Game of Thrones (Hra o trůny) Tywin Lannister

Tywin Lannister

Tywin Lannister

Hlava rodu Lannisterů, Strážce Západu, pán Casterlyovy skály a nejbohatší člověk v Sedmi královstvích.

Sezóny 5
2011 - 2015


Když byl ještě mladší, než jak jej ze seriálu známe, jeho otec Tytos Lannister vládl v období úpadku jejich rodu. Jeho otec v té době ukázal, že Lannisteři nemusí být vždy pevní, a tak se proti nim vzbouřili jejich poddaní, rod Reynů z Kastameru.

Tywin dokázal tuto vzpouru krvavě potlačit a tím si Lannisteři vysloužili své neoficiální motto: „Lannisteři vždy splácejí své dluhy.“ Tywin se oženil se svou sestřenicí Joannou Lannister, která s ním měla dvojčata Jaimeho a Cersei a poté porodila třetí dítě Tyriona, při jehož porodu ale zemřela. Tato událost je také jedním z důvodů, proč nemá Tywin svého syna Tyriona příliš v lásce.


Tywin sloužil dvacet let jako pobočník Šíleného krále Aeryse II. Targaryena. Ze služeb pobočníka však odešel, když král odmítl jeho návrh svatby mezi Cersei a princem Rhaegarem a jmenoval Jaimeho členem Královské gardy. Při Robertově rebelii se Tywin choval z počátku neutrálně, poté však zamířil do Králova přístaviště jako spojenec krále, kde mu byly otevřeny brány. On však místo toho, aby pomohl současnému králi, nechal povraždit celou jeho rodinu a tím podpořil nástupnická práva Roberta Baratheona na Železný trůn a zajistil spojení jejich dvou rodů svatbou Roberta s Cersei.

I přes svůj věk je to stále velice inteligentní muž. Má smysl pro strategii, ale vyniká i ve své nemilosrdnosti. Nejvíce komplikovaný vztah má se svým synem Tyrionem, ale i přes tyto problémy si navzájem naslouchají, tedy hlavně Tyrion. Tywin je hlavní zastánce rodinné cti, proto nestrpí žádnou urážku rodu Lannisterů.

Tywin Lannister je…

první série (Hra o trůny)

Když táhne Tywin na Řekotočí, tak vede armádu 60 000 mužů. Cestou se ve svém táboře setkává se svým synem Jaimem a dává mu proti Robbu Starkovi část svého vojska. Později se v jeho táboře objevuje jeho druhý syn Tyrion s divokým kmenem Kamenných vran. Tyrion mu řekne, že tito divoši jsou nyní jeho bojovníci. Tywin toho využije a začlení je do své armády již v následující bitvě s Robbem Starkem. Podmínkou ale je, že musí být v přední linii a Tyrion tam musí být také. Tyrion ho obviňuje z toho, že jej chce naschvál zabít.

Bitva s Robbovou armádou dopadne vítězně pro Tywina, avšak až po jejím konci zjišťují, že armáda, kterou porazili, byla jen zlomková oproti plné Robbově síle. Při následující poradě odhalí, že byl Jaime zadržen Robbem a Tywinův bratr Kevan navrhuje zařídit příměří s rodem Starků. Na to ale Tyrion reaguje tak, že žádné příměří se určitě konat ani nemůže, protože Joffrey nechal popravit Neda Starka.

Když se Joffrey zbavil svého pobočníka krále, žádá po Tywinovi obsazení tohoto postu. Ten ale do Králova přístaviště překvapivě posílá za sebe Tyriona jako svého dočasného zástupce.

druhá série (Střet králů)

Proběhnou tři bitvy s Robbem Starkem, Tywin ale všechny prohraje. Proto veškerou svou armádu seskupí do své základy v Harrenově. Následuje další bitva, které se Tywin opět účastní a opět prohrává. Proto se vrací zpět na svou základnu a při mučení, které jeho muži pravidelně provádějí, si všimne, že je mezi vězni dívka. Jedná se o Aryu Stark, kterou však on nezná a tedy ji ani neodhalí. Uznává však její vychytralost a jmenuje ji svou služkou a číšnicí.

Při několika válečných poradách si Tywin na Arye všimne, že není ta, za kterou se vydává, avšak nezjistí její pravý původ. Když je Arya přistižena při kradení dopisu, je zabit strážný, který ji odhalil. Tywin si myslí, že to byl útok na něj a snaží se dostat pachatele. Poté se také setkává s Baelišem, který mu nabízí uzavření spojenectví mezi nimi a rodem Tyrellů.

I přes hrozbu Robba Starka Tywin odjíždí z Harrenova do Králova přístaviště, aby zastavil ještě větší hrozbu v podobě Stannise Baratheona. To se také stane a s pomocí rodu Tyrellů dokáže zastavit útočníky. Tím, že v pravý okamžik zachránil město, jej Joffrey jmenuje spasitelem města a při té příležitosti si Tywin bere zpět svůj původní post pobočníka krále.

třetí série (první část Bouře mečů)

Tywin po výhře nad Stannisem uplatňuje svoji autoritu a naplno se vrhá do práce pobočníka krále. Nenavštíví přitom ani jednou svého zraněného syna Tyriona, a tak za ním musí jít Tyrion sám. Baví se s ním o dědictví Casterlyovy skály a vzhledem k tomu, že Jaime je členem Královské gardy, tak jediným dědicem je Tyrion. Tywin jeho nárok odmítá a posílá ho pryč.

Koná se setkání Malé rady a zde Tywin jmenuje Tyriona správcem pokladny. Předtím měl toto místo Petyr Baeliš, ale ten musí odcestovat pryč. Za několik dní se za Tywinem staví jeho dcera Cersei a žádá jej, aby odstranil sílící rod Tyrellů. Tywin to ale nemůže udělat, protože mu pomohli zachránit město.

Tywin svolá speciální rodinou schůzi a na té rozhodne, že si Cersei vezme Lorase Tyrella a Tyrion zase Sansu Stark, aby tak upevnili svoje postavení. Tyrion i Cersei protestují, ale Tywin se už rozhodl.

Tywin je předvolán před Joffreyho, který se ho ptá, proč se setkání Malé rady koná na druhé straně hradu. Tywin mu říká, že je to kvůli tomu, že tam má Tywin pracovnu. Poté diskutují ještě o Daenerys Targaryen a Joffrey ho nechá jít pryč.

Tywin se účastní svatby svého syna Tyriona a na svatební hostině Tyrionovi domlouvá, ať přestane pít a ať v noci splní svou manželskou povinnost. Když Tyrion následně začne Joffreymu vyhrožovat, tak jej Tywin uklidní a pošle ho do pokoje.

Na dalším zasedání Malé rady Tywin oznamuje, že byl zabit Robb Stark a Catelyn Tully. Následně se ale tentokrát on pohádá s Joffreym, ale Tywin udrží své nervy a v klidu pošle krále pryč. Když se poté baví s Tyrionem, tak ten jej obviní, že je to ostuda zabít někoho na svatbě. Tywin totiž zosnoval krvavou svatbu s Roose Boltonem a Walderem Freyem a tím se konečně zbavil svého úhlavního nepřítele, Robba Starka.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tywin roztaví Robbův meč Led a udělá z něj dva menší meče. Poté se připravuje královská svatba, na které zemře král Joffrey. Tywin je šokován smrtí svého vnuka, ale už méně z toho, že je za jeho vraždu obviněn Tyrion.

Ve velké pohřební místnost Tywin diskutuje se svým vnukem Tommenem, který se má stát novým králem. Snaží se jej poučit o tom, že všem předchozím králům chyběla moudrost, proto Tommen musí být hlavně moudrý král. Velkým problémem se stane Tyrionův soud, kvůli kterému toho Tywin musí mnoho zařídit. Za členy soudu zvolí sebe (jakožto zástupce nezkušeného a mladého krále), Mace Tyrella a Oberyna Martella, kterého navíc jmenuje dočasným členem Malé rady.

Po slavnostní korunovaci krále Tommena I. se za několik dní koná soud. Zde předstupují jednotliví svědci a Tyrionův případ se nevyvíjí dobře. Během menší přestávky zajde za Tywinem Jaime a prosí jej, ať Tyriona ušetří. Nakonec se domluví, že Tyriona pošle k bratrům Noční hlídky za to, že se Jaime odstěhuje zpátky na rodnou Casterlyovu skálu a založí tam rodinu.

Po přestávce se i tak soud nevyvíjí dobře a nakonec Tyrion požádá o boží soud. Ten se koná o několik dnů později, kde proti sobě stojí Gregor Clegane a Oberyn Martell. Gregor zvítězí, a tak Tywin určuje rozsudek – trest smrti. Tyrionova smrt se nakonec nekoná, protože se mu podaří utéci. Cestou pryč z města se zastaví za otcem, kterého na latríně zastřelí kuší.

pátá série (Hostina pro vrány)

Tywinovo mrtvé tělo leží ve Velkém Baelorově septu v Králově přístavišti, u kterého truchlí jeho děti Jaime a Cersei.

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Doctor Baelish

Šíleně konzervativní, ale osobitý

15.6.2018 | 19:46:17
qark

Byla to moje nejoblibenejší postava z Kralova přistavište a ten jeho hlas je nezamenitelny a perfektni herecky vykon Charlesa Dance, škoda že ho debilni Tyrion zabil… P.s. ve hre Zaklinač 3 dabuje Cisare Emhyra.

14.4.2018 | 4:04:14
&Kyso

Frajer, jak si vedel urobiť poriadok či už s deckami, alebo oponentmi. Obsadenie tejto postavy sa podarilo na jednotku.

16.8.2017 | 17:56:38
Hed94

Já nesouhlasím s tím, že je to záporák. Záporáci jsou lidi jako Joffry, Locke, Ramsey… Tywin je neutrální chladná postava, která má sice na svědomí spoustu věcí, ale nedělá je protože by je chtěl dělat, ale protože se stará o svůj rod. Skvěle zahraná postava mimochodem – výbornej casting.

16.8.2017 | 11:21:46
Jarxes

Pro mě hrozně Charismatickej záporák, i když byl zlej a hnusnej a já nevim co, nechtěl sem aby umřel, a byl mi vlastně sympatickej :D … Jeho rozhovory s Aryou by pro mě mohli klidně být na celou jednu sérii, hrozně zajímavá postava ve výborným podání.

15.8.2017 | 23:41:43
ssttanndda1

Kus něčeho nepopsatelně ošklivého… Bohužel smrt kterou dostal si podle mě nezasloužil.

14.8.2017 | 5:17:10
EmporioDrago

chlad z něj čišel, typově jako Roose Bolton, ovšem z mocného rodu. Uměl vyvažovat rody a choutky jednotlivých jedinců, věděl s čím jak naložit. Vše čistý a racionální kalkul. Podle mě by byl po Robertově smrti skvělý vládce. Buď on nebo Doraz Martell. I tak ale jeho konec byl fajn. Tyrion měl zadostiučinění a uvolnilo to spád seriálu. Po jeho smrti začala anarchie naplno a boj o vládu se rozjel.

26.7.2017 | 15:11:36
WILLIAM_MOINSPIELD

You are not my son…!

8.10.2016 | 9:00:42
modrinka

ještě že zemřel…

14.9.2016 | 19:07:09
lone.ranger

Inteligentní (ne)záporák ve skvělém hereckém podání.

4.7.2016 | 18:50:01

Spin-off

Hru o trůny sice čeká poslední série, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž oficiálně objednala první spin-off, ve kterém zavítáme do daleké minulosti. 

Osmá série

21 teorií, ke kterým v poslední sérii pravděpodobně dojde

21 teorií, ke kterým v poslední sérii pravděpodobně dojde

Určitě jste již přemýšleli nad tím, co všechno se v osmé řadě seriálu Game of Thrones stane. Jeden fanoušek sepsal své teorie, které nezní vůbec šíleně. Však se o tom přesvědčte sami.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK