Person of Interest (Lovci zločinců)
95/100 - 159×

Person of Interest(Lovci zločinců)

Společensko-kritický seriál od Jonathana Nolana (Temný rytíř), který odráží, stejně jako například Homeland, důsledky jedenáctého září. Především se ale zaměřuje na problematiku vládního sledování, a to očima akčního a špionážního thrilleru.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | CBS | 42 minut
žánr
Akční, Sci-fi, Thriller
hrají
Michael Emerson (Harold Finch), Amy Acker (Samantha Groves (Root)), Sarah Shahi (Sam Shaw), Taraji P. Henson (Joss Carter),

Temný rytíř jako předobraz Person of Interest - Stroj

Temný rytíř jako předobraz Person of Interest - Stroj

O Temné rytíři bylo napsáno na desítky (ne-li stovky) článků, ale nikdo ho doposud neporovnal se seriálem „Person of Interest“, se kterým film má společného nejen scénáristu – Jonathana Nolana. Ve třech článcích se můžete těšit na porovnání postav, Strojů a námětů.

0 0
30.3.2014
TheDarkKnight

Počátky:

V Temném rytíři to začalo „prostým“ 3D sonarem, který Bruce Wayne/Batman v zoufalosti přeměnil ve sledovací zařízení, které špehovalo celý Gotham (největší město Ameriky). V Person of Interest vedly Finche ke sestrojení Northen Lights události z 11. září. Oba stroje, jak ten Luciuse Foxe, tak ten Harolda Finche měly však stejný účel – zabránit násilným zločinům. Oba však měly také stejnou slabinu – lidé jejich uvedením do provozu ztratili soukromí.

Northen Lights

Thumbnail Play icon

Technická stránka:

Stroj – přesněji 3D sonar – Luciuse Foxe pracoval na principu sonaru v ponorce. K aplikaci sonaru byly v Temném rytíři použity mobilní telefony všech lidí v Gothamu, díky kterým bylo možno si zobrazit celé město. Sonar sice snímal, ale nevyhledával, to už bylo na Foxovi. 3D sonar by se tak dal považovat za jakéhosi pravěkého předchůdce Finchova Stroje, který na rozdíl od Northen Lights není umělou inteligencí, nevyužívá všech technických zařízení ke sledování a vyhodnocování hrozeb. Mohli bychom říci, že Northen Lights je mnohem vyspělejší a propracovanější, ale nemůžeme, jelikož nám nebyla jeho výroba ani princip, na kterém pracuje, odhaleny. Je tedy klidně možné, že Finchův a Foxův Stroj jsou totožné. Je opravdu klidně možné, že Stroj vybírá zadaná klíčová slova (v dnešní době to již není žádná věda) a vybrané záběry z kamer, hovory nebo emaily potom třídí člověk. Ostatně tvůrci již něco takového naznačili, když John Reese v první sérii prohlásil:

Víte, myslím, že žádný Stroj není. Jen vy.

3D sonar

Thumbnail Play icon
Thumbnail Play icon

Morální stránka:

Harold a Bruce si jsou v mnohém podobní: oba jsou ochotni obětovat soukromí, aby mohli zachraňovat životy. U Finche je ale vše složitější, jelikož on sice Northen Lights postavil, ale nechtěl se zabývat „nedůležitým seznamem“ a teprve až ztráta přítele ho přiměla otevřít zadní vrátka. Ale v následujícím konání můžeme opět vidět společnou cestu Bruce a Harolda: ztráta jejich nejbližších je přiměla zajít dál, než chtěli, porušit pravidla. Jsou tedy Batman a Harold Finch totožné osobnosti? Rozhodně ne. Batman se totiž řídil pravidlem:

Co je v rukách jednoho nástroj, může být v rukách druhého zbraň.

Bruce svůj Stroj zničil, ale Harold ho nechal dál pracovat. Postupem času je však vidět vývoj Finchovi postavy. Po smrti Carterové totiž prohlásil:

Zachránili jsme plno dobrých lidí, ale také jsme plno dobrých lidí ztratili.

Komentoval tak fakt, že nebýt Stroje, umřelo by pravděpodobně stejně lidí jako bez něj a s přihlédnutím k zásahům vlády a Decimy možná i méně.

Co myslíte vy?

Diskuze /3

Nicolas

ehm… myslím, že bylo jasně řečeno, že Stroj žádný lidi nepotřebuje… (to je k tomu třídění informací) … a jinak si myslím, že Batman (alespoň ten z komiksů) by měj ze Stroje ohromnou radost :-D

#2 TheDarkKnight
31.3.2014 | 18:39:31
TheDarkKnight

Jasně to řečeno nebylo, a proto tam tu variantu uvádím, i když si osobně myslím, že Stroj je vyspělá umělá inteligence, ale kdo ví… Ale já tady právě mluvím o tom filmovém, protože (jak uvádím na začátku článku) jej napsal stejný scénárista jako POI – Jonathan Nolan.#1 Nicolas:

#3 Nicolas
TheDarkKnight
1.4.2014 | 20:18:09
Nicolas

#2 TheDarkKnight: V díle, kdy řešili Samaritána, tak tam Finch říkal tomu svému kamarádovi ze školy, že dokázal realizovat jejich sen … stvořil funkční A.I., které se dokáže vyvíjet a učit. Jinak pěknej článek… v době kdy POI začal vycházet, tak jsem si také okamžitě vzpomněl na stroj, který nechal vytvořit Batman :-D :-D

2.4.2014 | 11:04:40
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Konec se blíží

Co nás čeká ve finále?


Poslední záběr

POI Noir, The final scene shot of #personofinte­rest #thend

Fotka zveřejněná uživatelem Chris Fisher (@widgetfactoryco), <time style=" font-family:Arial,sans-serif; font-size:14px; line-height:17px;" datetime=„2016–06–17T16:46:29+0­0:00“>Čen 17, 2016 v 9:46 PDT</time>


Trailer: Sbohem

Thumbnail Play icon

Reklama

Hlasujte: Kdo (ne)přežije finále?

Kdo zemře během finále seriálu?

46%
26%
13%
8%
8%
197 hlasů

Podělte se o své tipy!

Nolanův nový seriál

Jonathan Nolan chystá nový seriál

Jonathan Nolan chystá nový seriál

Jonathan Nolan chystá ve spolupráci s J.J. Abramsem nový sci-fi seriál s názvem Westworld. Více se o jeho novém projektu pro HBO dočtete uvnitř článku.

Fotografie

Fotografie

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama