13 Reasons Why (Proč? 13x proto)
90/100 - 458×

13 Reasons Why(Proč? 13x proto)

Seriál vypráví příběh studentky Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Než Hannah zemřela, nahrála sadu kazet, na nichž odhalila 13 důvodů, jež ji k sebevraždě přivedly. Za každým důvodem stál jeden člověk, jenž je tak nepřímo odpovědný za její smrt. Baliček s kazetami putuje mezi obviněnými a nyní přistál u Claye. Proč Hannah zemřela a co s tím má Clay společného?

USA | 2017 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Netflix | 55 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Katherine Langford (Hannah Baker), Dylan Minnette (Clay Jensen), Brandon Flynn (Justin Foley), Alisha Boe (Jessica Davis), Christian Navarro (Tony Padilla), Justin Prentice (Bryce Walker), Ross Butler (Zach Dempsey), Devin Druid (Tyler Down), Miles Heizer (Alex Standall), Ajiona Alexus (Sheri Holland), Tommy Dorfman (Ryan Shaver), Timothy Granaderos (Montgomery de la Cruz), Anne Winters (Chloe Rice)

13 Reasons Why

V roce 2007 vyšla v Americe kniha 13 Reasons Why od autora Jaye Ashera. Ten si už dlouho pohrával s možnosti vyprávět příběh skrz sérii nahrávek, zápletku vymyslel až později. Kniha se v Americe stala poměrně známou, ale v našich končinách ji moc úspěch nečekal, i když ji roku 2009 vydalo nakladatelství Albatros (pod názvem Proč? 13× proto)

Na příběh narazila známá americká zpěvačka a herečka Selena Gomez a rozhodla se ho přivést k životu. Nejdřív si hrála s myšlenkou na film, v kterém by si zahrála hlavní roli, ale nakonec od toho upustila a začala pracovat na seriálu. Se svou matkou se coby výkonné producentky vrhly do hledání vhodných herců, což vyvrcholilo obsazením našich známých tváří.


Scénář koupila streamovací společnost Netflix, která následně seriál přivedla k životu. V roce 2017 se tak fanoušci dočkali srdceryvného příběhu Hanny, která skrz třináct kazet vypráví, co ji dovedlo k rozhodnutí ukončit vlastní život.

Thumbnail Play icon

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
safiradrak

Podle hodnocení ostatních fanoušků vidím, že seriál přesně sehrál svou zamýšlenou roli a rozvířil emoce. Seriál se nemá líbit, je plný nechutných věcí, kterých jsou lidi schopní jeden na druhém. Dotýká se několika ožehavých témat. Jasně, je to mířeno na americké publikum, já pevně doufám, že takové zvěrstva se na našich středních nedějí. Nicméně i tak seriál nutí k zamyšlení a proti mé vůli se mi docela dostal pod kůži. Někdo říká, že nechápe postavy a jejich počínání. Buďte rádi, znamení to, že jste v takové situaci nikdy nebyli a nevíte jak byste se pod tíží okolností zachovali. Musím vyzdvihnout herecké výkony. Za mě první dvě série nejlepší, v těch dalších už me Clay začal trochu srát jak se tam psychicky hroutil. Limit slov mě dále nepustí, takže nechám hovořit hodnocení.

9.2.2022 | 9:21:00
OndraHH

Viděl jsem 3 série, první tak 60% vše se dalo shrnout v sérii jedné, je to zbytečně natahované, hodinové díly nudí… :-(

23.11.2021 | 8:20:03
SaDiablo

lol za první sérii jsem dala 80p. druhou jsem skončila. viděla jsem toho hodně, ale to, co udělali tylerovi, byla nejvíc šokující, krutá scéna, a tím pro mě seriál skončil.

19.8.2021 | 19:24:41
pepab

Po celou dobu byl seriál fakt dobrý. Zklamal mne hlavně konec. Ať žije Amerika.

14.4.2021 | 20:50:33
olouch02

Tak první série byla určitě nejlepší, pak už to šlo pozvolna z kopce. V hlavě mi z celku zůstalo jak hrozně se k sobě můžou lidi chovat. A není důležité jaký k tomu mají důvod(např. šikanuje mě doma otec tak já budu šikanovat tebe). A neodpustím jim to s Justinem.

27.7.2020 | 11:49:46
Poolverine

Malo to skončiť prvou sériou. Trash. 40% zachraňuje prvá séria. Inak by som dal 0%. 4. séria bola jedna z najhorších vecí, aké som kedy videl. Nemalo to zmysel.

redaktor
24.7.2020 | 13:39:31
Lenishka

První série výborná, pak už to šlo jen dolů.

7.7.2020 | 14:18:22
Kajabidi

1. serie je skvělá k té nemám co dodat. 2. serie jsem se bál ale nakonec si kvalitu udržela. 3. serie už bohužel takové štěstí neměla. Nová hlavní postava Ani je nesympatická a hrozně otravná. Ostatní postavy se často chovají stupidně a navzájem se podezírají. Od 4. serie jsem tolik neočekával ale stejně jsem si jí pustil. Ani mi už nevadí tak jako ve 3. serii, což je možná tím že tam na několik epizod ani neni. Celková zápletka je i docela zajímavá ale většinu dílů jsem se prostě ptal sám sebe proč se pořád koukám. Ve výsledku bylo ve 4. serii pár dobrých momentů v pár epizodách a poslední dvě epizody které mi přišly jako docela dobrý zakončení. První dvě serie byl skvělí ale kvůli 3. a 4. serii jsem musel ubrat konečný hodnocení na 65%.

26.6.2020 | 18:16:02
Orea

Po zhlédnutí celého seriálu snižuju hodnocení. Nadšeně bych nedoporučila ani první sérii, natož ty další. Tohle není seriál pro mě, na svět teenagerů a jejich „problémy“ v tomto podání jsem už asi stará. Námět dobrej, ale to provedení? Bylo to i napínavé, ale:
s1. Hannah často dost přeháněla, mám problém vidět její důvody jako opodstatněné důvody pro sebevraždu. Vinit Claye je ukázkový příklad neschopnosti přijmout odpovědnost za své činy
s2. už moc nevím, řekla bych, že taky nezaujal
s3. byla fajn ze začátku, než začali v každém díle podezírat dalšího a dalšího kamaráda kvůli každé blbosti, pak to bylo otravné a ani nedávalo smysl
s4. nonsens a chaos, otrava, nervy na pochodu, sledování často hraničí s masochismem (podrobně u jednotlivých epizod)

Vyzdvihnout se dají herecké výkony.

17.6.2020 | 2:24:06
Kura1

Pokazilo sa co sa len pokazit dalo a budeme spominat na skvele prve dve serie.Ako fanusik som to dopozerat musel ale bolo to sklamanie.

7.6.2020 | 21:55:21

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Galerie

Galerie

Sledujte nás

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama