Dig (Ztracená archa)
86/100 - 43×

Dig(Ztracená archa)

Agent FBI Peter Connelly vyšetřuje záhadnou smrt mladé archeoložky v Jeruzalémě. Při svém pátrání ale zjistí, že je na stopě spiknutí, které má po dvou tisících letech změnit běh dějin.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | USA Network | 42 minut
žánr
Krimi, Mysteriózní, Thriller
hrají
Jason Isaacs (Peter Connelly), Anne Heche (Lynn Monahan), Ori Pfeffer (Golan Cohen), Guy Selnik (Avram), Alison Sudol (Emma Wilson), Richard E. Grant (Ian Margrove), Lauren Ambrose (Debbie Morgan), David Costabile (Tad Billingham), Zen McGrath (Josh), Omar Metwally (Jusef Chálid), Angela Bettis (Faye), Regina Taylor (Ruth Ridell)

Židovská kultura a tradice: bar micva

Židovská kultura a tradice: bar micva

V první epizodě seriálu Dig jsme se setkali se slovy bar micva. Co to znamená a jaký význam mají tato slova v judaismu? To vám představíme v prvním z několika článků, v nichž vás budeme seznamovat s židovskými tradicemi, kulturou a zásadními body judaismu.

11 0
10.3.2015
TheDarkKnight

Co je bar micva?

Bar micva doslova znamená „syn přikázání“, jedná se o židovský náboženský obřad, kdy je chlapec ve věku třinácti let prohlášen za nábožensky dospělého. Aby však mohl podstoupit tento obřad, musí se nejméně rok učit hebrejsky, studovat TaNaCH a náboženské povinnosti, které bude muset po bar micva vykonávat.

Obřad bar micva se koná první Šabat poté, co chlapec dosáhne věku 13 let, kdy čte poprvé z Tóry. V tento den také po církevní stránce dospělý jedinec dostává modlitební šál nazývaný talit a takzvané modlitební řemínky na ruku a hlavu pojmenované tfilin. Často se při bar micva dávají chlapci dary, přesněji 18 darů podle hebrejského slova „chaj“ znamenající život.

Bat micva

Náboženská dospělost je stanovena také u dívek a to na věk dvanácti let, tedy o rok dříve než u chlapců. Nazývá se bat micva. Dívky však nebývají volány ke čtení Tóry a v ortodoxnějších komunitách nedostávají ani talit či tfilin, avšak bat micva se oslavuje ve všech židovských komunitách.

Pojmy

Talit:

Talit je modlitební šál. Na jeho krajích se nachází cicit, dalo by se říci třásně. Talit se ukládá po smrti s mužem do rakve, avšak cicit je ustřižen.


Talit. Foto: Yoav Nachtalier, commons.wikipe­dia.org

Tfilin:

Tfilin jsou zjednodušeně řečeno modlitební řemínky s krabičkou uprostřed, v níž je uložen kus pergamenu, na němž je napsaná pasáž z Tóry (na posílení). Jedna krabička se upevní na ruku a druhá na čelo (pro spojení mysli s Bohem). Na umístění tfilinu jsou přesně stanovené parametry.


Tfilin. Foto: Thomazzo, commons.wikipe­dia.org

Tóra:

Již jsme si uvedli, že Tóra (také nazývaná Pentateuch) je pět knih Mojžíšových a také první část TaNaChu. Mezi pět knih Mojžíšových patří Genesis (vypráví o stvoření světa), Exodus (vypráví o vyvedení židovského lidu z otroctví Mojžíšem), Leviticus (věnuje se především zákonům, které musí židé dodržovat – i toto se chlapec učí v průběhu příprav na bar micva), Numeri (vypráví o čtyřicetiletém putování židovského národa pouští a o ztrátě víry židů v Boha), Deuteronomium (v této knize se připomínají zákony, které Bůh předal Mojžíšovi, jde o jakousi závěrečnou promluvu Mojžíše, o jeho rozloučení, jelikož ten před vstupem do zaslíbené země Kanaánu umírá).


Tóra. Foto: Jitka Erbenová, commons.wikipe­dia.org

TaNaCh:

TaNaCH obsahuje části Tóra, Nevi'im (známé jako Spisy) a Ktuvim (známé jako Proroci). TaNaCh je definován jako (hebrejský akronym) v židovství posvátné spisy, které jsou součástí Bible. Označuje se také jako takzvaná „hebrejská Bible“.

Šabat:

Šabat je sedmým dnem, který je ve znamení klidu a odpuštění. V průběhu Šabatu, který začíná západem slunce v pátek večer a končí východem první hvězdy v sobotu večer, je zakázaných celkem 39 činností, mezi něž patří i rozdělávání ohně. Židé tak nesmí během Šabatu využívat ani elektřinu.

Pokud byste se chtěli o židovských tradicích dozvědět více, můžete si prolistovat například knihu od Michaela A. Fishbanea Judaismus: Zjevení a tradice.

Pokud máte jakékoliv dotazy, nebojte se zeptat v diskuzi. A příští týden se můžete těšit na další článek, který vás uvede do judaismu.


Chlapec chystaný na bar micva v první epizodě. Foto: USA Network

Diskuze /2

otikk

Moc veliká pochvala tomu kdo si s tím dal takovou práci. Shalom

10.3.2015 | 21:59:09
NEKROMOON

Zajímavý článek. Chybí mi tam, ale „Áronův náprsník“. To je ta kovová destička co si jí ten klučina vybarvoval v tý učebnici. Mám doma knížku (TETRAGRAMMATON) a tam je mu věnována kapitola. Pro ty co by je to zajímalo jsem ji naskenoval (Tu kapitolu :) 11 stran). Slova „Tetragrammaton“ a „Nevýslovné jméno“ zmíněné v textu znamenají Boží jméno – JHVH což znamená tuším že Jahve. Jehovisty zkomolené na jehova. Nejde tu dát odkaz na ulož.to, ale stačí když si tam zadáte „TETRAGRAMMATON Tajemství“ bez uvozovek a vyskočí vám to. ;)

10.3.2015 | 22:35:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Upoutávka

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Poslední epizoda konspiračního seriálu Dig s názvem Armageddon Protocol je za námi, pojďme si tedy společně zrekapitulovat, co jsme se v závěru této minisérie dozvěděli.

Reklama

Historické okénko

Kumránské svitky a esejské učení

Kumránské svitky a esejské učení

V minulém článku jsme psali o esejcích a o jejich životě v poušti. Tentokrát se budeme věnovat nalezeným písemnostem v kumránských jeskyních. V těch byly nalezeny jak svitky napsané esejci, tak další různé rukopisy. V článku vám přiblížíme tyto svitky a jejich nález a také vám vysvětlíme, jak to bylo s měděnou destičkou ze seriálu.

Nejoblíbenější postavy

Tajné společnosti

Tajné společnosti - 2. část

Tajné společnosti - 2. část

Přinášíme vám druhou část přehledu o tajných společnostech, ve které nechybí ani oblíbení Ilumináti. V šesté epizodě seriálu Dig je zmínka o Řádu Moria, který bude pravděpodobně taky souviset s Ilumináty, protože jeden z názvů této společnosti je Moria vítězící nad větrem.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama