Once Upon a Time (Bylo, nebylo) Postřehy z epizody 2x08 Into the Deep

Postřehy z epizody 2x08 Into the Deep

Postřehy z epizody 2x08 Into the Deep

V osmé epizodě druhé série s názvem Into the Deep se hodně spalo a taky chodilo, trochu se tam zápasilo a kouzlilo. O některých dalších zajímavostech se dozvíte uvnitř článku. Pokud máte k tomuto dílu vlastní postřehy, budeme rádi, když se o ně podělíte v diskuzi.

0 0
1.12.2012

#1 „Úvodní sekvence“

V úvodní sekvenci tentokrát vidíme oběti Cořina řádění, které nemají srdce a tedy ani slitování. Jinými slovy to jsou zombíci. Zajímavé je, že osmý díl OUaT měl premiéru pouhých 5 dní před tím, než oslavil své třicáté narozeniny tento klip. Je to jen náhoda?


Trochu mi ten boj proti bezcitným připomíná i videohru Kingdom Hearts, kde se proti nim postaví chlapec Sora společně s Goofym a kačerem Donaldem.

#2 „Skin Deep…“

Další zajímavostí je podobnost této epizody s dvanáctou v první sérii. Netýká se to jen slova „deep“ v názvu, ale mimo jiné i hlavních postav (Gold, Regina, Belle), narážky na mořskou pannu, Rampelníkova kolovrátku a polibku z čisté lásky.

#3 „Rande nad hamburgrem“

Začátek je slibný. Pan Gold bere konečně Belle na hamburger, o kterém se zmiňovala ve čtvrté epizodě. A je výtečný i bez temné magie! Idylka ovšem brzy skončí, neboť do bistra vtrhne žena, která věznila chuděrku Bellu celých 28 let. Regina však tentokrát nemá zájem s Goldem bojovat, chce se s ním spojit proti zlu většímu, než kterým jsou Rampelník a Temná královna dohromady. Ano, řeč je o Reginině matce Coře. A na to pan Gold slyší. Dozvídáme se také to, že Rampelník zaučoval do tajů temné magie nejen Reginu, ale i její matku.

#4 „Sladké sny“

V epizodě Into the Deep se ponoříme hluboko a ještě hlouběji, až tam, kam ve spánku odcházejí duše pohádkových postav stižených spánkovou kletbou. A tak zatímco my ostatní v noci sníme své sladké sny, oni se ocitají v ohnivém pekle podsvětí. Henry se tam domluví s Aurorou, že jí dodá informaci důležitou proto, aby se Emma s Mary Margaret mohly dostat do Storybrooku. Situace se ovšem poněkud zkomplikuje tím, že Cora unese Auroru a David s Reginou zatrhnou Henrymu další snové výpravy, protože je to podle nich příliš nebezpečné. Nastupují za ně tedy náhradníci – Krasoň a Sněhurka.

Má to ovšem háček (nebo spíš pořádný hák) – Krasoň nebyl stižen spánkovou kletbou, proto jí musí projít teď. Věří ovšem tomu, že když ho jeho milovaná uvidí, dá mu polibek z čisté lásky a on se díky tomu probudí. Věci ale nedopadnou úplně podle jeho předpokladů a on tak zůstává uvězněn v podsvětí.

#5 „Jak se připravuje temné kouzlo“

Regina připravuje pro Davida spánkovou kletbu a přitom Henrymu svatosvatě slibuje, že je to úplně naposledy, co praktikuje magii. V tomto případě to ale vypadá spíš na alchymii. Tvůrci se zřejmě nechali inspirovat animovanou Sněhurkou z roku 1937, konkrétně scénou, kdy zlá čarodějnice připravuje lektvar, díky němuž se promění v ošklivou babiznu, aby takto maskovaná mohla později předat otrávené jablko nejkrásnější ženě pohádkového světa.

#6 „Aurora není žádná křehule“

Jak už bylo řečeno výše, Cora unese Auroru. Chce ji použít k vydírání Emmy a Mary Margaret. Je ovšem zvláštní, že pro ni poslala zombie, které obvykle lační po lidském mozku… Nutno ale říci, že si Aurora v tomto díle trochu napravila reputaci a vzepřela se dvěma silným ženám – Coře a Mulan. Podle všeho za to ale zaplatila docela vysokou cenu. Matka všeho zla jí ovšem vyzradila zajímavou informaci, a to, že princ Phillip je v podstatě naživu, jen je jeho duše v nějaké jiné dimenzi.

Mary Margaret a její dcera nemají tušení, jak se těch bezduchých zombií zbavit. Asi o nich nikdy neviděly žádný film. Obvykle přitom platí, že stačí narušit jejich CNS nejlépe tak, že jim oddělíte hlavu od těla, jak to udělala Mulan.

#7 „Mluvící pták“

Cora využije „poštovního havrana“ (nebo snad vránu či krkavce?), aby vyřídil zbytku ženské brigády, že buďto dostane do večera čarovný kompas, nebo se k nim Aurora již nevrátí. Havran (či krkavec) je zajímavé pohádkové zvíře, které nevěští nic dobrého. Tento pták dělal mimo jiné společnost Maleficent v Disneyho zpracování Šípkové Růženky z roku 1959. Ve větším množství je využívala i Ravenna, Temná královna z filmu Sněhurka a lovec. A v neposlední řadě je jistě znám i fanouškům české Arabely, kde se v krkavce měnil Rumburak.

Havrani jsou považováni za nositele špatných znamení a smrti, což může být například díky barvě jejich peří a kvůli tomu, že pojídají mršiny. Ve Švédsku představují havrani duchy zavražděných lidí, v Německu pak duše zatracených. V Dánsku se havranovi, který sní na bojišti srdce mrtvého krále, říká valravn. Takový pták má potom nadlidské schopnosti a znalosti, páchá nepravosti, svádí lidi na scestí.

Sněhurka černému krkavci (či havranovi) porozumí, podle všeho s řečí ptáků nemá problém, možná studovala u Jiříka. Emma však nemůže uvěřit svým očím.

#8 „Hra na vinu“

Sněhurka se může vrátit do místnosti v plamenech tak, že se ponoří do velmi hlubokého spánku. Chce po Mulan prášek z makovic, ta už však žádný nemá. Poslední vlčí máky rostou podle ní už jen v Lese mrtvých, který je shodou pohádkových okolností jen pár hodin cesty od nich. Vydají se tedy znovu na cestu a jak tak jdou, mluví Emma o tom, že je to všechno její vina, protože nevěřila Henrymu a jeho řečem o tom, že všichni obyvatelé Storybrooku jsou pohádkové postavy. Sněhurka se jí pak svěří s vinou, kterou v sobě nosí ona. Emma nakonec dospěje k závěru, že za všechno může Regina. Zajímavá dedukce, nicméně jak už víme, tak za všechno může hlavně Cora, potom Sněhurka, Rampelník a samotná Regina je až někde na čtvrtém místě. Každopádně tato hra na vinu trochu připomíná jednu scénu z muzikálu Into the Woods, který taky propojuje dohromady několik pohádkových motivů.

#9 „Navždy ztracení?“

Zanedlouho se Sněhurka ocitne v hlubokém spánku díky poslednímu vlčímu máku v pohádkovém království. David se píchne o vřeteno a usne úplně jako Šípková Růženka. Pan Gold nás poučí o tom, že nejprve bylo vřeteno, teprve potom bylo vyvinuto otrávené jablko. David se ocitne v místnosti plné zrcadel. Je silný a nepropadne nutkání se v nich prohlížet a obdivovat, nicméně pro člověka, který sám sebe rád nevidí, by to bylo opravdové peklo. Krasoň tedy nakonec najde cestu do místnosti se Sněhurkou, a když se chtějí políbit, tak zjistí, že to nejde. Sněhurka je po probuzení tak trošku ztracená a trvá na tom, že se co nejdříve musí vrátit zpátky. Smůla se jim ale lepí na paty, protože zjistí, že Mulan jim mezitím zdrhla s kompasem, který chce vyměnit za Auroru.

#10 „Slušňák Hook…?“

Auroru ale osvobodí Kapitán Hook, který se chce před Emmou jevit v dobrém světle. Řekne tedy princezně, aby Sněhurčině dceři předala vzkaz. Nelíbilo se mu, jak se k němu zachovala v jeskyni u obra. Kdyby se tak nestalo, mohli dorazit do Storybrooku společně. Hookovi jde však především o to, aby si Emma uvědomila, že se chovala jako hloupá husa, když mu nevěřila, protože on je to hodný a milý týpek, co zachraňuje princezny ze spárů zlých čarodějnic. Auroře ovšem zatají dost důležitý fakt. Vypůjčil si totiž od ní něco docela zásadního, bez čeho normální člověk neudělá ani krok…

#11 „Princezna bez srdce“

Než Hook Auroru probudil, podle všeho ji obral o její srdce. Zní to sice romanticky, ale skutečnost je mnohem dramatičtější. Osobně mi na tom pár věcí nehraje. Opravdu Hook ovládá temnou magii? U Rampelníka přece studovat nemohl. Nebo ho snad zaučila samotná Cora? Ale proč ji o srdce připravil on a ne rovnou matka všeho zla, která s tím navíc má i obsáhlé praktické zkušenosti? Ono ji to opravdu nenapadlo? Ať už je to, jak chce, temná strana má teď možnost špehovat ženskou brigádu a dozví se tak, že čtveřice odvážných míří do Rampelníkovy vězeňské cely, kde chtějí vyzvednout inkoust z chobotnic žijících na dně bezedného oceánu.

Diskuze /6

Marketka

Parádní čtení, děkuju moc :-)

čestný člen redakce
2.12.2012 | 13:55:35
Nameless1

Rádo se stalo :-)

čestný člen redakce
2.12.2012 | 15:54:52
michao

za všetko može 1 Rampelníkov predchodza 2 Rampelník/Ba­e/Modrá víla 3 Cora 4 Regina/Snehu­lienka

2.12.2012 | 15:59:03
BonnieRose

no ale kdyby se to nestalo neměli by sme se na co dívat ..

5.12.2012 | 18:15:43
Tomces

zas parádní postřehy. jo a chtěl bych se zeptat… ty postřehy píšeš sám, nebo máš nějakou stránku, odkud je překládáš a dáváš sem?

7.12.2012 | 0:51:21
Nameless1

Těch stránek je víc a občas něco postřehnu i sám. Taky poslouchám podcasty autorů na iTunes.

čestný člen redakce
7.12.2012 | 14:31:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Reklama

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás