Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 418×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Postřehy z epizody 2x06 Tallahassee

Postřehy z epizody 2x06 Tallahassee

V šesté epizodě druhé série jsme se dozvěděli zase něco více o Emmě, ale zároveň přibylo hodně nových otázek. Pojďme se na tento díl podívat trochu blíže.

0 0
8.11.2012

#1 „Úvodní sekvence“

Jak je vidět podle rostoucího stonku, hlavním pohádkovým tématem bude tentokrát Jack, magická fazole a obr na jejím vrcholku.

#2 „Regina“

Tento díl je výjimečný tím, že v něm neuvidíme Reginu, pokud ovšem nepočítám to, že se mihne v úvodní rekapitulaci. Je to část rozhovoru ze čtvrté epizody The Price of Gold, kde krátce poté, co si Emmu prolustrovala, jí vyčítá, že na žádném místě nevydržela déle než dva roky. A padne tam taky zmínka o Tallahassee. Z Regininých slov by se dalo soudit, že tam Emma nějakou dobu žila, možná potom, co ji propustili z vězení, a v marné naději očekávala, že se tam setká se svojí láskou.

#3 „Neal“

Osmnáctiletá Emma, která sotva opustí sirotčinec, se vydává na cestu zločinu. Auto, jež ukradla, ovšem již obývá jistý Neal. Je to jen „náhodný kolemjdoucí“, který se připlete Emmě do cesty, nebo má se Storybrookem něco společného? Jisté je zatím jen to, že se do něj Emma zamilovala, jejich příběh však postrádal šťastný konec. Ale o tom až za chvíli.

Stejně jako postava zloděje z Once Upon a Time se jmenoval i známý představitel Beat Generation Neal Cassady (1926–1968), který měl v dospívání mnoho konfliktů se zákonem. Mezi jeho koníčky patřily zejména krádeže v obchodech a krádeže automobilů. Když mu bylo 18, odseděl si 11 měsíců ve vězení za držení kradeného majetku.

Podle všeho byl tedy příběh osmnáctileté Emmy inspirován životem Neala Cassadyho. Až na to těhotenství ve vězení, samozřejmě.

Hodně se spekuluje o tom, že by Neal mohl být Baelfire. Napovídá tomu snad i poznávací značka onoho dvakrát ukradeného auta?

#4 „Krádeže v obchodě“

Z Emmy a Neala se stala sehraná dvojka zlodějů. Ve scéně z obchodu, jenž vykrádají, si můžeme všimnout mimo jiné i tyčinek Apollo, které jistě znají všichni fanoušci seriálu Lost a které se čas od času objevují i v dalších pořadech stanice ABC. A nemůžou samozřejmě chybět ani ve Storybrooku, čehož jsme si mohli všimnout v epizodě True North, v níž pro změnu kradli v obchodě Jeníček s Mařenkou.

Neal v obchodě taky ukradl i přívěšek na klíče s labutí, který po úspěšné akci Emmě daroval.

#5 „Tallahassee“

Tallahassee je hlavní město Floridy a zároveň 128. největší město v USA.

#6 „Augustův mystery box“

Máme tady asi největší záhadu tohoto dílu. Co se skrývalo v Augustově bedně, že tak rychle dokázal přesvědčit Neala, aby odešel od své milované Emmy? Zatím o tom můžeme jenom spekulovat, ale autoři se nechali slyšet, že to odtajní nejpozději do konce roku. Podle Eddieho Kitsise je třeba si položit otázku: O čem mohl August vědět, že když to Neal uvidí, tak se vzdá svojí lásky? Jisté taky je, že se to muselo vejít do ne zrovna velké krabice. A z jejich rozhovoru vyplývá, že by to mělo být něco, díky čemu Neal uvěří v magii.

Nejčastější tipy a můj komentář k nim:

  • psací stroj – osobně jsem viděl mnoho psacích strojů a nevidím na nich nic zvláštního ani magického,
  • obrázek Rampelníkovy dýky – v tom případě August ví, že Neal je Baelfire,
  • modrá víla – moc nevěřím tomu, že by nějaká víla mohla ve světě bez magie vůbec existovat.

Další tipy: magická fazole, křišťálová koule, kniha pohádek, magické zrcadlo. Co si o tom myslíte vy? Máte nějaké nápady?

Mimochodem, je to už druhá postava z pohádky o Pinokiovi, která v tomto seriálu někoho přemlouvá, aby se vzdal své lásky. Prvně to byla modrá víla v epizodě Dreamy.

Horký favorit na předmět z bedny (Augustův obrázek najde pan Gold v díle The Return).

#7 „Prášek z makovic“

A mezitím nahoře, na vrcholku stonku fazole, uspí Emma obra práškem z makovic, který jí dala Mulan.

Že by další narážka na Čaroděje ze země Oz? Objeví se snad v některém z příštích dílů Dorotka, Strašák, nebo Plecháč?

#8 „Jack, zabiják obrů“

V jeskyni obra na vrcholku fazole vidíme to, co zbylo z Jacka. Podle Kapitána Hooka byli obři lupiči a zabijáci. Pravda je ovšem taková, že to byli lidé, kdo vyvraždil zřejmě poslednímu žijícímu obrovi jeho blízké.

Kompas se v OUaT již jednou objevil, a to ve výše zmiňované epizodě True North. Jeho účelem bylo, aby se mohli najít členové rodiny.

#9 „Hook na háku“

Emma má evidentně problém důvěřovat lidem, není však divu, jelikož přišla o rodiče, o milence i o dítě. Není si jistá Kapitánovými úmysly, proto ho nechá v jeskyni připoutaného na řetězu a s obrem se domluví, že ho po deseti hodinách pustí.

#10 „Peníze pro Emmu“

Neal předává Augustovi 20 tisíc dolarů a přívěšek na klíče s obrázkem labutě. Obojí má připadnout Emmě, ta však dostává pouze přívěšek od odesílatele z Phuketu. Je tedy celkem jasné, co udělal Pinokio z penězi.

August slíbí Nealovi, že jakmile Emma zruší kletbu, dá mu vědět. Po deseti letech mu pošle pohlednici, jak jsme viděli v epizodě Broken. Dá se Neal zase dohromady se svou láskou?

#11 „Henryho otec“

Ze scény ve vězení je celkem jasné, kdo je Henryho otec.

#12 „Špatné sny“

Motivem, který se prolínal celým dílem, byly noční můry a jejich lapače. Dozvídáme se, že zlé sny přicházejí po uspávacím kouzle, takže s nimi má zkušenost nejen Sněhurka, která je, jak se ale zdá, za vydatné pomoci prince Krasoně dokázala překonat. Momentálně s nimi však bojují Aurora (Šípková Růženka) a Henry. Oběma se zdál stejný sen – ocitají se v červené místnosti bez oken, kde hoří závěsy. Oba jsou v jednom rohu té místnosti a z opačné strany na ně někdo hledí. Vidí snad Henry Auroru a Aurora Henryho? A pokud ano, mohli by toho třeba později využít ke komunikaci mezi sebou?

Zdroj: ABC

Diskuze /8

TerkaAndy

Zaprvé souhlasím s názorem, že onen tajemný Emmin přítel je Baelfire. A také souhlasím s „nápadem“ zde – http://www.wetpaint.com/…-tallahassee – že by v krabici mohla být kouzelná fazole. (Pro neangličtináře: Víme, že Bae se díky ní dostal do normálního světa, takže by to pro něj mohlo něco znamenat. A také se předpokládá, že kouzelné fazole ještě existují, když byl Smee schopný jednu získat.)

9.11.2012 | 0:10:04
michao

ja tu značku zle vidím čo je na nej? prosím

9.11.2012 | 13:17:30
Nameless1

Poslední tři písmena té SPZ jsou KAE, pokud se zamění K za B, tak to je BAE.

čestný člen redakce
9.11.2012 | 14:15:30
Zizas

Hm.. hm… :) tá bedňa mi nedala spať.. a ten Henryho a Šípkovej Ruž. sen je tiež super… Táto epizoda bola… na jedničku :)

9.11.2012 | 16:56:46
TerkaAndy

Já teď jenom doufám, že se z Hooka nevyklube podlej blbeček, je to fakt sympaťák:D

9.11.2012 | 17:10:24
Tomces

od epizody, kde se poprvé objevil Hook ze srdce nenávidím Piráty z Caribiku… to musí mít od jejich uvedení do kin pirát vždy namalovaný oči černou tužkou ala Jack Sparrow? :D jinak postřehy jako vždy parádní

9.11.2012 | 18:29:38
Nameless1

Musím teda říct, že mě to jiskření mezi Hookem a Emmou vážně dost bavilo, a doufám, že se to bude ještě někdy opakovat.

čestný člen redakce
9.11.2012 | 23:41:52
DylanBennett

V díle 2×01 Broken mě napadlo, že Neal bude Baelfire, ale že by Baelfire byl zároveň Henryho otec?

11.11.2012 | 17:53:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama