Hobbit Fanoušek sestříhal trilogii Hobita do čtyřhodinového filmu

Fanoušek sestříhal trilogii Hobita do čtyřhodinového filmu

Fanoušek sestříhal trilogii Hobita do čtyřhodinového filmu

Trilogie Hobit byla při uvedení každého dílu kritizována za spousta věcí, jednou z nejčastějších byly zásahy a změny oproti původní knize. Nadšený fanoušek s přezdivkou TolkienEditor se rozhodl sestříhat celou trilogii pouze do zhruba čtyřhodinového sestřihu. Vyhodil z ní všechny novinky a také trochu zlepšil tempo.


10 2
25.1.2015

Co všechno v edici “Tolkien edit” najdete, nebo spíše nenajdete?

 • Chybí úvod s Frodem. Tedy žádný starý Bilbo. Chybí také úvod, kde je popsaná historie trpaslíků včetně útoku Šmaka na Erebor. Film tak začíná rovnou v okamžiku, kdy Gandalf přijde za Bilbem.
 • Ve filmu není žádný Radagast. Tedy jeho setkání v Temném hvozdu s černou magií, ani jeho následné varování Gandalfa, ani jeho jízda s králíky před skřetí tlupou. Celá skupina ze z trolí jeskyně dostane do Roklinky prakticky okamžitě.
 • Chybí také kompletní flashback do doby, kdy Thorin bojoval před Morií a usekl Azogovi ruku. Zmizely také některé scény, kdy Azog a skřeti plánují útok na družinu.
 • Je kompletně vyřazena celá linie ohledně Necromancera/ná­vratu Saurona. Tedy počítaje setkáním Gandalfa, Sarumana, Elronda a Galadriel v Roklince přes Gandalfův průzkum končící až zajetím v Dol Gulduru. Gandalf sice zmizí před vstupem do Temného hvozdu, ale objeví se přesně podle knihy před bitvou pěti armád.
 • Je výrazně prostříhaná sekvence útěku družiny před skřety z Mlžných hor. Tedy většina trikových eskapád kompletně chybí. Družina se ven dostane během několika okamžiku. Je zcela take vystřižena bitva s Azogem na kraji skály vrcholící příletem Orlů. Družina se po útěku z hor dostane prakticky hned k Meddědovi.
 • Je kompletně zrušen milostný trojúhelník Tauriel-Legolas-Kili. Tauriel se na chvilku objeví, ale pouze jako bezejmenná elfí stráž v Temném hvozdu. Legolas má i několik vět, ale jeho postava také není nijak rozvíjena. Logicky tím neexistuje ani vedlejší dějová linie o záchraně ostatních, kterou řeší Legolas a Tauriel.
 • Akční scéna útěku z elfího vězení na sudech neobsahuje žádné elfy, pouze několik útočících skřetů. Trpasličí vodní jízda končí tak po pár okamžicích.
Thumbnail Play icon
 • Rozhovor mezi Bilbem a Šmakem je prakticky nezměněný. Akční scény zachycující boj trpaslíků se Šmakem jsou také o něco kratší. Kompletně zmizela koupel Šmaka v roztaveném zlatu, nicméně záběr jeho otřepání se po vylétnutí z Ereboru ve filmu je, což logicky trochu skřípe.
 • V jezerním městě ubylo také několik záběrů, starosta a jeho otravný sluha většinou zůstali, zmizelo pouze několik vycpávkových detailů. Největší zásah potkal paradoxně Barda, komplet chybí jeho uvěznění.
 • Bitva pěti armád má také výrazně zkrácenou stopáž. Skřetí dorazí na scénu bez pomoci zeměžroutů. Samotná bitva v celkových záběrech je velmi podobná, k většímu střihu došlo až během individuálních soubojů, kterých se účastní Fili/Kili/Thorin, ostatně hlavně díky Tauriel a spol.
 • Na závěr se starý Bilbo přeci jen na chvilku objeví ve stejném pomrknutí na Společenstvo Prstenu jako v závěru třetího filmu.

Děj prvního filmu je tak v edici zhruba na jeden a půl hodiny, druhý film to samé, třetí film tak vychází pouze na zhruba hodinu a čtvrt.


Jak tedy celý sestřih působí? Překvapivě velmi mile a přirozeně. Autor na svém blogu uvádí, že cílem bylo co nejvíce se přiblížit nejen Tolkienově předloze, ale také navázat na starší filmy. Úvodní prolog stejně jako naprostá většina flashbacků zmizela, aby křečovitě nenarušovala plynulý děj filmu. Obzvláště je to vidět na úvodu, kde nechá autor bez prvního flashbacku začít celého Hobita nenápadně, u dveří Dna pytle, a pak ho dále postupně rozjíždět. Autor se také snažil více dbát na to, aby hlavním hrdinou zůstal vždy Bilbo. Osekáním vedlejších linií a zkrácením akčních scén tak Bilbova odvaha mnohem více vyniká.

Zásadní otázka – kde se dá sestřih vidět? Oficiálně ho samozřejmě nikde nekoupíte, vznikl bez požehnání původních tvůrců, takže musíte se zeptat strýčka Google a hledat “Hobbit – Tolkien Edit”. Míst a odkazů je zatím dostatek. Co se týče obrazové kvality, musíte se spokojit s DVD kvalitou, hlavně díky tomu, že pro třetí díl zatím nic lepšího není. Autor na své stránce ale slibuje, že ke střihu vrátí po vydání Blu-ray, ale hlavně až v rozšířené edici, kde očekává několik zajímavých scén.

Diskuze /14

lksvcr

Asi to zkouknu :)

25.1.2015 | 20:14:04
barahir

Já viděl tohle: http://avmania.e15.cz/…ne-dle-knihy#…
Tadyto asi bude ještě jiná verze, ale co jsem viděl já, tak tam ty návaznosti opravdu chybí a střihy jsou až moc brutální. Holt materiál je, jakej je, a těžko už se s tím nějaký drastičtější změny udělaj. :-/
Taky vyhodit Bílou radu a Galadriel je vyloženě škoda.

redaktor
25.1.2015 | 20:24:32
Paulusak

Zajímavý nápad, to jistě. Azog v knížní podobě už dávno natáhl bačkory, tím pádem by se hlavní záporák, Šmak, ukázal až hodně za půlkou… Jackson Hobbita podle mě natočil i s ohledem na normální nezaujaté diváky, proto je tam trojúhelník, atd.. Do filmu zahrnuje věci, které tam patří, jako je rada nebo Sauron.. Pokud by se držel doslovně knížky, byla by kritika filmu ještě horší..

25.1.2015 | 21:56:54
Syntey

Paulusak: Zajímavý pohled, nad něčím takovým jsem vůbec nepřemýšlel :). Já osobně jsem rád za každou minutu středozemě a vždy čekám na extended verze. Akorát boj s hlavním záporákem (šmakem) je trochu krátký, to jediné mě na tom štve :D

25.1.2015 | 22:17:34
Isuzu

Za mna urcite nie. Zaujimavy napad, idealny asi pre vecnych nespokojencov, ja sa naopak podobne ako Syntey uz tesim na predlzenu verziu, kde dufam bude par scen navyse, lebo mi tam vylozene chybali (napr. dostojnejsia rozlucka s Thorinom)

25.1.2015 | 22:45:55
Paulusak

Btw, zajímal jsem se o osud trpaslíků po výpravě.. věděl někdo, že Óin byl zabit tou krásnou chobotničkou (Watcher) při znovudobytí Morie ? ;)

26.1.2015 | 0:07:08
max7323

budete k tomu robit titulky ?

26.1.2015 | 6:53:54
PecaCZE

Tak delší boj se Šmakem máte v 2. dílu. Na internetu jsem si přetáčel znovu 3. díl a říkal jsem si, že to vypadá divně, že zabije Šmaka jedním ,,oštěpem".

#9 T_Jennys
26.1.2015 | 8:14:11
T_Jennys

#8 PecaCZE: Je pravda že Šmaka vyřešili rychle, ale na druhou stranu se s ním v knižce taky nepárali a jen mu napálily šíp.

26.1.2015 | 11:53:36
Noriel

Výborně, aspoň to už nemusím stříhat sama:)

26.1.2015 | 20:44:09
Salim Hrdonožka

Na jak měl skončit Hobbit 2 to stejně určitě nemá :D

26.1.2015 | 22:47:35
NiennaTasart

Ja bych byla pro hybrid mezi zimto osekanym a originalem. Kladne bych hodnotila vystrizeni Tauriel a Legolase, ovsem prijde mi zase skoda odstranit sceny dulezite pro historii a sirsi kontext Stredozeme a Hobita :)

28.1.2015 | 15:32:43
Salim Hrdonožka

Přesně. Třeba Bílá rada mi vůbec nevadí (na rozdíl od mojí sestry) a prolog s Frodem měl svůj vtip, ale Legolas a Azog už jsou trochu… trochu hodně moc i na mě.

28.1.2015 | 21:28:36
J'cob

Dělá k té 6Gb verzi prosím někdo titulky?

5.2.2015 | 23:47:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Reklama

Postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit