společně strávily víc času, než bychom před začátkem páté řady čekali. Přitom obě dvě měly dostatek příležitostí se té druhé zbavit, ale ani jedna to neudělala. Většinou se totiž navzájem potřebovaly. Všechna ta nenávist ve výsledku vyšla vniveč, protože se ukazuje, že se tyto dvě ženy navzájem potřebují a mohou si pomoc.

Serena nám hned na úvod předvedla, že má jasný cíl dostat se do vedení Gileádu, jenomže ten s ní měl jiné plány. Její snahy znovu se provdat za velitele Lawrence nevyšly, stejně tak jako její setrvání v Gileádu. Nakonec se jí dostalo její vlastní medicíny, kdy se neoficiálně stala Služebnicí.

June se i nadále snažila vší silou záškodničit Gileádu, zapojila do toho i svého manžela Luka, jenomže nakonec se musela potýkat se zcela jiným problémem. Kanaďané se totiž rozhodli, že Američany v Torontu nechtějí.
Vinit můžeme možný přehršel uprchlíků, ale možná i samotný Gileád. Ten se totiž rozhodl otevřít dveře světu, Serena se stala velvyslankyní Gileádu v Kanadě, kde měla šířit víru. I když na tento úkol neměla moc příležitostí, tak se jí možná podařilo zasadit u některých lidí semínko naděje.
Po úniku z Gileádu se tak Američané musí potýkat s velmi nečekanou vlnou nenávisti ze strany Kanaďanů.

Zápletka okolo těchto dvou postav se začala ubírat zcela jiným směrem. Zničení Gileádu v závěru seriálu se zdá spíš jako nereálná varianta. Naopak vše spěje k tomu, že Serena a June budou žít někde spokojené a daleko pryč.
Velký otazník je nad Lukem, který byl v poslední epizodě zatčen a pravděpodobně bude souzen za zabití Kanaďana.

June se Serenou toho spolu hodně prožily, Foto: Hulu

Nick pořád neví, koho si vybrat a Lawrence putuje do čela Gileádu 

Romance mezi Nickem a June kvete i nadále. I když oba dva dělí několik set kilometrů a různá postavení ve společnosti. Mají pro sebe slabost, což je oba ohrožuje. Především Nick se nám od první řady pořádně vyšvihnul. Z řidiče se stal jeden z velitelů a může ovlivňovat dění v Gileádu. Svého postavení si Nick vůbec neváží a kdykoliv může dá přednost June. Není se čemu divit, když jde o matku jeho dítěte.
V závěru páté řady se Nick rozhodne vše zahodit, když se rozhodne pomstít June. Po napadení Lawrence se ocitá ve vězení a jeho osud je tak značně nejistý a pro finálovou řadu nemá zrovna dobře rozdané karty.

Velmi podobně je na tom i Janine. Té se nepodařilo utéct z Gileádu a pomalu se vracela do role Služebnice. I když se může zdát, že teta Lydie nemá srdce, tak právě pro Janine má slabost. Její začlenění probíhalo velmi pomalu. Nakonec ji Lydie umístila k Lawrencovi, kde měla být nablízku své dceři. Jenomže Jenine ujely nervy a budoucí paní Lawrencové to pěkně vytmavila. Následovalo zatčení.

Zdá se, že nejlépe má karty rozdané velitel Lawrence, který znovu hodně mluví do vedení Gileádu. Jeden by řekl, že se ho snaží svým způsobem polidštit. Po svatbě by měl mít své místo opět jisté. Otázkou je, jak dlouho se mu podaří udržet se u moci?

Nickovi se podařilo dostat se v hierarchii hodně vysoko, Foto: Hulu

Přinese nám poslední řada zkázu Gileádu?

Zkáza Gileádu se teď zdá na míle daleko. Naopak je reálnější jeho rozšíření do Kanady, kde získal několik stoupenců, což by i odpovídalo tomu, že streamovací služba Hulu pracuje na spin-offu The Testament, což má být knižní pokračování. Spekuluje se, že po skončení The Handmaid's Tale by chtěla streamovací služba volně navázat právě tímto seriálem.

Pátá řada toho tedy moc nevyřešila. V závěru vyvolala řadu otázek, na jejichž zodpovězení možná ani nezbyde čas. June je opět na útěku. Tentokrát se snaží dostat do skutečné Ameriky a její sny o zničení Gileádu musí jít stranou.

Zdroj anotačního obrázku: Hulu

Diskuze /3

Yann

Škoda, že už na pátou řadu nemám nervy. Takhle popsaná série zní dobře, ale když sem zapnul první díl a většina stopáže obsahovala Junin obličej, tak sem to vypnul. Už při čtvrté sérii mě to neskutečně otravovalo a když sem do pátý řady šel s tím, že jestli to bude stejný, tak to vzdám, tak se tak i stalo.

#2 MilloH #3 Merisielu
24.11.2022 | 12:40:45
MilloH

#1 Yann: Presne, mam ten isty problem…

25.11.2022 | 10:13:15
Merisielu

#1 Yann: Za mě právě od toho existuje možnost přetáčení.

25.1.2023 | 20:43:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

The Handmaid's Tale může klidně pokračovat až do desáté série

The Handmaid's Tale může klidně pokračovat až do desáté série

Pokud se bude seriálu dařit, může tady být dalších osm sérií. Před časem se takto vyjádřil jeden významný činitel z řad vedení stanice Hulu. Pro mnohé fanoušky toto ale není zrovna dobrá zpráva.

Reklama

Nejlepší postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama