Revolution (Revoluce)
82/100 - 248×

Revolution(Revoluce)

Jak vypadá život na Zemi patnáct let poté, co veškeré zdroje energie včetně elektřiny přestaly fungovat? A proč nefungují?

USA | 2012 | Ukončeno
vysílání
2 sezóny | NBC | 43 minut
žánr
Dobrodružný, Katastrofický, Sci-fi
hrají
Kim Raver (Julia Neville), Elizabeth Mitchell (Rachel Matheson), Giancarlo Esposito (Tom Neville), Jorge Daniel Pardo (Jason Neville / Nate), Billy Burke (Miles Matheson), Željko Ivanek (Calvin Horn),

Podobné téma: novela Tma od Ondřeje Neffa

Podobné téma: novela Tma od Ondřeje Neffa

Před dvěma týdny jsme vám přinesli informaci o knižní sáze Emberverse, ze které zřejmě čerpali scénáristé při psaní Revolution. V této souvislosti musíme zmínit i parádní dílo nestora české sci-fi, Ondřeje Neffa, Tma a její update, Tma 2.0. Jeho námětem je totiž právě globální výpadek elektřiny, který je navíc vtipně zasazen do prostředí české kotliny. Na serveru fantasyplanet.cz k tomuto dílu vyšla výborná recenze od Martina Silka Schovance, kterou vám zde s jeho laskavým dovolením přetiskuji.

0 0
12.8.2012

Ve středoevropském časovém pásmu přestala elektrická energie fungovat v patnáct hodin šestnáct minut dvaadvacet vteřin letního času. Byl pátek 17. dubna 1998, datum, od kterého se měla počítat nová historie lidstva. Tak těmito slovy začíná jedna z nejlepších českých sci-fi, která nese velmi trefný název Tma.

Ondřeje Neffa zná snad každý český čtenář, který to se čtením sci-fi nebo fantasy myslí alespoň trochu vážně, proto není jediný důvod, abych tuto významnou osobnost české sci-fické tvorby představoval. Tato kniha vyšla před necelými třemi roky (tedy v roce 1997, poznámka Marketka), ale až donedávna mi netušenými způsoby unikala. Pokud se někomu z vás stalo to samé jako mě, pak právě pro vás je určena tato recenze.

Na začátku bych měl vysvětlit pár drobností. Možná si někdo myslí, že když vypadne elektrika, tak to nemůže být zase taková katastrofa. Elektrárna se opraví a na nějakou dobu se bude svítit svíčkou nebo dynamem. Ale tady je první problém. Ony nefungují jenom elektrárny, ale i ty dynama, baterky v digitálkách, svíčky u auta jsou na dvě věci a hromada dalších maličkostí, které dnešní člověk ani nezaznamená. Ano opravdu vypadlo vše, co má něco společného s elektrickým proudem.

Při čtení této recenze se mnozí z vás usmějí, co si to zase Neff vymyslel, vždyť každý, kdo měl ve škole alespoň rok fyziku, musí přece vědět, že nejde, aby na celém světě v jeden okamžik přestal fungovat elektrický proud. To jsem si říkal i já a ze začátku knihy i většina její hrdinů. Ale nebojte se, na konci knihy se vám dostanete pořádného vysvětlení, ale jaké že bude, to si nechám pro sebe.

Neff za pomoci Elektrické smrti, jak se tomuto jevu začalo velice brzy po celém světě říkat, rozehrává nefalšovaný katastrofický román toho nejčernějšího ražení, který často dostává nádech Kingových hororů. Nezamýšlí se jenom nad tím, co se s lidstvem stane, když naši plechoví mazlíčci zůstanou stát uprostřed silnice, přestane téct voda, kanalizace zaplaví sklepení našich panelových obydlí a miliónovým městům začnou docházet zásoby jídla, zamýšlí se hlavně nad tím, co se stane s námi, lidmi jako takovými, jak se změní naše myšlení, náš pohled na svět a jak hrubě to zahoupá s žebříčkem hodnot.

Tato kniha by se dala také pojmout jako kritika stinné stránky Čechů. Ano, Neff velice trefně i když někdy dost přehnaně ukazuje, jak by se asi část populace ve středoevropské kotlině zachovala, když by byla násilně vržena do víru takovýchto katastrofických událostí. Objevují se tu typické české vlastnosti, jako čekání na to, že on to za nás někdo udělá, svádění vlastních problémů na vládu a přihlouplé vzpomínání na bývalý režim, kdy holubi létali samy do huby či v neposlední řadě velice silná závist spojená se škodolibou radostí z neštěstí jiných. Elektrická smrt velice rychle ukáže pravou tvář lidí, kteří se dostanou do krizových situací a vyplaví na povrch ze zákoutí duše černou špínu, kterou mnoho „civilizovaných“ lidí v sobě dusí. V knize se objevují i státníci, kteří byli ve vládě nebo kolem ní v devadesátém osmém. Jedny z vedlejší úloh zde sehrají Klaus, Havel, Ruml a další. Neff se zamýšlí, jak by se asi zachovala vláda nebo spíše její členové v takovéto situaci.

Nevím, co více bych k této bezesporu výjimečné knize dodal. Každý, kdo se chce spolu s Ondřejem Neffem zamyslet, jak by asi svět a hlavně Česká republika vypadala, kdyby nastala Elektrická smrt, pak má jedinečnou příležitost přečíst si skvělou katastrofickou sci-fi, jejíž kvality nemají u nás obdoby.

Toliko recenze Martina Silka Schovance a já doplňuji, že po této knize vyšla ještě jedna verze, Tma 2.0. Podle serveru fantasyplanet.cz, zůstalo z ní to původní, fascinující líčení rozvratu. Ale co bylo potom, jaký svět vznikal na troskách starého, jací lidé ho ovládali, tato vize byla zcela jiná a nutno dodat, že podstatně temnější. Důvod je prostý. Za posledních pět let se autor naučil nevěřit mocným tohoto světa ani nos mezi očima. Podle toho taky Tma 2.0 vypadá. Je to příběh černější, než sama tma.

Četli jste knížku Tma nebo Tma 2.0? Líbily se vám?

Zdroj: NBC

Diskuze /1

danieldall

Tma bylo to první co mě napadlo, když jsem četl první informace o seriálu. Četl jsem obě verze a osobně preferuji spíš jedničku. Bylo by dobré zmínit že román Tma je rozvinutím jedné starší Neffovy povídky .

12.8.2012 | 21:49:17
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Trailer

Thumbnail Play icon

Dejte nám vědět, jak se vám Revolution líbí a ohodnoťte seriál.

Reklama

Momentka

Momentka

Nejoblíbenější postavy

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama