Californication
88/100 - 168×

Sledovat

Californication

Myslíte si, že být známým spisovatelem je jako splněný sen? Že divoký život je zároveň šťastný život? Že máte milující rodinu a přátele, kteří jsou s vámi v dobrém i ve zlém? Zamyslete se znovu s Davidem Duchovnym v hořkosladkém seriálu Californication.

USA | 2007 | Ukončeno
vysílání
7 sezón | Showtime | 28 minut
žánr
Drama, Komedie, Romantický
hrají
David Duchovny (Hank Moody), Natascha McElhone (Karen Van Der Beek), Madeline Zima (Mia Lewis)

Doporučujeme: seriál Akta X

Doporučujeme: seriál Akta X

Když se v roce 2007 americký herec David Duchovny poprvé vžil do role Hanka Moodyho pro seriál Californication, už tehdy byl v televizním světě dobře znám. O to víc se také ve svém novém projektu musel snažit, aby ze sebe setřásl devět let opilovávanou postavu agenta FBI Foxe Muldera z kultovního seriálu The X-Files – neboli Akta X.

1 0
6.1.2011

Na rozdíl ode dneška, kdy se nejrůznější televizní stanice snaží svým divákům nabídnout co nejvíc co možná nejnovějších pořadů, na začátku 90. byl seriál The X-Files pouze jedním z mála aktuálních hitů, které se přes oceán na české televizní obrazovky dostaly. Přitom se však bohužel nabízí trpká otázka, kolik lidí tento jedinečný seriál skutečně sledovalo?

Kultovní seriál Akta X s ještě kultovnějším českým dabingem Ladislava Cigánka a Jany Musilové zná dnes z až přehnaně pozdních vysílání televize Nova (a později i TV Prima) snad opravdu každý. Kdo přitom ale může říct, že seriál skutečně poctivě sledoval po celých sériích, a ne jen pouze po několika málo samostatných dílech? A přitom toho mají Akta X tolik co nabídnout. A ano – dokonce ještě i dnes.

Všechno to začalo 9. října 1993, kdy se tehdy teprve třiatřicetiletý David Duchovny poprvé spřáhl s o osm let mladší Gillian Anderson, aby spolu ztvárnili ikonické duo agentů FBI Mulder a Scully, které se od té doby pod záštitou jistých Akt X – sborníku záhadných a nevyřešených případů Úřadu pro vyšetřování – začalo potýkat jak s hrozbami z vesmíru, tak i s bubáky z temných pozemských lesů či spiklenci z řad státu.

Však také už ze samého úsvitu seriálu pocházejí obecně jedny z nejuznávanějších epizod, ve kterých si Akta X mezi zbytkem podobných televizních pořadů prosadily monopol na jedinečně atmosférické a strhující příběhy (vzpomeňme například na nevídaně sugestivní epizody Squeeze, Ice, Darkness Falls, The Host či Irresistible hned z prvních dvou sezón). Svým novátorským pojetím hlavních proudů v dramatické televizní produkci se navíc Akta X stávají předobrazem pro budoucí boom dramatických seriálů na počátku 21. století, na jejichž vrcholu stojí celosvětové hity jako Lost, Heroes a především Fringe, jenž se ke zdravé inspiraci The X-Files vůbec netají.

Postupem času si vedle nespočtu mrazivých či naopak velmi vtipných a hravých (ale občas prostě jen opravdu špatných) epizod začíná seriál navíc rozplétat i obsáhlou mytologii s těžištěm v konspiraci vlády Spojených států s mimozemskými kolonisty, kteří plánují (znovu)obsadit naši planetu.

(Myslíte si, že třeba Ztraceni nebo Hranice nemožného mají komplikovaný příběh? Pusťte si pár mytologických dílů Akt X. A radši si při tom dělejte poznámky.)

Jak léta plynou

Na seriálu Akta X je velice zajímavé, že podle mnoha diváků a skalních fanoušků jeho kvalita nestagnuje geometrickou řadou, sic celkový počet devíti sezón k tomu značně svádí, ale kvalitativní sinusoidou s nespornými úspěchy i pády si po celé své délce udržuje důstojnost až do poslední epizody. Největší divácký úspěch svého času hlásila série pátá z roku 1997, na kterou tentýž rok také navazuje rovněž velice úspěšný první celovečerní film. Za nejhorší série jsou naopak obecně považovány ty z šestého a sedmého roku vysílání, kdy kouzlo ústřední dvojice upadá a seriál se až příliš často uchyluje k sebeparodii (bylo by však nefér na druhou stranu nezmínit, že i odtud pochází několik epizod velmi kvalitních).

Po sedmé řadě také Duchovny ze seriálu „nakrátko“ odchází a věnuje se jiným projektům (filmy Evoluce či Hollywood, Hollywood). Gillian na dobu jeho nepřítomnosti proto dostává nového parťáka v podání Roberta Patricka a v jejich režii se dvě poslední řady seriálu, do kterých se proměnlivě vrací i Duchovny, těší opět velkému diváckému ohlasu, a to zejména za pomoci své nové politiky „návratu ke kořenům“.

V roce 2008, tedy šest let po ukončení seriálu (a kdy už Duchovny stačil zapustit kořeny v Californication) se Mulder a Scully podruhé vrátili na filmové plátno ve filmu Akta X: Chci uvěřit. Film ale nesklidil zdaleka tolik kladných ohlasů jako jeho předchůdce, a to především proto, že místo seriálové mytologie se zabýval vyšetřováním jednoho „rutinního“ případu, který se navíc zdaleka nemohl měřit s nemalým počtem epizod původního seriálu.

Režisér, scénárista a především duchovní otec Akt X Chris Carter však přesto momentálně připravuje plány na film třetí, který by navíc měl celou myšlenku seriálu posunout na zcela novou rovinu. Třetí hraný film ze světa The X-Files by se totiž měl točit okolo tíženého obsazení planety Země mimozemskými kolonisty, které bylo v úplně poslední epizodě seriálu stanoveno na datum 22. prosince 2012 (pěkná scenáristická klička na konec mayského kalendáře, kterých se během několika posledních let vymyslelo už mraky).

Povede se toto znovu-nastartování mytologie Akt X a stanou se tak jeho hlavní hrdinové stěžejními aktéry třeba (když už ne v obnovených řadách seriálu) hned v nové řadě filmů? Já v to tedy pevně doufám.

Fox Mulder versus Hank Moody

V dosavadním textu jsem se vám letmo pokoušel vyjmenovat nejrůznější kvality, kterými oplývá seriál Akta X jako takový. Co ale může nabídnout konkrétně divákům seriálu Californication?

Když se seriál Californication v roce 2007 začal vysílat, mnoho diváků i televizních kritiků si pochvalovalo, jak ze sebe David Duchovny dokázal dokonale setřást nálepku Foxe Muldera, kterou nosil na čele už od počátku 90. let. A porovnáme-li si hlavní charakterové rysy Foxe a Hanka, zjistíme, že si Duchovny na rozdílu obou postav dal záměrně hodně záležet.

(Ve flashbacku epizody In Utero ze druhé řady Californication si Duchovny zahrál Hanka v roce 1994. Avšak teprve první dvě série Akta X dochovají nefalšovaný záznam o tom, jak herec tehdy doopravdy vypadal.)

Naproti nepolepšitelnému záletníkovi a lamači dívčích srdcí totiž v Aktech X stojí samotářský nerd, který celý svůj život zasvěcuje křižáckému tažení ve jménu hledání ultimátní „Pravdy“. Dokonce i vztah s jeho partnerkou Danou Scully se vyvíjí velmi opatrně a pomalu a ke skutečné milenecké romanci se propracovává nejdříve skrze čistě platonické, zato však velmi silné přátelství, což je přesně opačný proces, než jakým si ženy získává Hank (vzpomeňme, že ze záletu na jednu noc se vztah mezi Hankem a Karen ke skutečnému partnerství přechýlil až když oba zjistili, že spolu čekají dítě), který jakoby se v Californication snažil za každou cenu dohnat to, o co bylo jeho mladší já z Akt X ochuzeno.

Společné rysy Hanka Moodyho a Foxe Muldera přesto najít můžeme, a to především ve značné inteligenci a osobitém smyslu pro humor obou postav (nemyslete si, Duchovny v Aktech X pálil hlášky od boku se stejnou kadencí jako v Californicaton, a to i bez sprostých slov).

Mulder vystudoval psychologii na Oxfordské univerzitě a po nastoupení k FBI se z něj stal jeden z největších expertů na psychologické profilování podezřelých, sic na úkor honění malých zelených mužíčků (i když jsou ve skutečnosti šedí) v nejtemnějším sklepení FBI, čímž si mezi kolegy dokonce vysloužil přezdívku „strašák Mulder“, tuto svou schopnost mohl uplatnit jen zřídka.

Abych se ale ještě vrátil k původní myšlence doporučení seriálu Akta X čtenářům tohoto webu – a logicky tedy i fanouškům Californication: Je pravda, že žánrově tyto dva seriály nemají absolutně nic společného a pokud se vám líbí jeden z nich, nevznikají tím žádné předpoklady k tomu, aby se vám líbil i druhý.

Pokud jste si však Duchovnyho v Californication oblíbili, možná se rozhodnete ze zvědavosti na pár epizod Akt X podívat (a možná jste to už dokonce udělali). Tak jako tak, pokud tento seriál z první ruky neznáte ale zaujal vás, určitě ho vyzkoušejte. Jistě vás minimálně překvapí, kolik toho ze své atmosféry neztratil ani po tolika letech a ani mezi takovou konkurencí soudobé televizní produkce.

A pokud jste celý článek svévolně dočetli až sem, první předpoklad k tomu, aby se vám tento seriál líbil, je na světě. :)

Pokud vás tedy Akta X zaujala, v žádném případě nezapomeňte navštívit server KultX.cz – český fanouškovský web, denně aktualizovaný i osm let po ukončení seriálu.

Thumbnail Play icon

Zdroj: Showtime

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Anketa

Co zatím říkáte na sedmou řadu?

59%
24%
6%
6%
2%
2%
189 hlasů

Reklama

Hlídejte si nás

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama