Mr. Robot Rekapitulace: eps2.0_unm4sk-pt1.tc

Rekapitulace: eps2.0_unm4sk-pt1.tc

Rekapitulace: eps2.0_unm4sk-pt1.tc

Už to začalo. Díky štědrosti USA Network jsme mohli zhlédnout první část premiérového dvojdílu o několik dnů dříve a v tomto článku si nejnovější epizodu projdeme pod lupou a nahlédneme na to, co vám mohlo uniknout.


21 0
13.7.2016

Už to začalo

Epizoda začíná flashbackem, v němž si Tyrell po nahrání nejnovějšího vzkazu od fsociety sundává notoricky známou masku. Poté obdrží hovor od někoho, koho osloví jménem James. Je pravděpodobné, že se jedná o Jamese Plouffea, který se ve finále první série zastřelil v přímém přenosu. Následně se kamera obrací na Elliota, který u počítače za pomocí Dark Army spouští šifrování dat E Corpu. Elliot pouští Tyrella k počítači, sám se vydává ke stroji na popcorn a pro něco sahá. Je možné, že hledá zbraň, kterou tam Darlene nedávno schovala? Nebo jen dostal po zničení nadnárodního konglomerátu menší hlad?

Flashback z dětství

Než se stačíme dozvědět, kam vedla scéna s popcornem, skočíme ještě hlouběji do minulosti. Malý Elliot leží na sněhem pokryté zemi a kolem něj jsou kousky skla. Jedná se o moment, který Elliot popsal panu Robotovi během druhého dílu; Elliot se pohádal s otcem, ten ho strčil a Elliot vypadl z okna. V nemocnici doktor sdělí rodičům, že po fyzické stránce bude jejich syn víceméně v pořádku. Co ale psychická stránka? Je možné, že právě tento pád zapříčinil vodopád psychóz a dalších mentálních potíží, kterým Elliot nyní čelí?


Skok do současnosti

Elliot se už měsíc snaží řídit promyšlenou rutinou, aby se navždy zbavil pana Robota. Jeho den je pečlivě naplánován od momentu, kdy Elliot vstává, až po chvíli, kdy jde večer opět spát. Za tu dobu si našel i pár přátel, mezi nimiž je například Leon, který během dílu v podstatě jen polemizoval o komediálním seriálu Seinfeld. Elliot si začal vést i deník, aby svou rutinní smyčku mohl dokumentovat a vyhnout se anomáliím.

Někteří jste si možná všimli nakresleného QR kódu; kód vede na web Confictura Industries. Než se pustíte do všemožných teorií, jedná se o stránku vytvořenou Elliotem v dětství, jejíž název plyne z nápisu na titulní stránce deníku.

Terapie nekončí

Krista i po tom všem, co jí Elliot sdělil, pokračuje jako jeho terapeutka. Z jejich rozhovoru se dozvídáme, že Elliot nyní žije se svou matkou, protože mu přišla jako skvělá volba pro udržení jeho podrobně naplánovaného dne. Nebo je to jinak a matka je jen další představou á la pan Robot? Zároveň přizná, že nevěří svému minulému já, a když se ho Krista zeptá, proč tomu tak je, terapii přeruší další střih.

Elliot opět promlouvá k divákovi a připustí, že mu nemůže věřit a z toho důvodu mu jisté věci z jeho nového života neukáže; mimo jiné právě onu odpověď na otázku během terapie. Podle něj jsme mu tajili věci, které ho pak zničili, a jelikož přátelé nemají mít tajemství, náš přísun informací bude filtrován a nějakou dobu budeme vidět jen to, co nám Elliot bude chtít ukázat.

Pan Robot je zpět

Elliot je doma vyrušen náhlým zjevením pana Robota, který se ho marně snaží přimět, aby se pochlapil a pokračoval v revoluci, kterou zahájil. Elliot však odmítá a když pan Robot vytasí zbraň a střelí ho do hlavy, Elliot vstává a zapíše si, že pan Robot pokračuje ve svých postupech. Zároveň si do deníku poznamená větu, kterou od něj slyšel, a potom si ji ještě podtrhne: Kontrola je jenom iluze.

Noční můra v chytrém domě

Další novou postavou je Susan Jacobsová, právní zástupkyně E Corpu. Ta se po večerním běhu vydává do svého chytrého domu, kde na ni čeká nespočet překážek. Susan se zničehonic spouští bezpečnostní systém, termostat si sám upravuje teplotu a teplá voda se mění na vodu vroucí. Situaci zhodnotí jako poruchu a od společnosti, která dům zařizovala, dostane radu, aby se na nějakou dobu odstěhovala jinam. Susan však netuší, že šlo o léčku fsociety. Do domu pak přichází Darlene.

AllSafe je v troskách

Elliot čelí nečekané návštěvě od Gideona, který mu poví, že AllSafe byla rozpuštěna. To ale není důvod, proč Gideon přišel. Gideon žádá Elliota o pomoc, protože se mu někdo dostal do e-mailu a autority ho berou jako spolupachatele útoku na E Corp. Po chvíli přejde do ofenzívy a začne Elliotovi vyhrožoval, že ho udá; nic konkrétního sice nemá, ale Elliot se choval velmi podezřele a pokud by Gideon řekl policii vše, co ví, Elliot by skončil v nemalých potížích.

fsociety a ransomware

Darlene se v Elliotově nepřítomnosti stala vůdkyní fsociety a jako svou novou základnu skupina využije napadený chytrý dům. Darlene má však problém s uhlídáním všech členů, kteří jenom oslavují vítězství. I přes porážku E Corpu si Darlene myslí, že E Corp nadále vyhrává a že jejich boj ani zdaleka neskočil. Potvrdí to i dalším útokem, tentokrát se jedná o ransomware.

Pokud nesledujete nejnovější zprávy ze světa hackingu, mohl vám uniknout stále se rozšiřující ransomware. Jedná se o malware, který funguje tak, že vám zabrání v přístupu k datům a vyžaduje výkupné, v angličtině ransome. V případě fsociety se jedná o částku 5,9 milionu dolarů, což je narážka na 9. květen; datum, kdy došlo k útoku na E Corp.

Porada E Corpu

V poslední scéně se schází Phillip Price, ředitel E Corpu, Scott Knowles, technický ředitel E Corpu, a Susan. Jednají spolu o tom, jak s nepříjemnou situací naloží. Podle Susan je požadovaná suma jen kapkou v moři toho, co E Corp má, a podle ní by měli fsociety peníze dát. Předání má však provést jeden z vedoucích pracovníků E Corpu a po krátkém uvažování se dobrovolně přihlásí Scott.

Pár detailů

  • Ve světě seriálu Mr. Robot se nacházíme v červnu 2015, jak plyne z jedné z obrazovek v chytrém domě.
  • V záběrech z televize, kde hovoří Barack Obama o útoku na E Corp, nejde o řeč, kterou skutečně namluvil prezident Obama. Podle všeho se jedná o výtvor speciálního softwaru.
  • Píseň hrající během popisu Elliotovy rutiny je Daydream In Blue od I Monster.

Nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Foto: USA Network

Diskuze /4

Blahar

Takže finanční záznamy E-corpu jsou zničeny nebo jen zašifrovány? Mám v tom trochu zmatek. :D

překladatel
14.7.2016 | 14:56:20
Cr4zyFl4mes

Analogové záznamy zničily (to byly ty pásky), digitální záznamy zašifrovali, tak že by to nezvládl dešifrovat žádný existující superpočítač po hodně dlouhou dobu. Teď jim ale nabízeli dešifrování asi nějakých aktuálních dat, ne těch záznamů, které dešifrovali v první sérii.

#4 Blahar
14.7.2016 | 15:04:11
lukascoolarik

Přesně tak. Finanční záznamy jsou zašifrovány a dešifrovací klíč byl vymazán, návrat dat je prakticky nemožný.

Ten nejnovější útok byl mířen na počítačovou síť E Corpu a šlo o tzv. ransomware. Data sice byla zašifrována, ale dešifrovací klíč smazán nebyl, aby fsociety mohla E Corpu vyhrožovat a požadovat ty peníze za jejich odšifrování.

#4 Blahar
webmaster
14.7.2016 | 15:36:02
překladatel
15.7.2016 | 0:51:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E02: eps3.1_undo.gz

cz50%
Odhadované dokončení dnes 23:59
en100%
DOKONČENO

Překlad: @lukascoolarik
Korekce: @lukascoolarik

Sedí na verze:

  • HDTV.x264-SVA
  • 720p.HDTV.x264-SVA
  • WEBRip.x264-RARBG
  • 720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb
  • 1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Dotazy k titulkům můžete pokládat v naší diskuzi.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nastražte uši

Hudba ze druhé série

Hudba ze druhé série

Po vzoru první řady seriálu Mr. Robot jsme se i v té druhé dočkali spousty skvělých písní a samozřejmě i nových skladeb z původního soundtracku. Pokud si chcete oživit playlist písněmi z tohoto seriálu, tento přehled všeho, co ve dvanácti epizodách zaznělo, vám to usnadní.

Momentky

Momentky

Máte oko pro detail?

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Alespoň v hrubých obrysech si většina z nás druhou řadu seriálu Mr. Robot snadno vybaví, ale kolik z vás má oko pro detail a paměť jako slon? Následující kvíz složený ze 24 otázek různé obtížnosti prověří, zda jste dostatečně připravení na další fázi revoluce.

Nejlepší epizody

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích