The Crown Před 65 lety zemřel Jiří VI. a na trůn usedla Alžběta II.

Před 65 lety zemřel Jiří VI. a na trůn usedla Alžběta II.

Před 65 lety zemřel Jiří VI. a na trůn usedla Alžběta II.

Dnes je to 65 let, co zemřel král Jiří VI. a na jeho místo nastoupila Alžběta II. Netflix si k této příležitosti přichystal tříminutové video shrnující králův život v kombinaci se záběry ze seriálu.


14 0
6.2.2017

Jiří VI. na trůn nikdy nastoupit neměl. Protože ale jeho bratr Eduard VIII. odstoupil kvůli Wallis Simpsonové, z prince Alberta se stal Jiří VI. a z malé Elizabeth pak následnice trůnu. V roce 2015 se Alžběta II. stala nejdéle vládnoucím panovníkem Velké Británie a momentálně je nejdéle vládnoucím žijícím panovníkem v celých dějinách. V celkovém žebříčku je prozatím na 43. místě.

Zajímavosti z medailonku Netflixu

Ač měl král Jiří VI. odmala problémy se žaludkem a křivé nohy, kvůli kterým musel nosit kovový aparát, v roce 1926 si zahrál i slavný Wimbledon. Ač trpěl koktavostí, byl prvním panovníkem, který k národu pravidelně promlouval přes rozhlasové vlny, a to živě. Věřil, že kouření mu pomůže vyléčit jeho koktání, ale to nakonec bylo příčinou jeho smrti. Se svými dcerami se vídal každé ráno, až do doby, než se Elizabeth provdala za vévodu Philipa. Jiří VI. se králem nestal dobrovolně, ale jeho odvaha a odmítání opustit Londýn během bombardování za 2. světové války z něj učinily krále, jenž si získal srdce národa. Na jeho počest je pojmenováno druhé nejvyšší britské vyznamenání – George's Cross, jenž se uděluje za statečnost.


Zdroj: Netflix

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Trailer

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze

The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

První řada výpravného historického dramatu o životě královny Alžběty II. je za námi a má zaděláno na titul nejlepšího seriálu roku. Jak se jeden z nejdražších seriálů v televizní historii líbil našim redaktorům, to se dozvíte v následující recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Druhá série

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Hned tři noví herci se objeví ve druhé řadě The Crown. Těšit se můžeme na Michaela C. Halla (Dexter), který ztvární Johna Fitzgeralda Kennedyho. V roli jeho ženy Jackie Kennedyové uvidíme Jodi Balfour (Quarry) a obsazen byl také Matthew Goode (Downton Abbey), který si zahraje lorda Snowdona.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás