Once Upon a Time (Bylo, nebylo)
87/100 - 418×

Once Upon a Time(Bylo, nebylo)

Zlá královna, macecha Sněhurky, mocnou kletbou přenesla téměř všechny pohádkové bytosti do světa lidí, do zapadlého městečka Storybrooke. Na svoji skutečnou totožnost si nepamatují, žijí celkem běžné životy a ani jim není divné, že město nikdo z nich neopouští, vůbec nestárnou a v rukách starostky je soustředěna všechna moc. Podle legendy může kletbu zrušit jediný člověk, dcera Sněhurky a Prince Krasoně, kterou z království zachránili ještě jako nemluvně těsně před tím, než ostatní kletba uvěznila v Storybrooku. Adoptivní synek starostky věří, že tou osobou, a zároveň jeho biologickou matkou, je praktická a nezávislá Emma Swan z Bostonu…

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | ABC | 42 minut
žánr
Drama, Fantasy, Rodinný
hrají
Josh Dallas (David Nolan), Jennifer Morrison (Emma Swan), Jared Gilmore (Mladší Henry Mills), Robert Carlyle (Pan Gold), Robert Carlyle (Rampelník), Josh Dallas (Princ Krasoň), Meghan Ory (Ruby), Meghan Ory (Červená Karkulka), Eion Bailey (August W. Booth), Dylan Schmid (Baelfire), Emilie de Ravin (Belle French), Sebastian Stan (Jefferson), Josh Dallas (Princ James), Jamie Dornan (Šerif Graham), Ginnifer Goodwin (Sněhurka)

Rampelník

Rampelník

Mocný čaroděj, známý jako Temný. Ve Storybrooku jako pan Gold.

Sezóny 7
2011 - 2018

Rampelník je nesmírně silný, ale křivý a chamtivý čaroděj, který je schopen předvídat budoucnost. Rád s lidmi uzavírá dohody.

Malý Rampelník vyrůstá se svým otcem Malcolmem, pouličním podvodníkem. Pomocí kouzelné fazole cestuje se svým otcem do legendární Země Nezemě, aby zde začali nový život, ale jeho otec si vybere věčné mládí a Rampla posílá zpět do Začarovaného lesa.

V dospělosti se Rampl potkal s Milah, se kterou spokojeně žije, než je povolán od války se zlobry. Ve vojenském táboře se od mladé jasnovidkyně dozví, že je Milah těhotná a že on sám na bitevním poli zemře. Ze strachu si vážně zraní nohu, aby se mohl vrátit domů za svým synem. Milah však jeho počin považuje za zbabělost. Po několika letech od něj Milah prchá s kapitánem Killianem Jonesem.

Když má být Baelfire vzat do války se zlobry, ukradne Rampl dýku vzdejšímu lordovi, aby mohl ovládat mocného Temného. Rampl Temného nakonec probodne a zjišťuje, že je to muž, který mu o dýce řekl. Zosovo jméno na dýce je nahrazeno Ramplovým, ze kterého se stává nový Temný. Rampelník se vrací domů, kde pozabijí rytíře, kteří si přišli pro jeho syna.

Jednoho dnes se Rampl vrací domů a zjišťuje, že se Bae ztratil. Stopy ho zavedou do města Hamelin, kde byly všechny děti odlákány tajemným krysařem, ze kterého se vyklube samotný Peter Pan. Rampl nabídne Baelfirovi, že můžou být opět rodina. Bae se s ním nakonec vrací domů. Později za Ramplem přijde Bae s kouzelnou fazolí od modré víly, která je může dostat do země bez magie. Jakmile je portál otevřen, dostane Rampl strach a portálem propadá jen Baelfire.

Po mnoha letech se Rampl znovu setkává s jasnovidkyní, která mu nabízí svou moc, aby mohl zjistit více o svém ztraceném synovi. Umírající jasnovidkyně ještě Ramplovi prozradí, že k jeho synovi ho zavede malý chlapec, který však bude jeho zkázou. Rampl se střetává se svým starým nepřítelem, kapitánem Jonesem. Ve vzteku zabije Milah a Killianovi usekne ruku s kouzelnou fazolí. Vzápětí ale zjištuje, že v ní fazole není.

Poté, co mladá Cora nalže králi Xavierovi, že umí přést ze slámy zlato, využije Ramplovi pomoc, který na oplátku žádá její prvorozené dítě. Časem se Rampl a Cora začnou sbližovat a jejich smlouva se mění na „jejich prvorozené dítě“. Rampl je však nakonec zrazen, když si Cora vyrve srdce, aby jí láska nekomplikovala její cestu k moci.

Mladé dívce z Arendellu, Ingrid, dá kouzelné rukavice, které by měly udržet její ledovou moc pod kontrolu. Pro případ nouze navíc dává Ingrid a jejím sestrám, Helze a Gerdě, kouzelnou urnu na uvěznění Ingrid. Na oplátku si vyžádá jejich stužky.

V jiném království zařídí králi Georgovi dědice. Jednoho večera si Rampla zavolá Regina, které pomůže zbavit se její matky Cory. Jako svou žákyni pro seslání temné kletby si vybere Reginu, zatímco Cořina prvorozená, prohaná Zelena, cestuje do Oz se slovy, že příště si vybere jí. V Bezbarvé zemi, Rampl nabídne Viktoru Frankensteinovi silné srdce ke vzkříšení jeho bratra, pokud zfalšuje selhání při oživení Regininy lásky.

Potom, co Ingrid zmrazí celý Arendelle, jí Rampl vezme urnu s Elsou uvnitř a hodlá ji vydat, až mu bude navrácen čarodějův klobouk, který mu Anna ukradla. K získání temné kletby Rampl zneužije moc temných královen, Cruelly, Uršuly a Maleficent. Když je povolán sirem Mauricem, aby ochránil jeho království před zlobry, musí s ním na oplátku odejít jeho dcera, Belle. Dále posílá Robina Hooda do Oz pro elixír zlomeného srdce. Na oplátku by vyřešil jeho problémy, ale Robin se lahvičku rozhodne věnovat někomu jinému. Později Robin okrade Rampla o kouzelnou hůlku, se kterou vyléčí svou ženu. Díky Belle nechává Rampl Robina žít.

Později král George opět žádá Rampla, aby oživil jeho syna, ale ten mu namítne, že to není možné. Rampl se vydá na Ruthinu farmu, aby králi přivedl dvojče prince Jamese, Davida, jako náhradu.

Pozměněná časová linie

Emma a Hook vyhledají Rampelníka, který je posílá, aby dali věci do pořádku. Poté, co jim to skutečně povede, zadrží Rampl Emmu, aby mu řekla o budoucnosti. Emma mu řekne o smrti jeho syna, ale vzápětí ho donutí vypít elixír zapomění.

Když se Lancelot a Guinevere vloupají do krypty Temného, pokusí se Ramplovi ukrást dýku, aby ji spojili s Excaliburem. Rampl jim místo toho dá kouzelný písek z Avalonu, který dokáže cokoliv rozbitého zase zpravit.

Poté, co se Belle pokusí zlomit Ramplovo prokletí polibkem z pravé lásky, ji Rampl obviní ze spolupráce se Zlou královnou a zavře ji do hladomorny, ale nakonec ji nechá volně jít. Brzy ho v jeho zámku navštíví královna, která mu oznamuje, že Belle je mrtvá.

Popelce pomůže dostat se na královský ples, výměnou za její prvorozené dítě. Později ho Sněhurka požádá o lektvar, aby zapoměla na lásku k princi Krasoňovi. Princi Krasoňovi dá informace o Sněhurce za jeho plášť, ze kterého získává princovi vlasy. Z vlasů Krasoně a Sněhurky vytváří výtažek pravé lásky. Potom, co se Krasoňovi podaří uprchnout ze zajetí Zlé královny, vyhledá Rampelníka, aby od něj získal zpátky svůj prsten. Rampelník ho posílá do zámku Maleficent, kde se Krasoňovi úspěšně podaří schovat do těla stvůry lahvičku s výtažkem pravé lásky. Rampelník vrací Davidovi jeho prsten, který ho zavede ke Sněhurce.

Po několika měsících se Rampelník znovu setkává s Popelkou, která mu tvrdí, že čeká dvojčata a chce uzavřít novou dohodu. Vše je ale součastí plánu, díky kterému je Rampelník zmrazen inkoustem s olihně a uvězněn v cele pod královským zámkem.

Krasoň a Sněhurka získají od Rampelníka proroctví, podle kterého se Zlá královna chystá seslat temnou kletbu a jediný, kdo ji může zlomit je jejich nenarozená dcera. Za odměnu prozradí Sněhurka Ramplovi jméno jejich dcery. Emma.

Události po seslání první kletby naleznete u postavy Pan Gold.

Ztracený rok (třetí série)

Rampelník je vzkříšen svým synem Nealem, který netušil, že tím svému otci daruje svůj vlastní život. Ve snaze Neal zachránit, Rampl pouští dýku a absorbuje jej do svého těla. Mezitím dýku získává prohnaná čarodějnice a přikazuje Ramplovi zabít Belle, které se naštěstí díky Lumierovi podaří uprchnout.

Když se Belle, princ Krasoň, Sněhurka, Robin Hood a Regina vloupají do jeho zámku, odkazuje je ke Glindě, dobré čarodějce z Jihu. Než se Zelena vydá pozměnit Sněhurčinu kletbu k obrazu svému, nabízí Rampelníkovi elixír, který zachová jeho vzpomínky. V Rampelníkovi se na chvíli probouzí Neal, jenž posílá lahvičku se vzkazem Hookovi.

Alternativní realita (čtvrtá série)

V novém Isaacově příběhu Heroes and Villains je Gold Světlým. Během války se zlobry ztratil svého syna, nyní je manželem Belle, se kterou má malého syna. Jednoho dne zachrání Henryho před zlobrem. Poté, co příjede domů, čeká tam na něj cizinec, Isaac, který ho upozorní, že pokud nezabije Henryho a nezastaví Reginu v překažení Robinovy svatby, ztratí vše, na čem mu záleží. U kostela se chystá zabít Henryho, ale do cesty mu vstupuje Regina. Rampelník věří, že je jeho práce u konce, proto mizí pryč.

Foto: ABC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
babuna1999

I když se snaží udělat dobrou věc, v hloubi duše je to vždy padouch, kterému se nedá věřit, což se mi na něm líbí.

16.2.2021 | 22:14:33
Jiri007

Rampelník / pan Gold je jednoznačně moje nejoblíbenejší postava, líbí se mi jeho styl práce a jak se zachová aby vždy z toho něco měl.

redaktor
31.5.2018 | 21:53:16
jeanette93

Robert Carlyle dokonale zahrál tuto roli. Líbí se mi, jak se dokáže úplně vžít do role Rampelníka. Je to perfektní herec.

26.5.2018 | 12:55:28
Nienna Tears

Spolu s Hookem je mou nejoblíbenější postavou. Pokud se jedná o Rumple z Enchanted Forest, tak je naprosto skvělý, jako Gold mě v některých dílech štve, jinak mi nevadí, ale najdou se i díly, kde se mi líbí. Co se týče 2. série, tak pokud pominu Flashbacky, tak je docela nevýrazný a mrzí mě, že už to není ten starý Rumpel. Jsem hrozně ráda, že jej hraje právě Robert Carlyle, který ho podle mého názoru ztvárnil perfektně. :)

18.3.2018 | 0:57:41
cippy

Ztvárnění postavy tolika tváří je v podání Roberta Carlylea naprosto bezkonkurenční!

10.3.2018 | 23:28:39
myslenka333

totalni idiot nebavi me jak se furt vraci zabili ho on se vratil…Vyhnali ho a on se vratil…

12.7.2017 | 22:09:17
SaDiablo

Rumple a Regina jsou jediné postavy, které mě asi donutí se na to dodívat… I když hodnotit jeho postavu teď, tak není moc co hodnotit, což je strašná škoda. Poslední 2 série bych nejraději smázla, ale jinak Rumple jako postava je fascinující, zajímavá, velmi dobře vystavěná a vrstvená, flashbacky jsem si vždycky užívala, zbabělec, Bae… Ne že bych s ním sympatizovala, ale když se u Rumpla projevila třeba empatie nebo určitá známka srdečnosti (hlavně tedy k Belle), měla jsem ho ráda i na temné straně, na rozdíl třeba od EQ.

23.4.2017 | 15:48:15
Michelle25

Ve Storybrooke je nudný, už mi leze na nervy, ale když je v Enchanted Forest, tak to není až tak špatné. Bohužel už flashbacky s ním nejsou (poslední byl myslím v 6×11 a v 6×14 byl jen chvíli) tak už je nudný.

19.4.2017 | 23:12:28
OliviaBenson.

u něj je to těžko říct.. jako Gold mě štve, ale v Enchanted Forest jako Rumple je super xD

13.4.2017 | 19:09:48
Canaimas

u něj je to jako na horské dráze.......někdy ho vyloženě " můžu", ale pak mi leze příšerně na nervy. Tak to je vlastně od začátku a neustále se to opakuje, připadá mi, že už nemůže ničím překvapit. Nicméně bez něj bych si to tam asi nedovedla představit, i když mu musím dát jen 60% ;-)

20.12.2016 | 13:09:42

Nepřehlédněte

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Edňáci hodnotí finále seriálu Once Upon a Time

Závěrečná epizoda Leaving Storybrooke uzavřela dlouhou sedmiletou cestu seriálu. Splnila naše očekávání a byla seriálu důstojným finálem?

Děkujeme

Děkujeme za vaši přízeň

Děkujeme za vaši přízeň

Sedm pohádkových let je u konce a celá naše redakce vám tímto děkuje za vaši dlouholetou přízeň.

Reklama

Fotky z finále

Fotky z finále

Nejlepší postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama