Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 418×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Postřehy z epizody 2x08 Into the Deep

Postřehy z epizody 2x08 Into the Deep

V osmé epizodě druhé série s názvem Into the Deep se hodně spalo a taky chodilo, trochu se tam zápasilo a kouzlilo. O některých dalších zajímavostech se dozvíte uvnitř článku. Pokud máte k tomuto dílu vlastní postřehy, budeme rádi, když se o ně podělíte v diskuzi.

0 0
1.12.2012

#1 „Úvodní sekvence“

V úvodní sekvenci tentokrát vidíme oběti Cořina řádění, které nemají srdce a tedy ani slitování. Jinými slovy to jsou zombíci. Zajímavé je, že osmý díl OUaT měl premiéru pouhých 5 dní před tím, než oslavil své třicáté narozeniny tento klip. Je to jen náhoda?

Trochu mi ten boj proti bezcitným připomíná i videohru Kingdom Hearts, kde se proti nim postaví chlapec Sora společně s Goofym a kačerem Donaldem.

#2 „Skin Deep…“

Další zajímavostí je podobnost této epizody s dvanáctou v první sérii. Netýká se to jen slova „deep“ v názvu, ale mimo jiné i hlavních postav (Gold, Regina, Belle), narážky na mořskou pannu, Rampelníkova kolovrátku a polibku z čisté lásky.

#3 „Rande nad hamburgrem“

Začátek je slibný. Pan Gold bere konečně Belle na hamburger, o kterém se zmiňovala ve čtvrté epizodě. A je výtečný i bez temné magie! Idylka ovšem brzy skončí, neboť do bistra vtrhne žena, která věznila chuděrku Bellu celých 28 let. Regina však tentokrát nemá zájem s Goldem bojovat, chce se s ním spojit proti zlu většímu, než kterým jsou Rampelník a Temná královna dohromady. Ano, řeč je o Reginině matce Coře. A na to pan Gold slyší. Dozvídáme se také to, že Rampelník zaučoval do tajů temné magie nejen Reginu, ale i její matku.

#4 „Sladké sny“

V epizodě Into the Deep se ponoříme hluboko a ještě hlouběji, až tam, kam ve spánku odcházejí duše pohádkových postav stižených spánkovou kletbou. A tak zatímco my ostatní v noci sníme své sladké sny, oni se ocitají v ohnivém pekle podsvětí. Henry se tam domluví s Aurorou, že jí dodá informaci důležitou proto, aby se Emma s Mary Margaret mohly dostat do Storybrooku. Situace se ovšem poněkud zkomplikuje tím, že Cora unese Auroru a David s Reginou zatrhnou Henrymu další snové výpravy, protože je to podle nich příliš nebezpečné. Nastupují za ně tedy náhradníci – Krasoň a Sněhurka.

Má to ovšem háček (nebo spíš pořádný hák) – Krasoň nebyl stižen spánkovou kletbou, proto jí musí projít teď. Věří ovšem tomu, že když ho jeho milovaná uvidí, dá mu polibek z čisté lásky a on se díky tomu probudí. Věci ale nedopadnou úplně podle jeho předpokladů a on tak zůstává uvězněn v podsvětí.

#5 „Jak se připravuje temné kouzlo“

Regina připravuje pro Davida spánkovou kletbu a přitom Henrymu svatosvatě slibuje, že je to úplně naposledy, co praktikuje magii. V tomto případě to ale vypadá spíš na alchymii. Tvůrci se zřejmě nechali inspirovat animovanou Sněhurkou z roku 1937, konkrétně scénou, kdy zlá čarodějnice připravuje lektvar, díky němuž se promění v ošklivou babiznu, aby takto maskovaná mohla později předat otrávené jablko nejkrásnější ženě pohádkového světa.

#6 „Aurora není žádná křehule“

Jak už bylo řečeno výše, Cora unese Auroru. Chce ji použít k vydírání Emmy a Mary Margaret. Je ovšem zvláštní, že pro ni poslala zombie, které obvykle lační po lidském mozku… Nutno ale říci, že si Aurora v tomto díle trochu napravila reputaci a vzepřela se dvěma silným ženám – Coře a Mulan. Podle všeho za to ale zaplatila docela vysokou cenu. Matka všeho zla jí ovšem vyzradila zajímavou informaci, a to, že princ Phillip je v podstatě naživu, jen je jeho duše v nějaké jiné dimenzi.

Mary Margaret a její dcera nemají tušení, jak se těch bezduchých zombií zbavit. Asi o nich nikdy neviděly žádný film. Obvykle přitom platí, že stačí narušit jejich CNS nejlépe tak, že jim oddělíte hlavu od těla, jak to udělala Mulan.

#7 „Mluvící pták“

Cora využije „poštovního havrana“ (nebo snad vránu či krkavce?), aby vyřídil zbytku ženské brigády, že buďto dostane do večera čarovný kompas, nebo se k nim Aurora již nevrátí. Havran (či krkavec) je zajímavé pohádkové zvíře, které nevěští nic dobrého. Tento pták dělal mimo jiné společnost Maleficent v Disneyho zpracování Šípkové Růženky z roku 1959. Ve větším množství je využívala i Ravenna, Temná královna z filmu Sněhurka a lovec. A v neposlední řadě je jistě znám i fanouškům české Arabely, kde se v krkavce měnil Rumburak.

Havrani jsou považováni za nositele špatných znamení a smrti, což může být například díky barvě jejich peří a kvůli tomu, že pojídají mršiny. Ve Švédsku představují havrani duchy zavražděných lidí, v Německu pak duše zatracených. V Dánsku se havranovi, který sní na bojišti srdce mrtvého krále, říká valravn. Takový pták má potom nadlidské schopnosti a znalosti, páchá nepravosti, svádí lidi na scestí.

Sněhurka černému krkavci (či havranovi) porozumí, podle všeho s řečí ptáků nemá problém, možná studovala u Jiříka. Emma však nemůže uvěřit svým očím.

#8 „Hra na vinu“

Sněhurka se může vrátit do místnosti v plamenech tak, že se ponoří do velmi hlubokého spánku. Chce po Mulan prášek z makovic, ta už však žádný nemá. Poslední vlčí máky rostou podle ní už jen v Lese mrtvých, který je shodou pohádkových okolností jen pár hodin cesty od nich. Vydají se tedy znovu na cestu a jak tak jdou, mluví Emma o tom, že je to všechno její vina, protože nevěřila Henrymu a jeho řečem o tom, že všichni obyvatelé Storybrooku jsou pohádkové postavy. Sněhurka se jí pak svěří s vinou, kterou v sobě nosí ona. Emma nakonec dospěje k závěru, že za všechno může Regina. Zajímavá dedukce, nicméně jak už víme, tak za všechno může hlavně Cora, potom Sněhurka, Rampelník a samotná Regina je až někde na čtvrtém místě. Každopádně tato hra na vinu trochu připomíná jednu scénu z muzikálu Into the Woods, který taky propojuje dohromady několik pohádkových motivů.

#9 „Navždy ztracení?“

Zanedlouho se Sněhurka ocitne v hlubokém spánku díky poslednímu vlčímu máku v pohádkovém království. David se píchne o vřeteno a usne úplně jako Šípková Růženka. Pan Gold nás poučí o tom, že nejprve bylo vřeteno, teprve potom bylo vyvinuto otrávené jablko. David se ocitne v místnosti plné zrcadel. Je silný a nepropadne nutkání se v nich prohlížet a obdivovat, nicméně pro člověka, který sám sebe rád nevidí, by to bylo opravdové peklo. Krasoň tedy nakonec najde cestu do místnosti se Sněhurkou, a když se chtějí políbit, tak zjistí, že to nejde. Sněhurka je po probuzení tak trošku ztracená a trvá na tom, že se co nejdříve musí vrátit zpátky. Smůla se jim ale lepí na paty, protože zjistí, že Mulan jim mezitím zdrhla s kompasem, který chce vyměnit za Auroru.

#10 „Slušňák Hook…?“

Auroru ale osvobodí Kapitán Hook, který se chce před Emmou jevit v dobrém světle. Řekne tedy princezně, aby Sněhurčině dceři předala vzkaz. Nelíbilo se mu, jak se k němu zachovala v jeskyni u obra. Kdyby se tak nestalo, mohli dorazit do Storybrooku společně. Hookovi jde však především o to, aby si Emma uvědomila, že se chovala jako hloupá husa, když mu nevěřila, protože on je to hodný a milý týpek, co zachraňuje princezny ze spárů zlých čarodějnic. Auroře ovšem zatají dost důležitý fakt. Vypůjčil si totiž od ní něco docela zásadního, bez čeho normální člověk neudělá ani krok…

#11 „Princezna bez srdce“

Než Hook Auroru probudil, podle všeho ji obral o její srdce. Zní to sice romanticky, ale skutečnost je mnohem dramatičtější. Osobně mi na tom pár věcí nehraje. Opravdu Hook ovládá temnou magii? U Rampelníka přece studovat nemohl. Nebo ho snad zaučila samotná Cora? Ale proč ji o srdce připravil on a ne rovnou matka všeho zla, která s tím navíc má i obsáhlé praktické zkušenosti? Ono ji to opravdu nenapadlo? Ať už je to, jak chce, temná strana má teď možnost špehovat ženskou brigádu a dozví se tak, že čtveřice odvážných míří do Rampelníkovy vězeňské cely, kde chtějí vyzvednout inkoust z chobotnic žijících na dně bezedného oceánu.

Zdroj: ABC

Diskuze /6

Marketka

Parádní čtení, děkuju moc :-)

čestný člen redakce
2.12.2012 | 13:55:35
Nameless1

Rádo se stalo :-)

čestný člen redakce
2.12.2012 | 15:54:52
michao

za všetko može 1 Rampelníkov predchodza 2 Rampelník/Ba­e/Modrá víla 3 Cora 4 Regina/Snehu­lienka

2.12.2012 | 15:59:03
BonnieRose

no ale kdyby se to nestalo neměli by sme se na co dívat ..

5.12.2012 | 18:15:43
Tomces

zas parádní postřehy. jo a chtěl bych se zeptat… ty postřehy píšeš sám, nebo máš nějakou stránku, odkud je překládáš a dáváš sem?

7.12.2012 | 0:51:21
Nameless1

Těch stránek je víc a občas něco postřehnu i sám. Taky poslouchám podcasty autorů na iTunes.

čestný člen redakce
7.12.2012 | 14:31:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama