Dark Dark ve velkolepém zakončení nastaví mnohem temnější tvář. Závěrečná fáze nabídne odpovědi na všechny palčivé hádanky

Dark ve velkolepém zakončení nastaví mnohem temnější tvář. Závěrečná fáze nabídne odpovědi na všechny palčivé hádanky

Dark ve velkolepém zakončení nastaví mnohem temnější tvář. Závěrečná fáze nabídne odpovědi na všechny palčivé hádanky

Německý seriálový unikát Dark se s námi za necelých pár dní rozloučí třetí řadou, která nabídne překvapivé odpovědi na důležité otázky, které vás při sledování ani nenapadlo si položit. Avšak jak bude vypadat vydlážděná cesta pro závěrečnou pouť, vám zodpovíme již nyní.

12 0
23.6.2020

Na sklonku roku 2017 nás streamovací služba Netflix zavedla do malého německého městečka Winden, jehož obyvatelé každých třiatřicet let pociťují následky záhadných únosů, o nichž se po generace příliš nemluví. Ve stejnou dobu a na stejném místě se bez prokazatelných příčin po nezletilých chlapcích rázem slehne zem. Bezdůvodné mizení dětí Windenu zůstalo po staletí naprosto bez odezvy, dokud se tamější jaderná elektrárna, velká chlouba Německa, nezačala otřásat v základech.

První kapitola nové mysteriózní ságy v podstatě proměnila celé seriálové odvětví. Tvůrčí duo složené z Barana bo Odara a Jantje Friese nejen přineslo na streamovací platformu něco doposud nevídaného, ale zároveň se zasloužilo o první seriál z evropské produkce na Netflixu, který sklízí ovace ze všech koutů světa. A právě tento hitový příběh nám již tuto sobotu dá poslední, zato však epické sbohem.


Dark byl úmyslně koncipovaný jako trilogie, která nabízí zamotaný a komplikovaný děj, jehož středobodem jsou čtyři rodiny, jejichž vztahy plné pokroucených polopravd by mohly vést k zániku jednak lidstva samotného, jednak času samotného. A právě slovo „čas“ zde má tu největší váhu. S mladým Jonasem, který nám i ve třetím cyklu bude dělat průvodce (avšak letos slovo propůjčí i své záhadné dvojnici z jiného světa), jsme prozkoumali zákoutí Windenu od jeho poválečné minulosti, temných černobylských dnů, po apokalyptickou temnou vizi budoucnosti. Možná právě kvůli velkému množství časových skoků, jež přináší náhled do životů ohromného počtu postav, je náročné se v příběhu orientovat, zato se jedná o mnohem poutavější zážitek, který člověka při sledování nutí přemýšlet, všímat si všech střípků, jež musí s Jonasem poskládat dohromady, aby se dobral pravdy samotné. A jestliže stále netušíte, kdo je kdo, doporučujeme vám udělat si čas na první dvě série a znovu si je vychutnat před příchodem oné poslední. Ta totiž nabídne dosti dramatické změny v tom, jak se postavy budou prezentovat.

Windenské lesy se naposledy probudí k životu.

Třetí série naváže na závěrečný díl řady předešlé, v jejíchž posledních vteřinách, než dům rodiny Kahnwaldových rozmetala tlaková vlna z ničivého výbuchu elektrárny, byl Jonas přenesen záhadnou osobou s tváří patřící Martě, která byla přímo před jeho vlastníma očima zastřelena, neznámo kam. Jonas se tak dozvídá, že pokud chce zachránit své milované a zamezit tak svému staršímu já (Adamovi) rozpoutat apokalypsu, bude muset najít způsob, jak zachránit i druhou verzi Windenu, kde Jonas Kahnwald nikdy neexistoval.

V tomto druhém světě, v němž Jonas neexistuje, potkáme známé tváře, které však vedou naprosto odlišené životy, než na jaké jsme doposud byli zvyklí. V novém světě Jonasovu roli převezme Martha, o čemž už napovídaly samotné upoutávky s velkým množstvím nových záběrů. Martha v tomto zrcadlovém bezčasí nalezne způsob, jak cestovat časem, který si chce podmanit skupina cestovatelů, jež nyní není vedena Adamem, nýbrž novou tajemnou postavou – Evou. Jonas se z tohoto temnějšího, syrovějšího a zkaženějšího univerza pokusí dostat zpátky domů a pomocí svých nabytých vědomostí se pokusí nalézt počátek nekonečné smyčky času a přerušit ji. Vystoupit z kruhu mu pomůže právě Martha z druhého světa, která se snaží o totéž a na jejíž bedrech úspěch prvních z osmi epizod leží. První epizody jsou totiž více orientované kolem ní, neboť nám poodhalí, jak její svět ve skutečnosti funguje.

Martha si s Jonasem vymění roli. A žlutou bundu.

Podle prvních ohlasů je třetí série propracovanější a ze začátku se v ní divák bude chvílemi ztrácet, zvláště pokud mu vadilo vysvléknutí postav z šatníku, které se slušelo pro rok 2019, a jejich náhlá změna vizáže slušivá pro rok 1986. V novém světě totiž budeme taky cestovat časem, opět dojde k apokalypse, budeme sledovat vícero časových rovin a vyprávění se bude koncentrovat na způsob, jakým tvůrčí duo dosud operovalo. Na oplátku tvůrci nabízí podívanou plnou velkých zvratů a šokujících událostí, které vás udrží v napětí do poslední minuty (nejen finálové epizody). Zároveň se dočkáme odpovědí na všechny nezodpovězené otázky a od předposlední epizody s podtitulem Between the Time začnou jednotlivé dílky skládačky pozvolna zapadat do sebe.

Z technického hlediska jde třetí sérii vytknout máloco. Vizuální efekty jsou na televizní podmínky z pohledu recenzentů více než uspokojující. Ben Frost, který se stará o hudební podklad, své kreativní puzení proměnil v památný hudební doprovod, jenž dané situace dokresluje naprosto výstižně. Pokud vás nadchnul soundtrack v předešlých řadách, ani letos nebudete zklamáni. Třetí série se bude skládat z osmi epizod s hodinovým rámcem a názvy jednotlivých dílů si můžete prohlédnout v naší databázi pro třetí sezónu.

Co se stalo s přeživšími z bunkru po výbuchu elektrárny?

Podle herce Louise Hofmanna, který v seriálu ztvárňuje Jonase, budou s velkolepým zakončením spokojeni všichni diváci a každý se v seriálu i najde. „Třetí série může působit zmateně, ale určitě dostanete odpovědi na většinu otázek. Doufáme, že se vám konec seriálu bude líbit, protože my jsme s ním velice spokojení. Mně se konec seriálu líbí a nebudu vál lhát, většiny se zmocnily obavy z toho, jakým způsobem bude seriál zakončen, ale to z nás brzy opadlo, protože showrunneři, Baran bo Odar a Jantje Friese, jsou přirozeně dobří vypravěči, jež přemýšleli nad vším, co dělali. Přišli s koncem, který funguje a dává smysl,“ uvedl Hofmann pro web Cooperativa. Jestli tvůrci zvolili správný konec, budete moci posoudit již 27. června, v den apokalypsy, od deváté hodiny ranní, kdy bude na Netfixu zveřejněna poslední série s plnohodnotnou českou podporou.

Máte obavy z konce seriálu? Zvládli tvůrci své ambice ukočírovat?

Foto: Netflix

Diskuze /3

WILLIAM_MOINSPIELD

Na nic se nekoukám, nic si nečtu. Už aby to tu bylo :-D :-D.

#2 Elian44
23.6.2020 | 22:14:27
Elian44

#1 WILLIAM_MOINSPIELD: Veru už aby to bolo, predchádzajúce 2 sezóny som na zopáknutie dala minulý víkend :D

25.6.2020 | 17:04:11
arthurcz

Na jednu stranu se těším, na tu druhou uvažuju, jestli to nesjet najednou od začátku. První sérii jsem ještě stíhal a byl jsem nadšenej, v té druhé jsem se docela slušně zamotal v tom kdo je kdy a kdo je kde. Tak nevím, jestli by mi po roce třetí série dávala vůbec nějaký smysl.

25.6.2020 | 18:27:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Sleduj Dark na Netflixu

Třetí sérii si můžete pohodlně pustit a užít na Netflixu s českou podporou, proto překlad připravovat nebudeme. Nově si na Netflixu můžete vybrat profilový obrázek z ikonek graficky stylizovaných do seriálu Dark.

Netflix | Ohodnoťte seriál | Kvízy | Diskuze | Třetí série | Trailer | Rekapitulace 

Zopakujte si první a druhou sérii

Reklama

Novinky z Windenu

Dark ve velkolepém zakončení nastaví mnohem temnější tvář. Závěrečná fáze nabídne odpovědi na všechny palčivé hádanky

Dark ve velkolepém zakončení nastaví mnohem temnější tvář. Závěrečná fáze nabídne odpovědi na všechny palčivé hádanky

Německý seriálový unikát Dark se s námi za necelých pár dní rozloučí třetí řadou, která nabídne překvapivé odpovědi na důležité otázky, které vás při sledování ani nenapadlo si položit. Avšak jak bude vypadat vydlážděná cesta pro závěrečnou pouť, vám zodpovíme již nyní.

Reklama

Trailer ke třetí sérii

Thumbnail Play icon

Plakáty

Plakáty