The Peripheral (Médium)
92/100 - 51×

The Peripheral(Médium)

Flynne Fisherová se v zapomenutém koutě Ameriky v nedaleké budoucnosti snaží udržet nad vodou svou rodinu. Flynne je chytrá, ambiciózní a zatracená. Nemá žádnou budoucnost, dokud jí sama nezaklepe na dveře. The Peripheral je založen na knize od Williama Gibsona a jde o oslnivý a halucinační pohled na osud lidstva a co leží za ním.

USA | 2022 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Amazon | 50 minut
žánr
Akční, Sci-fi, Thriller
hrají
Chloë Grace Moretz (Flynne Fisher), Jack Reynor (Burton Fisher), Gary Carr (Wilf Netherton), Charlotte Riley (Aelita West), Eli Goree (Conner Penske), T'Nia Miller (Cherise Nuland), JJ Feild (Lev Zubov), Alex Hernandez (Tommy Constantine)

Jak to bylo s úmrtím v samotném závěru první řady?

Jak to bylo s úmrtím v samotném závěru první řady?

The Peripheral určitě patří mezi seriály, které nám servírují jisté nejasnosti, které vás zprvu rozhodí a trošku se v nich ztratíte, avšak jen dokud nad nimi pořádně nezauvažujete. To platí i u úmrtí jedné z hlavních postav na konci první řady. Je tato osoba tedy skutečně mrtvá, nebo ne?

3 0
3.12.2022

V průběhu první řady několik postav zemřelo, avšak ani jednou nešlo o nějakou z těch šestnácti hlavních. Na kahánku má samozřejmě Corbell Pickett, jehož v předposledním díle „smrtelně“ zranil Tommy, avšak ukázalo se, že nakonec se Corbell ještě drží života, jak jen může. Jeho šance na přežití jsou malé, ale pevně věříme, že když jej tvůrci neusmrtili nyní, tak že se nakonec probere a bude žít. Nicméně k úmrtí jedné hlavní postavy nakonec došlo, a to té úplně nejdůležitější. Smrt totiž potkala hlavní hrdinku Flynne. Nebo vlastně nepotkala?

Dá se říct, že u jejího úmrtí platí to i to. Flynne skutečně zemřela i nezemřela. Jak je to možné? To si nyní povíme. Zjistili jsme, že Flynne má ve svém DNA zakořeněné cenná data Výzkumného institutu, která společně s Aelitou ukradla v Burtonově médiu v první epizodě, a které by znamenaly pro Výzkumný institut spoustu potíží a pravděpodobně i jeho konec, neboť ten, komu by se dostaly tato data do vlastnictví, by jich mohl zneužít ve svůj prospěch. A takových skupin je několik, ať už jde o Aelitu a neoprimy nebo o Leva a kleptokraty. Z tohoto důvodu se Cherise rozhodne pro drastické opatření a plánuje zasáhnout do minulosti tak, aby došlo k jadernému útoku z jackpotu dřív, tedy v současnosti v roce 2032, čímž by Flynne a všichni v okolí výbuchu zemřeli a data z Flynnina mozku by nikam neprosákla.

(Ukradená data z prvního dílu má Flynne ve svém DNA.)

Flynne proto přišla s plánem, jak tomu všemu zabránit. Vkrade se do jednoho místa Výzkumného institutu, kde je ukryto jedno ze zařízení k vytváření štěpů, tzv. štěpový portál, a chystá se vytvořit zcela nový štěp, takový restart jako při hře v simu. Na digitální ploše můžete jasně vidět jednotlivé štěpy vycházející z původní časové linie. Jeden štěp byl například vytvořen v roce 2052, další v roce 2038 (tedy rok před začátkem jackpotu) a ten aktuální, v němž sledujeme Flynne a její blízké, byl Výzkumným institutem zahájen v roce 2028. Flynne tedy vytvoří nový, který ale nevychází z hlavní linie. Vytvoří vlastně takový štěp štěpu, jelikož z probíhajícího štěpu, který už došel do roku 2032, vytvoří nový, řekněme záchytný bod a ten se rozvětví do nového štěpu. Do něho navíc znemožnila pro Cherise přístup tím, že štěpový portál zničila a zároveň tím utajila i informaci, odkdy tento nový štěp začal.

Tím však Flynne stále nevyřešila, jak svůj původní štěp zachránit před Cherise a její hrozbou výbuchu (pozn. red.: I když bychom mohli říct, že jí to popravdě mohlo být zcela jedno, když stejně vytvořila nový štěp a z toho starého už nic nespatří.). Jedinou možností je, že v něm Flynne zemře a Cherise tudíž nebude mít důvod ke zničení značné části země. Flynne se domluví s Connerem, aby ji po probuzení z média zastřelil a s inspektorkou Lowbeerovou zase na tom, ať Flynnino úmrtí vydává za akt metropolitní policie, čímž si Lowbeerová získá uznání a důvěru u Cherise, ale ve skutečnosti budou Flynne s Lowbeerovou tajně pracovat na zlikvidování Cherise a Výzkumného institutu. Jak ale na tom může Flynne pracovat, když je po smrti? No přece díky onomu novému štěpu. Flynne se totiž po opuštění budoucnosti neprobrala pouze v původním štěpu (v němž je tedy nakonec Connerem usmrcena), ale i v tom novém, který vytvořila. A právě v tomto je Flynne stále naživu a připravena do akce proti Cherise. V případné druhé sérii bychom tedy už sledovali děj v novém štěpu (odnoži štěpu z roku 2028), který byl zahájen rokem 2032.

(Flynne vytváří nový štěp v roce 2032, který vychází ze štěpu z roku 2028.)

Foto: Amazon

Je vám nyní Flynnino (ne)úmrtí jasnější? Jak se vám celkově vyřešení jednotlivých dějových linek zamlouvalo? A doufáte, že se seriál dočká další série?

Diskuze /22

Ronkar

Lidi může mást, že se tam skáče v čase a tvoří alternativní reality, ale jinak dává vše v rámci sci-fi žánru celkem smysl. Flynne, kterou jsme sledovali v 1. sérii se obětovala. Tam její příběh končí. Ale její nové alternativní já pokračuje v příběhu. Jako ve hře, kde pokračuje v dalším levelu, ve kterém předtím prohrála. Podobné téma se zajímavě řešilo ve hře SOMA.

#20 RedRose
3.12.2022 | 15:30:40
Lovecour42

Stejne to nechápu. Vždyť přece pak nedává smysl jak tam říkala

3.12.2022 | 18:13:01
Lovecour42

Říkala ,,já ji zabiju" (myšleno tu černošku kratkovlasou) a pak se nechala sama Flynn zabit. Přece když vytvořila alternativní realitu tak v ní už ale není ona ale úplně jiná Flynn. Člověk je tvořen vzpomínkami a v te jiné relaite(stepu) to už není ta stejná Flynn. No mě se to prostě nelíbilo ten konec a nedává mi to žádný logicky smysl.. Nebudu se pozastavovat na tim, že ta černoška není schopna v minulosti zabit jednu osobu ale je schopna tam způsobit jadrny výbuch..

#4 tominotomino #6 tominotomino
3.12.2022 | 18:16:17
tominotomino

#3 Lovecour42: V podstatě řečeno Flynne bude pořád ta stejná Flynne. Do toho momentu, co ten nový štěp vytvořila, probíhalo všechno úplně stejně, až od toho momentu se Flynne vydala dvěma cestami – jednou, kde ji potkala smrt a jednou, ve které bude pokračovat dál.

webmaster
3.12.2022 | 18:41:10
mirdasedai

Jak mylsela to „já ji zabiju“ se asi teprve ukáže – zřejmě ji zabije ta Flynn z toho štěpu ve kterém neumře. Flynn v tom novém štěpu sice z pohledu původní Flynn je jiná osoba, ale bude se chovat (skoro) stejně. Jejich rozdílná zkušenost bude (třeba) jen pár hodin nebo minut. První Flynn vytvoří nový štěp tím že sobě do minulosti pošle zprávu – něco jako: „Já jsem ty z budoucnosti. Takto jsem to vymyslela: … Ty se nezabíjej.“ a pak se nechá zabít. A druhá Flynn v novém štěpu tu zprávu dostane a zařídí se podle ní. Není schopna zabít osobu ale je schopna odpálit silo – ano, to první by mělo být jednodužší, ale to už je takové „normální“ kreativní ohýbání příběhu, nic principiálního. Třeba prostě už má připravenou teroristicko-hackerskou skupinu, která je toho schopna. Díky technologií výzkumu ve štěpech k tomu má velké možnosti.

#7 Lovecour42
3.12.2022 | 18:44:06
tominotomino

#3 Lovecour42: I na tom obrázku se štěpy to můžeš přehledně vidět. Kořen té větvě štěpu je pořád stejný až do té chvíle, kdy Flynne vytvořila nový štěp – v aktuálním roce 2032 – a od té chvíle se větví do dvou realit. Minulost je tedy v obou těchto realitách (štěpech) stejná, ale každá má jinou budoucnost.

#8 Lovecour42
webmaster
3.12.2022 | 18:45:26
Lovecour42

#5 mirdasedai: ale přece jestli je její ,,rozdílná zkušenost'' jen napr. pár hodin tak má zase (resp. pořád) v hlavě ty informace a je ve stejné situaci ne? Tak co ji pomůže, že se její jiná alternace zabila?

3.12.2022 | 18:49:57
Lovecour42

#6 tominotomino: no já vidím jen 2 moznosti a ani jedna mi nedava smysl.. když vytvoří nový step kdykoliv od okamžiku kdy si stáhla do hlavy ty data tak bude její alternativní verze zase ve stejné situaci a pokud vytvoří step dříve než k tomu stažení dat dojde tak to nemá smysl protože nemá v mozku ty data tak po ní nikdo z budoucnosti nepůjde…

#10 mirdasedai #17 tominotomino
3.12.2022 | 18:55:48
mirdasedai

Já jsem měl daleko vetší principiální problém s vytvořením štěpu ze štěpu. Protože pokud nový štěp vznikne proto, že z budoucnosti změním (svoji) minulost – a tady se to řeší tak, že moje minulost (a přítomnost) se nezmění, ale vznikne nová (alternativní) minulost (která bude mít jinou budoucnost, než je ta moje) = štěp, tak je jasné, že můžu štěpit jen svoji minulost a ne alternativní realitu ve štěpu. A i pro Flynn, která ze štěpu operuje prostřednicvím spojení s mediem v (původním) budoucnu, platí to samé.

#12 mirdasedai
3.12.2022 | 18:55:59
mirdasedai

#8 Lovecour42: Já to vidím tak, jak je naznačeno tady v článku, že nějak „jako“ nebude mít ta Cherise informaci o tom, že vznikl nový štěp. Avšak podle toho, že by to spojení mezi štěpem a budocností muselo být zprostředkováváno nějakým strojem, který je pod správou Výzkumného institutu, bych to zase neviděl jako možné. Zničení toho štěpového portálu, pokud by to bylo ono, by to neřešilo, protože pak by zničený portál = zničené spojení. Ale to je zase asi další kreativní ohýbání příběhu, aby se mohl vyvynout atraktivní děj.

#11 mirdasedai
3.12.2022 | 19:08:59
mirdasedai

#10 mirdasedai: Ta druhá možnost je taky možná, ale vyžadovala by si hodně vysvětlování sama sobě a asi by to nevzbudilo tolik motivace.

3.12.2022 | 19:14:00
mirdasedai

#9 mirdasedai: Cheris taky říkala, že „bude muset obětovat velkou část výzkumu ve štěpu“. Pokud by mohla vytvořit štěp ze stěpu (podobně jako Flynn), tak by ho mohla rozštěpit třeba před tím, než Aelita kontaktovala Burtona a zjednat nápravná opatření v novém štepu a o roky vývoje by nepřišla.

3.12.2022 | 19:26:21
Lovecour42

No už začínám každopádně chápat, proc ta kniha, podle které to vzniklo, nema žádné zázračné hodnocení :D

3.12.2022 | 19:38:09
mirdasedai

To je podle knihy? Tak tu si budu muset asi sehnat. Náhodou, podle mě je to dost geniální. A v podstatě to není až tak moc nereálné, stačilo by aby byla vynalezena komunikace mezi budoucností a minulostí a hodně z tohoto by bylo možné.

3.12.2022 | 19:55:26
Cr4zyFl4mes

Nechápu proč tu smrt neukázali. To bylo docela cheap.

3.12.2022 | 20:05:04
Lovecour42

Ještě mě napadá jedna možnost a že to Flynn nahrála jen… Z budoucnosti sehnala návod jak vytvořit medium které pak v přítomnosti vyrobila a nechala zabit jen to medium…

3.12.2022 | 20:17:12
tominotomino

#8 Lovecour42: Flynne nevytvořila štěp od té chvíle, co stáhla data nebo se nacházela před stažením dat (viz první epizoda), ale někdy od té chvíle, co vymyslela celý ten svůj plán v posledním díle. A pak se nechala zabít, aby v jednom štěpu, do něhož může Cherise zasahovat, byla data pryč, a pak vytvořila nový štěp, v němž bude mít stále svá data v hlavě a Cherise do tohoto štěpu nebude mít jak zasáhnout (ačkoliv tipuju, že si nakonec nějaký způsob najde). Celý ten štěp, který jsme v první řadě sledovali, vznikl zásahem Výzkumného institutu, který jej bral jako svůj testovací subjekt, což už ale nebude platit pro ten Flynnin nový štěp, který Cherise nemůže upravit tak, aby v něm došlo k tomu předčasnému jackpotu. Navíc Cherise neví, v jakém momentu se Flynne rozhodla nový štěp vytvořit a tudíž pro ni nebude snadné Flynne s daty napříč několika let nalézt. Kdyby Flynne to zařízení nezničila, tak se Cherise mohla díky tomu zařízení podívat, jaký štěp Flynne vytvořila, ale jeho zničením to už nemá jak zjistit.

webmaster
3.12.2022 | 22:41:00
newman

Presne, protoze v roce 2100 nemaji technologii z roku 2022 … neco jako server-log-cloud :D ale jinak je serial super..

4.12.2022 | 3:13:04
doxtan

Ty štěpy mi svojí povahou připomínají klasiku Poula Andersona – Stráž času. V tomhle kontextu to má logiku.

Ovšem podstata zápletky je podle mě jinde, že ten štěp budoucnosti není následkem minulosti, kterou sledujeme, že zkrátka Flynne, kterou sledujeme v minulosti, není tak úplně Flynne v budoucnosti. Něco jako když se protly ty dvě časové roviny ve Westworldu.

6.12.2022 | 22:07:24
RedRose

#1 Ronkar: „dává to celkem smysl“ je slušný obrat, když to hlavní na čem je to založené, je úplně špatně…

Bylo řečeno, že každá změna v minulosti vytvoří novou verzi reality. Jasně (to chápeme, protože Avengers), ale ty reality mají vznikat těmi změnami automaticky a ne až se někdo rozmyslí zaskočit do nějakého štěpného centra a tam si pohrát s hodinkama…

V podstatě každá návštěva budoucnosti, každá informace kterou v budoucnosti dostali, má tu moc změnit budoucnost, ale tady se to neděje, tady se musí navrhnout a vytvořit nový štěp !! A co změny, které se staly ale neštěpily se reality a do bodoucnosti se neprojevily…!?!?!

Nijak zvlášť mi to nevadí, s časovými paradoxy je třeba se nějak vypořádat… Píšu to jen k tomu, že tady zaznělo, že to dává smysl…

Jinak ano… Podle logiky v tomto seriálu by v momentu štěpu, obě Flynnn měly stejné informace i minulost, takže ta původní se popraví a ta nově vzniklá bude (tajně?) pokračovat dál… Otázka je, jak ta nová ví, že se nemá zastřelit právě ona, když v momentu štěpení měly stejné myšlenky ? ;-)

#21 tominotomino #22 fled
8.12.2022 | 15:09:56
tominotomino

#20 RedRose: Ano, každá „návštěva“ z budoucnosti do minulosti ve štěpu ten daný štěp ovlivňuje, ale nevytváří se tím nové verze reality. Pouze se ovlivňuje, jak se bude daný štěp vyvíjet. Pro vytvoření nové verze reality je zapotřebí nějakého toho přístroje, který nový štěp vytvoří (jak to udělala na konci Flynne). Nicméně žádný štěp nemá vliv na budoucnost, jelikož ta je přímým důsledkem původní časové linky, ne jednotlivých štěpů. A ohledně Flynne. Nevíme, kdy přesně nastal moment štěpení. Mohlo to být v momentě, kdy to zadala, ale taky to mohla dát třeba o hodinu dřív nebo tak nějak.

webmaster
8.12.2022 | 19:08:48
fled

#20 RedRose: já jsem myslel, že chápu vše co bylo jak v článku, tak v diskuzi a vše mi dávalo smysl …ale poslední věta RedRose : „Otázka je, jak ta nová ví, že se nemá zastřelit právě ona, když v momentu štěpení měly stejné myšlenky ?“ mě totálně rozsekala :-D

11.12.2022 | 18:13:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nepřehlédněte

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Podrobnosti o jackpotu byly objasněny

Už od začátku seriálu nám bylo naznačováno, že svět za pár let čeká katastrofická událost, které se poté začalo přezdívat jackpot. A jak jsme se dostali do poloviny první řady, konečně jsme se dočkali odpovědí na to, co přesně se událo a kdy tato apokalypsa začala.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Galerie

Galerie

Narozeniny herců

Sledujte nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama