Elementary (Jak prosté) Postřehy z epizody How the Sausage Is Made

Postřehy z epizody How the Sausage Is Made

Postřehy z epizody How the Sausage Is Made

S nadpozemskou rychlostí vám přinášíme postřehy z osmé epizody. Dočkali jsme se poněkud nechutné a smrtící sváči a Sherlockově tvrdohlavosti ohledně odvykání. Pojďte si s námi připomenout, čeho jsme tu byli svědky.


5 0
20.12.2016

Shrnutí epizody

Je libo páreček?

Ústředním motivem tohoto dílu je uměle vyrobené maso z buněk odebraných z masa „běžného“ – přírodního. To jsme ale trochu předběhli. Sherlock a Joan jsou zavoláni do márnice, kde je náš známý patolog seznámí s případem. Nalezne totiž v žaludku mrtvého muže lidské maso. To navíc obsahuje koňské anestetikum (příčina úmrtí muže v márnici).

Vyrazí tedy za domnělým výrobcem oněch párků. Bohužel se od něj moc nedozví, ale díky bezpečnostním kamerám naleznou dva hádající se lidi, z nichž jeden odpovídá popisu oběti, který Sherlock sestavil na základě nalezených zbytků rozemletého muže. To je přivede za zdravotní sestrou, která muže identifikuje jako Joaquina Pereyu.


Joaquin je výzkumný pracovník ve firmě zabývající se výrobou onoho umělého masa tzv. lisa. V jeho kanceláři se podaří Sherlockovi objevit špeha, který dodával informace masnému průmyslu. To vrhá velkou vlnu podezření na firmu Midwest Cattle Ranchers. To je přivede na stopu rodinného podniku. Jde o otce s dcerou, kteří za mrzký peníz likvidují nepohodlné lidi. Ač se přiznají k vraždě osmi lidí, vražda Joaquina jejich práce není.

Proto jsou Sherlock s Joan nuceni přezkoumat Joaquinovu práci. Zjistili totiž, že přes všechnu snahu se lisu nepodařilo získat na hygieně nálepku „maso“ ale pouze „náhražka“. Proč tomu tak je? Protože někdo zfalšoval zprávu o lisu. Rázem se mezi podezřelými ocitá Joaquinův kolega a zároveň nástupce, coby šéf vývoje, pan Farley.

Nedá to moc práce a Farley se přizná k zfalšování údajů ve zprávě pro hygienu. Nepřizná se ovšem k vraždě. Sherlockovi s Joan se ovšem podaří odhalit, že má komplice. Jde o jeho šéfa, pana Platze, který je zároveň strůjcem všeho. A to proto, že podvodem s lisem mohl závratně zbohatnout díky tomu, že by se liso stalo masem náboženských skupin, které „pravé“ maso z nějakého důvodu konzumovat nemohou.

Nemají ovšem žádné přímé důkazy, a tak se musí uchýlit ke lsti. Přesvědčí velké vůdce všech těchto náboženských skupin, aby bojkotovaly liso, pokud někdo nebude usvědčen za vraždu Joaquina. To a lehký psychický nátlak ze strany Sherlocka a Joan přiměje Farleyho, aby vše přiznal a prásknul svého šéfa výměnou za beztrestnost a možné budoucí zisky z prodeje lisa.

Těžký to život ex-fěťáka

Po dlouhé době se dovídáme o Sherlockově zápolení s odvykáním. Sherlock je znuděný sezeními a rád by přidal výzvu. Trochu se přiblížil k onomu okraji a ujistil se, že vše zvládne a zároveň si trochu oživil onu rutinu, kterou toto vše přináší. Již před nějakou dobou se rozhodl sezení zanechat. Joan ovšem s tímto přístupem nesouhlasí. Díky Sherlockovu známému zjistí, že Sherlock na sezení nechodí. Rozhodne se tedy Sherlocka sledovat. Vše skončí krátkou rozepří, kde si oba vyjasní svá stanoviska. Podle Joan je více než pravděpodobné, že by tímto krokem mohl Sherlock spadnout zpět k závislosti. Sherlock se ovšem tomuto tvrzení brání. Nicméně přesto vyrazí na setkání a zkusí věci, které mu Joan poradila.

Názory na epizodu

@matrix17

Zápletka dílu se mí líbila. Spíše ono prostředí laboratoří. Je pravda, že jsme v nich tolik času nestrávili, ale byla to příjemná změna. Trochu mi chyběl Sherlockův výstup v klubu, o kterém s Joan mluvili. Tak nějak jsem ho očekával. Jsem také velmi zvědavý, zda připomenutí Sherlockovy závislosti bylo jen připomenutí, nebo se bude ještě dále rozvíjet.

@LadyAlex

Myšlenka namletého muže v párcích je dokonalá. Stejně jako spor ohledně lisa. Ale samozřejmě, jak už je u tohohle seriálu běžné, nasadí vysokou laťku, kterou v průběhu dílu shazuje čím dál tím níž, až to OPĚT skončí u peněz. Už mě tohle vážně nebaví. Líbila se mi religionistická linka, bylo to hezké oživení.

Jak se vám líbila epizoda? Souhlasíte s námi? Nebo máte jiný názor? Podělte se s námi o něj v komentářích.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Nepřehlédněte

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

O osudu Elementary je letos rozhodnuto

Rozhodnutí o osudu Elementary konečně padlo. Stanice CBS se rozhodla seriál prodloužit pro další řadu. Můžete se tedy těšit, že se s tímto seriálem sejdete i příští rok. Na oznámení z twitteru se můžete podívat uvnitř článku.

Reklama

Fotky

Fotky

Narozeniny

Sledujte nás