Mr. Robot Rekapitulace: eps2.2_init1.asec

Rekapitulace: eps2.2_init1.asec

Rekapitulace: eps2.2_init1.asec

Mr. Robot nám opět přinesl prodlouženou hodinovou epizodu a my si ji tradičně rozebereme. Čtvrtá epizoda druhé série se nesla ve znamení šachové partie mezi Elliotem a panem Robotem, to ale není to jediné, co díl mohl nabídnout.


20 0
1.8.2016

Flashback

Po vzoru předchozího dílu jsme opět začali formou skoku do minulosti. Je Halloween, Elliot ještě bydlí ve svém starém bytě a navštíví ho jeho sestra Darlene. Nejdřív se ji snaží odbýt, protože má jiné plány, pak ale Darlene zmíní init 1. Tento příkaz slouží k vypnutí běžícího systému za účelem provedení důležité údržby, v režimu jednoho uživatele a odpojení od sítě. Ona a Elliot si tento linuxový příkaz zvolili jako takové klíčové slovo pro případy, kdy budou mít potíže, ale nebudou to chtít rozvádět.

Elliot po chvíli souhlasí a s Darlene se rozhodnou podívat na fiktivní film Careful Massacre of the Bourgeoisie stažený z torrentů. Předtím, než si film pustí v proslulém přehrávači VLC Media Player, máme možnost nahlédnout do složky s dalšími filmy. K tomu se vážou dvě zajímavosti: ta první je, že většina uvedených torrentových skupin je reálná, a ta druhá je, že mezi filmy je i dílo Sama Esmaila, tvůrce seriálu. Jedná se i o romantickou komedii Comet z roku 2014.


Po krátkém rozhovoru odhalujícím, že i Darlene mívá záchvaty paniky, nám Darlene prozradí zajímavý hack, díky kterému v podstatě získala doživotní přístup k jídlu zdarma. Podařilo se jí nabourat proxy donáškové služby Postmates, který podporuje APN operátora od jejího tehdejšího přítele. Pro neznalé, APN (název přístupového bodu) je pojmenování pro bránu mezi mobilní sítí a jinou počítačovou sítí, kterou je obvykle veřejně přístupný internet. Díky tomu mohla Darlene zařídit, aby webovou adresu Postmates nahradil její partnerský odkaz, z něhož uživatelé dostávají odměny; v případně Darlene jsou to kupony v hodnotě deseti dolarů.

Než se Elliot dostal do AllSafe, pracoval u někoho jiného, což zrovna nevyšlo. Tehdy to ještě netušil, ale probral se v něm pan Robot a přiměl ho zničit firmě celou serverovnu, aniž by si to pamatoval. Při konverzaci o rodičích Elliot ukáže Darlene nám už dobře známou bundu jejich otce a později i pana Robota, kterou si Elliot na žádost Darlene spolu s maskou ze sledovaného filmu obleče. Tehdy Elliot poprvé sestře sdělí svůj plán na zničení E Corpu, z čehož je Darlene v šoku.

Zpět do současnosti

Elliot a Darlene se setkávají i v současnosti, i tentokrát má Darlene problém a potřebuje Elliotovu pomoc. Snaží se mu říct, že Romero byl zavražděn a že fsociety je v ohrožení, jenže se jí to nedaří. Následně se vyjádří ve smyslu, že by raději mluvila s tou druhou osobou, co se za Elliotem skrývá. A přestože Elliot netuší, co přesně se děje, odvodí si z toho, že mu Darlene něco tají.

FBI v herně

Dom mezitím přivádí svoje kolegy z FBI na potenciální základnu fsociety, kde však po poslední párty za účelem skrytí důkazů prakticky nic cenného nezůstalo. Jejímu kolegovi přijde, že tohle místo je příliš na očích, aby šlo o skutečnou skrýš členů fsociety, Dom je ale přesvědčená, že je to někam zavede. Fyzickým důkazem je pak nábojnice nalezená za jedním z automatů.

Joanna a tajemná schůzka

Joanna se ocitá na tajné schůzce v autě s mužem, kterého si nejspíš většina z vás nevybavuje. Pokud jste ale alespoň při rekapitulační sekvenci v úvodu dílu dávali pozor, možná už víte, která bije. Jedná se o muže jménem Kareem, jméno však není podstatné; důležité je to, že jde o muže, který v desáté epizodě probral Elliota v Tyrellově autě. Kareem má strach, že ho sledují a že je mu v patách FBI, a Joanna mu z nějakého důvodu zaplatí. Je možné, že Joanna ví mnohem víc, než připouští?

Partie s Rayem

Elliot a Ray se dál oddávají šachovým hrám a Elliot se mermomocí snaží zlepšit. Ray mu navrhne, aby zkoušel hrát se sebou, což se později také stane. Nejdřív ale Elliot začne zvažovat, že by Rayovi prozradil víc než komukoliv jinému, jenže tomu chce pan Robot zabránit. Přece jen by to ohrozilo jejich práci a Ray by s těmi informacemi mohl naložit jakkoliv.

Angela na stopě

Angela si všimne, jak z budovy E Corpu policie odvádí dva muže, s nimiž nedávno byla na večeři, spolu s Phillipem Pricem. Uvědomí si, že Price tím vším nejspíš něco sleduje, a tak se ozve své právničce, aby to s ní probrala. Angela věří, že po ní Price něco chce, proto si vytvořil páku; gesto, které Angela zatím neoplatila.

Elliot versus pan Robot

Pan Robot se Elliotovi rozhodne nabídnout duel v šachu, ve kterém půjde o všechno. Ten, kdo vyhraje, bude všemu velet. Ten, kdo prohraje, bude muset z kola ven. Elliot nabídku silně zvažuje a chce do ní jít, Krista je ovšem proti. Domnívá se, že Elliot by se neměl zbavit ani jedné ze svých osobností, protože by pak přišel o svou identitu a to, čím skutečně je. Jenže Elliot se ve svém vnitřním monologu ohání tím, že všichni si v podstatě lžeme a upravujeme se tak, jak to vyhovuje nám a našemu okolí.

Whiterose opět na scéně

Whiterose se neobjevila od závěrečné scény loňského finále, kdy spolu s Pricem vedli zajímavý a lehce šifrovaný rozhovor, ze kterého nebylo zcela jasné, o čem je řeč. Ani tento dialog přes telefon z nejnovějšího dílu nebyl výjimkou, proto nezbývá, než polemizovat o jeho významu.

Whiterose se ptá Price, proč sází na ni, co se týče plánu. Je pravděpodobné, že odkazuje na Angelu. Price si prý zvolil pomalejší a elegantnější cestu, Whiterose je ale proti a chce vše urychlit. Potom zmíní, že uzavřít plant nepřipadá v úvahu, čímž nejspíš myslí továrnu spojenou s těžbou coltanu, jak bylo zmíněno v jejich dialogu v desátém díle. Dále řeší nějaké hlasování OSN, těžko říct, co je tím myšleno.

Telefonát je ukončen a Whiterose svému člověku sdělí, že Price se rozhodl pro strategii s virtuální měnou E-Coin. K tomu se váže jedna z teorií, že Price má v úmyslu nahradit skutečnou měnu virtuální měnou, nad níž by měla kontrolu Čína. Teorie je však pouze teorie. Podle všeho se nacházíme ve druhé fázi, která by měla trvat šest měsíců; kdo ví, co to znamená. Whiterose zároveň ví o tom, že FBI odhalila základnu fsociety, a chce o tom vědět co nejvíce.

Neohlášená návštěva

Scott Knowles musel čelit nečekanému hostovi, když v domě narazil na Joannu. Ta se marně snaží konečně získat finanční odstupné, které měl Tyrell po vyhazovu dostat. Problém je na straně E Corpu, konkrétně za to může právě Scott. Ten dobře ví, že Tyrell zabil jeho ženu, proto nechce jemu ani jeho rodině vyplatit ani dolar.

Noční setkání

Další nečekané setkání čeká Darlene, na kterou úmyslně narazí Cisco. Ten vyjádří své obavy nad tím, že FBI objevila hernu fsociety, a nezapomene zmínit ani fakt, že se to Dark Army vůbec nelíbí. Darlene ho však ujistí, že byť Elliot o problému zatím neví, nikdo z nich FBI nic neřekl. Po menším dostaveníčku na záchodech Cisco prozradí, že Romero si dělal průzkum o FBI a narazil na nějakou operaci Berenstain, která zahrnuje masivní sledování.

Zamilovaná Joanna

Tyrell je alespoň momentálně mimo hru a Joanna pokračuje ve svém vztahu s Derekem. Ten se jí snaží zavděčit a ukázat jí, že jí může dopřát i hezké chvilky mimo komfortní zónu například v Madridu, jenže Joanna dobře ví, že nic takového ji s ním nečeká. Na druhou stranu jí to nevadí a něco, co na chvíli působí jako konec jejich vztahu, se rázem promění v pěknou chvilku.

Pohádková budoucnost

Po rozhovoru s Leonem, který tentokrát vynechal své detailní analýzy o Seinfeldovi, se Elliot zamyslel nad tím, o jakou budoucnost by byl ochoten bojovat v blížícím se šachovém duelu s panem Robotem. V jeho představě se sbližuje s těmi, které má rád, obnovuje stará přátelství a navazuje nečekané vztahy… A diváci, kterým bylo líto Billa Harpera, se dočkali srdceryvné scény, kde se Elliot omluvil za to, jak Billa při svém vniknutí do Steel Mountain psychicky rozložil.

Není vítězů ani poražených

Napínavý šachový duel mezi Elliotem a panem Robotem třikrát končí patem, což pan Robot předvídal už od začátku. Jak taky můžete porazit sami sebe? Pan Robot se snažil Elliotovi ukázat, že má svůj význam a že nestojí o věčný boj dvou osobností, který nikam nevede.

Konfrontace před garážemi

Angela se rozhodla konfrontovat Price se svým zjištěním. Se svou právničkou zjistily, že v návrhu dohody o vyrovnání v případu Washington Township se E Corp marně snažil zbavit jediné podmínky: že postihnutou čtvrť bude kontrolovat třetí strana. Angela mu nabídne, že se o odstranění této doložky postará, ale pod podmínkou, že dostane vyšší pozici a lepší kancelář. Price jí nečekaně sdělí, že se plete a že jí nic nedá.

Opět za počítačem

Darlene zavolá Elliotovi a naléhá na něj, aby šel na jejich chatovací kanál. Elliot ale nemá přístup k počítači, a tak se vydává za Rayem. Předá mu vypůjčenou šachovnici a poví mu, že mu pomůže s jeho počítačovým problémem. Před zahájením migrace ale Ray přizve Lone Stara, aby na Elliota dohlédl, a samotného Elliota varuje, aby se v systému nedíval na nic, na co se dívat nemusí. Co za podnik vlastně Ray vede?

Elliot se poté přihlásí na daný kanál, kde ho Darlene do všeho zasvětí. Elliot si uvědomí, že nemá na vybranou a že jí musí pomoct. V tu chvíli si uvědomí, že boj o jeho budoucnost netkví v šachovém duelu se sebou samým, ale v tom, co reálně dělá. Epizoda končí prohlášením, že se Elliot hodlá nabourat do FBI.

Nezapomeňte epizodu ohodnotit.

Foto: USA Network

Diskuze /7

peter316

Opäť super zhrnutie

1.8.2016 | 11:33:13
dagsoftware

mne len nesedí, prečo Elliot používa na linuxe uTorrent spustený cez Wine, namiesto niektorej natívnej aplikácie (qBittorrent, Deluge, Ktorrent, Transmission, ..)

#3 conder
1.8.2016 | 13:50:27
conder

#2 dagsoftware: tiez som si to vsimol, az som musel googlit ci naozaj neexistuje utorrent pre linux :D

kazdopadne dik redakcii za zhrnutie :)

1.8.2016 | 15:36:33
Baltik

Redakci ani ne, to hlavně Lukáš Kollárik je takhle zapálen do seriálu ! :)

1.8.2016 | 16:13:21
lauro19931501

Skvelé zhnutie. Len je tam asi malá chybka – Eliot s Darlene nepozerali „Nenápadný půvab buržoazie“, ale fiktívny film priamo od tvorcov Mr. Robota – Careful Massacre of the Bourgeoisie – k zhliadnutiu tu https://www.whoismrrobot.com/massacre/ (treba použiť nejaké VPN, ktorým obídete ten zákaz)

#6 lukascoolarik
3.8.2016 | 1:49:12
lukascoolarik

#5 lauro19931501: Díky, to mi nějak uniklo. Opraveno.

webmaster
3.8.2016 | 8:42:31
marzus

Super zhrnutie, scéna s Billom fakt zahriala u srdca :)

20.8.2016 | 16:06:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E02: eps3.1_undo.gz

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @lukascoolarik
Korekce: @lukascoolarik

Sedí na verze:

  • HDTV.x264-SVA
  • 720p.HDTV.x264-SVA
  • WEBRip.x264-RARBG
  • 720p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb
  • 1080p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb

Dotazy k titulkům můžete pokládat v naší diskuzi.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nastražte uši

Hudba ze druhé série

Hudba ze druhé série

Po vzoru první řady seriálu Mr. Robot jsme se i v té druhé dočkali spousty skvělých písní a samozřejmě i nových skladeb z původního soundtracku. Pokud si chcete oživit playlist písněmi z tohoto seriálu, tento přehled všeho, co ve dvanácti epizodách zaznělo, vám to usnadní.

Momentky

Momentky

Máte oko pro detail?

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Otestujte si paměť: Druhá série ve 24 otázkách

Alespoň v hrubých obrysech si většina z nás druhou řadu seriálu Mr. Robot snadno vybaví, ale kolik z vás má oko pro detail a paměť jako slon? Následující kvíz složený ze 24 otázek různé obtížnosti prověří, zda jste dostatečně připravení na další fázi revoluce.

Nejlepší epizody

Nejlepší postavy

Edna na sociálních sítích