The Peripheral (Médium)
92/100 - 51×

The Peripheral(Médium)

Flynne Fisherová se v zapomenutém koutě Ameriky v nedaleké budoucnosti snaží udržet nad vodou svou rodinu. Flynne je chytrá, ambiciózní a zatracená. Nemá žádnou budoucnost, dokud jí sama nezaklepe na dveře. The Peripheral je založen na knize od Williama Gibsona a jde o oslnivý a halucinační pohled na osud lidstva a co leží za ním.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Amazon | 50 minut
žánr
Akční, Sci-fi, Thriller
hrají
Chloë Grace Moretz (Flynne Fisher), Jack Reynor (Burton Fisher), Gary Carr (Wilf Netherton), Charlotte Riley (Aelita West), Eli Goree (Conner Penske), T'Nia Miller (Cherise Nuland), JJ Feild (Lev Zubov), Alex Hernandez (Tommy Constantine)

Jak se seriál vyhýbá časovým paradoxům?

Jak se seriál vyhýbá časovým paradoxům?

Jelikož v seriálu dochází k interakci minulosti s budoucností, obecně bychom řekli, že kvůli tomu mohou vznikat časové paradoxy. Nicméně seriál z toho vybruslil jiným pravidlem, díky němuž na takový jev nemůže dojít.

8 0
25.10.2022

Jedním ze stěžejních témat seriálu je cestování z minulosti do budoucnosti a naopak. Nejde však přímo o cestování časem. Z minulosti se do budoucnosti můžete podívat skrze virtuální realitu, skrz níž se vaše vědomí přenese do robotického těla s vaší podobou. Krátce řečeno jde o datový přenos, odborněji řečeno o kvantové tunelování. Ona robotická těla se nazývají média. O člověku z minulosti, který do média vstupuje a má nějaký úkol v budoucnosti, mluvíme jako o poltrovi (zkráceně poltergeist). Tyto dva pojmy se určitě budou napříč seriálem dále objevovat, proto si je dobře zapamatujte.

Ještě je tu však jeden termín, který je důležitý, a to štěp. Aby se postavy kvůli „cestování časem“ vyhnuly různým časovým paradoxům, tedy že když někdo z budoucnosti ovlivní něco v minulosti, čímž by změnil svou budoucnost, v níž by se nijak k ovlivnění minulosti nedostal, zavedl William Gibson, autor knižní předlohy, takzvané štěpení reality. Základní časová linie probíhala tak, že Flynne, její bratr Burton a všichni ostatní žili své normální životy, aniž by se kdokoliv setkal s něčím z budoucnosti. Z odvysílaných dílů také bylo naznačeno, že za deset let (tedy okolo roku 2040) dojde na Zemi k něčemu, co zapříčiní úmrtí většiny lidstva. Ti, co přežili, budovali svět nadále, jak jej můžeme vidět v dějové lince z budoucnosti. V takovém Londýně v roce 2100 už například není hlava na hlavě, jak je tomu v současnosti.

(Zasahováním z budoucnosti se přítomnost štěpí do nových realit.)

Jelikož ale lidé z budoucnosti začali nějakým způsobem ovlivňovat minulost, čímž tedy došlo k jejímu narušování, vedle základní časové linie tak vznikají další – štěpy. Kdykoliv totiž někdo z budoucnosti ovlivní minulost, vytvoří nový štěp. Kvůli tomu ani člověk z budoucnosti nemůže vědět, jaký osud člověka z minulosti čeká, neboť už zkrátka bude dotyčný po interakci s budoucností vést jiný život. Vysvětleme si to například na hlavní hrdince Flynne. Ta mohla původně žít zcela obyčejný život, v němž se starala o nemocnou matku a svého bratra. Někdy si pak našla přítele, provdala se, měla děti a stářím zemřela. Takováto Flynne nikdy nepřišla do styku s ničím z budoucnosti. Když však Flynne obdržela do rukou virtuální realitu, která ji přenesla do jejího média, vytvořila se tím zcela nová realita, neboli nový štěp, v němž Flynne čeká úplně jiná budoucnost a nikdo z těch, kdo s ní v budoucnosti komunikují, jí nedokáže říct, jaký život má před sebou.

Foto: Amazon

Pokud jste pravidla o štěpech v seriálu pořádně nepochytili, doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli. V komentářích se můžete s ostatními podělit, jak se vám štěpení reality zamlouvá. Nebo byste byli radši, kdyby zasahování do minulosti napřímo měnilo budoucnost?

Diskuze /6

Dryx cz

Díky :-)

25.10.2022 | 18:24:42
Majkyii

Super stručně vysvětleno :)

25.10.2022 | 19:32:46
stranghels23

jednoduse receno se vytvori paralerni realita,neboli se realita rozdely na 2,takze neco jako v avengers endgame,kdyz tim ze zmenis neco v minulosti,ji zmenis v jine realite,a casova linka v tve realite je nedotcena

25.10.2022 | 21:11:59
Zilwicky

No..to predsa presne takto bolo vysvetlené v druhej epizóde. Som bol v tom ze je to jasné.

25.10.2022 | 21:37:16
Rik

V každém případě jeden z těch lepších scifi seriálů.

26.10.2022 | 9:33:44
Ananas

Super, v seriáli som to moc nepochopil ale tu ste to dobre vysvetlili :) Ďakujem

28.10.2022 | 17:33:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Už od začátku seriálu nám bylo naznačováno, že svět za pár let čeká katastrofická událost, které se poté začalo přezdívat jackpot. A jak jsme se dostali do poloviny první řady, konečně jsme se dočkali odpovědí na to, co přesně se událo a kdy tato apokalypsa začala.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Sledujte nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama