Jonas Kahnwald

Jonas Kahnwald

Jonas se narodil v roce 2003 do rodiny Kahnwaldových a jeho rodiči jsou Hannah a Michael. Patří k tichým typům, často je ponořen do vlastních myšlenek a nechává se přepadávat smutnou náladou. To, co si pro něj osud připravil, jej navždy poznamená. Jonas si dlouho neuvědomuje, jak důležitou roli ve světě má a že jeho rozhodnutí a činy jsou spouštěčem tragických událostí, které obklopují jeho rodný Winden.

Sezóny 3
2017 - 2020

Události jsou sepsány chronologicky z pohledu dané postavy. Horizontálními čarami jsou odděleny proto, aby byl zvýrazněn přestup do jiného období (například o 33 let do minulosti nebo budoucnosti), protože postava cestuje časem. V profilu postavy jsou zahrnuty důležité události ze všech tří sérií. Pokud chcete přejít rovnou k ohodnocení postavy, klikněte zde.

Rok 2019

První polibek (20. června)

Nastal 20. červen a parta (Franziska, Magnus, Bartosz a Martha), s níž Jonas tráví veškerý svůj volný čas, se rozhodla proflákat slunečné dopoledne u jezera. Jonas si po snídani přibalí na kolo svou oblíbenou žlutou pláštěnku pro případ, kdyby přišel déšť, před nímž jej jeho otec varoval. Jakmile ho Michael uvidí s žlutou bundou, zalekne se a na zem upustí hrnek. Zbylí dva rodinní členové mají kvůli tomu starost o jeho zdraví a psychický stav, protože s těmito příhodami se setkávají čím dál častěji, a navíc Michael odmítá odejít z domu a během dne je zavřený na půdě, kterou má přestavěnou na výtvarnou dílnu.

Martha se Jonasovi u jezera svěří, že se obává z brzkého rozvodu svých rodičů. Myslí si totiž, že její rodiče spolu nejsou šťastní a udržují vztah jen kvůli svým dětem. Paradoxně v ten den slaví Ulrich s Katharinou (rodiče Marthy, Magnuse a Mikkela) výročí. Během rozhovoru se Jonas prohrabává pískem, až nalezne medailon se symbolem svatého Kryštofa z rozpadlého náhrdelníku. Svatý Kryštof je patronem cestovatelů. Jonas si později uvědomí, že byl domluvený se svou babičkou Ines, že jí vysvětlí, jak pracovat na tabletu. Medailonek si k sobě schová Martha.

O pár hodin později se Jonas znovu vidí s Marthou na oslavě u Nielsenových. Martha Jonase zavede k sobě do pokoje, kde mu předá medailonek, který Jonas zapomněl u jezera a na který navlékla provázek, aby si jej Jonas mohl pověsit na krk. Pak k němu přistoupí a přizná se mu, že dlouho přemýšlela nad tím, co jí u jezera řekl, a políbí ho. Celý večer se promění ve vášnivou noc.

Sebevražda (21. června)

O den později, 21. června, se Michaelům psychický stav zhorší. Zamčený na půdě uzavírá obálku s dopisem na rozloučenou. Samotný dopis je prazvláštní a skrývá několik tajemství, neboť si jej nikdo nemůže přečíst před 4. listopadem, 22. hodinou a 13. minutou. Michael se poté postaví na židli, nad kterou visí oprátka, a bez delšího váhání si vezme život. Michaelova smrt nejvíce zasáhne Jonase, který si byl se svým otcem velmi blízký. Jonas po nervovém zhroucení odjíždí na léčení.

Návrat do Windenu (4. listopad)

O pár měsíců později se Jonas vrací do města z dvouměsíčního léčení, jež mu mělo pomoci přijmout, co se stalo, a pochopit otcův čin. Jeho otec ho však stále straší ve snech. Cestou do školy, kde na něj čeká jeho vysněná láska, projíždí kolem vyvěšených plakátů, které oznamují o zmizení dítěte Erika Obendorfa, zrzavého chlapce, který se ztratil a je dva týdny nezvěstný.

Jonas má z návratu do školy strach. Přijde mu, že se na něj každý kouká skrz prsty a směje se mu. Zhostí se ho obavy, že nebude schopný se znovu začlenit. Najednou narazí na svého nejlepšího přítele Bartosze, který ostatní puberťáky odhání a ujišťuje Jonase, že nikomu neřekl, kde přesně byl, a že odcestoval na dva měsíce do Francie. Jonas mezitím zjišťuje, že Bartosz se dal dohromady s Marthou.

Bartosz se později baví s Jonasem o Erikově tajné drogové skrýši, která se nachází poblíž windenských jeskyní, a rozhodnou se, že se večer vydají na průzkum, aby zjistili, jestli se tam Erikův poklad stále nachází. Jakmile by se jej zmocnili, mohli by všechno rozprodat po škole. Erik jej přece potřebovat nebude, když v očích většiny obyvatel je dávno po smrti. Hledání pokladu se zúčastní Bartosz, Martha, Jonas, Magnus a malý Mikkel, kterého nemohla hlídat chůva kvůli nemoci, a proto se její práce zhostí Mikkelovi starší sourozenci. Parta u jeskyně narazí na Franzisku, která ve škole zaslechla, co mají v plánu, a zároveň je tou, která nalezne drogovou skrýš.

Najednou všem mladistvým zničehonic začnou blikat baterky a z jeskyně se ozve hrůzostrašný zvuk, kvůli kterému se všichni dají na útěk a rozutečou se do různých směrů. Mikkel se drží u Jonase, jenže Jonas najednou zakopne a Mikkela ztratí z dohledu. Když se postaví na nohy, uslyší hluboký hlas, který volá jeho jméno. Hlas patří jeho otci, který se mu zjeví. Jonas ve strachu utíká za kamarády, kteří čekají na silnici před vstupem do lesa. Děti se opět shledají až na Mikkela, který nenašel z lesa cestu ven. Policie přijíždí za dětmi a vyhlašuje nové pátrání. Po Mikkelovi se slehla zem.

Průzkum jeskyní (6. listopad)

Jonas se snaží překousnout stíny minulosti, které mu nedají spát. Aby se zbavil nočních můr a snů o svém otci, který se oběsil a jehož přízrak ho příležitostně navštěvuje, a překonal strach, vydá se na půdu, kde si jeho otec vzal život. Do oka mu padne záhadná škvíra v prknech, ve kterých objeví schéma, které mapuje podzemní systém windenských jeskyní. Mapa však není úplná a pár kousků chybí. Jonase nakonec zaujme poznámka: „Kde je průchod?“ Průzkum jeskyní může začít. Při návratu z jedné z prozkoumávaček si všimne červené nitě (symbolika červené nitě Ariadny) na řídítkách svého kola.

Setkání s Cizincem (7. listopad)

Jonas odpoledne navštíví Bartosze, který jej ve videohře vyzve na souboj. Během soupeření se mu Bartosz svěří, že má strach o budoucnost svého vztahu, protože mu Martha přestala brát telefon a neodepisuje mu na zprávy. Jonas se ho pokusí uklidnit tím, že Martha potřebuje čas a osobní prostor, aby se mohla vyrovnat se ztrátou svého bratra Mikkela, který se stále pohřešuje. Bartosz následně Jonasovi prozradí, že by se dneska měl sejít s dealerem, který zásoboval Erika, a poprosí Jonase, jestli by mu večer na první schůzi kryl záda. Jonas mu slíbí, že ho doprovodí.

Večer téhož dne se Jonas rozhodne navštívit hrob svého otce. Na lavičku před kostelem se k němu připojí tajemný muž, který tvrdí, že Michaela znal a že Michael mu zachránil život. Poté, co mu Cizinec promluví do duše, odchází zpátky do školy na zkoušku divadelní hry o Ariadne, kterou ztvárňuje Martha. Po zkoušce ji navštíví v šatně, aby se jí přiznal, že nebyl v žádné Francii, ale v psychiatrické léčebně. Potom se jí zeptá, jestli to, co se stalo v létě na oslavě výročí, pro ni něco znamenalo a proč ten den ráno volala jemu namísto Baroszovi. Martha jej nakonec políbí a Jonas zapomene na slib, který dal svému kamarádovi.

přesun o 33 let do roku 1986
Rok 1986

Cesta do roku 1986 (8. – 9. listopad)

Po návratu domů na své posteli nalezne balíček adresovaný jemu, avšak bez zpáteční adresy. Z balíčku vytáhne prapodivnou svítilnu, která vypadá, jako kdyby byla z budoucnosti, starý dozimetr a dopis na rozloučenou od svého otce. Z něj se dozvídá, že Michael je ve skutečnosti Mikkel, který zmizel, protože odcestoval do minulosti roku 1986. Den poté znovu otevírá mapu jeskyní, v níž je nově připsán vzkaz: „Následuj signál.“ Jonas tak objeví železné dveře s nápisem Sic Mundus Creatus Est, díky kterým se přenese o 33 let do minulosti, konkrétně do roku 1986, v němž se nachází i Mikkel, kterého se rozhodne zachránit. Mikkela najde v nemocnici, ale jeho plán mu překazí Cizinec, podle jehož slov Jonas nesmí zachránit Mikkela, jinak by se nikdy nenarodil. Mikkel musí v roce 1986 zůstat, aby se mohl seznámit s Hannah, s níž by později založil rodinu. Jonas Cizince poslechne, vrátí se domů do svého roku 2019 a dopis na rozloučenou spálí.

přesun o 33 let do roku 2019
Rok 2019

Zakázaná láska

Pro shrnutí si dovolujeme věnovat krátkou vsuvku k objasnění vztahů. Jonas se zamiloval do Marthy a v průběhu slavnostního večera 20. června si navzájem přiznali, že k sobě chovají city. Tím započal jejich romantický vztah, který se rozbil o den později, kdy Jonas beze slova Marthu opouští a odchází na léčení. Martha se v průběhu několika měsíců dá dohromady s Bartoszem, kterého Martha opouští potom, co se do jejího života vrací Jonas. Jakmile Jonas zjistil pravdu o svém otci, tak kvůli napojení na Mikkela je Martha zároveň jeho tetou, a proto se jí Jonas snaží vyhýbat.

Bitka (12. listopad)

12. listopadu Jonas odchází navštívit svou babičku Ines, aby se jí zeptal, jestli věděla o otcově tajemství. Babička se mu přizná, že se k ní dostal jeho ručně psaný dopis na rozloučenou, což Jonase zaskočí, protože ten samý dopis již jednou spálil. Dopis si ponechá (aby ho v budoucnu mohl dát sám sobě).

Před vstupem do školy se střetne s Bartoszem, který vypěnil, protože se na něj jeho nejlepší kamarád vykašlal, a ještě mu za jeho zády přebral přítelkyni. Bartosz se s Jonasem poperou. V tu chvíli si Jonas uvědomí, že jeho existence ničí všem lidem okolo něj životy, a rozhodne se vrátit do roku 1986 a obětovat svůj život, aby zachránil Mikkela.

přesun o 33 let do roku 1986
Rok 1986

Jeho druhé já (12. listopad)

Během záchranné mise Jonasovi cestu zkříží kněz Noe a Helge Doppler, kteří odvážného chlapce omráčí. Jonas se probouzí v bunkru, jehož stěny jsou oblepeny veselou dětskou tapetou. Uprostřed místnosti se nachází kovová židle z magnetického materiálu omotaného cívkou, s kovovými pláty. Tu právě Helge s Noem v roce 1986 testovali a vylepšovali, aby mohli živé objekty posílat zpátky v čase, protože bunkr může využívat energii z průchodu, který se nachází pod ním. K datu 12. listopadu tento stroj času stále nebyl dokonalý a ten, kdo jím cestoval, se na druhý konec nedostal živý.

Jonas je v bunkru konfrontován Cizincem, který mu odhalí svou pravou identitu. Ve skutečnosti se totiž jedná o jeho samotného. To, co si mladý Jonas právě prožívá, si Cizinec již zažil. Taky v mládí spálil dopis, který mu tehdy jeho starší já předalo, ale vrátil se mu od babičky a schoval si ho k sobě, aby ho mohl zase předat svému mladšímu já. Cizinec Jonasovi nepomůže z cely, protože kdyby ho osvobodil, nestal by se tím, kým je. Z bunkru odchází splnit svůj hlavní cíl (uzavřít průchod). Jonas zůstává nedobrovolně zavřený v místnosti, když vtom se před ním otevře trhlina v čase, na jejíž druhém konci stojí malý Helge z roku 1953. Chlapci si pokusí podat ruku, kvůli čemuž portál přenese Jonase do neznámé doby na stejné místo.

přesun o 66 let do roku 2052
Rok 2052/2053

Apokalyptická budoucnost (13. listopad 2052)

Jonas se probouzí znovu v bunkru, jenže tentokrát veselou tapetu vystřídaly fotky obyvatel Windenu, kteří jsou propojeni provázkem. Pavučina především zobrazuje čtyři windenské rodiny: Kahnwaldovy, Nielsenovy, Dopplerovy a Tiedemannovy. Jakmile vystoupí z bunkru, zaskočí ho podivné výrůstky na stromech, které jsou poznamenané radiací, a dokonce les obíhající kolem Windenu se stal oblíbeným v očích sebevrahů. Zanedlouho se na hlavní cestě setká se skupinkou přeživších, které vede dívka jménem Silja, která Jonasovi prozradí, že se nachází v roce 2052.

Navzdory tomu, že vlna po výbuchu windenské jaderné elektrárny rozmetala dům Kahnwaldových na několik částí, Jonas v něm v apokalyptické budoucnosti přebývá. Povedlo se mu zjistit, že kvůli apokalypse, která se udála 27. června 2020, zanikla velká část populace, včetně obyvatel Windenu. Windenští přeživší se semkli do kultu Sic Mundus Creatus Est, který vede dospělá Elisabeth Doppler. Ta rozhlašuje proroctví, že v rámci 33letého výročí apokalypsy, tedy 27. června 2053, se světu otevře brána do ráje. Kdo v ni a v proroctví ztratí víru nebo vstoupí do zakázané zóny elektrárny, je okamžitě popraven. Jonas se snaží od kultu držet dál a hledá způsob, jak se vrátit domů, protože průchod v jeskyních je uzavřen.

O sedm měsíců později (21. června 2053)

Jonas v bunkru nalezl nahrávky Claudie Tiedemannové, která vybavila bunkr věcmi potřebnými pro přežití v mrtvém světě a zanechala zde veškeré své poznámky, pomocí nichž by se Jonas mohl dostat zpátky domů. Podle nahrávek od Claudie Jonas musí stabilizovat božské částice, aby se mohl vrátit v čase a zachránit tak celý svět, především Marthu, před apokalypsou.

Jonasovi se daří stabilizovat oblaka temné hmoty, která se nachází v srdci trosek jaderné elektrárny. Kult přeživších naneštěstí zjistí, že Jonas porušuje pravidla, a rozhodnou se ho pověsit. V posledních vteřinách se Elisabeth nad Jonasem smiluje a zachrání mu život, přesto ho nechá dát pod zámek, aby nikomu neprozradil, co se v elektrárně nachází, jinak by tím jednak ohrozil víru přeživších a jednak by ohrozil samotný portál do ráje, který se má za 6 dní otevřít. Silja se nakonec k Jonasovi přidá, o den později ho osvobodí a pomůže mu božskou částici stabilizovat, díky čemuž Jonas unikne nukleárnímu roku.

přesun o 132 let do roku 1921
Rok 1921

Windenská krčma (23. června)

Jonas se probouzí v poli, na místě, kde bude v budoucnosti stát jaderná elektrárna, jenže se nedostal do roku 2019, ale do roku 1921, v němž jeskynní průchod stále neexistuje a nikde není k dohledání temná hmota. Celý svět se stále vzpamatovává z první světové války a Winden bojuje s hospodářskou krizí. S Jonasem se seznámí dva rolníci, kteří dle Jonasových zranění usoudí, že se jedná o vysloužilého vojáka, a rozhodnou se mu pomoci. Rolníci jej zavedou ke krčmě, u níž sedí malá Agnes. Hostitelka Erna zde Jonasovi nabídne střechu nad hlavou a jídlo.

Jeho další starší druhé já (24. června)

Na Jonase, který leží v pokoji nad krčmou, dohlíží mladík Hanno Tauber (mladý Noe), který mu ošetřil rány a podle něhož Jonas prospal celých 24 hodin. Hanno navíc mladému cestovateli naznačí, že se s ním zná a že průchod, který hledá, bude otevřen až za 32 let. Skupina Sic Mundus Jonase očekává a nabízí mu možnost odcestovat domů, a proto se Jonas rozhodne Hanna a jeho starší já následovat do podzemí windenského kostela.

Jonas dorazí do ústředí Sic Mundu, který vede tajemný Adam, který Jonase seznámí nejen s možností cestovat v čase a s příležitostí zničit celou smyčku, aby se nic z toho nestalo a Jonas mohl žít, ale především mu odhalí, kým doopravdy je. Adam je ve skutečnosti Jonas. Svému mladšímu já nabídne odcestovat na začátek celého kruhu, kterým má být otcova sebevražda. Podle Adama se všechno zamotalo 20. června 2019. Pokud by se Jonasovi povedlo otce přesvědčit, aby se nezabil, tak by dokázal změnit nemožné: zabránil by Mikkelovi odcestovat do minulosti, nikdy by se sice nenarodil, ale jen podle takového scénáře by byl schopen zabránit apokalypse. Jonas se nechá Adamem zlákat a pomocí stroje času, který Adam budoval 33 let, se může přenést do jakéhokoli dne.

přesun do 20. června 2019
Rok 2019

Rozloučení s otcem (20. června)

Jonas vyjde z kostela a vydá se směrem k jezeru, aby se po dlouhé době mohl naposledy shledat se svou milovanou. Cestou u něj zastaví auto rodiny Nielsenových, které veze Mikkela s neštovicemi k doktorovi. Ulrich nabídne Jonasovi, že by ho svezli k jezeru, což on odmítne. Jakmile dojde k jezeru, čeká a pozoruje zpovzdálí Marthu a své o pár měsíců mladší já, dokud Jonas neodejde pomoct babičce s tabletem. Jonas v pláštěnce přistoupí k Martě a rozloučí se s ní se slovy: „Jsme si souzeni, nikdy nevěř ničemu jinému.“

Tentýž den odchází domů za svých otcem, který nechtěl jít se zbytkem rodiny na oslavu výročí svatby Ulricha a Kathariny. Jonas mu odhalí, že zná jeho tajemství a že je z budoucnosti. Prosí ho, aby si nevázal smyčku kolem krku, a ukáže mu dopis na rozloučenou. Michael se však nikdy nechtěl zabít a neměl tendenci psát dopis na rozloučenou, dokud mu to Jonas neodhalil. Zmatený Jonas se ho proto ptá, jak se dostal do roku 1986.

Michael/Mikkel cestoval do roku 1986, protože to po něm chtěl Jonas samotný. Ten ho onoho večera 4. listopadu zavedl do jeskyní a odvedl ho do jiného roku. Mikkel nad tím dlouho dumal, ale nakonec na všechno s odstupem času zapomněl, protože ho Ines dávkovala všelijakými prášky, a proto nabyl dojmu, že všechno to bylo jenom sen. Michael si pak uvědomí, že mu Jonas nepřišel zabránit v sebevraždě, ale ukázat mu, co napsat do dopisu, aby Jonase motivoval hledat způsob, jak cestovat časem.

Vtom do jídelny vstoupí stará Claudia Tiedemannová, která Jonasovi prozradí, že existují dvě strany – ona je strana světla a Adam je strana temnoty, která vyslala Jonase do 20. června, aby nezabránil otcově sebevraždě, ale aby zajistil časovou kontinuitu dle Adamova obrazu. Strana světla se snaží zabránit tomu, aby se cyklus opakoval, aby mohla zachránit všechny, zato strana temna chce, aby se cyklus opakoval, aby mohla zničit všechno. Jonas se však stále drží myšlenky, že když on sám nebude existovat i Adam zanikne a svět bude dokonalý, ale podle Claudie svět bez Jonase je mnohem děsivější než ten, v němž existuje Adam (díky Claudie se poprvé dozvídáme, že existuje druhý svět bez Jonase). Zničený Jonas si uvědomuje, že nejen navrhne otcovi, aby se zabil, ale nesmí mu zabránit v tomto kroku. Jonas odchází s Claudií, která ho naučí všechno potřebné, co potřebuje ohledně cestování časem znát.

Zmizení Mikkela (4. listopad)

Jonas pozoruje své mladší já a Mikkela, jak z nočního honu za Erikovými drogami utíkají od jeskyní poté, co je něco polekalo. Jakmile jeho mladší já zakopne, chytne Mikkela za ruku a odvede ho do jeskyní přes průchod do roku 1986, kde se z Mikkela stane Michael.

přesun o 33 let do roku 1986
Rok 1987

O sedm měsíců později (asi 23. června)

Jonas se v listopadu přenesl s Mikkelem do onoho roku 1986, kde taky zůstal a zbylých sedm měsíců spolupracoval se starou Claudií. Nyní se proto píše rok 1987. Claudie Jonase pověřila, aby nalezl její dospělou já 26. června 1987, protože v ten den způsobí smrt Egona, a aby jí všechno vysvětlil. Druhým úkolem, který musí Jonas splnit, je otevření jeskynního průchodu, který Cizinec uzavřel. Jakmile se jim 27. června 1987 podaří znovuotevřít průchod, společně odcestují o 33 let do budoucnosti, do soudného dne 27. června 2020.

přesun o 33 let do roku 2020
Rok 2020

Apokalypsa (27. června)

Jonas předá ruční stroj času Claudii, které prozradí, že pokud chce přežít apokalypsu, musí se schovat v bunkru. Posléze se vydá vyhledat Marthu, aby ji mohl zachránit. S Marthou se shledá u sebe doma. Ta Jonasovi prozradí, že zná celou pravdu a ví, proč byl nezvěstný. Kouzelný moment jim překazí Adam, který vstoupí do místnosti a Marthu zastřelí, aby se Jonas mohl stát Adamem. Najednou dojde k výbuchu. Začíná poslední cyklus a časová linie se rozvětví na tři časové linky A, B, C.

Jednotlivé časové linie budou brzy rozvedeny.

Foto: Netflix

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Levascue

Adam

1.7.2020 | 16:38:27
SaDiablo

„Now I have another grandma and she's the principal of my school! Her husband, who's fucking my mom, is looking for his son, who's my father! A few days ago I kissed my aunt. And the crazy thing is there's nothing wrong with any of them.“

1.2.2018 | 19:48:09

Sleduj Dark na Netflixu

Třetí sérii si můžete pohodlně pustit a užít na Netflixu s českou podporou, proto překlad připravovat nebudeme. Nově si na Netflixu můžete vybrat profilový obrázek z ikonek graficky stylizovaných do seriálu Dark.

Netflix | Ohodnoťte seriál | Kvízy | Diskuze | Třetí série | Trailer | Rekapitulace 

Zopakujte si první a druhou sérii

Reklama

Novinky z Windenu

Jaké obtíže musel štáb překonávat při tvorbě alternativního světa?

Jaké obtíže musel štáb překonávat při tvorbě alternativního světa?

Zabralo dvě série, než se tvůrcům povedlo dostatečně prozkoumat všechny potřebné časové roviny, jimiž postavy proplouvají, a ujistit se, že jejich představení druhého světa precizně zapadne do uspokojujícího závěru. Jak se budoval alternativní svět, vám prozradí Jantje Friese a Baran bo Odar.

Trailer ke třetí sérii

Thumbnail Play icon

Plakáty

Plakáty

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama