Preacher (Kazatel)
82/100 - 100×

Preacher(Kazatel)

Preacher je příběhem o texaském kazateli Jessem Custerovi, který pomalu ztrácí svou víru až do té chvíle, kdy do něj vstoupí nadpřirozená bytost Genesis a propůjčí mu nadpřirozené schopnosti. Preacher pochází z dílny komiksového scénáristy Gartha Ennise a od roku 2016 ožívá na televizní stanici AMC, kde se ho ujali Seth Rogen, Evan Goldberg a Sam Catlin (Breaking Bad)

USA | 2016 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | AMC | 43 minut
žánr
Drama, Komiksový, Western
hrají
Dominic Cooper (Jesse Custer), Ruth Negga (Tulip O'Hare), Joseph Gilgun (Cassidy), Pip Torrens (Herr Starr), Graham McTavish (Svatý zabiják), Betty Buckley (Marie L'Angelle), Colin Cunningham (TC), Ian Colletti (Eugene "Prdelman" Root), W. Earl Brown (Hugo Root), Tom Brooke (Fiore), Lucy Griffiths (Emily Woodrow), Anatol Yusef (Deblanc)

Kazatel (#5): Konec iluzí

Kazatel (#5): Konec iluzí

Výlet do New Orleans nedopadne pro Jesseho, Tulip a Cassidy zrovna nejlépe. Kvůli Cassidymu si totiž na trojici, která se pokusí přes voodoo rituál zjistit, co má Jesse udělat s Bohem a Genesis, došlápne místní rádobyupírská sek­ta.

15.6.2016

Základní údaje

Původní název: Preacher 5: Dixie Fried
Autoři: Garth Ennis (scénář), Steve Dillon (kresba),
Glenn Fabry (obálky)
Rok vydání: 1998
Rok vydání v ČR: 2009
Nakladatelství: BB/art
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 232

Shrnutí děje

Jesse a Cassidy si po tragédii v Masadě vyříkávají minulost v New Yorku. Jsou z nich teď nejlepší přátelé na život a na smrt. Netuší ale, že mezitím do San Francisca přiletěl Herr Starr za Featherstoneovou, který se prohlásil novým Praotcem.

Jesse má strach, že až se potká s Tulip, bude ho nenávidět. Ta mu ale skočí celá nadšená kolem krku a zatáhne ho do hotelu. Tam ho připoutá k posteli a ještě než k něčemu dojde se sbalí a odejde za svou kamarádkou Amy. Po noci strávené v hospodě se nakonec Tulip zastaví ještě v baru za Cassidym. Ten jí opilý vyzná lásku a překvapená Tulip se rychle vrátí za Jessem. O příhodě s Cassem mu ale neřekne.

Druhý den se všichni čtyři přátelé setkají. Cassidy opět řekne Tulip, co k ní cítí, ta ho ale zpraží pohrůžkou, že jestli nepřestane, všechno Jessemu řekne, čehož se Cassidy zalekne. Herr Starr zatím spřádá nový plán, jak Jesseho dopadnout.

Jesse začne přemýšlet, jak najít Boha a co dělat s Genesis. Cassidy mu navrhne jednoho známého z New Orleans, který ovládá voodoo a mohl by se mu dostat do hlavy. Jesse se nápadu chytne a tak i s Tulip vyjedou na jih. Tam je ale čekají staří známí – Prdelman, kterého potkají v jednom bistru a Cassidyho bývalá přítelkyně Dee, které Cass ublížil a ona se ho proto snaží zabít – a hlavně banda vyšinutých cvoků, kteří si hrají na upíry, přezdívají si Les Enfants du Sang a snaží se vypátrat Cassidyho.

Prdelman se chce nejdřív Jessemu pomstít, ale nedokáže to, a tak se k němu alespoň připojí. Setkají se s Cassidyho voodoo kamarádem Xavierem, který Jessemu slíbí, že mu pomůže. Tulip mezitím navštíví nohsledi Les Enfants du Sang, kteří hledají Cassidyho, ta se o ně ale obratně postará a nechá se schválně zavést do jejich sídla, kde potká Jonathana a Lili, hlavní kápa celé bandy. Po nenadálé přestřelce od nich nakonec uteče.

Toho večera se Jesse, Cassidy a Prdelman potloukají městem, když narazí na jednu kapelu. Její zpěvák si Prdelmana všimne a z legrace ho požádá, aby s nimi šel zpívat. I když mu není nic rozumět, lidé skandují a k Prdelmanově štěstí jde zrovna kolem i lovec talentů Gene Sergeant, který mu slíbí peníze a slávu a Prdelman s ním proto odjede.

Přijde noc a Xavier už na Jesseho čeká na vybraném hřbitově. Při rituálu, během kterého se dozví další pravdu o Svatém zabijákovi a Genesis, na ně však zaútočí zbytek členů Les Enfants du Sang, uřežou Cassidymu hlavu, zabijí Xavierovu přítelkyni a když už to vypadá, že zmasakrují úplně všechny, se Jesse probere a pozabíjí je. Cassidyho zachrání a ten se na závěr setká s Dee, která přizná, že se mu snažila skrze voodoo ublížit, a se kterou si nakonec vše jen vyříkají.

Flashback

Cassidy/Proinsias

Cassidy vypráví Jessemu svůj příběh o tom, jak se vlastně dostal do Ameriky. Cassidy, křestním jménem Proinsias, bojuje v roce 1916 se svým bratrem Billym po boku další Irů proti útlaku Angličanů. Když ale starší Billy vidí všechny hrůzy války a zjistí, že irští vojáci mají být akorát zmasakrováni, odtáhne Cassidyho z Dublinu pryč.

Na cestě k jejich rodičům v noci na Cassidyho něco zaútočí. Je to upír, který ho pokouše. Billy sice stvoření zastřelí, ale ničemu nepomůže a upír Cassidyho odtáhne do řeky. Od té doby se pak ani jeden z bratrů už nikdy neviděli.

Když se Cassidy vyhrabe ráno z řeky, zjistí, že na slunci hoří. Po několika dalších pokusech mu dojde, že je v bezpečí pouze v noci. Další týdny se pak skrýval v Irsku, ale několikrát se mu stalo, že ho někdo z lidí poznal. Jenomže Cassidy nechtěl, aby o něm jeho rodina věděla, a proto pro ni chtěl zůstat mrtvý – rozhodl se proto v podpalubí na černo odplout do New Yorku.

Připluje zrovna na Den nezávislosti a hned se ho chopí nový přítel, který mu slibuje pomoc. Ve skutečnosti ho ale chce jen okrást. Cassidy zůstane sám a bez peněz a skončí v hospodě, kde si vydělá pár drobných v páce, ve které dovede kohokoliv s přehledem porazit. Seznámí se díky tomu s novými známými a od jednoho z nich si také půjčí knihu Drákula od Brama Stokera. Díky ní zjistí, co je opravdu zač.

Problém ale přijde ve chvíli, kdy už s nimi trávil několik let a dochází mu, že ostatní stárnou, zatímco on vypadá pořád mladě. Aby na jeho tajemství nikdo nepřišel a aby sám nemusel vidět své přátele stárnout, bez rozloučení je opustí.

Do oblíbeného baru, kde s přáteli trávil většinu čas, se vrací až v roce 1975. Čeká, že už tam nikoho známého nepotká, ale nakonec zastihne ještě jednoho z hloučku chlapů. I s ním se ale nakonec rozloučí a putuje dál po vlastní ose.

Svatý zabiják

Zatímco je Jesse pod kouzlem voodoo, dozvídá se část příběhu života Svatého zabijáka. Jeho pravé jméno bylo ve skutečnosti McCready, proslulý zabiják a šílenec. Svými činy se uvrhl do zatracení. Hnán nenávistí dokonce zabil samotného ďábla a měl nahradit i anděla smrti. A to všechno způsobil Bůh, který vše rozehrál už od samého začátku.

Hlavní postavy

Jesse Custer, Tulip O'Hare, Cassidy, Herr Starr, Prdelman, Svatý zabiják

Vedlejší postavy

Featherstoneová, Hoover, Amy, Xavier, Dee

Billy, John Wayne, Gene Sergeant, Lili, Jonathan

Sešity

  • #25 Cry Blood, Cry Erin (Roň slzy, roň krev)
  • #26 To the Streets of Manhattan I Wandered Away (A já bloumal manhattanskými ulicemi)
  • #27 Gunchicks (Holky s bouchačkama)
  • #28 Rumors of War (Vyhlášení války)
  • #29 Old Familiar Faces (Staré známé tváře)
  • #30 Good Times Rolling (Začátek dobrých časů)
  • #31 Underworld (Podsvětí)
  • #32 Snakes in the Grass (Hadi v trávě)
  • #33 Price of Night (Cena noci)

<<< PŘEDCHOZÍ DÍL | NÁSLEDUJÍCÍ DÍL >>>

Foto: Vertigo

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás

Filtr seriálů
Reklama