Under the Dome (Pod kupolí)
78/100 - 223×

Under the Dome(Pod kupolí)

Chester's Mill je místo jako každé jiné. Alespoň bývalo… Dokud ho od zbytku světa neodřízla záhadná kupole. Neviditelná, nezničitelná, není z ní úniku. Nevíme, odkud se vzala, ani proč tu vůbec je, ale teď když jsme všichni uvěznění pod kupolí, žádná z našich tajemství nejsou v bezpečí.

USA | 2013 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | CBS | 43 minut
žánr
Sci-fi
hrají
Frank Whaley (Marston), Eriq La Salle (Hektor Martin), Kylie Bunbury (Eva Sinclair), Mike Vogel (Dale "Barbie“ Barbara), Dean Norris (James "Velký Jim“ Rennie), Eddie Cahill (Sam Verdreaux)

Shrnutí a rekapitulace první série

Shrnutí a rekapitulace první série

Zanedlouho tu bude premiéra třetí řady, pojďme si ale připomenout, jak celý seriál v roce 2013 začal.

18 0
10.6.2015

Chester's Mill je místo jako každé jiné. Alespoň bývalo… Dokud ho od zbytku světa neodřízla záhadná kupole. Neviditelná, nezničitelná, není z ní úniku. Nevíme, odkud se vzala, ani proč tu vůbec je, ale teď když jsme všichni uvěznění pod kupolí, žádná z našich tajemství nejsou v bezpečí.

Záhadná kupole

Seriál začíná tím, jak se nad maličkým městečkem Chester's Mill zničehonic objeví kupole, která oddělí město od okolního světa. Život ve městě se rázem změní, postupem času začne docházet jídlo, voda, propuknou nepokoje a v ulicích vládne strach, co se stane dál. Hlavní otázkou ale zůstává, proč se kupole objevila a zda ji lze nějakým způsobem deaktivovat.

(Angie, Junior, Joe a Norrie jsou klíčem k rozluštění tajemství kupole. Foto: CBS)

Do středu dění se tak dostává Joe McAlister a Norrie Calvert-Hill, kteří začnou mít stejné záchvaty, při kterých opakují stále stejnou větu – „padají růžové hvězdy a dělají čáry“. Jak příběh postupem času pokračuje, dozvídáme se, že stejnými záchvaty prošla i Joeova sestra Angie McAlister a příliš neoblíbený Junior Rennie, syn Velkého Jima.

Tyto čtyři děti jsou jakýmsi klíčem ke kupoli. Objeví, že existuje ještě mini-kupole, ve které se má vylíhnout motýl monarcha a tím pádem má být ve městě zvolen nový vůdce. Vše směřuje k tomu, že monarchou je hlavní postava seriálu Barbie, ale nakonec se jedná o reportérku Juliu Shumway.

Cesta k moci

Velice důležitou postavu v seriálu je radní Velký Jim Rennie. Zpočátku to skutečně vypadá, že Jim chce Chester's Millu a jeho obyvatelům pomoci. Jak ale čas plyne, nelze Jimovi upřít jistá sobeckost a touha po moci. Soupeření s jeho dávným rivalem Oliverem Dinsmorem o získání nadvlády ve městě je pouhým začátkem.

(Velký Jim touží po moci nad městem a udělá vše, aby ji získal. Foto: CBS)

Jim má ve skříni spoustu kostlivců, kteří se postupem času odkrývají. Společně s Lesterem Cogginsem zaprodali svou duši s ďábelskou Maxine Seagrave a nelegálně zásobovali město propanem. Reverend Coggins pro Jima představoval problém, protože chtěl všem obyvatelům Chester's Millu povědět, co je Jim zač, tak mocný Rennie vzal osud do svých rukou a reverenda zabil.

Jak čas běží, dozví se o této vraždě i hlasatelka místního rádia Dodee Weaver, se kterou se Jim brzo také vypořádá. Jelikož Velký Jim ví, že okolní svět sleduje, co se děje uvnitř kupole, je si moc dobře vědom, že okolní svět má informace, že je vrah. Jim tak nemá zájem „deaktivovat“ kupoli a přijít o moc, kterou získal v průběhu 1. série. Jeho touha po moci vyvrcholí, když se pokusí v závěrečném díle pověsit Barbieho – muže, který mu několikrát pomohl v ošemetných situacích ve městě.

Náhodný cestující

Hlavní postavu seriálu je Dale Barbara, „náhodný“ cestující, který projíždí Chester's Millem. Barbie se může zpočátku zdát jako jasně kladná postava, která od samého začátku pomáhá místním obyvatelům, když se kupole zjeví. Spoustě postavám ovšem na Barbiem něco nesedí a nevěří, že Chester's Millem pouze projížděl.

(Pokud se chce Barbie odpoutat od své temné minulostí, musí začít u své šéfky. Foto: CBS)

Barbieho příběh je totiž spojen s Peterem Shumwayem, manželem Julie Shumway, u které náhodou po objevení kupole Barbie bydlí. Barbie byl vymahač dluhů a pracoval pro Maxine Seagrave. Peter Shumway dlužil Maxine spoustu peněz a Barbie je měl z něho dostat. Vše ale skončí Peterovou smrtí, kdy ho Barbie v sebeobraně zabije. A zrovna když opouští Chester's Mill, objeví se kupole a Barbie je tu i se svou temnou minulostí uvězněn.

Barbie přesto dokáže najít cestu k Julii Shumway, když se jí svěří, co udělal jejímu manželovi, a vznikne tak mezi nimi vztah, na který by si zpočátku asi nikdo moc nevsadil. Barbie si svými činy ve městě vybude respekt a stane se potencionální hrozbou pro Velkého Jima, který se s ním hodlá vypořádat jednou provždy a chce ho veřejně popravit.

Obyvatelé Chester's Millu

V průběhu 1. řady poznáváme celou řadu jiných postav, které zasáhnou do děje. Linda Esquivel se stává mladou šerifkou Chester's Millu, když je nešťastně zabit kupolí její přítel Vévoda Perkins. Linda je často ve středu zájmu mezi Velkým Jimem a Barbiem a váhá, který vůdce je pro Chester's Mill lep­ší.

(Velký Jim je schopný jít přes mrtvoly a zatýká děti Joea a Norrie. Foto: CBS)

Barbie není jedinou postavou, která náhodně uvízla v Chester's Millu. Alice Calvert a Carolyn Hill jsou matky Norrie, která se stane velice důležitou postavu pro příběh s kupolí. Tato podivná rodina uvízne ve městě a zpočátku bydlí v místním bistru u Rose Twitchell, časem se přestěhují ke kamarádovi Norrie Joeovi.

Okrajovými postavami jsou Phil Bushey a Dodee Weaver, hlasatelé místního rádia Chester's Millu, kteří po většinu času se snaží skrze rádio uklidňovat stále nervóznější lid města. I Phil měl navíc dluhy a je tak vůbec první postavou, která znala Barbieho ještě před objevením kupole.

Příště se podíváme na hodnocení 1. řady a shrneme si 2. řadu. Jak se vám líbila 1. řada a jaké momenty z ní jsou vaše nejoblíbenější?

Diskuze /2

Realuke

těším se na třetí serii !!

10.6.2015 | 14:28:28
gladiator992

1. bola super len ta 2. taka naťahovačka ale aspoň je tam viac vysvetlene :D

10.6.2015 | 19:46:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejlepší epizody 3. řady

Náhodný obrázek

Náhodný obrázek

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama