The Peripheral (Médium)
92/100 - 51×

The Peripheral(Médium)

Flynne Fisherová se v zapomenutém koutě Ameriky v nedaleké budoucnosti snaží udržet nad vodou svou rodinu. Flynne je chytrá, ambiciózní a zatracená. Nemá žádnou budoucnost, dokud jí sama nezaklepe na dveře. The Peripheral je založen na knize od Williama Gibsona a jde o oslnivý a halucinační pohled na osud lidstva a co leží za ním.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Amazon | 50 minut
žánr
Akční, Sci-fi, Thriller
hrají
Chloë Grace Moretz (Flynne Fisher), Jack Reynor (Burton Fisher), Gary Carr (Wilf Netherton), Charlotte Riley (Aelita West), Eli Goree (Conner Penske), T'Nia Miller (Cherise Nuland), JJ Feild (Lev Zubov), Alex Hernandez (Tommy Constantine)

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Už od začátku seriálu nám bylo naznačováno, že svět za pár let čeká katastrofická událost, které se poté začalo přezdívat jackpot. A jak jsme se dostali do poloviny první řady, konečně jsme se dočkali odpovědí na to, co přesně se událo a kdy tato apokalypsa začala.

5 0
9.11.2022

Před týdnem jsme vám přinesli článek, v němž jsme se rozepsali o velkých budovách s podobou antických soch, které slouží jako čističky vzduchu. Také jsme zmiňovali, že náznaky o nějaké katastrofě, která postihne Zemi, slýcháme už od prvního dílu. Dosud jsme se ale v seriálu nedočkali nějakých bližších informací o tom, co se během jackpotu, jak lidé v budoucnosti tuto katastrofu nazývají, skutečně stalo. Čtvrtý díl Jackpot už ale všechno objasnil.

Je těžké určit, kdy přesně začaly události, jež k jackpotu vedly, ale určitě to bylo už před několika desítkami let. Ve světě se odehrávalo spoustu událostí, které by samy o sobě až takovou apokalypsu nezpůsobily, ale když pak všechny vyvrcholí v jednom období, nelze už takové hrozbě nikam uniknout. Po letech stupňování nastal zásadní zvrat v roce 2039, který můžeme tedy označit za první okamžik, který předvídal hrozící katastrofu, již už nebude možné nijak zastavit. V tomto roce došlo k vyřazení elektrické sítě v Severní Americe a nastal úplný blackout, který v následujících měsících postihl zbytek světa. Do tohoto okamžiku tedy zbývá Flynne a jejím blízkým sedm let života.

(Vše začalo, když celý svět potemněl. Zdroj fotky: EnvoyWeb)

Druhá fáze apokalypsy přišla s rokem 2041. Planetu totiž zasáhla pandemie, konkrétně šlo o jistý filovirus. Tomu lidé přezdívali krvavý mor, jelikož napadal vnitřnosti, které se plnily krví až nakonec člověku prasklo břicho a zemřel.

Jako třetí v pořadí následovala ekologická katastrofa, a to v podobě sucha, hladomoru a antibiotické rezistence. Kvůli tomu došlo ke kolapsu zemědělství, začaly umírat zvířata a posléze zkolabovala i celá lidská populace. Během následujících čtyřiceti let následkem této katastrofy zemřelo přes 7 miliard lidí.

A na závěr přišla konečná fáze, kterou zapříčinil jaderný výbuch. V USA totiž došlo k teroristickému útoku, při němž teroristé odpálili jaderné silo ve Spring Creek v Severní Kalifornii, což je v oblasti, kde Flynne momentálně žije. Výbuch tedy nejvíce ovlivnil území Ameriky, která, vzhledem k tomu, že se o ní v budoucnosti vůbec nemluví, je nejspíš zcela neobyvatelná a lidstvo se tudíž zachovalo na jiných světadílech, mezi nimiž nechybí ani anglický Londýn.

(Jackpot zapříčinil sled čtyř katastrof. Foto: EnvoyWeb)

Po jackpotu tedy umíraly miliardy lidí, avšak několik statisíců tuto událost přežilo a přebudovalo svět na místo, v němž se dá žít. V roce 2075 jsme skrze flashback do minulosti Aelity a Wilfa mohli vidět, že ovzduší je stále znečištěné, ale už se v Londýně buduje první čistička. Přeživší byli opatřeni implantátem, který jim posílil imunitu, čímž byla přemožena pandemie. Onu fázi přebudování nám čtvrtý díl díky Cherise rovněž objasňuje. Po jackpotu se o obnovení života zasloužily celkem tři skupiny. Kleptokratická oligarchie vnesla díky svým extrémně násilným sklonkům a moci řád do chaosu, který po jackpotu nastal a v současném stavu na začátku 22. století si žijí jako v bavlnce. Aby ale tito kleptokraté neporušovali pravidla, dohlíží na ně metropolitní policie. A třetí skupinu tvoří Výzkumný institut, který profituje z míru a prosperity a zajišťuje technickou podporu a prostředky potřebné pro fungování společnosti. A když se jakákoliv z těchto tří skupin vychýlí ze svého údělu, může dojít k dalšímu kolapsu společnosti a konci světa.

Líbí se vám, jak komplexní jackpot byl? Že to nebyla jen jedna událost, ale souhra několika katastrof najednou?

Diskuze /6

Janeqq

Je určitě fajn, že to neschovali za nějakou jadernou válku nebo něco. Takhle komplexnější je to určitě lepší a podaný to bylo taky skvěle. Co mi moc nedává smysl je to, proč v poslední fázi, kdy umřela drtivá většina lidstva, došlo teprve až pak k teroristickému útoku, navíc, z předchozích fází už v blackoutu, zamořený atp. Poslední fáze mi přijde, že nedává smysl. Tam už mohli být rádi, že jsou rádi. Jinak je to zatím zpracovaný moc pěkně a já fakt doufám, že se dočkáme ještě spousty dílů.

#2 tominotomino
9.11.2022 | 21:30:37
tominotomino

#1 Janeqq: Tak on ten jaderný výbuch nenastal až po úmrtí všech těch miliard lidí, ale spíše někdy pár let poté, co k těm ekologickým problémů došlo. Ta ekologická katastrofa pokračovala i po tom výbuchu. Řekněme třeba odhadem, že k tomu mohlo dojít někdy okolo roku 2050 a kolaps zemědělství, sucho, hladomor a tak dále pokračovaly ještě dalších třicet let. A zeptej se jakýchkoliv extremistických skupin, proč dělají to, co dělají.

#4 Janeqq
webmaster
9.11.2022 | 22:12:14
Ananas

To sme už v polke? Ach jaj, dúfal som aspoň v 10 častí :/

10.11.2022 | 7:22:03
Janeqq

#2 tominotomino: Já to právě z toho dílu tak pochopil, že ten jadernej výbuch byl až na konci. Pokud to bylo mezitím, pak naprosto okay. :D

#5 tominotomino
10.11.2022 | 21:01:31
tominotomino

#4 Janeqq: Ano, bylo to mezitím. V jednu chvíli začala ta ekologická krize, která se táhla desítky let. Ale pár let po tom jejím začátku došlo k tomu jadernému výbuchu. Kdyby ten nastal až po konci té ekologické krize, tak to by ten výbuch byl až někdy v roce 2080. A jasně můžeš vidět, že v roce 2075 je ovzduší stále ovlivněné tím výbuchem, ale už to není tak hrozné, aby hrozila radiace. A navíc se už budují čističky vzduchu. ;)

webmaster
10.11.2022 | 22:45:07
Gaffík

Tak třeba před 10 lety by mi tento seriál připadal spíše nudný (kdyby mi tenkrát bylo jako dnes) Teď mi to skoro připomíná něco jako kontrolku v autě, která občas problikne . . . Nakonec to dopadne stejně jako vždycky. Velké očekávání nejhoršího a nakonec malý prd.

11.11.2022 | 16:21:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Už od začátku seriálu nám bylo naznačováno, že svět za pár let čeká katastrofická událost, které se poté začalo přezdívat jackpot. A jak jsme se dostali do poloviny první řady, konečně jsme se dočkali odpovědí na to, co přesně se událo a kdy tato apokalypsa začala.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Sledujte nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama