13 Reasons Why (Proč? 13x proto)
90/100 - 459×

13 Reasons Why(Proč? 13x proto)

Seriál vypráví příběh studentky Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Než Hannah zemřela, nahrála sadu kazet, na nichž odhalila 13 důvodů, jež ji k sebevraždě přivedly. Za každým důvodem stál jeden člověk, jenž je tak nepřímo odpovědný za její smrt. Baliček s kazetami putuje mezi obviněnými a nyní přistál u Claye. Proč Hannah zemřela a co s tím má Clay společného?

USA | 2017 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Netflix | 55 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Katherine Langford (Hannah Baker), Dylan Minnette (Clay Jensen), Brandon Flynn (Justin Foley), Alisha Boe (Jessica Davis), Christian Navarro (Tony Padilla), Justin Prentice (Bryce Walker), Ross Butler (Zach Dempsey), Devin Druid (Tyler Down), Miles Heizer (Alex Standall), Ajiona Alexus (Sheri Holland), Tommy Dorfman (Ryan Shaver), Timothy Granaderos (Montgomery de la Cruz), Anne Winters (Chloe Rice)

Jak to bylo v knize? Část druhá

Jak to bylo v knize? Část druhá

Přinášíme vám druhý díl našeho miniseriálu o tom, jak se vlastně celý příběh odehrál v knize. Pokud jste ji pořád ještě nečetli, můžete to zjistit uvnitř článku.

30 0
12.10.2017

6. díl

Valentýn. Hannah vyplňuje dotazník a bere ho vážně. Dochází jí, stejně jako v seriálu, že v dotazníku popisuje jednu konkrétní osobu. Clay bral ale dotazník jako srandu a vyplnil ho tak, jak by ho vyplnila jedna literární postava.

Hannah se bála, že vyplněním dotazníku se objeví na seznamu někoho, kdo si bude chtít ověřit, jestli je její pověst pravdivá. V tuhle dobu ji poprvé napadlo, že by mohla všechno ukončit.

Hannah se měla s Marcusem sejít ve zmrzlinárně po škole. Ten ji ale stejně jako v seriálu nechal čekat, nakonec se ukázal a po chvíli tlachání začal Hannu osahávat. Nebyla tam žádná parta kamarádů, jako je to v seriálu, ale v lokálu bylo několik lidí, kteří viděli, co se děje, jak se ho snaží Hannah zbavit a žádá očima ostatní o pomoc, ale všichni se jen odvraceli a odmítli zasáhnout.

Hannah pak shrnula to, co se jí zatím stalo. Stála o první romantický polibek a místo toho jí to dali pěkně sežrat. Pak ji dva lidi, kterým věřila, zradili. Jeden proto, aby se mohl vrátit k tomu druhému, a druhá osoba ji obvinila ze zrady. Následně byla připravená o pocit soukromí a bezpečí. A pak ji využil Marcus, aby ukojil zvědavost.

V téhle části Hannah začíná přemýšlet, jestli někdy dostane svůj život pod kontrolu, jestli bude muset dál snášet ústrky od těch, kterým věřila, a jestli s ní budou ostatní pořád jen zametat.

7. díl

Zach poseděl s Hannou ve zmrzlinárně, když Marcus odešel, stejně jako v seriálu. Hannah v tuhle chvíli tvrdí, že zrovna zde, u toho stolu, ji začaly napadat ty nejhorší myšlenky. Že zrovna tam začala uvažovat o sebevraždě.

Hannah nereagovala na Zachovy snahy o sblížení poté, co Marcus odešel, tak se Zach sebral, sednul si ke kamarádům a za krátko začaly Hanně mizet vzkazy z jejího pytlíku v učebně. Hanně to došlo ve chvíli, kdy se nechala ostříhat (ano, už v této části) a v jejím pytlíku nic nebylo, i když tam vždycky někdo něco měl, když změnil vizáž. Tak Hannah napsala vzkaz sama sobě, aby Zacha načapala, a ten vzkaz opravdu zmizel. Bylo jí jasné, co se děje.

Hannah v knize tvrdí, že se jí hroutil svět a potřebovala ty vzkazy, aby jí dodávaly naději. Ale Zach se podle ní rozhodl, že si je nezaslouží, a kradl jí je. Hannah tu narozdíl od seriálu netvrdí, že Zach ten její vysvětlující vzkaz vyhodil, jen že mu asi nestála za to, aby reagoval.

Podle Hanny nemůže nikdy nikdo s jistotou vědět, co se děje v životě toho druhého. Nikdo nemůžě vědět, jaký dopad budou mít jeho činy na život ostatních. A i přesto ty nehezké věci lidé udělají.

Hannah pak napsala vzkaz učitelce komunikačních dovedností, že si pohrává s myšlenkou na sebevraždu. Samozřejmě vzkaz nepodepsala. Zach musel vědět, že to psala ona, protože se vzkaz objevil den poté, co ho viděla, jak zmačkal a strčil do kapsy Hannin vzkaz. Přesto ale nikomu nic neřekl. Když ve škole pak debatovali o anonymním vzkazu, dočkala se v podstatě jen zjednodušování, zesměšňování a odsuzování.

8. díl

Stejně jako v seriálu se tahle nahrávka týká Ryana. Bez Hannina svolení zveřejnil její báseň, které se pak celá škola posmívala. V knize dokonce někteří psali i parodie a předčítali je Hanně s nadějí, že se jí dostanou pod kůži, protože samozřejmě všichni věděli, že to byla její báseň.

Podle Hanny bylo jejich chování hloupé, dětinské a velmi kruté.

9. díl

Jak už jsme psali o něco výš, narozdíl od seriálu, kde se devátá kazeta týká Justina a Hanny samotné, v knize je devátá nahrávka věnovaná Clayovi. Stejně jako v seriálu Hannah na rovinu říká, že Clay na nahrávky nepatří, protože jí neublížil tak jako ostatní, ale musí tu být, aby byl příběh kompletní.

Hannah na téhle nahrávce trochu filozofuje a zmiňuje, že pokud se člověk nějakým způsobem zaplete do života jiné osoby, nikdy se nezaplete jen do toho jednoho okamžiku, takový luxus neexistuje. Nikdy totiž nikdo neví, co se odehrává v životě toho druhého a jaký vliv na něj budou mít činy toho druhého. Pokud si zahráváte s částí něčího života, zahráváte si s celým jeho životem.

Clayova kazeta se odehrála na večírku, stejně jako v seriálu. Když měli Hannah a Clay možnost si chvíli popovídat, Hannah toužila říct mu o všem. Ale nedokázala to, bylo to moc bolestivé a přišlo jí, že je to moc brzy. Nebo pozdě.

Zatím Hannah nebyla rozhodnutá se zabít. Byla rozhodnutá přetrpět střední a nikoho si nepustit k tělu, včetně Claye. Také uvažovala nad tím, kolikrát si někoho pustila k tělu a kolikrát se to ošklivě pokazilo. Věděla, že kdyby se sblížila s Clayem, přineslo by to spoustu krásného, ale cítila ten potenciál, který jí mohl kdykoliv ublížit a tohle by bolelo víc než cokoliv předtím.

Stejně jako v seriálu Hannah Claye po několika polibcích odstrčí, protože se jí vybaví, co všechno se jí v posledních měsících stalo a jak si svou pověst cuchty nezasloužila, narozdíl od Claye, který má pověst svatouška. Až bolestně si uvědomovala, jak velký je mezi nimi rozdíl.

Clay při poslouchání téhle nahrávky lituje, že mu Hannah nic neřekla, že jí měl pomoct, měl vycítit, že se něco s Hannou děje, a pomoct jí. Jenže Hannah mu nedovolila cokoliv z toho postřehnout a místo toho si zvolila konec.

10. díl

Takhle kazeta patří v knize Justinovi a Hanně. Justin dovolil, aby Bryce znásilnil Jessicu a Hannah tomu tajně přihlížela a nepomohla jí.

Takhle zpětně si Hannah uvědomuje, že mohla Jessice pomoct, kdyby promluvila, kdyby se ozvala. Jenže ona to nedokázala. Chtěla už jenom, aby všechno skončilo. Hannah na této kazetě také vzkazuje Justinovi, že to on rozjel řetězec událostí, které vedly k jejímu konci. A teď, na této nahrávce, rozjel podobný řetězec i Jessice.

11. díl

Ještě než si Clay rozposlouchá tuhle nahrávku, rekapituluje si, co už slyšel. A dojde mu, že v Hannině příběhu, v tom, jak se navenek v poslední době chovala, byly všechny varovné příznaky možné sebevraždy, o kterých se vždycky všichni učí.

Tato nahrávka je věnovaná Jenny, v seriálu přejmenované na Sheri. Jenny sveze Hannu z večírku a srazí přitom stopku. Dělá si z toho legraci, že stejně nikdo stopky nedodržuje a že by stejně jejich telefonát vystopovali a když Hannah stále trvá na zavolání policie, Jenny se naštve a vyhodí ji z auta. Kvůli sražené stopce se pak odehraje další dopravní nehoda, při které vyhasne mladý život.

Zatímco probíhal pohřeb, Hannah byla ve škole. Učitelé jim dali volno, neučili se a Hannah celou tu dobu přemýšlela o vlastním pohřbu. S myšlenkou na vlastní smrt si pohrávala stále častěji a kvůli tak přímému setkání se smrtí a pohřbem začala přemýšlet o konci svého života v jasnějších obrysech.

Na konci nahrávky Hannah vypráví, jak se dlouze procházela v mlze. A jak ji mlha pohltila, najednou jako kdyby nebyla, tak tato myšlenka jí přinášela obrovské štěstí.

12. díl

Hannu napadlo, že před tím osudným večírkem si s myšlenkou všechno vzdát pohrávala často. Podle ní mají někteří lidé větší sklon takhle uvažovat než jiní, protože kdykoliv se jí něco stalo, vždycky jí to přišlo na mysl..

Stala se z toho pro ní taková morbidní hra. Stále si dokola představovala různé způsoby, jak by se mohla zabít.

Tento večírek, poslední večírek, se odehrával u Courtney, ne u Bryce. To Bryce ji ale pozval dál, aby s nimi střízlivěla.

Hannah říká, že všichni ví, jaký Bryce je a jak se chová k ostatním. A přiznává, že neudělala nic, čím by se ho pokusila zastavit.

Hannino znásilnění Brycem je v seriálu velmi přímočaré. Napadl Hannu, ta se mu neubránila a stalo se. V knize je to ale poměrně dost jinak. Hannah podle vlastních slov využila Bryceho, aby se nadobro oddělila od svého těla, aby „vnitřně umřela“. Sice nechtěla, aby se jí Bryce zmocnil, ale také mu neřekla ne a on, i když věděl, že zaťala zuby, odvrátila pohled a polykala slzy, nepřestal.

13. díl

Pan Porter. Hannah ho stejně jako v seriálu navštívila a hledala u něj pomoc. Když mu naznačovala, jaké problémy má, pojmenovala to efektem sněhové koule. Maličké nic, které se pomalu nabaluje na sebe, jedna věc za druhou, až je ta koule moc velká na to, aby se dokázala zvládnout.

Pan Porter ani zde nezvládl svoji funkci školního poradce. Selhal na celé čáře a tím nevědomky odsoudil Hannu k sebevraždě.

Jedna z posledních vět, které Hannah na páskách pronese, je, že se vyjadřovala jasně, ale nikdo jí nepomohl. Clay na to ale v myšlenkách namítá, že netuší, koho tím Hannah myslela, protože co se týká jeho, tak moc otevřená nebyla. Chtěl jí ale pomoct, kdyby mu to dovolila.

Poté, co Clay odešle nahrávky Jenny (Sheri), přemýšlí. Neměl tušení, co k němu Hannah cítila, a ani netušil, kdo doopravdy byla. Místo toho věřil tomu, co se o ní povídalo. A měl strach, co by se mohlo říkat o něm, kdyby ji měl rád.

Názor

Seriál je rozhodně hlubší než kniha a ne často se stane, že je filmové zpracování lepší než literární předloha. Tady tomu tak je. Přesto ale neříkám, že je kniha špatná. Mně se osobně moc líbila a stejně jako seriál na mě velmi působila svojí stísněností, napětím, zoufalstvím, které z tohoto díla úplně sálá. Všem tedy doporučuju, aby si knihu přečetli i proto, že je v ní spousta myšlenek, které se do seriálu nevešly a které jsou moc důležité k pochopení celého příběhu. Snažila jsme se vám některé tyto myšlenky přinést v tomto článku, ale nic se nevyrovná tomu pocitu, když si to s těmi slovy prožijete všechno sami.

Hodnocení knihy: 8/10
Hodnocení seriálu: 10/10

Už jste knihu četli? Jak se vám líbila? Podělte se s námi o svoje názory na knihu, seriál i naše články, které shrnuli rozdíly mezi oběma.

Zdroj: Netflix

Diskuze /7

Dragon94

Paráda. Děkuji za článek jako je tento. Určitě to dalo hodně práce :-)

#2 LadyAlex
12.10.2017 | 17:49:25
LadyAlex

#1 Dragon94: Moc dekujeme :-) Ano, psani tohoto dvojclanku zahrnovalo pravidelne mlaceni hlavou do zdi a knihu naprosto prospikovanou zlutymi papirky post-it :D

čestný člen redakce
12.10.2017 | 20:38:23
Kajasan

Palec nahoru :). Dekuji za tato porovnani.

12.10.2017 | 22:10:22
Markoman96

Díky za článek.

13.10.2017 | 17:58:40
bubija

Skvělý článek mockrát děkuji :)

19.10.2017 | 14:25:44
Sonney

A co by rozhodně mělo být napsáno, je to, že v knize Hannah nechala svoje rodiče věřit, že její smrt byla nešťastná náhoda, chápu, že v seriálu to tak kvůli přidané příběhové lince (žaloba na školu) být nemohlo.

28.11.2017 | 12:56:07
ODur

Najväčšia vec, ktorá sa mi zrejme nepáči resp. rozdiel medzi knihou a seriálom je asi ten, že kniha sa skutočne sústreďuje na samovraždu Hannah zatiaľ čo pre seriál už od začiatku rátali s pokračovaním a tým žmýkať túto tému a síce, zbytočne vytvárať okolo toho konflikt (jej rodičia sa súdia) a konce niektorých iných postáv. Tobôž ako bolo popísané, mierna zmena hlavnej postavy Claya.

Čo sa však kvality týka, nečítal som knihu, seriál mi prišiel veľmi kvalitne natočený a beriem ho ako alternatívu ku knižke. Pretože tá hudba čo tam hrá je úžasná, myšlienky, charaktery a postavy sú perfektné a najmä rozpoltenosť, že do samého konca nevieme čo si myslieť o samotnej Hannas a jej 13 dôvodoch.

18.12.2017 | 23:47:25
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Galerie

Galerie

Sledujte nás

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama