Under the Dome (Pod kupolí)
78/100 - 224×

Under the Dome(Pod kupolí)

Chester's Mill je místo jako každé jiné. Alespoň bývalo… Dokud ho od zbytku světa neodřízla záhadná kupole. Neviditelná, nezničitelná, není z ní úniku. Nevíme, odkud se vzala, ani proč tu vůbec je, ale teď když jsme všichni uvěznění pod kupolí, žádná z našich tajemství nejsou v bezpečí.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | CBS | 43 minut
žánr
Sci-fi
hrají
Frank Whaley (Marston), Eriq La Salle (Hektor Martin), Kylie Bunbury (Eva Sinclair), Mike Vogel (Dale "Barbie“ Barbara), Dean Norris (James "Velký Jim“ Rennie), Eddie Cahill (Sam Verdreaux)

Recenze třetí série

Recenze třetí série

Třetí řada je u konce a celý seriál na stanici CBS dovyprávěl svůj příběh. Jak si vede třetí řada v očích Edny?

10 2
8.10.2015

Třetí řada se nakonec stala tou poslední v historii seriálu. Pokud jste třetí řadu ještě neviděli, rozhodně přestaňte číst, protože následující řádky rozebírají hlavní úmrtí a dějovou linku v seriálu. Pokud vám není něco jasné z předešlých epizod, zrekapitulovat první dvě řady můžete tady a tady, pokud vám unikl nějaký postřeh ze třetí řady, zamiřte sem.

Recenze

Třetí řada začíná přesně tam, kde skončila druhá, přesto se velice liší ve svém provedení. Zničehonic divák sleduje jakousi alternativní linii postav, které se dostaly z Kupole. Tato alternativní linie je nám sice představena pouze v úvodních dílech, její výskyt ovšem má veliký dopad na celkový seriál. A to opravdu veliký.

(Barbie se v průběhu řady stane otravnou postavou)

Je v podstatě jedno, co se postavám přihodilo v minulých dílech, protože u většiny můžete vše škrtnout. Postavy, ke kterým jste si za celou dobu postupně vytvořili nějakou náklonnost, se nyní chovají jinak a nelogicky. Téměř všichni jsou pod vládou Christiny Price. A to bohužel i hlavní a nejoblíbenější postava seriálu Barbie.

Ten sice postupem času procitne, bohužel až v samotném konci seriálu. Jediné postavy, které zůstávají téměř nedotknutelné, jsou Velký Jim, Julia Shumway a Joe McAlister. Zbytek obyvatelstva tupě následuje Christinu a plní jakékoliv její rozkazy. Asi nejotravnějšími postavami se stane Junior se Samem.

(Z hlavních postav se stanou tupé nádoby, které poslouchají rozkazy Christiny)

Děj třetí řady bohužel zcela ignoruje veškeré poznatky z uplynulých řad a místo toho, aby prohluboval výskyt Kupole, spíše nám servíruje nezáživnou dějovou linku s ovládnutým obyvatelstvem města. Pokud jste čekali, že znovu půjde o přežívání uvnitř Kupole, tak na to můžete okamžitě zapomenout. Dějová struktura se ve třetí řadě natolik změnila oproti původním řadám, že Under the Dome je v podstatě úplně jiný seriál, než býval na začátku. A o rozdílech mezi knihou a seriálu už ani nemluvě.

Jednotlivé epizody jsou s novým dějem nudné, bez nápadu, bez akce a celkově se staly hrozně nezajímavými. Důvod, proč divák sleduje jakýkoliv seriál je ten, že se těší na další epizody. Problém u třetí řady byl u mě v tom, že jsem se na další epizody netěšil a bylo mi v podstatě jedno, co se stane jakékoliv postavě. Třetí řada pohřbila tento seriál.

(Velký Jim ve třetí řadě příliš nevylepší svůj vztah se synem)

I když jsem od začátku věděl, že seriál je sci-fi, Under the Dome se vydal na zcela „jinou“ úroveň sci-fi žánru a podle hodnocení u nás na Edně, nebo kdekoliv jinde, třetí řada se celkově nikomu moc nelíbila. Za nejhorší epizodu považuji 3×11 – Love is a Battlefield a za nejlepší 3×07 – Ejecta. Tato epizoda měla skutečně spád a bylo krásné sledovat, co se děje mimo Kupoli, i když jsme se následně dozvěděli, že vše, co se stalo, byl jen přelud.

Seriál se trochu zvedl v posledních dvou epizodách, bohužel dvě epizody nezachrání celou řadu. Prvních třicet minut finále bylo poměrně fajn, zbytek ovšem zanechal otevřený konec, ač tvůrci slibovali něco jiného. Under the Dome se s největší pravděpodobností už nedočkáme, proto můžeme mezi sebou přivítat další ukončený seriál s otevřeným koncem.

Hodnocení: 40 %

Jak vám se líbila třetí řada seriálu Under the Dome? Považujete ji za nejlepší, nebo nejhorší? A líbilo se vám ukončení seriálu? Pokud byste si chtěli přečíst recenzi k první a druhé řadě seriálu, tak můžete tady a tady.

Foto: CBS

Diskuze /14

fincik

Naprosto souhlasím. Třetí řada se diametrálně lišila od předchozích dvou sérií. Jak dopadnou postavy a vlastně i celý příběh už mi bylo celkem jedno. Těžko se hodnotí seriál jako celek, jelikož s prvními dvěma řadami se to nedalo srovnat.

8.10.2015 | 18:36:33
fincik

Na druhou stranu jsem si obrovsky oblíbil postavu Velkého Jima. Velký charakter a jediné plus na třetí řadě.

8.10.2015 | 18:39:58
garvon

Ja sem se ani na posledni 4 dily nepodival a nemam to v planu.

8.10.2015 | 18:56:54
skalloo

ja som nevidel posledne 3 diely a ani neplanujem. Dobre že tom skončilo 3 séria bola absolútny fail

8.10.2015 | 19:19:37
ori

Ja som videl iba úplne prvú časť prvej série a ani to neplánujem pozerať :D ale čítal som knihu :) ako to v seriáli vlastne skončilo? ako zmizla kupola? :)

#6 mima33 #9 Raya
webmaster
8.10.2015 | 20:40:25
mima33

#5 ori: No „dal ju dolu“ Joe McAlister.

8.10.2015 | 20:46:57
Alenn

FAIL

8.10.2015 | 23:46:03
Cesc

3. série byla vyloženě nudná a trapná a nedivim se, že to spousta lidí ani nedokoukala. ;)

9.10.2015 | 9:47:38
Raya

#5 ori: a můžu se zeptat jak to skončilo v knize ?

#10 ori
11.10.2015 | 0:05:04
ori

#9 Raya: Tam ju vytvorili mimozemšťania (deti), na takom kopci bolo ich zariadenie, ktoré ju zrejme vytváralo, a keď sa jej dotkli, mohli sa s nimi spojiť. Došlo ku výbuchu propánu a celé mesto to zrovnalo so zemou, prežilo len asi 15 hlavných postáv, vzduch bol jedovatý a z posledných síl sa s nimi Julia spojila a presvedčila ich, že aj my sme mysliace bytosti a máme svoje životy, no a oni ju potom dali preč.

webmaster
17.10.2015 | 23:26:05
petulka12345

bude i ctvrta serie ? v poslednim dile mi pripadlo jakoby to melo mit jeste pokracovani. predem diky za odpoved :)

30.5.2016 | 10:46:20
ellie88

První a druhá serie byli perfektní, ale třetí docela hrůza. A proč ten otevřený konec? Když věděli, že pokračování už nebude. Leda by doufali, či plánovali nějaký spin-off. To by nebyl vůbec špatné, ale museli by to vést v kvalitách prvních dvou serii.

11.9.2016 | 20:31:27
martin1m2

Celkom super postrehy v tom zhodnotení, hlavne v tom aký nenormálny FAIL a HNUS je táto séria … Proste normálne ma to až nas*alo … :( Seriál zničili a definitívne pochovali … a to som pritom po 1. sérii bol nadšený a na konci 2hej som bol toálne nedočkavý čo bude ďalej … Ale hneď 1. epizódou mi spôsobili lobotómiu … 4. séria nebude, lebo 3tiu sériu všetci neznášajú … Ellie — preto to tak skončilo, lebo neplánovali skončiť … Lenže 3. séria bola tak gigantický hnus, že oni samy si seriál pochovali do najväčšej priepasti … ešte do väčšej ako bola tá kam hodili vajce :D

7.4.2017 | 20:13:07
MetalMesiah

Ja som to vzdal už v polke druhej serie… Proste zlý seriál…

10.7.2017 | 12:14:05
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejlepší epizody 3. řady

Náhodný obrázek

Náhodný obrázek

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama