House of Cards (Dům z karet) House of Cards potřetí: Odvážný krok jiným směrem, který se vyplatil

House of Cards potřetí: Odvážný krok jiným směrem, který se vyplatil

House of Cards potřetí: Odvážný krok jiným směrem, který se vyplatil

Co přinesla třetí série House of Cards? Přečtěte si zhodnocení aktuální série a srovnání toho, co se povedlo, a také toho, co se nepovedlo. Upozorňujeme na možné spoilery a doporučujeme článek přečíst až po zhlédnutí celé řady.


13 1
13.3.2015

Málokterý seriálový návrat lidé letos vyhlíželi dychtivěji než třetí sérii House of Cards. Někteří se na datum premiéry 27. února 2015 těšili tak, že o něm mluvili jako o „druhých Vánocích“ a někteří si prostě na celý víkend vyhradili dovolenou, aby nových třináct epizod viděli co nejdříve. Jenže když zhlédli závěr celé série, nemohli se v mnoha případech zbavit pocitu zklamání.

Třetí série House of Cards ze všech tří doposud natočených vzbuzuje největší množství rozporuplných emocí. Rozdělila diváky na dva velké tábory. Jeden jí vyčítá, že ani zdaleka nedosáhla laťky předchozích dvou řad, ten druhý ji zase naopak má ještě radši.


Je nutné říct, že ani jednomu táboru se nedá nic vyčítat. Pokud zklamaní fanoušci tvrdí, že třetí rok s Frankem Underwoodem už neměl šťávu, je jejich kritika naprosto opodstatněná a oprávněná. Třetí série House of Cards je totiž od předchozích dvou zcela odlišná. A takovýto posun se ne každému může líbit.

Lidský prezident

Frank Underwood je prezident Spojených států. Do křesla v Oválné pracovně se dostal díky své vypočítavosti, podlosti a cílevědomosti. Blafoval, podváděl, vydíral i zabíjel. A najednou zjišťuje, že jako nikým nevolený prezident ztrácí podporu všech. Američanů, kolegů i své vlastní strany.

(Z nezranitelného poloboha se stává člověk. Foto: Netflix)

V prvních dvou řadách jsme sledovali, jak se ambiciózní politik neštítí ničeho, aby dosáhnul svého cíle. To, co diváci milovali, byla Frankova schopnost s lidmi totálně vyjebat (vhodnější výraz mě skutečně nenapadá), jeho schopnost jít po všech jako žralok po krvi. To ale náhle v třetí řadě chybí. Frank je u moci a jediné, oč mu jde, je se tohoto pomyslného žezla udržet. Jeho kousky jsou teď jen poloviční ve srovnání s tím, jakých podlostí se dopouštěl dřív.

Jako prezident ale nemůže dělat věci, které dělal dřív. Je příliš na očích a je jeho povinností být vidět a promlouvat k lidem. Z chladného sociopata se postupně stává člověk, jak ostatně říká i v prvním díle třetí série, když navštěvuje hrob svého otce:

Kdybych nemusel, nejel bych sem. Tohle teď ale musím dělat. Vypadám pak lidštěji, což je u prezidenta trochu potřeba.

Jak epizody a čas postupují, z Franka se chtě nechtě skutečně mnohem více stává člověk s pocity. Je zdrcený, když zjistí, že přichází o podporu, zasáhne ho vztek vojáka, který mu vyčítá jeho neschopnost, a přichází o své věrné. Dřív se nepohodlných lidí musel zbavovat sám. Ti od něj teď ale sami odchází.

Frank také přestává mluvit do kamery, vyměňuje střílečky za logické hry, a jeho linka pozbývá všechny ty „WTF? momenty“, které nabídly první dvě řady (nikdo neumírá v metru, nikdo si neužívá sex ve třech a podobně). Napadá mě trochu podobné srovnání se seriálem Dexter – všichni ho milovali, když byl chladným vrahem prvních sérií. Jenže čím víc se polidšťuje, tím víc přestávají jeho akce dávat smysl, začíná se chovat amatérsky a chybuje. Není dokonalým mužem, je hnaný emocemi, které ničí jeho bezchybnou logiku.

První dáma hraje prim

To samé platí i u Claire Underwoodové. Frankova manželka je sice stále stejně ambiciózní a chladná, jenže si stále více uvědomuje, že to, jak vládnou Americe, není správné. Claire více než kdy dřív zpochybňuje Frankovy kroky a nedokáže unést činy, které mají oba (ne)přímo na svědomí. Přerod postavy Claire je navíc vůbec nejlepší věc celé třetí řady. Dostává se mnohem více do popředí a herečka Robin Wright mnohdy svým výkonem předčí i Kevina Spaceyho, který se stále snaží zůstat v jedné, tvrdé poloze vůdce, kterého navenek nemůže nic rozhodit.

(Třetí Domek z karet stojí a padá na Claire. Foto: Netflix)

Tvůrce seriálu Beau Willimon se pokusil k třetí sérii přistoupit úplně jinak. Vyměnil důraz na politické čachry za důraz na vztah dvou hlavních postav. Vypráví příběh Franka a Claire, ústy a perem spisovatele Toma Yatese objasňuje jejich minulost, a vše staví na komplikovaném manželství dvou lidí, kteří touží po moci a uznání. V polovině série tak najednou pochopíte, že tady nejde o to, zda se Frankovi podaří prosadit své programy, nebo zda se udrží v prezidentském křesle. Mnohem více vás najednou zajímá, jak dlouho a zda vůbec spolu dva manželé vydrží.

Polidštění seriálu, jeho důraz na emoce je právě to, co je na třetí sérii skvělé. Nemůžu se opět vyhnout dalšímu přirovnání, které mě napadá, a to se seriálem True Detective. I v něm půl série přemýšlíte nad záhadným případem, který dvě hlavní postavy řeší, ale v druhé polovině jste mnohem napjatější, jak se bude vyvíjet vztah dvou protagonistů a vyřešení případu se odsouvá stranou. A přesně toho chtěl i Willimon dosáhnout u House of Cards, jak řekl i v rozhovoru pro Indiewire:

Jádrem příběhu bylo vždy manželství Underwoodových. Tečka. (…) Chtěli jsme prozkoumat jejich emociální pouť, proto jsme ubrali politických intrik a machinací a více zatlačili na citovou stránku postav. (…) Mnohým divákům pravděpodobně chybí to nezranitelné dynamické duo, které měli rádi, a chtěli vidět více tahů po šachovnici a méně emočního dramatu.

A právě tento fakt je zároveň tím problémem, který většina fanoušků s třetí sérií má. Chtěli, aby se vše neslo v podobném duchu jako dřív. Jenže nenese. Najednou se totiž můžou s hlavním hrdinou ztotožnit. Už to není nezranitelný polobůh bez morálky. Už to není chladná žena, která jakákoliv úskalí dokáže hodit za hlavu mávnutím ruky. Najednou se z nich stávají dva zranitelní lidé, které dohání pochyby a jejich minulost. Vyšplhali na vrcholek hory, ale zjistili, jak je těžké se na něm udržet.

Sázka na vedlejší postavy

Třetí série navíc mnohem více než kdy dřív rozmotává příběhy vedlejších postav. Zejména Dougův příběh je opravdu skvělý a jeho finálové rozuzlení opravdu drásá nervy. Zjišťujeme, jaký je Doug opravdu člověk a dozvídáme se také víc o jeho rodině. Přesto o něm však stále nevíme tolik, kolik bychom chtěli (ano, jeho bratr nám sice prozradí, že mu vadí ponožky rozházené po podlaze, ale nemáme nejmenší tušení, proč si stříká bourbon do pusy injekční stříkačkou).

Podobně jsou na tom i Remy a Jackie, dva důležití Frankovi pěšáci, kteří zjišťují, že nejsou schopni zdaleka všeho jako jejich šéf. Zejména Jackie dostává prostor pro svůj osobní život. Jenže toho prostoru není tolik, abychom dovedli ještě lépe pochopit její poslední kroky.

(Doug se celý život vyrovnává se svou minulostí. Foto: Netflix)

Tato nedotaženost je ještě horší u novinářů. Zoe Barnesovou totiž ještě nikdo nedokázal nahradit. Na scénu přichází nová generace reportérů. První ambiciózní hvězdu ale nechá Frank po pár dílech odstavit, jen aby mohla přijít novinářka Kate Baldwinová – ze stejných novin, jen s více drsňáckými řečmi. Baldwinová se sice snaží a má ambice vkročit do šlépějí Barnesové, jenže její příběh je tak strašně plochý a nezajímavý, že je velice těžké si k ní vybudovat jakýkoliv vztah. Frank tak ani v této řadě nedostal žádného dobrého novinářského oponenta, ostatně ani politického (Heather Dunbarová měla skutečně víc štěstí než vlastních schopností), čemuž lze jen těžko věřit.

Naopak dobrým nováčkem je již zmíněný spisovatel Tom Yates, z jehož společné scény s Underwoodovými si divák vždy vezme mnoho, a právě díky němu si hlavní hrdinové sahají do svědomí – reflektuje jim ho totiž tak, jak si to sami nikdy nepřáli.

Práce s vedlejšími postavami byla rozhodně dobrým tahem, nicméně stále nedotaženým. Chybějící oponenti, novináři bez koulí (nemyšleno anatomicky) nebo do zapomnění uvržený velitel ochranky Meechum. Místo toho se o divákovo srdce uchází stále noví a noví lidé, jejichž jména si už ani nemůžete zapamatovat, a vlastně ani netušíte, co byli zač, protože se střídají jako barvy na semaforu.

Politicky aktuální

Dalším zajímavým aspektem třetí série je zapojení skutečných politických problémů. Už tu neřešíme smyšlené školské reformy a jakési nicneříkající minoritní zákony, ale dostáváme se na pole diplomacie Spojených států a Ruska. V seriálu se objevuje zpodobnění ruského prezidenta Vladimira Putina a dokonce i opravdové postavy opravdového světa – kapela Pussy Riot, která je známá, že Putina kritizuje.

(Viktor Petrov je Vladimir Putin s lidskou tváří. Foto: Netflix)

I to je další z úskalí, kteří nemusí diváci lehce překonat. Seriál jednak přestal fungovat jako fikční prostředí, o kterém si lidé můžou myslet, že je skvělým zrcadlem skutečnosti, ale naprosto bez skrupulí tuto skutečnost přijal za svou. Ruský prezident Viktor Petrov nejenomže vypadá jako Putin a má stejné iniciály jako Putin, ale také řeší velice podobné problémy. A tím největším je podle všeho jeho postoj k homosexuálům.

Z House of Cards se v ten moment stal na několik dílů nositel sdělení a vyjádření nesouhlasu s ruskou politikou. Navíc podtržený přítomností Pussy Riot, které Petrova v seriálu odsoudí, a mimo seriál přistoupí i na Willimonův návrh natočit kritický videoklip, který uvedou v titulkové sekvenci na konci třetí epizody. A je opět zajímavé sledovat reakce fanoušků. Jednu stranu těší, že se House of Cards pouští do boje proti antihomosexuálním přístupům Ruska, druhou stranu zase rozčiluje, že z fikce se stává realita, a spolčení tvůrců seriálu s Pussy Riot je pobuřuje.

Konec seriálu?

Třetí série House of Cards má rozhodně své nepopiratelné chyby. I přes ně je ale tou nejlepší sérií, jaká doposud vznikla. Odvaha vykročit jiným směrem se vyplatila. Kdybyste se na první dvě řady měli dívat s vědomím, že sledujete „politické drama, které je ve skutečnosti méně o politice a více o zamotaném manželství dvou nejmocnějších lidí na Zemi“, asi by vás to k obrazovce nepřitáhlo.

Třetí série je emočně skvěle vyšperkovaná, pomáhá postavám se konečně vyloupnout ze slupek a někam se vyvinout, nezůstává ustrnulá na jednom místě a nepodbízí divákům „to stejné, co jste už dvakrát viděli, a určitě byste byli spokojení, kdybyste to mohli vidět další dva roky“.

Thumbnail Play icon

(Píseň z úvodu poslední epizody třetí řady.)

Nově získaná lidská tvář seriálu prospěla a Beau Willimon opět dokázal, že dokáže divákům připravit nový a nervydrásající zážitek. A pokud od Netflixu náhodou čtvrtou sérii nedostane, nebudu smutný. Zakončení třetí série může fungovat stejně skvěle jako zakončení seriálu. I zdánlivě otevřený konec má totiž velice jasnou interpretaci skrytou mezi řádky. Domek z karet totiž můžou udržet jen pevné základy…

Diskuze /12

Lucifrid

Krásně sepsáno. Pod to se můžu podepsat, jako bys mi četl myšlenky :D Série byla úžasná, i když své chyby měla. Někam se to ale pohnout muselo a postavy musely růst. Taky by mi nevadilo, kdyby čtyřka nebyla, zakončeno to bylo skvěle. Pokud čtyřka bude, doufám, že zminimalizují všechny ty mínusy a povede se jim najít zajímavější postavy a dát jim prostor. Doug byl super, ale jak píšeš druhá Zoe se neukázala a upozaděný Meechum (jako úplně) tomu nepřidali. Prostě mi tu chyběl nějaký big bad wolf a taky nějaký pořádný čistič (Douga nikdo nahradit nedokázal). Na druhou stranu to bylo krásné drama a bylo úžasné sledovat, jak se vztah ústřední dvojice vyvíjel a haproval, až dohaproval. A ten song si musim pouštět pořád dokola :)

webmaster
13.3.2015 | 17:13:49
KevSpa

Skvěle napsané. Na těch reakcích na třetí sérii je krásně vidět, jak je tu pořád halda diváků neschopná přijmout sebemenší změnu v seriálu či vývoj postav a chce mít pořád všechno stejné. Setkávám se s tím poslední dobou až příliš často na to, abych to dokázala nechat bez komentáře. Seriálový formát totiž víc než co jiného tvůrcům umožňuje, aby se jejich postavy vyvíjely a jsem ráda, že toho využívají nejen v případě House of Cards. Běžný konzument má ale rád všechno pořád stejné, takže takové změny zákonitě nerozdýchá. Ale tak HoC byl od začátku seriál, který je sice stravitelný i pro toho konzumenta, který měl za to, že je to celé jen o intrikách, zároveň ale bylo jasné, že je jen otázka času, kdy začne cílit na náročnějšího diváka, který tu psychologii postav a jejich vývoj dokáže ocenit, a přímo ji vyžaduje. Každopádně mi přijdou až směšné některé komentáře o nelogickém jednání postav, přitom je to právě naopak.

webmaster
13.3.2015 | 17:18:40
téčko171

Výborný, výborný, výborný článek, já za něj mnohokrát děkuji a po reakci dvou kolegyň nade mnou už ani nemám co dodat, snad už opravdu jen ten podpis. I když teď mě při té zmínce napadá, že akorát hudba byla dle mého názoru zatím nejhorší ze všech tří sérií, opravdu se mi ve trojce hudební doprovod nelíbil.

webmaster
13.3.2015 | 20:26:18
barahir

Ten bourbon injekční stříkačkou byl nejspíš proto, že ho bral Doug (alespoň ze začátku) jako lék a chtěl mít pod kontrolou dávkování.

Já třetí sérii hodnotím na stejné úrovni, jako první dvě. Bylo to něco jiného a bylo to dobře. Dokonce jsem Frankovi fandil víc, jelikož si musel všechno uhrát sám (i když se to třeba nedařilo) a nemohl za sebe posílat bílé koně. Ovšem úplně nevím, co by chtěla Claire. Chápu, že jí dohání minulost, že si na ní Frank neudělá čas, ale… co by po něm sakra chtěla? Není to jen o ní a o nich dvou, ve velké politice se musejí dělat kompromisy a všechno nemůže být po jejím ani po Frankovo. Prezident je jeden a musí být akceschopný. Jeho pozice je vrtkavá a musí hrát na jednu kartu, kdežto ona do toho tahá ženskou logiku. :-)
A teď do mě. :D

#5 BUMPRDLIK
redaktor
14.3.2015 | 0:00:58
BUMPRDLIK

#4 barahir: Co se týče Claire, tak máš absolutní pravdu, ten její přerod osobnosti na uplně blbou píču skutečně nechápu. Doufám, že se to v příští sérii vysvětlí nějakou mentální poruchou, to bych byl schopen akceptovat.

Jinak tahle série dle mého není tak vydařená jako ty předcházející. To jak se Frank držel s tím pisálkem za ruce to zavánělo teplotou!! To je musí cpát všude? Chcaní na hrob plus flusání na ježíše mi příjde poněkud laciné. Naštěstí to ale nepodělali tak jako když podělali třetí sérii Sherlocka. Takže se na to koukat stále dá. Každopádně už bych chtěl vidět Frankův pád, to by ten příběh nabral o dost větší grády…

14.3.2015 | 12:02:23
1Bobesh1

Škoda, že ze seriálu celkem ubyly podvody a intriky, ale ono když už máte všechno, tak vám nezbývá nic jiného, než se bránit, což Frank zvládl dobře, jen zapomněl myslet na to, že potřebuje spojence a jak už to tak bývá, když začne do lodi téct, začínají lidé skákat přes palubu. Seriál si zaslouží další řadu i kdyby zkrácenou či závěrečný film, kde nám ukáží Frankův pád na úplné dno, což by možná mohlo vyznít trochu jako klišé, ale i tak bych to rád viděl.

Na jednu stranu Claire celkem chápu, celý život se společně o něco snažili, dosahovali nových vyšších pozic a tím rostla i její moc, jenomže teď už dosáhla maxima a nemá se, kam hnout, díky čemuž si začala uvědomovat, že je to vlastně celou dobu jen o Frankovi a ona je vlastně jen jeho loutkou.

admin
15.3.2015 | 11:06:54
polarna

Osobně mi tam chybí „velké“ zákulisí. OK pokuď byl senátorem věřil bych všemu…Ale tím, že USA řídi velké peníze a silní hráči v pozadí… tomu se tvůrci záměrně vyhli.

15.3.2015 | 20:37:42
Foxtrot

No, alespoň je mi už jasné, proč je Rusko v OSN vetovalo. http://www.edna.cz/…o-reklo-net/

16.3.2015 | 20:06:04
LUCCKE

Pekne napisane ale musim nesuhlasit s jednou vecou: podla mna to bola naopak najslabsia seria. A to prave z dovodu vyrazneho oslabenia postavy Franka a vyvoj Claire. Frank si az prilis vyrazne pohorsil a kazdemu silnejsiemu „konkurentovi“ nakoniec musel ustupit, nezvladal dolezite situacie a obcas mi dej prisiel trochu nelogicky. Pokial ide o Claire, jej spravanie a celkove smerovanie jej postavy mi prislo az prilis detinske. Moralizovanie, pochybnosti a prehodnocovanie kazdeho kroku a jej postavenia vo vztahu k Frankovi. Zamyslanie sa nad svojim zivotom a na zaver cin, ktorym nekompromisne zavrhne mocensky pragmatizmus, ktorym sa vyznacovala od zaciatku mi pridu ako z lacnej knihy pre citovo stale nevyzrete starsie opustene damy, ktore pletu sveter za sprievodu Karla Gotta.

#10 psychko
16.3.2015 | 20:26:04
psychko

#9 LUCCKE: HoC mne láká stále-nejde mi tak o to nakolik jde o odraz reality,jak jsou naplněny naše vize o fungování WH-myslím že se podařilo velmi dobré podívání a poslouchání-nestačí to?A co ,jak se líbí či odpuzuje postava afroameričana, zahradníka a jeho hodnocení ve dvou větách

18.3.2015 | 20:08:40
Herpalec

Třetí série byla podle mě logickým vyústěním dvou předchozích – Francis se dostal až na samý vrchol, to o co usiloval snad od samého začátku se mu konečně splnilo. A Claire… už od chvíle co se Frank stal prezidentem jí muselo začít docházet, že to bude opravdu vše jen o něm, ke konci to už prostě neunesla no. Jsem docela spokojený s tím, jak se to všechno vyvinulo, ten rok do další série bude fakt těžký. Frankovi sice fandím, ale kdyby byla další série o jeho pádu na úplné dno, kdyby se přišlo, co všechno udělal, vůbec bych se nezlobil:D

2.4.2015 | 20:51:59
koolsavage

totalni twist charakteru postav

27.4.2015 | 8:14:22
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Šestá série

Natáčení poslední řady bylo pozastaveno

Natáčení poslední řady bylo pozastaveno

O tom, že šestá série House of Cards bude poslední, bylo rozhodnuto už před několika měsíci. Po skandálu kolem Kevina Spaceyho se ovšem Netflix rozhodl na dobu neurčitou pozastavit její natáčení.

Reklama

Nepřehlédněte

Kevin Spacey dostal padáka

Kevin Spacey dostal padáka

Po dalších obviněních, která se na Kevina Spaceyho snesla, došlo k nevyhnutelnému. Hvězdný herec a zároveň producent seriálu v House of Cards končí. Kdy se začne opět natáčet, zatím není jisté.

Nejoblíbenější postavy

Recenze

Pátá řada House of Cards očima redaktorů Edny

Pátá řada House of Cards očima redaktorů Edny

I pátá série Domu z karet přinesla řadu zajímavých zvratů a opět nám ukázala ošklivou tvář politické scény. Přestože někteří diváci s aktuální sezónou nebyli tolik spokojení, v naší redakci převládají nadšená hodnocení. Ostatně přesvědčte se sami.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás