Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 418×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Pan Gold

Pan Gold

Tajemný majitel Storybrooku. V pohádkové říši jako Rampelník.

Sezóny 7
2011 - 2018

Pan Gold vlastní Storybrooke. Jako jeho pohádkový protějšek, Rampelník, rád uzavírá s lidmi obchod.

Po seslání kletby se z Golda stává majitel celého města. Regině zařídí adopci Henryho.

První série

Rampelníka jako pana Golda vidíme poprvé, když vítá Emmu ve Storybrooku a přeje ji příjemný pobyt. Větší roli pak Gold ztvárňuje, když se před ním Emma snaží uchránit Ashleyino dítě. Gold na ji nakonec dítě ponechá za podmínky, že mu Emma dluží laskavost.

Po náhlé smrti šerifa Grahama, najde Gold skulinu v městském zákoně, aby mohla Emma kandidovat na na šerifa. Gold tuší, že proti starostčině kandidátovi Sidneymu Glassovi nemá žádnou šanci a proto způsobí požár v městské hale, odkud Emma vychází jako hrdinka, neboť zachránila Reginu. Emma však jeho plán prokoukne, a na veřejné diskusi Golda obviní z toho, že ten požár způsobil on, aby Emma zapůsobila na obyvatele. Potom, co je Emma stanovena novou šerifkou, ji Gold prozradí, že přesně tohle měl v plánu.

Když mu Moe French, majitel květinářství, nezaplatil splátku půjčky, zabaví mu jeho dodávku. Doma pak Gold zjistí, že ho Moe vykradl. Emmu mu všechny věci najde a vrací, ale Gold přece jen hledá ještě něco dalšího. Moe je totiž v pohádkové říši sir Maurice, otec Belle. Toho si Gold najde a na odlehlém místě Moea mučí a obviňuje z její smrti. V té chvíli přichází Emma a Golda zatýká. Ve vězení ho navštěvuje Regina a chce vědět, kdo ve skutečnosti je. Když je Jefferson zrazen Reginou, osvobozuje Belle a posílá ji za Goldem, aby mu řekla, kdo ji celou dobu věznil. Gold jde s Belle ke studni prání, kam vhazuje lahvičku s výtažkem pravé lásky, která do města přivádí magii.

Druhá série

Gold povolává přízrak, který obrací proti Regině. Když se od Davida dozví, že po překročení hranic města, člověk ztrácí své vzpomínky, velmi ho to rozzuří. Moe French unese Belle, aby ji zachránil před mostrem, kterým Gold je, ale Goldovi se jí s Rubyinou pomocí podaří zachránit. Později se od pana Smeeho dozví, že kapitánu Hookovi se podařilo urpchnout před temnou kletbou.

Poté, co si Henry ve snu popálí ruku i v reálu, zavolá Regina Goldovi. Gold Henrymu dává náhrdelník, který by mu měl pomoct sny ovládat. Společně s Reginou uvalí na Davida spací kletbu, aby se mohl spojit s Mary Margaret, a u studny přání se snaží zamezit přístup Coře ze Začarovaného lesa.

Když se vydá zachránit Belle z Jollyho Rogera, utkává se s Hookem, jeho odvěkým nepřítelem. Goldovi se podaří namíchat lektvar, který by mu měl umožnit opustit Storybrooke, aby mohl najít svého syna. U hranic města se loučí s Belle. V tom přichází Hook a postřelí Belle, která padá přes hranici a ztrácí vzpomínky. Najednou přijíždí do města neznámé auto, které sráží Hooka.

Gold se společně s Emmou a Henrym vydává do našeho světa najít svého syna, Baelfira. V New Yorku čeká Golda překvapení. Jeho syn Baelfire, nyní Neal, je otcem Henryho. Potom, co je Gold vážně zraněn hákem kapitána Hooka, Gold Henryho otevřeně obviňuje, neboť se o něm mluví v proroctví, které jako Rampelník kdysi dávno dostal. Zpátky do Storybrooku se Gold, Emma, Henry a Neal vrací na Jollym Rogerovi, lodi kapitána Hooka. Ve Storybrooku už na Golda čeká Cora, která touží po jeho moci Temného. Mary Margaret, pomocí kouzelné svíčky, provede kouzlo, díku němuž je Cořin život vyměněn za Goldův.

Po Cořině smrti chrání Gold Mary Margaret před postychtivou Reginou a odolává pokoušení zabít svého vlastního vnuka, aby zabránil své zkáze. Také se snaží sblížit s Belle, přesněji řečeno z jejím alter egem, Lacey. Když se dozví o smrti svého syna, odmítá hrdinům pomoct zastavit Grega a Tamaru a smiřuje se s jistou smrtí. Pomocí lektvaru od matky představené vrací Belle její vzpomínky. Poté, co se Emmě a Regině podaří odvrátit zkázu celého města, se společně s Emmou, Reginou, Hookem, Davidem a Mary Margaret vydává zachránit Henryho, který byl Gregem a Tamarou unesen do Země Nezemě.

Třetí série

Ještě na lodi se Gold od ostatních odděluje. Brzy se k němu připojuje Neal, kterého pokládal za mrtvého, a společně útočí na Panův tábor. Protože Neal Goldovi nevěří, zmrazí ho inkoustem z olihně a bere Henryho pryč. Později se ke Goldovi připojí Regina, která ho zbavuje Panova stínu v podobě Belle, a vyšlou Ariel do Storybrooku pro Pandořinu skříňku. Brzy zjišťujeme, že Pan je Ramplův otec. Rampl se na otrově lebek snaží Pana uvěznit do Pandořiny skříňky, ale nakonec je v ní uvězněn on sám. Po porážce Pana a zachráně Henryho, pouští Neal svého otce ven. Když se Pan na Jolly Rogerovi pokusí vyrvat Henrymu stín, přichází Gold a Pan končí v Pandořině skříňce. Nikdo však netuší, že si Pan stihl s Henrym vyměnit tělo. V Pandořině skřínce tak skončil Henry v Panově těle.

Zpátky ve Storybrooku, když se hrdinové chtějí Pana zbavit nadobro, se dozvídají pravdu. Gold vrací Henryho zpět do jeho těla. Nakonec je nucen obětovat svůj vlastní život, aby se jednou provždy Pana zbavil.

Události před druhou kletbou naleznete u postavy Rampelník.

Po seslání druhé kletby je Gold vězněn a ovládán Zelenou, prohnanou čarodějnicí ze Západu. Poté, co se Goldovi podaří uprchnout do lesů, přebírá Neal kontrolu nad jeho tělem. Dojde do obchodu, kde zkolabuje. Z nemocnice prchá znovu do lesa, kde na něj zaútočí létající opice. Když se mu Emma snaží pomoct zjišťuje, že Gold a Neal sdílí jedno tělo. Neal se nakonec dostává z těla svého otce ven a umírá Emmě v náručí. Gold není schopen svého syna opustit, odchází až na volání Zeleny s dýkou.

Gold je nucen Zelenu následovat v bitvě s její sestrou Reginou. Na Zelenin rozkaz donutí vydat Robina Reginino srdce, když ohrozí život malého Rolanda. Zelena odhalí Goldovi své plány a nabízí mu možnost získat svého syna zpět, ale Gold se pokusí sebrat jí dyku, což ho stojí její důvěru. Gold unese Hooka, aby ho Zelena mohla naposledy upozornit, že pokud Emmu nepřipraví o její magii, zaplatí za to její syn.

Po zlomení druhé kletby, unese Zelena s Goldem dítě Mary Margaret jako poslední věc k otevření časového portálu. Poté, co je Zelena poražena Regininou světlou magií, jí chce Gold zabít, aby pomstil svého syna, ale dýku ze země bere Regina, která ho zastavuje. Regina dá dýku Belle, která ji chce Goldovi vrátit, ale ten odmítá. Aniž by Belle tušila, že má falešnou dýku, přichází Gold na stanici šerifa, kde Zelenu zabije. Po Zelenině zmizení si hrdinové prohlíží kamerový záznam, který Gold včas pozmění. Gold s Belle se účastní korunovace prince Neala. Archie nakonec Golda a Belle oddává u studny přání.

Čtvrtá série

Gold a Belle tráví líbánky v opuštěném sídle, kde Gold najde podivnou krabičku. Od Belle si bere zpět pravou dýku, díky které otevírá krabičku s čarodějovým kloboukem.

Gold vrací Hookovi jeho ruku, ale brzy se za ním Hook vrací, aby si ji vzal zpět. Gold vezme Hooka za čarodějovým učněm, kterého s jeho pomocí uvězní v klobouku. Za odměnu zbavuje Hooka jeho ruky. Když ke Goldovi přijde Ingrid pro kouzelné stuhy, prozradí na oplátku Goldovi, co potřebuje k dokončení kouzla na odproštění se od dýky. Poté, co se Emmina magie dostane mimo kontrolu, přijde za Goldem s prosbou o pomoc. Gold ji však plánuje vtáhnout do klobouku jako poslední přísadu – mocnou světlou magii. Díky Else je naštěstí Emma zachráněna, ale Gold s prázdou neodchází, neboť do své moci získává Hooka, kterému vyrval srdce. Hook následně na Goldův příkaz obstarává náhradu za Emminu světlou magii, když do klobouku zavře matku představenou a několik dalších sester.

Než se Elsa, Anna a Kristof vrátí do Arendellu, řekne Anna hrdinům, že se Goldovi nedá věřit. Belle za pomoci Emmy a Mary Margaret zastavuje Golda před provedením kouzla a zachraňuje Hookovi život. Následně se Belle s Goldem přenese k hranici města, kde je Golda přinutí navždy opustit Storybrooke.

Gold cestuje do Nealova starého bytu v New Yorku, kde se setkává s Robinem a jeho rodinou. Po krátké hádce dostane Gold infarkt a je dopraven do nemocnice, kde Robina pošle do Walshova obchodu pro elixír zlomeného srdce. Robin dá Goldovi lahvičku s elixírem a odchází. Když se Gold napije a zjistí, že elixír nefunguje, přichází Mariana, která vyměnila lahvičky. Vzápětí Mariana odhalí svou pravou tvář, prohnané čarodejnice Zeleny, se kterou Gold uzavírá spojenectví.

Jako oxfordský profesor napíše Belle, jak porazit Černoboha, a společně s Uršulou a Cruellou se tajně vrací do Storybrooku. V noci spatří za oknem jeho obchodu Belle, která se políbí s cizím mužem. Po vzkříšení Maleficent se do Goldova týmu přídává Regina, která na jeho rozkaz unáší malého Pinocchia. Gold jej přemění zpátky na Augusta, aby z něj dostali informace o autorovi. S Maleficent a Reginou právě prohlédnou čarodějův dům, když najednou přijíždí Cruella se zprávou, že je Uršula zradila. Mezitím se Goldovi, v Hookově podobě, podaří od Belle získat zpět svou dýku. Regina se Golda a ostatní pokusí oklamat falešnou stránkou s dveřmi skrývající autora, ale Gold ji okamžitě prokoukne a unáší do její rodinné hrobky, kde ji nechá zavolat jejímu milovanému. Gold zastaví prchajícího autora, který se přidává na jeho stranu. Než se k němu a autorovi zvládnou ostatní dostat, napíše autor pro všechny nový příběh.

Události alternativní reality naleznete u postavy Rampelník.

Zpátky ve Storybrooku osvobozuje učeň umírajícího Golda od temnoty. Gold končí ve spánku, ze kterého se již nemusí probrat.

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
SaDiablo

Gold byl slizoun… Rumple sice taky, ale tak Rumple je Rumple. :D

17.11.2017 | 0:16:54
VampKošilka

Rampelník tam je, ale né tak docela. Jeho šílené chovaní už tam prostě není, v první sérii působil jako zlý mafiánský boss, než jako ten šílený šupináč, který byl v Začarovaném lese. Později se to u něj střídá dobro a zlo, což mi po několika sériích spíše vadí a i když Rumbelle(z flashb­acků) totálně žeru, on si takovou skvělou holku prostě nezaslouží. U něj je ten problém, že když bude hodný, bude Belle hoden, ale zevšední a nebude již zajímavý. Zároven zmizí tam jeho temná stránka a vzhledem k tomu, že je to vždy on, kdo musí být ten největší padouch, je opravdu velice obtížné s touto postavou pracovat, tím pádem se neustále mihotá mezi dobrem a zlem, až by z toho jeden zcvokatěl.

21.10.2016 | 14:27:08
Stardos

Ze začátku super, jenže se mi přestává už líbit to, jak je jednou s hrdiny, potom se je zase snaží zabít.Se ještě divím, že mu pro jistotu nenasadili náramek a někam nezavřeli, já bych to udělal

14.8.2016 | 22:36:54
Selenator_09

Jako Rampelník je boží ale Gold je nudný

8.7.2016 | 17:04:11
Messpeerless

Jako Rampelník je rozhodně nejlepší, Gold mě štve jak pořád střídá to dobro a zlo a vždycky, když má Bell tak jí podrazí.

26.6.2016 | 8:26:33
ElisTheDalek

Rampelníka miluji, tam má 100% Ale Mr.Gold mě občas štve. Kromě 3.série, tam byl boží :3

15.5.2016 | 11:54:42
Ridley

nedá sa ho nemilovať, je tak zlý až je dobrý

3.3.2016 | 23:18:22
Rampelnice

Je nej ať jako Rampelník nebo Gold pořád je to on kdo tomu dává šťávu :D

25.2.2016 | 12:42:29
rhobos

Gold nebo Rampelník.. nejlepší postava.. :-)

29.1.2016 | 4:36:12
Mixam

Na rozdíl od starého „já“ to není no

30.12.2015 | 10:46:45
1

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama