Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 311×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Zajetí sera Jamieho „Králokata“ Lannistera

Zajetí sera Jamieho „Králokata“ Lannistera

Jelikož v epizodě 1×09 (Baelor) nebylo zveřejněno, jakým způsobem se podařilo Robbu Starkovi zajmout Jamieho „Králokata“ Lannistera, vybral jsem pro ty, které to zajímá a neměli možnost číst knižní předlohu, pár odstavců, zabývajících se touto častí příběhu.

1 0
28.6.2011

Následující odstavce knihy popisují boj z pohledu Catelyn Stark, kde armáda seveřanů vedena Robbem Starkem zaútočila na nic netušící síly Jamieho Lannistera

Šedý vlk zvedl hlavu a zavyl.

Ten zvuk jako by proběhl rovnou skrze Catelyn. Zjistila, že se celá chvěje. Byl to strašlivý zvuk, děsivý, a přesto v něm zaznívala také hudba. Na vteřinu cítila něco jako lítost za Lannistery tam dole. Takže takhle zní smrt, pomyslela si.

***

Šeptající les jako by vydechl z plných plic, když lukostřelci, které Robb ukryl ve větvích stromů, vypustili svoje šípy a noc explodovala výkřiky mužů a koní. Všude kolem ní jezdci zvedali svá kopí a hlína a listí, které maskovaly kruté hroty, odpadly, aby odkryly lesk nabroušené oceli. „Za Zimohrad!“ slyšela Robba vykřiknout, když šípy vzdychly znovu. Klusem od ní odjel, v čele mužů, s nimiž zamířil dolů po svahu.

Catelyn seděla na svém koni, s Halem Mollenem a svou stráží kolem sebe. Čekala, tak jako předtím čekávala na Brandona a Neda a svého otce. Byla vysoko na pahorku a stromy zakrývaly většinu toho, co se odehrávalo dole pod ní. Okamžik úderu srdce, dva, tři a najednou měla pocit, jako by ona a její strážní byli v lese sami. Zbytek mužů se rozpustil v zeleni pod nimi.

***

Když pak bylo po všem, nemohla říci, že by bitvu viděla. Přesto ji slyšela a údolí se rozléhalo ozvěnami. Praskot zlomeného kopí, třeskot mečů zkřížených přes sebe, výkřiky „Za Lannistery!“ a „Za Zimohrad!“ a „Za Tullye! a „Za Řekotočí a za Tullye!“ Když si uvědomila, že víc už toho neuvidí, zavřela oči a naslouchala. Bitva kolem ní ožila svým vlastním životem. Slyšela dusot kopyt, podkovy šplouchající v mělké vodě, dutý zvuk mečů dopadajících na dubové štíty a skřípění oceli o ocel, svištění šípů, dunění bubnů, zděšené ržání tisíce koní. Muži nadávali, kleli, prosili o milost a dostávali ji (nebo ne) a žili (nebo umírali). Pahorky jako by si hrály na podivnou hru se zvuky. Jednou slyšela Robbův hlas, tak jasně, jako by stál po jejím boku, volající: „Ke mně! Ke mně!“ A slyšela jeho zlovlka, cenícího zuby a vrčícího, a scvaknutí jeho dlouhých zubů a trhání masa a výkřiky hrůzy a bolesti od muže i jeho koně. Byl tam jenom jeden vlk? Bylo to těžké říci. Postupně zvuků ubývalo a slábly, dokud nakonec nebyl slyšet jenom vlk. Když se na východě začalo rozednívat, Šedý vlk začal znovu výt.

Robb se k ní vrátil na jiném koni, na grošovaném valachovi místo na hnědém oři, na kterém odjel do údolí. Vlčí hlava na jeho štítu byla napolo rozseknutá vpůli a v dubu byly vidět vysekané jizvy surového dřeva, ale zdálo se, že Robb sám je nezraněn. Když však přijel blíž, Catelyn viděla, že jeho železná rukavice a rukáv jeho kabátce jsou tmavé krví. „Ty jsi zraněn,“ hlesla. Robb zvedl ruku, rozevřel a sevřel prsty. „Ne,“ řekl. „To je… možná Torrhenova krev nebo…“ Zavrtěl hlavou. „Já nevím.“ Vzhůru po svahu jej následoval dav mužů, špinavých, s promačkanou zbrojí, ale s úsměvy na tvářích, s Theonem a Velkým Jonem v čele. Mezi sebou táhli sera Jaimeho Lannistera. Smýkli jím na zem před jejího koně. „Králokat,“ oznámil Hal zcela zbytečně.

Lannister zvedl hlavu. „Lady Stark,“ řekl, klečící na zemi. Po tváři mu stékala krev z rány na lebce, ale bledé světlo svítání vrátilo lesk zlata do jeho vlasů. „Nabídl bych ti svůj meč, ale zdá se, že jsem si ho někam založil,“

***

„Nikdo nemůže Lannistera vinit za jeho udatnost,“ řekl Glover. „Když viděl, že je ztracen, shromáždil svoje vojáky a probojovával si cestu vzhůru po svahu, v naději, že se dostane k Robbovi a zabije ho. Téměř se mu to podařilo.“ „Ten svůj meč si založil do krku Eddarda Karstarka, poté, co Torrhenovi usekl ruku a Darynu Hornwoodovi rozsekl lebku,“ řekl Robb. „Po celou tu dobu řval moje jméno. Kdyby se nepokusili zastavit ho -“ „- měla bych nyní žal místo lorda Karstarka,“ řekla Catelyn.

Zdroj: HBO

Diskuze /3

No555

Mám dotaz, proč je v seriálu i zde překládáno osovení sir SER?? I zde v titulku je uvedeno: Zajetí sera Jamieho… Oslovení ser neexistuje, je pouze SIR…

28.6.2011 | 19:46:12
Hurley

Ser je nějaká archaičtější verze sira, už si nevzpomínám, jak to bylo přesně, ale kdosi to kdesi už vysvětloval.

čestný člen redakce
28.6.2011 | 19:56:31
mirra

Toto je z prologu GoT

Ty máš z mrtvých strach?“ zeptal se ho ser (pozn. prekl: V zájmu zachování autenticnosti textu jsem v díle ponechali z jazykového hlediska starší a v originále použitý titul „ser“ namísto novodobejšího „sir“, který i podle autora lépe vystihuje atmosféru jeho fantasy ríše.)

28.6.2011 | 20:29:38
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama