Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 418×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Emma Swan

Emma Swan

Spasitelka, dcera Sněhurky a prince Krasoně.

Sezóny 7
2011 - 2018

Emma je hlavní postavou seriálu. Pracuje jako poskytovatelka půjček ke splacení kaucí. Její život se od základů změní v den jejích 28. narozenin, když na dveře jejího bytu zaklepe její syn Henry, kterého dala hned po narození k adopci.

Minulost

V Začarovaném lese získá Sněhurka a princ Krasoň od Rampelník proroctví, podle kterého se zlá královna chystá seslat temnou kletbu a jediný, kdo ji může zlomit je jejich nenarozená dcera. Za odměnu řekne Sněhurka Rampelníkovi její jméno – Emma. Za pomoci Modré víly vyrobí Geppeto kouzelnou skříň, která může Sněhurku a dítě zachránit od kletby. Sněhurka však porodí v den příchodu královniny kletby, proto je do skříně smrtelně zraněným Krasoněm vložena pouze Emma.

Od příchodu do našeho světa vyrůstá Emma celé roky v pěstounských rodinách.

V roce 1989 je Emma v kině na filmu Meč v kameni, kde ji tajemný muž varuje, aby nevytahovala meč z kamene. Později Emma utíká z dětského domova, a potkává Lily, ve které najde svou zpřízněnou duši. Když Emma zjistí, že Lily celou dobu lhala o své rodině, nehce ji již nikdy vidět. Emma se dostane k dalším pěstounům, kteří se k ní chovají jako k vlastní dceři, ale návrat Lily donutí Emmu ke lžím, které ji stojí jejich důvěru. Lily chce s Emmou zůstat, ale Emma ji chladně odmítne.

Emma končí v další skupině dětí, o které se stará Ingrid. Ingrid ví, co je Emma skutečně zač, a později se ji zeptá, zda-li by ji nemohla adoptovat. Emma souhlasí, ale když se Ingrid násilím pokusí probudit v Emmě magii, navždy ztrácí její důvěru.

V sedmnácti letech se Emma vloupá do auta, kde se seznámí s dalším zlodějem, Nealem. Po spolu stráveném čase a hromadě krádežích je Emma Nealem zrazena a zatčena policí za krádež. Ve vězení, kam byla na 11 měsíců poslána zjišťuje, že je těhotná a také porodí. Následně dá Emma svého syna k adopci.

První série

Emmu navštíví v den jejích 28 let její syn Henry, kterého dala před 10 lety k adopci, aby ji oznámil, kdo skutečně je. Emma Henrymu nevěří a rozhodne se ho zavést zpět do Storybrooku k jeho ,,matce'', starostce Regině Mills. Emmě se starostka příliš nezamlouvá a rozhodne se chvíli zůstat. V ten moment se hodiny na věži po 28 let opět rozejdou. Regina se Emmu snaží všemožnými prostředky vyhnat, ale ta je naopak čím dál více odhodlaná zůstat.

Po náhlé smrti šerifa Grahama, se Emma učastní voleb na nového šerifa, ve kterých nakonec vítězí nad novinářem Sindeyem Glassem. Jako nová šerifka je po zmizení Kathryn Nolan nucena zatknout (svou matku) Mary Margaret jako hlavní podezřelou. Do města přijíždí cizinec August, se kterým se Emma spřátelí. Později Emmě odhalí, že je Pinocchio, a snaží se ji přimět k víře v magii.

Spory mezi Emmou a Reginou nakonec vyvrcholí, když se Henry otráví jablečným koláčem, který Emma dostala od Reginy. Emma se v nemocnici dotkne Henryho pohádkové knihy a konečně uvěří všemu, co Henry říkal. Její polibek poté probudí Henryho a láme Regininu kletbu.

Druhá série

Po zlomení kletby se Emma setkává se svými rodiči, a spolu zachrání Reginu před Whalem a rozzuřeným davem. Když se objeví přízrak, který jde po Regině, snaží se ho pomocí Jeffersonova klobouku dostat pryč. Společně s přízrakem je však vtažena i s Mary Margaret do Začarovaného lesa.

V Začarovaném lese se Emma a Mary Margaret ve vězení setkávají s Corou. Poté se vydávají společně s Mulan, princeznou Aurorou a rytířem Lancelotem najít způsob, jak se vrátit do Storybrooku. Cestou jsou napadeni obry, a rozdělí se. Emma s Mary Margaret dojdou až do zničeného královského paláce, kde Emma spálí kouzelnou skříň, kterou byla poslána do našeho světa, aby tak Coře zabránila dostat se do Storybrooku. S pomocí kapitána Hooka se Emmě podaří od obra Antona získat kouzelný kompas, který je může navést domů. Nesmíme zapomenout, že zde došlo k prvnímu sblížení Hooka s Emmou.

Cora uvězní Emmu a ostatní do vězení pod královským palácem, vezme jim kompas, a s Hookem se ho chystá použít ve spojení s popelem z kouzelné skříně k otevření portálu do Storybrooku. Emma a Mary Margaret se naštěstí dostávají včas ven, poráží Coru a prochází zpátky domů.

Poté, co je ve Storybrooku zavražděn doctor Hopper, je Emma jediná, kdo věří, že je Regina nevinná. Později Gold požádá Emmu, aby mu v našem světa pomohla najít jeho syna. Emma, Gold a Henry cestují do New Yorku, kde zjišťují, že Rampelníkův syn Bae a Henryho otec Neal, je jedna a táž osoba. Gold je napaden Hookem a jediná šance na jeho záchranu je vrátit se do Storybrooku. Tam si Neal bere i svou snoubenku Tamaru, což se Emmě ani zdaleka nezamlouvá. Ve Storybrooku brání Emma a ostatní umírajícího Golda před Corou.

Po Cořině smrti se Emma soustřeďuje na Nealovu snoubenku Tamaru, o které si Emma nemyslí nic dobrého, Neal však Emmě nevěří. Až když je unesena Regina Gregem Mendelem, vyplouvají na povrch Tamařiny plány, Neala postřelí a ten propadá portálem, který otevřela jednou z kradených fazolí. Emma je ztrátou Neala zdrcena. Greg, Tamara a Hook spuští spínač, který má za úkol zničit celé město. Emma použije svou magii, aby s Reginou zabránili katastrofě. Vzápětí ji však čeká další šok – Greg a Tamara unesli Henryho do Země Nezemě, kam se ho na Hookově lodi vydává společně s Reginou, Goldem, Hookem, Mary Margaret a Davidem zachránit.

Třetí série

Emma vede záchranou misi, od které se hned na lodí Gold odtrhne. Po několika dnech od Hooka zjistí, že Neal je živý, a je přímo v Zemi Nezemi, a zachrání ho. Emmu a ostatní to však stálo jejich tajemství, které by je mohli rozdělit. Emminým tajemstvím je její až moc velké sblížení s Hookem. Emmě a Regině se podaří Henryho najít v jeskyni, kde před jejíma očima dává Henry svoje srdce Panovi, který mu namluvil, že ho potřebuje pro záchranu Země Nezemě. Emma, Regina a Mary Margaret chtějí získat Henryho srdce zpět, než bude pozdě. Regina Pana zdánlivě poráží a vrací srdce Henrymu.

Zpátky ve Storybrooku jsou všichni přivítání jako hrdinové. Když se chtějí navždy zbavit Pana, kterého Gold zavřel do Pandořiny skříňky, zjišťuje Emma, že je to Henry v Panově těle. Potom, co Henry získává zpátky své tělo, a Gold obětuje svůj život, aby Pana zastavil, je Emma s Henrym nucena navždy opustit rodinu, aby Regina mohla zastavit Panovu smrtící kletbu.

O rok později, se v New Yorku objevuje Hook, a ukazuje Emmě, kdo skutečně je. Ve Storybrooku, hledá společně s Reginou osobu, co seslala novou kletbu. Po Nealově hrdinské smrti je čarodějnice odhalena a díky Cořině duchovi i její záměr – změnit minulost. Emma je jedinou, kdo může Zelenu zastavit zářivou magií, ale po Sněhurčině porodu, moc ztrácí, když políbila Hooka, jehož rty Zelena zaklela. Po poražení Zeleny, propadne Emma společně s Hookem portálem do minulosti, do doby, kdy se poprvé setkali její rodiče. Nejenže tam získá zpět svou magii, aby se vrátili zpátky, ale i zjistí, že je její místo ve Storybrooku s její rodinou. Zatímco je Emma šťastná s Hookem, který prodal svou lod za kouzelnou fazoli, aby ji našel, Regina je tam daleko hůř, neboť žena, kterou Emma přivedla z minulosti je Robinova žena, která tam měla zemřít. Navíc nikdo netuší, že s sebou Emma a Hook přivedli z minulosti i Elsu.

Čtvrtá série

Po návratu Mariany se Regina stáhne do ústraní a Emmě je líto, že jí docela určitě zničila její šťastný konec. Poté, co Leroy a Walter oznámí, že jim v noci něco zmrazilo auto, vydá se Emma s Hookem po ledových stopách. Elsa ze strachu vyčaruje ledové mostrum, které je začně pronásledovat do lesa, kde se setkávají s Davidem, Malým Johnem, Marian a Robinem. Když jsou Emma a ostatní monstrem omráčeni, zjevuje se Regina, která monstrum ničí a zachraňuje Marion život. Emma nakonec nabídne Regině, že jí pomůže v hledání jejího šťastného konce.

Elsa nedopatřením uvězní sebe a Emmu v ledové jeskyni, kde Emma málem umrzne. David Else pomůže dostat svou magii pod kontrolu, a ta dostává obě ven. Poté, co je Mariana zakleta ledovou kouzlem, věří Emma v Elsinu nevinu a pátrání je zavede k Sněhové královně, která Emmu očividně zná.

Emma později zjistí, že Sněhová královna se jmenuje Ingrid a byla její pěstounkou a je Elsinou tetotu. Když se kvůli Ingrid dostane Emmina magie mimo kontrolu, stane se Emma málem obětí Goldova plánu, jak se osvobodit od dýky pomocí čarodějova klobouku. Na poslední chvíli ji zastaví Elsa a Emma díky ní získává nad svou magií opět kontrolu. Poté, co Ingrid sešle kletbu roztříštěného pohledu, se Emmě s Elsou podaří díky přací hvězdě zachránit Annu a Kristoffa. Emma a Elsa společně čelí Ingrid. V tom se objeví Anna z dopisem od její matky, který našla v lahvi. Ingrid vrací Emmě a Else jejich ztracené vzpomínky a obětuje se, aby zastavila svou kletbu. Než se Elsa, Anna a Kristof vrátí do Arendellu, řekne Anna hrdinům, že se Goldovi nedá věřit. Belle za pomoci Emmy a Mary Margaret zastaví Golda a zachrání Hookovi život.

O několik týdnů později se před hranicí města objeví Cruella a Uršula, které žádají povolení ke vstupu. Po poražení Černoboha Emma povolí Cruelle a Uršule vstup do města, aniž by tušila, že spolupracují s Goldem na stejné misi jako ona s Reginou – hledání autora. Ke Goldově snaze naplnit Emmino srdce temnotou napomůže ohalení tajemství jejích rodičů – Emminu temnotu přenesli do dítěte Maleficent. Emmě a Regině se podaří nají autora a Emma ho vysvobozuje z knihy. Když David a Mary Margaret autora poznají, začne prchat a ztrácí se Emmě z dohledu. A když Cruella k získání svého šťastného konce unese Henryho, Emma k jeho ochraně Cruellu zabije, aniž by věděla, že díky autorovi Cruella nikomu ublížit nemohla.

Emma a Regina se společně vydají do našeho světa, aby zachránily Robina ze spárů Zeleny a přivedly Emminu kamarádku z dětství Lily, která je dcerou Maleficent.

Zpátky ve Storybrooku se Emma, Regina a čarodějův učeň pokouší zastavit autora, ale než se k němu dostanou, napíše autor pro všechny nový příběh.

V alternativní realitě je Emma se všemi vzpomínkami vězněna ve věži, odkud ji zachraňuje Henry a Hook. Emma je následně svědkem Hookovy smrti, když je zabit jejím otcem. Emma se s Henrym a Reginou snaží zastavit svatbu Robina a Zeleny, ale je poražena v boji s Rampelníkem. Zatímco Emma drží Isaaca, Henry, ze kterého se stal nový autor, díky krvi umírající Reginy vrací vše do normálu.

Zpátky ve Storybrooku osvobozuje učeň umírajícího Golda od temnoty, které se podaří z čarodějova klobouku dostat ven. Aby Emma zachránila Reginu, rozhodne se temnotu pomocí dýky připoutat ke své duši v naději, že ji zachrání čaroděj Merlin. Emma mizí v oblaku temnoty, na zem dopadá jen dýka z jejím jménem.

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
RachelBlue

Budu asi jedna z mála, ale o Emmě mohu říct, že byla mojí nejoblíbenější postavou. Samozřejmě Regina, Killian, Rumple, Belle, to jsou taky fajn postavy.

2.5.2022 | 14:19:27
Jiri007

Emma byla moje nejoblíbenejší hlavní ženská postava a měl jsem jí rád za jakékoliv situace.

redaktor
31.5.2018 | 21:45:45
myslenka333

Emma je jedna z nejlepších postav tohodle seriálu <3

12.7.2017 | 22:12:36
Vend108

kdyby nebyla s Hookem a tak hrozně se nezměnila, dala bych víc :P

14.5.2017 | 21:17:38
KaraSnowAllen

Já jí mám ráda takovou, jaká je. Je mi jedno, zda je ranařka nebo citlivější, je to charakter jako každý jiný, ona na mě za všech postav působí nejvíce reálně a lidsky. Že nenosí make-up a vypadá vyčerpaně? Ještě, aby nebyla! Potom, čím si prošla se jí ani trochu nedivím, né každý po tolika ranách dokáže vypadat pořad čerstvě a připraven na další, navíc to dává smysl v tom, že její osud je smrt. Nicméně je doufám, že to s ní dobře dopadne, je to přeci jen pohádka a ona hlavní hrdinka. V pár situacích mi nebyla zrovna sympatická, ale určitě je to jedna z mých nejoblíbenějších postav, co v seriálu jsou a svůj šťastný konec si zaslouží.

2.4.2017 | 18:20:55
Blindkiwi

Emmu mám moc ráda :) je to jedna z mých nejoblíbenějších postav doufám ,že nedopadne špatně …

11.11.2016 | 18:03:24
kefa9

Emma již od 1. série byla mou nejoblíbenější postavou.

26.10.2016 | 14:22:54
Messpeerless

Ze začátku jsem jí moc nemusela, ale později když se otevřela Killianovi a přijmula kdo je, jsem si jí celkem oblíbila.

26.6.2016 | 8:18:49
n.nexty

Geniální

18.6.2016 | 15:13:14
Enteri

Prostě hlavní hrdinka. bez ní by to celé nemělo smysl. Vždy a všude je a všechny zachrání

23.5.2016 | 20:27:01

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama