13 Reasons Why (Proč? 13x proto)
90/100 - 459×

13 Reasons Why(Proč? 13x proto)

Seriál vypráví příběh studentky Hannah Bakerové, která spáchala sebevraždu. Než Hannah zemřela, nahrála sadu kazet, na nichž odhalila 13 důvodů, jež ji k sebevraždě přivedly. Za každým důvodem stál jeden člověk, jenž je tak nepřímo odpovědný za její smrt. Baliček s kazetami putuje mezi obviněnými a nyní přistál u Claye. Proč Hannah zemřela a co s tím má Clay společného?

USA | 2017 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Netflix | 55 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Thriller
hrají
Katherine Langford (Hannah Baker), Dylan Minnette (Clay Jensen), Brandon Flynn (Justin Foley), Alisha Boe (Jessica Davis), Christian Navarro (Tony Padilla), Justin Prentice (Bryce Walker), Ross Butler (Zach Dempsey), Devin Druid (Tyler Down), Miles Heizer (Alex Standall), Ajiona Alexus (Sheri Holland), Tommy Dorfman (Ryan Shaver), Timothy Granaderos (Montgomery de la Cruz), Anne Winters (Chloe Rice)

Jak to bylo v knize? Část první

Jak to bylo v knize? Část první

Stále se setkáváme s lidmi, kteří neví, že seriál vznikl na základě knihy, která vyšla v roce 2007 (u nás 2009). A pokud o ní slyšeli, ptají se, jak moc se seriál knize podobá, nebo naopak, jak moc jsou díla odlišná. Proto vám přinášíme tento článek, ve kterém se dozvíte všechno.

38 0
7.10.2017

Obecně

1. Asi největší rozdíl tkví v tom, že v knize si všechny kazety Clay poslechne během jednoho večera. Kromě Tonyho, kterému ukradne přehrávač, a Marcuse u Tylerova domu se tedy nesetká s nikým z těch, o kterých Hannah vypráví. V tomhle musím uznat, že rozepsání do více dní a bližší prozkoumání světů jednotlivých postav se v seriálu povedlo mnohem víc.

2. Další podstatný rozdíl je, že se Hannah v knize zabila tím, že spolykala nějaké prášky. V seriálu, jak všichni víme, se rozhodla podřezat si žíly.

3. Není moc jasné, jak dalece se o Bryceovi vědělo, že má násilnickou povahu. V knize se o něm obecně vědělo, že se k holkám nechová tak, jak by měl.

4. V knize také neexistuje žádná 14. páska, kterou natočil Clay.

5. V knize jsou Jessica a Alex obrácení, takže se nejdřív objevil seznam a až po něm se Jessica s Hannou rozhádaly.

6. Clayova nahrávka je v knize devátá, ne jedenáctá. Poté, co Clay doposlouchá, kazety pošle dál, konkrétně k Sheri, která se v knize jmenuje Jenny.

7. Kniha se odehrává dva týdny po Hannině smrti, což v seriálu není přesně řečeno.

Jednotlivé kazety

1. díl

Stejně jako v knize je první nahrávka o Justinovi. Hannah poprvé spatřila Justina, když ho Kat nalákala k Hanně před dům, tehdy spolu Kat a Justin tak trošku koketovali. Přivedl s sebou i Zacha a oba upadli na Hannině mokrém trávníku a tam se kočkovali, jako jsme to viděli u Kat na párty.

Když se Kat odstěhovala, do Justina se pro změnu zamilovala Hannah. Sešli se na hřišti, jako to bylo v seriálu, a políbili se. Justin pak rozšířil, že se Hannah nechala osahávat. Protože byla Hannah ve škole nová, všichni si ji hned zaškatulkovali jako „tu couru“. Čímž Justin kompletně zničil její vzpomínku na první polibek.

2. díl

Jak už jsme psali, druhá páska je o Alexovi. Alex se chtěl pomstít Jessice a napsal do toho proslulého seznamu do kategorie „Nejlepší zadek“ Hannino jméno a do kategorie „Nejhorší zadek“ Jessicu.

V téhle kapitole se ale objevila veledůležitá myšlenka, která podle mě v seriálu nezazněla. Hannah totiž soudí, že to, co udělal Alex, bylo nejhorší, protože nic z toho, co se potom stalo, by se nestalo, kdyby nebylo toho seznamu. Všichni už pak stavěli na tom, že Hannah je vlastně jen kus masa, na který si může každý sáhnout. Když se k tomu ještě přidala pověst, kterou si Hannah „vybudovala“ díky Justinovi, všichni pak už jen přisazovali k tomu, že je Hannah levná a coura, což nakonec vedlo k jejímu znásilnění, jak všichni víme.

3. díl


Jassičina kazeta se odehrála v podstatě tak, jak byla prezentovaná v seriálu.

4.díl

Hannah věří, že ji někdo sleduje. Svěří se tedy nejmenované kamarádce, o které všichni víme, že je Courtney, aby jí ho pomohla načapat. V Hannině pokoji pak otevře šuplík u nočního stolu a předstírá, že tam má Hannah erotické hračky. Žádná líbací scéna, která se odehrála v seriálu, se nestala. Místo toho Tyler zachytil, jak Hannah Courtney masíruje záda.

Tyler jí vlastně ublížil tím, že jí sebral soukromí, sebral jí bezpečí, které ve svém pokoji pociťovala.

5. díl

Courtneyin podíl na Hannině osudu se nestal na plese, ale na večírku. Courtney se s Hannou moc nebavila, ale pak se tvářila jako kamarádka, aby ji a její další kamarádky Hannah odvezla na večírek. Tam pak Courtney vykládala klukům, aby se šli s Hannou pobavit, protože je s ní „sranda“. Vymyslela si na ní, že má v šuplíku erotické hračky, čímž zase zhoršila Hanninu pověst. Na konci večírku měl Tyler tolik drzosti, že se nechal od Hanny odvézt domů.

Pokračování našeho porovnání knihy a seriálu přineseme už brzy!

Zdroj: Netflix

Diskuze /7

Liss93

Díky za srovnání, knihu jsem nečetla, takže jsem ráda, když tu napíšete rozdíly :)

7.10.2017 | 11:35:57
timian

Neco podobnyho by ste meli udelat u GOT

#3 LadyAlex #6 iNstinkt-
7.10.2017 | 13:18:06
LadyAlex

#2 timian: to musis napsat lidem, kteri spravuji web GoT :-)

čestný člen redakce
7.10.2017 | 15:49:56
CLea1234

Dost mě zklamalo, když změnili příběh Courtney. Její příběh byl pro mě nejzajímavější a oni z ní v seriálu udělali lesbu :-/

7.10.2017 | 16:18:31
Golradir

Zatím na mě tyto informace působí, že seriál je lepší než kniha

7.10.2017 | 16:35:33
iNstinkt-

#2 timian: to by bylo tak na 50 dílů :D a od 5 serie by jen napsali, že teďka už je všechno absolutně jinak.

8.10.2017 | 6:28:04
Anne397

Knížka byla pěkná, ale výjimečně ji seriál mnohonásobně překonal. Těším se na další sérii.

8.10.2017 | 18:48:40
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Galerie

Galerie

Sledujte nás

Narozeniny herců

Filtr seriálů
Reklama