Reign (Království) Rekapitulace: 1x01 - Pilot

Rekapitulace: 1x01 - Pilot

Rekapitulace: 1x01 - Pilot

Bohužel se tento týden žádné epizody nedočkáme. Pro zkrácení času jsme si pro Vás připravili rekapitulaci pilotní epizody, kde jsme se s Mary a jejím příběhem mohli poprvé seznámit.


1 0
29.11.2013

Vize o bílém stromu

Hned v úvodní scéně můžeme spatřit uprostřed lesa strom s bílými květy, k němuž přichází Nostradamus. Pak místo vody začne kapat krev, která Nostradamovi zašpiní ruce a… Věštec se probudí se zrychleným dechem a slovy: „Ona přichází!“

Hm, na úvod docela působivé, ale co přesně ten bílý strom má vlastně představovat? Francise? Samotnou Francii? Královský dvůr? (V duchu si říkám, jestli tvůrci zamýšleli udělat maličkou podobnost s Tolkienovým bílým stromem králů Gondoru – ale to je jen můj osobní postřeh)


Otrava ochutnávačky

Přenášíme se do mírumilovného kláštera, kde se setkáváme s Mary hrající středověkou verzi fotbalu s ostatními klášterními sestrami a novickami. Při poklidném obědě ale jedna ze sester ochutná zdejší kaši a skoná dost ošklivým způsobem. Pro zdejší abatyši je to naprosto jasná zpráva – Mary odsud musí pryč. Když ji její protivníci (zlí, zlí, proradní Angličané) našli i tady, musí se vrátit zpátky na francouzský dvůr, který je mnohem bezpečnější, než zdejší klášter. (kvůli následujícím událostem to můžeme brát takové rozhodnutí jako opravdu špatný vtip) A navíc – nezapomeňte na duchy mezi hradními zdmi!

Nešťastný princ a šťastný bastard

Kdo by to byl řekl, že francouzská královská rodina může být takhle disfunkční? Máme tu krále Henryho II., který má se svou dlouholetou milenkou Diane nemanželského syna. Pak je tu studená královna Catherine de Medici, kterou si její muž vzal jen kvůli bohatství Medicejské rodiny. Francis, korunní princ, který se rozhodně do dohodnutého sňatku nijak zvlášť nežene (nemluvě o pěkné tváři jedné z dvorních dam, která přitahuje jeho pozornost). A v neposlední řadě Bash, královský bastard, který navzdory tomu, že je starší než Francis, může sice užívat privilegií na dvoře, ale nepatří mu ani pěťák. Povedená famílie žijící pod jednou střechou. Nesmíme taky zapomenout na to, že Henry a Catherine ‚prodávají‘ svoji dceru Elizabeth španělskému princi Philipovi, aby si zajistili spojenectví.

Plusové body přidáváme scénáristům za chytře napsanou výměnu názorů mezi Catherine a Henrym. Trefné a vtipné, popisující situaci jejich vztahu včetně zahrnutí informací o tom, kdo bude Mary k francouzskému dvoru doprovázet.

Královna, její věrný stín a duchové na hradě

Catherine de Medici si před Maryiným příjezdem udělá ještě malou zastávku v Nostradamově doupěti, kde se chce dozvědět o budoucnosti jejího syna. A také o tom, jestli bude moci Mary ovládat. Je příjemné vidět, že ani tihle dva si tak plně nedůvěřují, nebo spíš že se jeden druhého nebojí – zatímco Catherine poznamená, že má vizi o Nostradamově setnutí na její příkaz, on jí to po chvíli vrací poznámkou, zda Catherine nežárlí na Maryino mládí, krásu, či postavení.

Celý dvůr se srocuje před hradem, aby mohli mladou královnu Skotů uvítat. A nejen oni – za oknem se dívá postava s hrubým pytlem přes obličej. Že by to byl onen duch, o němž se zmiňovala jedna z dívek v klášteře?

Lov manželů, nebo politické hry?

Společně s Mary přijíždí na dvůr i její přítelkyně z dětství a nynější dvorní dámy (otázkou pro nás zůstává, proč i ony nevyrůstaly s Mary v klášteře) – bohatá, ale neurozená pragmatická Greer; zamilovaná a tvrdohlavá Lola, naivní a laskavá Aylee, lehkomyslná a drzá Kenna. Je naprosto jasné, že kromě společnosti dvorní dámy musí zajistit i Maryino pevné místo na francouzském dvoře. Popřípadě jí pomoci vyhrát srdce prince Francise. Přesto nesmíme zapomenout, že všem dívkám je ‚pouhých‘ patnáct let – proto nás nesmí překvapovat jejich parádění, malování a občasné hihňání. A dětinské nápady. (Ale všem je nám snad jasné, že takováhle rozverná nálada rozhodně nezůstane věčně, že?)

#TeamBash nebo #TeamFrancis?

Navzdory romantické scéně mezi Francisem a Mary, kdy ho královna najde v jejích starých pokojích, dozví se o jeho zálibě v mečířství a ujistí ho, že pokud by se něco stalo s jeho titulem, pak by ho zachránila tím jejím, se Francis rozhodně nenechá okouzlit tak snadno. Ne, když mu v pokoji čeká Natalie, zdejší dvorní dáma a milenka, ujišťující ho, že se vlastně nic nezměnilo. Mezitím Mary sbírá kamínky, kterými by pak Francis mohl zdobit své meče. Když za ním ale s tímhle nápadem přijde, Francis ji od odežene – králové se přece svým (budoucím) ženám nezodpovídají, ne? (Možná to Mary měla zkusit s něčím daleko dražším, než obyčejnými kameny – co třeba s nějakým rubínem, nebo smaragdem?)

Když se rozčilená Mary vrací do zahrad, její pes uteče do Krvavých lesů (hrady a duchové, Krvavé lesy… Už se začínáte bát?). Než se ho mladá královna vydá hledat, zadrží ji Bash a kromě trochy povzbuzení a slibu, že jejího psa přivede zpátky, si s mladou královnou trochu zaflirtuje. Koneckonců, takový malý neškodný flirt nic neznamená, že?

„Nepij to víno!“

Mezitím se na hradě objeví Lolina láska Colin. Lola je šťastná, že za ní přijel, přesto cítí povinnost to oznámit královské rodině, aby z toho nebyly problémy (ale to, že jí vlezl do pokoje, když se nahá koupala ve vaně, to nikomu zřejmě nevadí – nemluvě o tom, že je urozená, že ano). Colinův příjezd začne hrát pěkně do karet královně Catherine, které Nostradamus předpověděl, že Maryin příjezd způsobí Francisovu smrt. A Catherine, vědoma si Colinovy neurozenosti, začíná spřádat svůj plán, jak Mary dostat z francouzské­ho dvora.

Jenže takový plán někdo musel zaslechnout – jak jinak by záhadná postava za paravanem v Maryiných komnatách mohla mladičkou královnu varovat, aby za žádnou cenu nepila víno?

Takhle tancují Skoti!

Oslava svatby princezny Elizabeth je v plném proudu. Mary si užívá svou přítomnost zpátky u dvora, přesto poslechne tajemný hlas, aby nepila víno, které jí nabídne Colin, který jí ukáže jistý zájem (k velkému nepochopení a zmatku Loly, která na Mary žárlí). Mary se to rozhodne napravit a tak vyzve své dvorní dámy k tanci. Sundají si boty a k překvapení všech urozených na dvoře to pořádně rozjedou na tanečním parketě. Tančící Mary je pozorována oběma královskými bratry, snese se na ní peří, které jí připomene dětství s Francisem… A pak se nechá odvést svými dvorními dámami k tajné komnatě, odkud mohou vidět naplnění sňatku Elizabeth a Philipa. (Jsem jediná, nebo jste také nepochopili to snášení peří na všechny přítomné? – jedno je ale jisté: musela to být určitě pak legrace uklízet)

Naplnění sňatku a nezvládnutí ‚situace‘

Mary a její dámy jsou dalšími svědky naplnění sňatku Francisovy sestry a jejího manžela. A pak se všechny, trochu vzrušené situací, které byly svědky, rozutečou do hradu, aby je nikdo neviděl. A zatímco takové Kenna si chce trochu ulevit a dá se dohromady s králem, Lola hledá Colina a Mary se vrací zpátky za Francisem. Ten se sice omluví za to, jak se k ní dříve zachoval, ale vzápětí vyjádří svůj názor, že není s budoucím sňatkem s Mary úplně smířený a že se do ní rozhodně nehodlá jen tak zamilovat. Na jednu stranu člověk sice chápe jeho smysl pro povinnost k Francii a to, že by nebylo dobré se zamilovat do Mary, pokud by pak třeba našli spojence někde jinde, než jen ve Skotsku. Na druhou stranu se zasnoubili už v šesti letech. Francis měl dost času na to smířit se s myšlenkou, že si Mary jednoho dne nejspíš bude muset vzít. A chudák Mary, která s tím už počítala, bude muset zase čekat. Politika prostě nemá s láskou co dělat.

Věřte násilníkovi, je nevinen

Colin navštíví Maryinu ložnici s úmyslem jí připravit o panenství. Jenže to nepočítal, že Mary se nenapila jeho vína, tudíž ji probudí předtím, než se stane cokoliv zlého. Colina zavřou a Maryiny dvorní dámy, především Lola, řeší, jak se z téhle obtížné situace dostat. Lola Mary přesvědčí, aby navzdory tomu, co se stalo, věřila Colinovi, že je nevinný, že ho k tomu někdo ze dvora donutil.

Mary se pro dobro své přítelkyně vydá ke slyšení u královského páru, kde je vystavena Catherinině drsným slovům ohledně toho, co by se stalo, kdyby o panenství vážně přišla. Nakonec se Mary setká se s neúspěchem. Colin byl toho rána popraven za zradu, když (neznámí) svědkové potvrdili, že za tím vším stojí Angličané (jak jinak!).

Mary se vrací za svými přítelkyněmi se špatnou zprávou ohledně Colinovy smrti. Tam jí Lola vyčte, že kvůli Mary je Colin mrtvý. (Což je docela nespravedlivé, nemyslíte? Colin ji chtěl znásilnit, a i když k tomu byl donucen, nezůstává tu jako největší oběť stále Mary?) Nemluvě o tom, že si Lola, Mary i všechny její zbylé dvorní dámy uvědomí, že na francouzském dvoře už jejich vztah nefunguje jen na kamarádství.

Pozor na nebezpečí lásky, pánové!

Mary odchází od svých dvorních dam v slzách. Na chodbě jí zastihne Bash, který jí vrací nazpět psa a vyslechne si její potíže. Ujistí ji, že tu není sama. A možná by řekl ještě něco dalšího, kdyby si nevšiml matčiny přítomnosti. Mary odchází a Diane varuje svého syna, aby se s Mary nezaplétal, jinak za to zaplatí.

Na druhý den Francis vyhledá Mary, kdy jí vyčítá co se stalo. Mary mu řekne, jak se v téhle situaci cítí ona. Francis s Mary se málem políbí, ale Francis ustoupí a řekne, že se s ní nemůže jen tak zaplést.

Catherine je pozoruje ze svých komnat a vyhledá Nostradama, kde mu vyčítá, že jeho nápoj na Mary nefungoval a kvůli tomu byly její plány na odstranění Mary zmařeny. Zeptá se ho, zda se jeho vize změnily. Nostradamus jí odpoví, že nezměnily a že pokud chce zachránit svého syna, že musí počítat s dalšími oběťmi, aby Maryinu nebezpečnou přítomnost odstranila.

Dostaveníčko na hradbách

Mary se v noci vydává sama na hradby, kde se setkává s tajemnou osobou, která jí zachránila před zničením reputace a znásilněním. Říká, že je jejím dlužníkem a zda je dotyčná záhadná osoba také v nebezpečí. Nedostane však žádnou odpověď a když se otočí, aby ji viděla, je na hradbách sama.

Otázečky na závěr:

  1. Co myslíte, že symbolizuje bílý strom?
  2. Když je Mary královnou a tak důležitou osobou, jak jí všichni připomínají, proč u sebe nemá konstantně nějaký doprovod? Když už ne stráže, pak alespoň některou ze svých dvorních dam?
  3. Jak se Colin dostal do Maryiných komnat přes stráže, které měli být údajně venku před jejími dveřmi?
  4. Proč záhadná postava na hradě Mary vůbec pomohla? A kdo to je?

A co jste si o pilotní epizodě mysleli po shlédnutí Vy? :) Teorie?

Diskuze /2

Lens

Moc hezká rekapitulace ;) 3. Taky jsem si říkala, ale asi by to kazilo veškerý osobní rozhovory, kdyby jí tam pořád někdo postával za zády.. :D

29.11.2013 | 18:52:32
Cookee

Ja třeba nechápu, kde zmizla ta Francisova Natálie :D

1.12.2013 | 14:38:12
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav titulků

Epizoda S04E16: All it Cost Her...

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @channina

Překlad sedí na verze Reign:

  • … HDTV.x264-KILLERS

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit.
O vaše dojmy a pocity z aktuální epizody se podělte v diskuzi.

Reklama

První upoutávka na čtvrtou řadu

Thumbnail Play icon

Představitelka Mary hovoří o finálové sérii

Rozhovor s Adelaide Kane o finálové řadě

Rozhovor s Adelaide Kane o finálové řadě

Představitelka skotské královny Marie Stuartovny prozradila fanouškům seriálu několik informací týkajících se nadcházející čtvrté řady. Předem tedy upozorňujeme, že článek obsahuje spoilery.

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Hlídejte si nás