Fringe (Hranice nemožného)
91/100 - 144×

Fringe(Hranice nemožného)

Věříte v nadpřirozeno? Zajímají vás okrajové vědy? Zkoumáte paranormální aktivity? Všechny člověkem nepochopené jevy mezi nebem a zemí lze v angličtině souhrnně označit také jako fringe. A společně se speciálním vyšetřovacím týmem FBI můžete i vy některým záhadám tohoto i jiných světů přijít na kloub.

USA | 2008 | Ukončeno
vysílání
5 sezón | FOX | 44 minut
žánr
Akční, Mysteriózní, Sci-fi
hrají
Jasika Nicole (Astrid Farnsworth), Kirk Acevedo (Charlie Francis), John Noble (Dr. Walter Bishop), Blair Brown (Nina Sharp), Anna Torv (Olivia Dunham), Joshua Jackson (Peter Bishop), Lance Reddick (Phillip Broyles)

Postřehy z epizody 4x01 - Neither Here Nor There

Postřehy z epizody 4x01 - Neither Here Nor There

Pouhý týden poté, co Peter Bishop zachránil oba dva nám známé světy, načež byl vymazán z existence, zůstává příměří mezi těmito světy nedotčeno a obě strany jsou nuceny ke vzájemné spolupráci. Lincoln Lee se připojuje k oddělení Okrajových věd, jehož nový případ okolo nového druhu měňavce je pro něj velmi osobní…

0 0
30.9.2011

I když jsme o tom měli delší dobu mnoho pádných důvodů pochybovat, seriál Fringe se konečně vrací na americké obrazovky, a to se svou již čtvrtou řadu. A jak to tak se startem nové sezóny už zpravidla bývá, s napětím v ní očekáváme rozuzlení cliffhangeru z finále řady minulé.

Loni jsme sledovali důsledky záměny dvou Olivií, rok před tím zase Oliviinu návštěvu v alternativní realitě. A letos jsme se dostali zase na level další: Peter Bishop byl vymazán z existence. Nikdy nežil a nikdo si ho nepamatuje.

Záměry Pozorovatelů

Během nového rozhovoru Septembera a Decembera v aktuální epizodě se dozvídáme zajímavou skutečnost. Záchrana Waltera a malého Petera ze zamrzlého jezera nakonec pravděpodobně nebyla obecným úmyslem Pozorovatelů, ale zřejmě opravdu pouze Septembera, který pak za něj nyní nese jisté následky.

Celá situace se pravděpodobně vyvíjela následovně: vzpomeneme-li si na jednu z vůbec prvních epizod seriálu – The Arrival – September zde od Waltera potřebuje získat jistý klíčový (a dodnes tajemstvím obestřený) artefakt. To, že mu ho Walter dobrovolně vydá, se odvíjí od jakéhosi dávného „dluhu“, kdy September zachránil život Waltera a Petera. Předpokládejme tedy, že tento Septemberův zásah do minulosti měl jen jediný účel, a sice nějak si v budoucnosti získat Walterovu loajalitu k získání onoho artefaktu. S tím, že tak bude zároveň změněna minulost a někdo, kdo měl zemřít, přežije, si September zřejmě nelámal hlavu, protože se domníval, že Peterova existence nebude mít pro budoucnost žádný význam.

To se však zřejmě mýlil a Peter začal svou existencí přímo ohrožovat náš svět. Těžko říct, čím přesně – zda-li svými cestami do alternativních realit, které málem vyústily ve válku obou světů, či něčím, s čímž jsme se ještě nesetkali. Tak jako tak, jedinou nadějí Pozorovatelů se stalo, dostat Petera do Stroje, což ho následně vymazalo z časoprostoru, a Peter tak nejen že nepřežil 80. léta, kdy měl utonout v zamrzlém jezeře, ale (pravděpodobně) se vůbec nenarodil.

Jak a proč zrovna takto Stroj fungoval, kdo ho sestrojil (sic nám finále třetí série nabídlo možnost, že Walter) či co měla znamenat celá ta zápletka finále třetí řady z roku 2026, to pořád nevíme. Právě tuto sezónu už bychom se to však dozvědět měli. Tak jako tak, Peter z nové reality nezmizel úplně a jeho definitivní eliminaci zabránil jen jakýsi náznak lidských emocí ze strany Semptembera, se kterými jsme se mohli setkat již dříve u jeho druha Augusta.

Kauzalita a konzistence časoprostoru

Už v závěru finální epizody třetí řady The Day We Died, kdy Pozorovatelé prohlásí, že byl Peter vymazán z existence a nikdo si ho tak už nepamatuje, si ti z fanoušků seriálu Fringe, kteří rovněž sledují i britský sci-fi seriál Doctor Who (který si je s Fringe rok od roku čím dál podobnější) jistě připomněli stěžejní zápletku právě jeho loňské páté série.

Zde totiž fungovaly jakési časoprostorové praskliny, v podstatě trhliny v kůži vesmíru, které do sebe zachytávaly lidi či jakékoliv jiné bytosti, které pak mazaly z existence, stejně jako tomu bylo v případě Petera ve Fringe.

V obou seriálech si ale zároveň můžeme porovnat i to, že tato myšlenka není zcela úplně dobře podchycena. V obou případech je zde někdo vymazán z existence i paměti celého vesmíru, čas jako takový se však nepřepíše – tedy nepřizpůsobí se tomu, jak by svět vypadal bez přítomnosti onoho člověka, což by, dle teorie motýlího efektu, měla být změna dosti velká.

Zamysleme se na chvíli nad tím, jak by seriál Fringe vypadal, pokud by Peter Bishop nikdy neexistoval – kdyby se vůbec nenarodil. Navázal by Walter vůbec kontakt s Druhou stranou a měl by Walternate důvod ho tak nenávidět? Dostal by se Walter vůbec do psychiatrické léčebny a dostala by ho Olivia zase z ní, pokud by neměla po ruce žádného rodinného opatrovníka? Došlo by k záměně dvou Olivií, když střet obou světů v závěru druhé sezóny, ze kterého tato záměna vzešla, vlastně vycházel ze snahy odvést Petera z Druhé strany?

To vše by se jistě buď neudálo vůbec, nebo by to se událo úplně jinak (nemluvě o bezpočtu samostatných případů, během kterých Peter buď někomu zachránil život či rozluštil stěžejní epizodní záhadu). Tohle ale nová realita bez Petera („zlaté“ úvodní titulky) jaksi neřeší. Výměna obou Olivií proběhla, Walter strávil 17 let v psychiatrické léčebně a tak dále. Minimální rozdíly můžeme vidět jen v tom, že nikdo z oddělení Okrajovýh věd neznal Lincolna Lee, i když se s ním všechny hlavní postavy setkaly již v epizodě Stowaway, a ani Bolivia si ho nespojila s Lincolnem z její reality.

A na závěr ještě taková malá teze, ve které se vrátím opět k Doctoru Who: zde si tvůrci vzniklých časových paradoxů nakonec byli do jisté míry vědomi a ve finále páté řady se tak mimo jiné právě kvůli tomuto kolapsu konzistence a kauzality časoprostoru celý vesmír zhroutil a bylo třeba ho „restartovat“. Jak se s tímto pak asi bude potýkat svět seriálu Fringe?

Ale už dost všemožným teoriím a komplikovaným otázkám – a to jsme se ještě ani nezmínili o novém typu organických Měňavců, které první díl čtvrté série představil, a o kterých si snad popovídáme někdy v budoucnu, až nám je nové epizody více přiblíží. Na konci těchto postřehů bych se naopak rád zmínil o velmi příjemném cameu amerického herce Joa Flanigana v roli Lincolnova parťáka, kterého jistě mnoho z vás zná jako majora/podplu­kovníka Johna Shepparda ze sci-fi seriálu Stargate: Atlantis.

Flanigan je navíc již druhý hlavní herec z Atlantis, který se ve Fringe objevil. Prvním byl samozřejmě českokanadský herec David Nykl alias doktor Radek Zelenka, který si střihl vedlejší roličku v jedné z epizod třetí řady. Takováto camea seriálu Fringe poslední dobou velmi sluší, a proto se určitě těšíme na další.

Písmena odpovídající symbolům, které se v epizodě objevily mezi reklamními bloky, dávají dohromady slovo „APPEAR“/zjevení. Pozorovatelů jsme si v této epizodě všimli snad všichni. :)

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: FOX

Diskuze /1

normanik

Skvelé postrehy ;) S jednou vecou si vsak dovolim nesuhlasit..pokial sa dobre pamatam, tak September narusil „rovnovahu“ v tom momente, ked odputal pozornost, pre svoju neopatrnost, alterWaltra pri praci v laboratoriu (pricom ho sledoval nas Walter cez to okno) na lieku pre Petera, co malo za nasledok to, ze si alterWalter nevsimol, ze sa mu podarilo najst spravnu kombinaciu latok (spravne zaferbenie)..v dal­sej scene Septembrovi „partaci“ dali za ulohu dat veci do poriadku, pretoze oznacili Petra za velmi doleziteho..no a preto sa musel angazovat do jeho zachrany, ked uz bol na nasej strane spolu s nasim Waltrom v tom zamrznutom jazere.

1.10.2011 | 19:55:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama