House of the Dragon (Rod draka)
89/100 - 83×

House of the Dragon(Rod draka)

Po celosvětovém úspěchu seriálu Game of Thrones přichází stanice HBO s jeho prequelem, který se zaměří především na rod Targaryenů a jeho působení v Západozemí.

USA | 2022 | Pauza
vysílání
2 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Emma D'Arcy (starší Rhaenyra Targaryen), Olivia Cooke (starší Alicent Hightower), Fabien Frankel (Criston Cole), Matt Smith (Daemon Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Sonoya Mizuno (Mysaria)

S01E01: The Heirs of the Dragon

S01E01: The Heirs of the Dragon

Král Viserys pořádá turnaj na oslavu narození svého druhého dítěte. Princezna Rhaenyra vítá svého strýce Daemona, který se vrátil do Rudé bašty.

21.8.2022
2 170 000
1 hodina 6 minut

Základní info:

Režie: Miguel Sapochnik
Scénář: Ryan Condal
Hrají: Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Matt Smith (Daemon Targaryen), Emma D'Arcy (Rhaenyra Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Sonoya Mizuno (Mysaria), Fabien Frankel (Criston Cole), Milly Alcock (mladá Rhaenyra Targaryen), Emily Carey (mladá Alicent Hightower), Graham McTavish (Harrold Westerling), Sian Brooke (Aemma Arryn), David Horovitch (Mellos), Bill Paterson (Lyman Beesbury), Gavin Spokes (Lyonel Strong), Michael Carter (Jaehaerys I. Targaryen), Steffan Rhodri (Hobert Hightower), Elliott Tittensor (Erryk Cargyll), Garry Cooper (Ryam Redwyne), Julian Lewis Jones (Boremund Baratheon), David Hounslow (Rickon Stark), Frankie Wilson (Randyll Barret), Mikhail Sen (Mickon), Rhys Parry Jones (pán radovánek), Luke Tittensor (Arryk Cargyll), Gary Raymond (Nejvyšší septon), Andrew Bicknell (poddračí), David Cann (poddračí), Mirjam Germann (poddračí), Matthew Carver (Laenor Velaryon), Nova Foueillis-Mosé (Laena Velaryon), … 

Hlavní příběhové linie:

Harrenov

Královská dynastie Targaryenů sice byla na svém vrcholu, ale král Jaehaerys I. nemohl najít vhodného následníka, který by po jeho smrti usedl na železný trůn. Právě proto se svolala Velká rada v Harrenově, kde měl být určen jeho následník. Tím se nakonec stal Viserys, který získal korunu na úkor své sestřenice Rhaenys.

Královo přístaviště

O devět let později je královna Aemma opět těhotná a král věří v to, že mu tentokrát porodí zdravého syna. Město se mezitím připravuje na turnaj, který je pořádán na počest králova nového syna, jenž se paradoxně ještě nenarodil. V té době se do města vrátí králův problémový bratr Daemon, který se připravuje jak na turnaj, tak i na své povinnosti jakožto velitel Městské hlídky.

Princeznu Rhaenyru, prvorozenou a jedinou dceru krále Viseryse, trápí fakt, že její otec upírá veškerou svou pozornost na svého ještě nenarozeného syna, zatímco zcela přehlíží svou jedinou dceru. I když to otevřeně nepřiznává, trápí ji i to, že ji její otec nechce jmenovat svým následníkem.

Daemon se jakožto velitel Městské hlídky pouští do akce a společně se svými muži vyráží do nočních ulic Králova přístaviště. Zde zmasakrují velké množství násilníků, zlodějů a vrahů, aby město připravili na blížící se turnaj. Jeho činy nejsou dobře přijaty členy Malé rady, a tak král pokárá svého bratra a poví mu, ať se to už neopakuje.

Turnaj začíná ve chvíli, kdy královna Aemma začíná rodit. Bohužel dojde ke komplikacím a král musí vybrat mezi dvěma zly – buď zachrání své doposud nenarozené dítě, nebo nechá zemřít jak královnu, tak i potomka. Viserys se nakonec rozhodne obětovat svou ženu, která mu sice porodí syna, ale ten záhy zemře.

Během toho nic netušící diváci sledují turnaj, ve kterém dominuje Daemon, nicméně jakmile se mu postaví neznámý Criston Cole, je přemožen. Rhaenyru zaujme neznámý rytíř, ale záhy se dozvídá zdrcující zprávu, která se týká její matky a bratra.

Brzy po pohřbu se sejde Malá rada, jejíž členové začnou ihned naléhat na krále ohledně nástupnictví. Viserys rozzuřeně odejde a poté přemýšlí, kdo bude na železném trůnu sedět po něm. Zatímco se s ním trochu více sblíží Alicent Hightower, pobočníkova dcera, Viserys rozhodne o tom, že jeho následnicí bude jeho jediná dcera.

Na výběr měl mezi svou dcerou Rhaenyrou a bratrem Daemonem, ale nakonec se rozhodl pro svou dceru, a to z toho důvodu, že si Daemon začal na veřejnosti utahovat z jeho zesnulého syna. Jakmile tedy Rhaenyře poví o tajemství celého rodu, svolá všechny lordy Sedmi království, kteří odpřisáhnou svou věrnost jeho dceři.

Jak si pamatujete epizodu The Heirs of the Dragon?

Trailer k první epizodě:

Foto: HBO

Thumbnail Play icon


Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
ori

Znovu som sa zamiloval <3 Skvelý začiatok, úžasná hudba, efekty, aj herecké obsadenie. Všetko až na Corlysa, ten pôsobí ako päsť na oko, absolútne sa tam nehodí a to mi čierne postavy vôbec nevadia. Ešte ten pôrod tam až tak nemusel byť, ale inak lahôdka.

webmaster
23.8.2022 | 15:31:44
Emiel

Nechápem to všeobecné nadšenie. Ťažko hodnotiť po prvej časti, ale u mňa zatiaľ priemer. Postavy dosť nevýrazné a príbeh dosť predvídateľné klišé. Snažia sa šokovať prehnanou brutalitou a orgiami. Budem pozerať ďalej a verím, že to rozohrajú lepšie.

23.8.2022 | 14:12:36
captain

Slušný start, avšak navázat na kvalitu originálu bude těžké… český dabing bohužel opět nezklamal, casting seriálu je také dost podivný, hlavními hráči zřejmě budou Rhaenyra a Daemon. Uvidíme, jak se prosadí. Zatím bych to viděl opatrně, leč nadějně.

23.8.2022 | 13:49:50
3kolik

Líbilo se mi, to myslím, že to má velký potenciál a jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.

23.8.2022 | 13:17:18
Tony-Z

Ok. Musím říct, první díl si mě získal na 100% a moje velké obavy se nenaplnily.

23.8.2022 | 13:05:54
WinterIsComing

Za mě super. Občas trochu nuda, ale chápu, že je to první díl a potřebují vše představit a vysvětlit. Trailer na 2. díl vypadá suprově, takže za mě určitě nadějný seriál. Jediné co bych tomu vytknul, nejsem rasista, ale sakra zase černoch…ta doba mě štve

23.8.2022 | 12:24:31
lokcky

Za mě casting naprosto šílenej

23.8.2022 | 11:19:26
panslunicko

Upřímně měl jsem z tohohle seriálu obavu. Navázat dostatečně na úspěch původní Hry o trůny je více než náročná a vysoko ložená laťka. (A to bez ohledu na rozporuplný konec.) Tohle se ale povedlo, fákt klobouk dolů před tvůrci. Získalo si mě to tak jak jen seriál může. :-)

23.8.2022 | 10:40:01
MartinP79

Komorní rozjezd série okolo docela dost šíleného vládnoucího rodu. Postavy zatím takové nemastné neslané.

Co mě ovšem dostalo v kontrastu s Hrou o trůny je chudá výprava to CGI působí opravdu levně. Obzvláště je to poznat na externích lokacích.

23.8.2022 | 10:26:25
marklukes

Příběh – pomalejší rozjezd – dobrá. Postavy – zatím jsem nestrávil – připadá mi, že jsou úplně bez nějakého charizmatu – nesrovnatelně s postavami Hry o trůny, snad v výjimkou Daemona. No, snad se vybarví. Jinak – čtu tady kritiku na závěr příběhu Hry o trůny – můžu vědět, co konkrétně se na závěru nelíbilo? Jasně, v realitě by proti Bílým chodcům neměli šanci, ale závěr příběhu byl podle mě OK.

23.8.2022 | 9:46:41

Stav překladu

Epizoda S01E10: The Black Queen

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Nejnovější díly seriálu House of the Dragon si můžete pustit na streamovací službě HBO Max, kde si je užijete i s českou podporou.

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama