The Shannara Chronicles (Letopisy rodu Shannara) Postřehy z epizody Fury

Postřehy z epizody Fury

Postřehy z epizody Fury

Ve třetím díle jsme se seznámili s novou postavou Bandonem a Allanon nám ukázal, jak si hojí své rány. Zároveň jsme se dozvěděli, za jakých okolností zemřel elfí princ Aine.

32 0
16.1.2016

Předem upozorňujeme, že v následujících postřezích nebudeme porovnávat seriál a knižní předlohu. Knihu však musíme několikrát zmínit, abychom pochopili jednotlivé souvislosti. Zároveň následující postřehy nečtěte, pokud jste ještě třetí díl neviděli. Pokazili byste si tak zážitek ze sledování.

Elfeíny

Nemůžeme začít ničím jiným než elfeíny. Tyto tajemné modré kameny se nám zatím jevily jako obyčejné kameny bez schopností. Jediný, kdo v ně věřil byl Cephelo, který je sice získal do své moci, ale nedokázal s nimi nijak manipulovat, proto potřeboval samotného Wila, aby mu ukázal, jak na ně.


V ten nejkritičtější moment, kdy Cephelo vyhrožoval Wilovi, aby mu ukázal, jak kameny fungují, se objevila Fúrie. A právě v tu chvíli se elfeíny „zapnuly“ a ukázaly svou moc. Jak to, že se najednou zprovoznily ve chvíli, kdy se na scéně objevila Fúrie?

Elfeíny jsou magické kameny, které se spouští pouze v držení Shannarova dědice. To však nestačí. Samotný Shannara, který je právě drží v ruce, se musí cítit v nebezpečí. Právě proto se elfeíny aktivovaly ve chvíli, kdy Wil uviděl, jak na Amberle zaútočila Fúrie. Elfeíny se však nemusí nutně aktivovat jenom ve chvíli nebezpečí, ale také ve chvíli nouze. Například v tu dobu, kdy Shananrův dědic netuší, kudy se má vydat. V tu chvíli se elfeíny opět aktivují a začnou vyzařovat paprsky, které směrují na určité místo (aby třeba Shannaru vyvedly z hlubokého lesa).

Je však zajímavé, že se Wilovi podařilo elfeíny použít hned napoprvé. Pravda, chvíli to trvalo, než z kamenů vystřelily smrtící modré paprsky, ale i tak. Wilův problém je ten, že je pouhým půlelfem. Právě v knize se s tímto handicapem musel dlouho vypořádávat, než se mu podařilo kameny zprovoznit. Magie totiž proudí pouze elfy a Wilovi jeho lidská polovina překáží v použití kamenů.

Obzvláště, když Wil ani není pravým půlelfem. V knize byl Wilův dědeček Shea Ohmsford půlelfem, který dokázal kameny pravidelně ovládat. Jeho syn byl čtvrtinovým elfem a jeho vnuk Wil byl osminovým elfem. V seriálu je však Wil Sheovým synem, tudíž z toho plyne, že Wil je čtvrtinovým elfem, který by měl mít s používáním kamenů nějaké problémy. Ale uvidíme, třeba mu kameny někdy v dalších dílech selžou.

Allanonovy schopnosti

Druidové jsou vůbec zvláštními mágy. Na Allanonovi jde jasně vidět, jak si magie váží a jak s ní „šetří“. Už v úvodním dvojdílu mu Arion Elessedil říkal, ať ukáže nějaká kouzla, protože mu nevěřil, že je druidem. Allanon mu na to v poklidu odpověděl, že žádná kouzla jen tak nedělá. Později jsme jasně viděli, proč s magií šetří – když nám poprvé ukázal, co umí, tak si velmi ošklivě popálil ruku.

Nyní nám předvedl další ze svých schopností – regeneraci. Té dosáhl díky podstavci v druidské jeskyni, kam jej Wil a Amberle zavezli. Díky tomu nám bylo odhaleno, že má sice schopnost rychlé regenerace, ale ve skutečnosti ji nedosáhne bez svého podstavce.

Smrt bratra

Stále horkým tématem je smrt dědice elfího trůnu. Zatím nám bylo odhaleno velmi málo, ale vzhledem k tomu, že se u této dějové linie nemůžeme obrátit na knižní předlohu, protože tam se smrt prince Aineho neřešila, budeme si muset počkat, co z celé situace vzejde.

Princ Aine, nejstarší syn krále Eventina, zemřel po útoku skřetů. K jeho smrti pravděpodobně došlo v elfím paláci, protože už v předchozích dílech Arion řekl, že se skřeti už jednou dostali do paláce. Dále víme, že se Aine obětoval pro život svého mladšího bratra Andera. Skřeti asi chtěli zabít právě jeho, ale Aine se jim postavil, a tak zemřel.

Celá situace bude mít určitě nějaké rozuzlení. Nicméně se tato dějová linie odráží v Arionově dědictví, protože Arion touží po moci a po koruně, což se Eventinovi přestává líbil. Zajímavé je, jak si tvůrci pohráli se zesnulým Ainem. V knize je Aine třetí syn krále Eventina, zatímco Arion je Eventinovým prvorozeným synem, který se už od mala školil ve vládnutí. V seriálu pak z Ariona udělali elfího prince, který není hoden vládnutí.

Bandon

Zcela novou postavou, která není ani v knižní předloze, je Bandon. Ten nám byl představen jako trpící elf, kterého rodiče zavřeli do místnosti, kde mu nasadili náhubek, aby nikomu neublížil. Jaké má asi schopnosti, když ho jeho vlastní rodiče zavřeli a spoutali?

Už z popisu jeho postavy víme, že je elfem, který, když na někoho sáhne, vidí jeho smrt. Stalo se to například v elfím paláci, kde se jej Amberle dotkla. Bandon ve své vizi viděl Amberle v kaluži krve. Kromě toho se mu v prostřihu vize ukázal i pohled na Dagda Mora, který bude mít s její smrtí něco společného. Tohle však určitě není jediná Bandonova schopnost.

Ještě se však vrátíme na farmu, na které byl Bandon nalezen. Všude kolem farmy byla roztrhaná těla a dokonce jsme mohli vidět i pověšená těla Bandonových rodičů. Za tímto masakrem stojí démon Žnec, který nám bude poprvé představen v páté epizodě Reaper.

Kde to vlastně jsme?

Zajímavé je, jak si tvůrci pohráli s mapou Čtyřzemí, protože seriálová geografie nesedí s knižní geografií. Dobrý pohled na krajiny Čtyřzemí se nám naskytl ve chvíli, kdy Allanon vyndal mapu a ukazoval na ní druidskou jeskyni. Na této mapě lze krásně vidět velké Duhové jezero a dlouhou Stříbrnou řeku. V seriálu se v té době nacházeli někde kousek od Arborlonu, ale Allanonova mapa ukazuje, že jsou kousek od již zmiňované Stříbrné řeky. Stříbrná řeka se v knižní předloze však nachází daleko od Arborlonu.

Tyto nesrovnalosti však netřeba příliš rozebírat. Chtěli jsme tím jenom poukázat, že seriálová a knižní geografie není zcela stejná.

Rychlé postřehy

Vypadá to, že mezi tuláky a elfy probíhají/probíhaly nějaké velké spory. Už několikrát jsme mohli vidět, jak tuláci opovrhují elfy a elfové zase tuláky. Uvidíme, jak se tento spor ještě vyvine.

Na závěr si ještě připomene trosky ze starého světa, které jsme ve třetím díle mohli vidět. Když se Wil potápěl ve Stříbrné řece, tak narazil na kus nějaké stavby. Později na Bandonově farmě jsme si také mohli všimnou starého vraku auta.

Foto: MTV

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Postřehy z epizod Wilderun a Blood

Finální bitva mezi Shannarou a Černým mágem je u konce. Pojďte si přečíst menší rozbor posledních dvou dílů druhé série.

Reklama

Nejlepší epizody druhé série

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás