Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 312×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Brienne z Tarthu

Brienne z Tarthu

Velmi vysoká a silná žena rodu Tarthů. Svým zevnějškem připomíná muže, proto není mezi rytíři příliš oblíbená.

Sezóny 7
2012 - 2019

Brienne pochází z ostrova Tarth v Úzkém moři, kde se nachází její rod Tarth, který je silným vazalem rodu Baratheonů. Narodila se lordu Selwynovi a jeho jediným potomkem. Proto je Brienne jediným právoplatným dědicem svého rodu.

Už od mala byla oproti jiným ženám velmi vysoká a svalnatá. Jejím snem bylo stát se rytířem, proto se začala učit šermu, což z ní udělalo výbornou bojovnici. Kvůli těmto přednostem nevyrostla příliš do krásy, proto ji žádný jiný muž z významného rodu nechtěl mít za ženu.

Sama si říká Brienne z Tarthu, protože pochází z tohoto ostrova, a tak více uznává místo původu než rodové označení. Jiní ji ale říkají Služebná z Tarthu nebo provokativně Brienne Krásná jako narážka na její nepřitažlivý zevnějšek.

Brienne z Tarthu je…

  • dcerou Selwyna Tartha

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Poprvé se objevuje v táboře Renlyho Baratheona, když na soubojovém klání bojuje s Lorasem Tyrellem, kterého poráží. Za odměnu si vyžaduje post osobního strážce Renlyho. Renly její návrh přijímá, protože jen málokdy viděl Lorase poraženého.

Brienne je naprosto věrná svému novému pánovi, ale když dojde k jeho zabití neznámým černým stínem, tak je vina jeho smrti svedena na ni. Brienne pobije stráž, která se ji pokusí zabít a následně je silně zdrcena Renlyho smrtí. Catelyn Stark ji naštěstí přemluví, ať s ní uprchne z tábora, protože by pomstu jen těžko vykonávala, kdyby byla mrtvá. Mimo tábor v lese jí poté Brienne přísahá věrnost a spolu odchází do tábora Robba Starka.

Catelyn se rozhodne propustit Jaimeho Lannistera a navrátit ho do Králova přístaviště, aby mohli Lannisteři propustit její dvě dcery. Proto pověří Brienne, ať vezme Jaimeho a vydá ho Lannisterům v Králově přístavišti. Cestou si Jaime neustále utahuje z Brienne, protože mu přijde divné, aby byla žena rytířem.

Komplikace nastanou, když se vylodí u břehu, kde se nachází strom s oběšenými dívkami. Brienne se je rozhodne pohřbít, ale dojdou vojáci Starků a ptají se jich, kdo jsou. Brienne lže o tom, že přepravuje vězně, ale jeden z nich pozná, že se jedná o Jaimeho Lannistera. Proto je Brienne všechny zabije. Poté pokračuje v pohřbívání těl oběšených dívek.

třetí série (první část Bouře mečů)

Brienne vede Jaimeho do Králova přístaviště a cestou potkají kupce. Jaime jí říká, ať jej zabije, jinak o nich někomu řekne, ale Brienne ho nechává být. Cestou musí přejít přes most, kde si Jaime sedne a začne trucovat. Když jej Brienne zvedá, tak jí vezme meč a bojuje s ní. Brienne se ukáže jako velmi dobrá bojovnice a s přehledem Jaimeho porazí.

Když je boj u konce, tak přijedou vazalové rodu Boltonů v čele s Lockem. Kupec, kterého Brienne nechtěla zabít, prozradil Lockemu, kde se Jaime nachází a Locke si pro něj následně přijel. Locke zajme Jaimeho a také Brienne a cestuje s nimi na Harrenov, kde ho má předat Roose Boltonovi.

Cestou si chtějí vojáci trochu užít, a tak si vezmou Brienne k sobě. Jaimemu se ale podaří Lockeho usmlouvat a vojáci ji nechají být. Když je Jaimemu useknuta ruka, tak se Brienne o něj začne starat a podaří se jí ho alespoň trochu vzchopit. Následně dorážejí do Harrenova, kde jsou umyti, nasyceni a oblečeni.

Roose pouští Jaimeho do Králova přístaviště, ale Brienne ne, protože s ní má jiné plány. Předhodí ji do jámy, kde bojuje s medvědem, aby pobavil své vojáky. Jaime se nečekaně zjeví a zachrání Brienne. Spolu poté cestují do Králova přístaviště, čímž Brienne splní úkol, který jí zadala Catelyn.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Brienne se v zahradách Králova přístaviště baví s Margaery Tyrell o zabití Renlyho Baratheona. Poté jde za Jaimem, se kterým diskutuje o slibu, který slíbila Catelyn Stark.

Po královské svatbě se Brienne rozhodne najít Sansu, která utekla v den svatby pryč z města. Jaime jí dá na cestu meč Přísežník a nového panoše Podricka Paynea. Ten dělá po cestě více problémů, než by měl dělat, proto s ním není příliš spokojená. Časem si ho však oblíbí.

Brienne a Podrick se zastaví v hostinci, kde se baví s Horkým koláčem. Ten jim řekne, že znal Aryu Stark, a tak Brienne ví, že žije a že ji může zachránit.

Po další dlouhé cestě Brienne narazí na malou holčičku, která trénuje s mečem. Když se vedle ní zjeví Sandor Clegane, dojde Brienne, že je to Arya Stark. Brienne ji chce odvést, ale Sandor ani Arya nechtějí, proto se Brienne pustí se Sandorem do souboje. Po delším dechberoucím souboji ho Brienne shodí z útesu a začne pátrat po Arye, která se jí ztratila.

pátá série (Hostina pro vrány)

Brienne je zklamaná z toho, že nedokázala zachránit Aryu Stark, kterou měla na dosah ruky. Poda napadne jet na Černý hrad, kde by se mohla nacházet Sansa Stark, proto tam cestují. Cestou se zastaví v hostinci, kde se zrovna nachází Sansa a Petyr Baeliš. Brienne toho využije a osloví Sansu. Ta však na její řeči nedá a pošle ji pryč.

Brienne to však nevzdá a sleduje Petyrův kočár. Ten dojede do Moat Cailin a následně na Zimohrad. Brienne a Pod se utáboří kousek od hradu a Brienne začne připravovat plán záchrany. Přes služebné jí pošle vzkaz, kde píše Sanse, že má rozsvítit svíčku v jedné ze strážních věží. Díky tomu má Brienne poznat, že chce být zachráněna.

Brienne stále čeká a čeká, ale nic se neděje. Zanedlouho jí Pod oznámí, že Stannis Baratheon míří na Zimohrad. Brienne si uvědomí, jaká příležitost se jí nabízí, proto přestane hlídat svíčku a přesune se k bojišti. Když je boj u konce, tak je Stannis u stromu a drží si svou ránu. V tom k němu přijde Brienne a oznámí mu, že ho jde zabít za to, co udělal svému bratrovi Renlymu. Stannis jí řekne, ať vykoná svou pomstu a poté jen slyšíme seknutí mečem.

šestá série (Tanec s draky)

Brienne se vrací zpátky k Zimohradu a během toho narazí na Sansu a Theona Greyjoye, kteří od tam pravě uprchli. Brienne pobije všechny boltonské stráže, čímž je zachrání. Pak mluví se Sansou, která se jí začne omlouvat, že ji odmítla. Poté ji Sansa přijme do svých služeb.

Společně se vydají na Černý hrad, kde se nachází Sansin nevlastní bratr Jon Sníh. Nějakou dobu tu zůstanou a během toho se do Brienne zakouká divoký Tormund. Sansa brzy obdrží dopis od Petyra, a proto se s ním jde setkat. Sansa se na setkání dozví, že by mohla požádat svého strýce Bryndena Tullyho o armádu, a proto tam posílá Brienne a Poda.

Brienne, ač neochotně, vyráží do Řekotočí, kde se opět setkává s Jaimem. Ten jí po krátkém rozhovoru dovolí vstoupit do Řekotočí, i když to znamená to, že pokud proti sobě budou stát příště, tak spolu nebudou jednat jako přátelé. Po vstupu do Řekotočí se snaží Bryndena přemluvit ke spolupráci, ale nedaří se jí to. Hrad je brzy napaden lannisterskou armádou, a proto Brienne prchá po vodě pryč. Když odplouvá, tak se z dálky loučí s Jaimem.

sedmá série (Vichry zimy)

Brienne se vrátí na Zimohrad, kde informuje svou paní, jak to dopadlo v Řekotočí. Na Zimohradu zůstává i nadále, aby byla své paní po ruce. Kromě toho se věnuje Podovi, kterého zlepšuje v šermu, a je neustále obskakována Tormundem, který po ní touží. Po nějaké době se na Zimohradu objeví Arya, díky čemuž Brienne dodržela slib, který kdysi dala lady Catelyn. S Aryou si dokonce dá i cvičný souboj.

Sansa si ji po pár dnech přivolá k sobě a požádá ji, aby jejím jménem odcestovala do Králova přístaviště, kam byla pozvána na jednání v Dračím doupěti. Brienne sem skutečně dojede a je svědkem toho, jak mrtvola z oblasti za Zdí ožije. Následně se setká i s Jaimem, kterého požádá, ať svou sestru přemluví ke spolupráci.

osmá série (Sen o jaru)

Brienne se vrací na Zimohrad, kde je za pár dní souzen Jaime Lannister. Když to vypadá, že soud skončí v jeho neprospěch, tak se jej zastane Brienne, která prohlásí, že jde o dobrého muže. Sansa dá na její slova a rozhodne o tom, že se Jaime smí účastnit nadcházející bitvy. Následující chvíle tráví Brienne po boku Jaimeho, zatímco se připravuje na bitvu. Když mu večer poví o tom, že vždy chtěla být rytířkou, tak ten ji na ni pasuje.

Když přijde čas bitvy, tak Brienne pochopitelně stojí v přední linii. Během bitvy pobije spoustu mrtvých, ale když už to vypadá, že je s ní konec, protože mrtvých bylo velké množství, tak všichni zemřou, protože zrovna padne Noční král.

Po bitvě přijde pohřeb, a po něm hostina, na které se ji Tormund snaží okouzlit, ale nepodaří se mu to. Místo toho tráví čas s Tyrionem a Jaimem, ale když se Tyrion zmíní o tom, že je ještě panna, tak se Brienne odebere do svého pokoje, kam za ní přijde Jaime, který se s ní následně vyspí. Tato idylka však netrvá dlouho, Jaime se totiž rozhodne odjet na jih, aby zachránil svou sestru Cersei, na kterou se všichni chystají.

Po smrti Daenerys Targaryen a zvolení nového krále se Brienne přestěhuje do Králova přístaviště, kde působí jako velitelka Královské gardy. Společně s ní tu je i Podrick, který je taktéž členem Královské gardy.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Ujjawal

Absolutely! I've been following ostora tv for some time now, and their content perfectly aligns with the strong and noble character of Brienne Z Tarthu. Both represent unwavering determination and honor. Great choice to highlight this connection!

8.9.2023 | 8:58:46
wendol

Normální buchta a taky kus tvrďáka, trochu moc loajální jak jeliman.

11.12.2022 | 0:13:41
Tony-Z

Dávám průměrné hodnocení. Nechci hodnocení ani zvyšovat, ani snižovat. Postava mi přišla nijaká, bez zásadního přínosu (vzhledem k době strávené na obrazovce).

19.6.2019 | 0:02:42
Lady Adeline

Moje jedna z nejoblibenejsich postav ;-) Mela jsem rada jeji linku s Jaimem.Bohuzel osma serie ten jejich vztah naplnila a pak znicila ach jo :-(

1.6.2019 | 23:44:50
Terryle

Jedna z mých tří nej postav. :) Prostě dívky a ženské, co si v téhle sáze dělají, co chtějí, a vzpírají se pitomému jízdnímu řádu „první krámy, první hukačka, první porod a pak to sázej rok co rok, dokud nepojdeš“, jsou mi nejmilejší. Brienne je navíc JINÁ už od pohledu, netrápí se tím a jde si za svým. A je fér a drží kurs. Brienne klidně i na železnej trůn! :)

14.5.2019 | 9:39:02
luckametelkova

Moje nejoblíbenější a briliantní postava ztvárněna ještě briliantnější herečkou. Opravdový vzor pro všechny silné a nezávislé ženy. Drží se svých zásad, plní své sliby a je v boji lepší než většina mužů. Blonďaté stvoření s očima modřejšíma než safírové moře, omývající břehy Tarthu.

10.5.2019 | 22:05:39
Doctor Baelish

Asi nejtrapnější moralista ze všech

15.6.2018 | 19:40:51
qark

Strašná hnusná a blbá kráva neschopna nikoho ochranit i když se moc snažila, at už konečne zdechne…

17.4.2018 | 0:48:02
RobzzDaBitch

meh…

17.2.2018 | 1:03:40
fyffy2000

Super

4.2.2018 | 3:36:23

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama