The Crown The Crown - historie jak ji znáte i neznáte

The Crown - historie jak ji znáte i neznáte

The Crown - historie jak ji znáte i neznáte

Netflix dnes přinese prvních deset dílů seriálu The Crown, který pojednává o životě královny Alžběty II., jejích vztazích s premiéry, královské rodině a poválečné Británii. V tomto článku se dozvíte, co od seriálu můžete čekat a nakouknete tvůrcům pod pokličku.


18 0
4.11.2016

Nalaďte se

Pokud jste neviděli oscarovou Královu řeč s Colinem Firthem a Geoffrey Rushem, můžete to ještě napravit, máte-li čas a chuť. První tři epizody budou na tento film „navazovat“. Nechce-li se vám na film dívat, můžete si přečíst naši Kroniku, hlavně článekJiřím VI. a poslechnout si jeho skutečnou řeč, kterou jsme pro vás otitulkovali. Zajímá-li vás pozadí vzniku seriálu a kdo za ním stojí, doporučíme vám náš úvodní článek.

Návrat do minulosti

V první sérii se dočkáme několika flashbacků, zatím víme o abdikaci Eduarda VIII. a vzpomínkách Elizabeth na její dětství. V každém případě se dočkáme Edwarda a Wallis, kteří nebudou v Anglii zrovna vítanými hosty.


Princ Edward a vévodkyně Wallis budou trnem v oku celé rodině.

Inspirováno skutečností

Seriál je natočen dle skutečných událostí, ale samozřejmě jen těch „veřejných“. Co se týče „soukromých“ událostí, ty se budou držet pravdy, co je to jen možné, ale je třeba počítat s tím, že seriál bude zbeletrizovaný.

Nečekejte romantiku

Sice jsme řekli, že půjde o beletrizaci, ale to neznamená, že tu půjde o slzy a romantická dostaveníčka. Zaměříme se hlavně na psychologii postav s ohledem na jejich postavení, na břímě, které musí někteří včetně Alžběty II. nést, a na dobu, jež znamenala pro Británii zrození nového pohledu na monarchii. Vztahy sice budou opěrným bodem děje, ale když pomineme ne zrovna šťastný vztah Elizabeth a Philipa , půjde spíše o konflikty „vzdorných“ postav vůči nastaveným pravidlům.

Vztah plný konfliktů, evidentně o dost více, než tomu mohlo být ve skutečnosti.

Královna versus žena

Alžběta II. musela jako královna leccos obětovat a mnoho z toho na obrazovce v podání Claire Foy uvidíme. Jistě předvede její pověstný klid, skromnost a také smysl pro povinnost. Uvidíme ji i z jiné stránky, a to ve chvílích, kdy Alžběta II. ukáže, že není pouhá žena, ale zvládne totéž co muž. Třeba opravit auto.

Politické drama

Sice nás čeká změť královských intrik a vztahů mezi šlechtou (ale i nešlechtou), ovšem jak jsme si řekli, nepůjde o žádnou telenovelu. Vše bude vysoce sofistikované a velké slovo zde bude mít i politika. Přece jen s ní je život královské rodiny hluboce spjat. Ať už půjde o vztah Alžběty II. s Winstonem Churchillem a poté dalšími premiéry (v dalších řadách se samozřejmě dočkáme i Margaret Thatcherové či Tonyho Blaira), nebo dalšími politickými „zvířaty“.

Zato vztah Alžběty II. a Winstona Churchilla bude postaven realističtěji.

Lákadlo v podobě královny

Claire Foy už jen v ukázkách dokázala navnadit a možná nejednoho diváka donutit zatajit dech, když předvedla, jak skvěle zvládne zahrát královniny pocity, či je značně utlumit. Ač může být šlechta všeobecně považována za „ty šťastné“, jejich životy jsou většinou svázány s tolika pravidly a povinnostmi, že by s nimi málokdo měnil. A přesně toto bude jedním z hlavních témat, které přinese seriál a Claire Foy přivede v roli královny Alžběty II. k životu. Jistě se budeme těšit na každý záblesk její lidskosti, ale budeme si užívat ty momenty, kdy budou muset pocity ustoupit stranou a zvítězí chladná logika či objektivita a hlavně povinnost.

Teprve začínáme

Jak jsme vás informovali, čeká nás šest řad, takže i když Netflix vypustí prvních deset dílů již dnes, čeká nás šest krásných let, kdy budeme moci prožívat vzestupy a pády britské monarchie a britofilové v nás budou vzdychat a ronit slzy dojetí. A máme se opravdu na co těšit. Netflix do první sezóny vyloženě „narval“ neskutečné peníze. Dříve zmiňovaných 100 miliónů liber by podle několika (ovšem Netflixem nepotvrzených) zdrojů mělo patřit jen prvním dvěma řadám. Tu první uvidíme již dnes, ta druhá se už natáčí.

Margaret nebude z rozhodnutí své sestry nadšená.

Co nás čeká

První řada se zaměří na Elizabethinu svatbu, následnou korunovaci, vztah Alžběty II. a Philipa, ale také na její sestru Margaret, jejíž život Alžběta II. svým nepovolením sňatku s rozvedeným mužem navždy ovlivnila, jako i vztah mezi oběma sestrami. A v neposlední řadě zmiňme vztah Alžběty II. s Winstonem Churchillem, který se bude mladé královně samozřejmě snažit od začátku radit, ale ta ho velice rychle osobnostně přeroste a ukáže mu, že mládí neznamená nezkušenost a neznalost.

Důraz na fakta

Ve čtvrté epizodě zahalí britské hlavní město velká londýnská mlha, která v roce 1952 trvala mučivých pět prosincových dnů, ač se všeobecně uvádí, že šlo o několik měsíců či rok. Tvůrce Peter Morgan bude v seriálu bojovat proti zažitým „pravdám“ a uvádět je na pravou míru. Dialogy jsou smyšlené, ale jinak pečlivě dbal na všechny historické souvislosti a události. Stejně tak nechce Peter Morgan v seriálu bulvarizovat, ale ani se královské rodině podbízet. Chce ukázat respekt, ale s ohledem na fakta a skutečnost. Na druhou stranu se podle reakcí novinářů, kteří měli možnost již celou řadu vidět, ne vše podařilo, a pár historických nepřesností se v první sérii objeví a najde se několik scén, jež by nám mohly připadat nepatřičné.

Vydejte se s námi do minulosti a vychutnejte si britskou historii jako ještě nikdy.

Vzhůru do nové éry

Přijměte tedy naše pozvání do nového věku britské monarchie, kterou vláda královny Alžběty II. odstartovala, a užijte si poválečná léta první řady spolu s námi a našimi českými titulky, které pro vás budeme připravovat.

Foto: Netflix

Diskuze /10

cokooko

Netušíte, kde by se dal seriál sehnat mimo Netflix

#2 KevSpa
4.11.2016 | 17:52:12
KevSpa

#1 cokooko: Na netu je zatím jen první díl.

#3 cokooko #8 LeniTheMonster
webmaster
4.11.2016 | 18:17:07
cokooko

#2 KevSpa: a kde prosím? :) odkaz děkuju moc!

#4 KevSpa
4.11.2016 | 19:43:09
KevSpa

#3 cokooko: Sem se odkazy dávat nesmí. Ale pomocí googlu jistě něco najdeš. :)

#5 cokooko
webmaster
4.11.2016 | 19:45:35
cokooko

promiň na to jsem zapomněla… právě, že nemůžu najít nic :(
#4 KevSpa:

#6 KevSpa
4.11.2016 | 19:47:40
KevSpa

#5 cokooko: Zkus rlsbb(com). :)

#7 cokooko
webmaster
4.11.2016 | 20:06:18
cokooko

Díky :)
#6 KevSpa:

4.11.2016 | 21:25:03
LeniTheMonster

#2 KevSpa: Pořád jen první díl :(

#10 KevSpa
4.11.2016 | 22:12:10
Romix01

Hmm.. seriál od Netflixu, skvělé herecké obsazení, ale to téma mě teda vůbec neláká.. mám dilema :D

#10 KevSpa
4.11.2016 | 22:23:33
KevSpa

#8 LeniTheMonster: Piráti asi místo ripování koukají na seriál, protože se nemůžou odtrhnout. :D

#9 Romix01: Zkus a uvidíš, to je asi nejlepší. :D

webmaster
4.11.2016 | 23:21:01
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Trailer

Thumbnail Play icon

Reklama

Recenze

The Crown očima redaktorů Edny

The Crown očima redaktorů Edny

První řada výpravného historického dramatu o životě královny Alžběty II. je za námi a má zaděláno na titul nejlepšího seriálu roku. Jak se jeden z nejdražších seriálů v televizní historii líbil našim redaktorům, to se dozvíte v následující recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Druhá série

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Michael C. Hall a Matthew Goode si zahrají ve druhé sérii

Hned tři noví herci se objeví ve druhé řadě The Crown. Těšit se můžeme na Michaela C. Halla (Dexter), který ztvární Johna Fitzgeralda Kennedyho. V roli jeho ženy Jackie Kennedyové uvidíme Jodi Balfour (Quarry) a obsazen byl také Matthew Goode (Downton Abbey), který si zahraje lorda Snowdona.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás