Game of Thrones (Hra o trůny) Cersei Lannister

Cersei Lannister

Cersei Lannister

Proradná členka rodu Lannisterů, manželka krále Roberta Baratheona. Svou lidskost si udržuje jen díky svým dětem, které nadevše miluje.

Sezóny 7
2011 - 2017


Cersei Lannister je nejstarší dcerou Tywina Lannistera – jen o pár okamžiků starší než její bratr dvojče Jaime. Svým druhým bratrem Tyrionem Lannisterem pohrdá a nenávidí ho. Viní ho totiž ze smrti jejich matky Joanny Lannister, která zemřela při jeho porodu.

Svatba Cersei s králem Robertem Baratheonem byla svatbou spíše politickou, kterou kvůli vlivu jejího otce navrhl Jon Arryn. Přestože k sobě navzájem Robert s Cersei kdysi skutečně něco cítili, nyní jím Cersei pohrdá stejně tak, jako on jí. Cersei je krásná a ctižádostivá jako každý Lannister. Nejvíce si hýčká svého nejstaršího syna Joffreyho, kterého hodlá dosadit na Železný trůn a poskytnout tak rodu Lannisterů kompletní moc nad Sedmi královstvími.


Už od dětství se ve své rodině potýkala s problémy. Otec Tywin netrávil příliš času se svými dětmi, a tak si Cersei vytvořila opravdu pevný vztah se svým dvojčetem Jaimem, se kterým dokonce má tři děti: Joffreyho, Myrcellu a Tommena. Tyto děti jsou ale vydávány za potomky Roberta Baratheona, aby se nepřišlo na jejich incestní vztah.

Cersei Lannister je…

první série (Hra o trůny)

První, kdo přišel na incestní vztah mezi Cersei a Jaimem, byl Jon Arryn. Byl proto nebezpečný, a tak jej Lannisteři zabili. Následně Cersei po Jaimem chce, ať se po Jonu Arrynovi stane novým pobočníkem krále, ale Jaime to odmítá, protože je jejich tajemství opět v bezpečí. Proto se královna Cersei a celá královská delegace vydávají do Zimohradu, kam si Robert jede pro nového pobočníka, starého přítele Eddarda Starka.

Po přivítání následuje večer velká hostina, kde si Cersei zavolá Sansu Stark, budoucí manželku jejího syna Joffreyho, aby viděla, jaká je. Druhý den jdou všichni na lov, a tak Cersei a Jaime využijí situace a jdou souložit do jedné z věží Zimohradu. Tam je ale nachytá Brandon Stark, a tak jej Jaime shodí z věže dolů, aby neprozradil jejich tajemství.

Brandon ale nezemřel, je jen v hlubokém spánku, a tak se Cersei začne obávat, protože by mohl vše vyzradit. Král Robert poté odjíždí pryč ze Zimohradu s Nedem Starkem, a tak Cersei najme vraha, který tajně v noci Brandona dorazí. Ale i tohle selže, když jej zachrání jeho matka Catelyn Stark. Brandon se poté probouzí, ale nic si nepamatuje.

Cestou do Králova přístaviště si udělají přestávku. Zde je Joffrey pokousán zlovlkem Aryi Stark, a tak Cersei požaduje, ať je zlovlk zabit. Zlovlk Aryi je ale pryč, tak musí být utracen zlovlk Sansy. Po příjezdu do Králova přístaviště Cersei pečuje o Joffreyho a připravuje jej na jeho budoucí kralování.

Během pobytu v Králově přístavišti Eddard pokračuje v pátrání Jona Arryna. Je ale poraněn Jaimem, který se přišel mstít za svého uneseného bratra Tyriona. Eddard se druhý den ráno probouzí a vidí, jak u jeho postele je král a královna.

Eddard řekne Cersei, že poví Robertovi o jejím incestním poměru, a tak se Cersei začne strachovat. Zrovna byl ale Robert na lovu a tam byl smrtelně zraněn. Po příjezdu na hrad už říká jen svá poslední slova a předává Eddardovi trůn, dokud jeho syn nebude zletilý.

Během toho ale Cersei přebrala trůn a korunovala svého syna Joffreyho králem. I když jí dává Eddard podepsaný dopis od krále, tak jej ignoruje a zatýká Eddarda za zradu. Eddard se ale rozhodne uznat Joffreyho králem a při veřejném přiznání jej Joffrey popraví, i když s tím Cersei nesouhlasila. Tím vypuká válka mezi Lannistery a Starky.

druhá série (Střet králů)

Cersei přebírá hodnost královny regentky a vládne po boku svého syna Joffreyho. Tím pádem se musí účastnit zasedání Malé rady. Je ale velmi překvapena příchodem svého bratra Tyriona, který jí řekne, že je novým pobočníkem krále.

Cersei dále řeší důležité věci v Králově přístavišti: odmítá dopis Stannise Baratheona, ve kterém jí píše, že ví o incestním vztahu s jejím bratrem Jaimem, rozkazuje Petyru Baelišovi, aby konečně našel nezvěstnou Aryu Stark a odmítá mírové podmínky Robba Starka.

Tyrion se snaží zbavit dohledu Cersei, a tak vymyslí plán, aby zjistil, kdo jí donáší informace. Zjišťuje, že se jedná o velmistra Pycella, a tak jej zavírá do vězení. Cersei není nadšena rozhodnutím Tyriona, protože to byl její informátor. Také není nadšena tím, že chce Tyrion provdat její jedinou dceru Myrcellu do rodu Martellů.

Když je Jaime v zajetí Robba Starka, tak má Cersei za milence svého bratrance Lancela. Tyrion na to přijde a Lancela si získá na svou stranu, aby mu donášel informace o Cersei.

Cersei začíná čím dál více Tyriona nenávidět, protože se mu povedlo provdat její dceru Myrcellu. Za to se mu pomstí tím, že zajme Ros, o které si mylně myslí, že je jeho milenkou.

Následně se začne celé Královo přístaviště připravovat na boj se Stannisem. Cersei proto naplánovala výrobu divokého ohně, kterého se jim povedlo udělat několik tisíc. Obranu Králova přístaviště přebírá Tyrion spolu s Joffreym. Cersei není Tyrionovým rozhodnutím nadšena, protože si myslí, že chce Joffreyho zabít.

Všechny ženy jsou zavedeny do sklepení, protože se boje nebudou účastnit. Cersei začne pít víno a neustále se vybavuje se Sansou, které říká, že zde jsou v bezpečí, pravda je ale taková, že pokud dovnitř vstoupí jednotky Stannise Baratheona, stráže Cersei zabijí všechny ženy, aby nebyly znásilněny Stannisovými vojáky.

Zároveň měla Cersei připravený tajný plán. Najala si jednoho ze stráží, aby zabil Tyriona, což by vypadalo jako nešťastná náhoda. Tyrion ale pokus o útok přežil, a tak byl její plán zmařen.

třetí série (první část Bouře mečů)

Cersei se jde podívat na svého bratra Tyriona, protože jej několik týdnů neviděla. Tyrion se zotavuje ze svého zranění, které utržil během bitvy o Černovodu. Je překvapen příchodem Cersei a dostane strach. Cersei jej ale nejde zabít a opravdu se jen na něj přišla podívat.

Cersei zjišťuje, že rod Tyrellů je konkurenceschopný a to se jí nelíbí. Margaery Tyrell si začíná omotávat Joffreyho kolem prstu, což silně ovlivňuje pozici Cersei, která by tak už nebyla královnou regentkou.

Proto jde za svým otcem, který je novým pobočníkem krále, a žádá jej, aby se Tyrellů zbavil. Ten jí ale říká, že bez nich by nedokázali porazit Stannise, a že má jiné důležitější věci na práci, jako třeba záchranu jejího bratra Jaimeho.

Koná se další setkání Malé rady a tam Tywin oznámí, že pokrevně spojí rod Lannisterů s významnými rody. Tyrion si vezme Sansu a Cersei si má vzít Lorase Tyrella, což odmítá, ale Tywin už učinil své rozhodnutí.

První svatba se koná a Tyrion si bere Sansu. Na svatební hostině se snaží Loras nějak sblížit s Cersei, ale ta jej ihned odkopne. Zanedlouho dojde dopis o smrti Robba Starka, a tak je Joffrey velmi nadšen, že se zbavil svého nepřítele. Opět se ale pohádá s Tyrionem a tentokrát i s Tywinem, a tak jej Cersei musí uklidňovat.

Za několik dní se do Králova přístaviště vrátí Jaime a ihned si to zamíří na hrad za Cersei. Když jej uvidí, tak nevydá ani hlásku.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Cersei zařídí svému bratrovi Jaimemu novou ruku, která je pozlacená. Místo toho, aby byla ráda, že se Jaime vrátil, tak je na něj naštvaná, protože se vrátil moc pozdě. Druhý den ráno se na společné snídani dozví, že Šae je Tyrionovou milenkou.

Probíhají přípravy na královskou svatbu. Cersei stále není nadšená z toho, že si Margaery bere jejího syna Joffreyho. Na svatbě se stane svědkem usmrcení Joffreyho, který se napije z poháru a zemře na otravu. Cersei z toho obviní svého bratra Tyriona, který Joffreyho vždycky nesnášel.

Cersei je velmi špatná ze smrti svého syna, čehož využije Jaime a v samotné pohřební místnosti si to s Cersei rozdá. Během korunovace Tommena na krále se Cersei baví s Margaery, zda má stále zájem o to být královnou.

Probíhá soud Tyriona Lannistera, jehož průběh si Cersei velmi užívá, protože vše směřuje proti Tyrionovi. Výsledkem je boží soud, proto Cersei zařídí, že za ně bude bojovat Gregor Clegane. Ten za několik dní přijede do města a hned rozseká pár lidí.

Během božího soudu Gregor prohrává, ale nastane nečekaný zvrat, díky kterému Gregor porazí svého protivníka Oberyna Martella. Když její otec říká Tyrionovi, že je odsouzen ke smrti, tak je Cersei celá šťastná.

Cersei svému otci slíbila, že si vezme Lorase Tyrella, ale po božím soudu si jej opět nechce vzít. S otcem se hádá a nakonec mu ve zlobě řekne, že všechny její děti vznikly z incestního poměru s jejím bratrem, v což Tywin nikdy nevěřil. Po božím soudu je Gregor je velmi zraněn, proto jej dá na starost Qyburnovi.

pátá série (Hostina pro vrány)

Cersei je opět zdrcena. Nejprve její dcera Myrcella odplula do Dorne, poté zemřel její milovaný syn Joffrey a nyní se potýká se smrtí svého otce. Ihned za to viní Tyriona, který uprchl v noci, kdy byl Tywin zavražděn. Zároveň z otcovy smrti viní svého bratra Jaimeho, protože tuší, že Tyrionovi s útěkem pomohl.

Všichni se snaží s Cersei soucítit, ale ta nikoho neposlouchá. Čím dál víc ji deptá skutečnost, že se její syn Tommen zamiloval do Margaery, která si ho tak chce získat jenom pro sebe. Brzy Cersei obdrží dopis z Dorne, kde Martellové vyhrožují Lannisterům, že se jim pomstí za smrt Oberyna Martella tím, že zabijí Myrcellu.

Cersei samozřejmě nezapomněla vypsat odměnu na hlavu svého bratra Tyriona. Když jí ale každý nosí jiné hlavy, tak je zklamaná a předává je Qyburnovi na jeho experimenty. Ten ji průběžně informuje o stavu Gregora Cleganea.

Cersei má teď nad Malou radou plnou moc, proto pořádně zamíchá s jednotlivými funkcemi. Nejvíce problémů má s vojenským velitelem, kterým jmenovala svého strýce Kevana. Ten však není potěšen tím, že ho jmenovala ona, proto funkci odmítá. Zároveň Cersei řekl, že pokud ho král v této funkci bude skutečně chtít, tak ho musí jmenovat sám.

Tommen je čím dál více ovlivňován Margaery, proto si Cersei jde se svým synem promluvit, ale ten ji neposlouchá. Cersei se tak rozhodne k radikálnímu řešení. Zamíří do chudinských čtvrtí Králova přístaviště, kde vyhledá Nejvyššího vrabčáka. Cersei z něj udělá hlavu církve, aby tak dosáhla svržení konkurenčního rodu Tyrellů.

Nejvyšší vrabčák začne vykonávat to, co Cersei požaduje. Podaří se mu zavřít Lorase Tyrella do vězení a to za jeho homosexuální orientaci. Následně se mu podaří to stejné i s Margaery Tyrell. Když si však Cersei myslí, že se jí nic nemůže stát, tak ji Nejvyšší vrabčák překvapí. Obviní ji z incestního poměru, ale Cersei ví, že to nemá jak dokázat. Nejvyšší vrabčák však vytáhne své eso z rukávu v podobě Lancela Lannistera, který všechno potvrdí.

Cersei je zavřená v kobkách Králova přístaviště a po čase si uvědomí, že se musí ke všemu přiznat. Nejvyšší vrabčák je potěšen jejím doznáním, ale i tak nenechá Cersei odejít bez potrestání. Jeho přívrženci ji ostříhají na krátko a poté je Cersei nucena podstoupit cestu hanby, když musí projít celý městem zcela nahá.

Když dojde na konec cesty, tak je zdrcena. Ihned se o ni postará její věrný Qyburn, který jí oznámí, že byl Gregor Clegane úspěšně vzkříšen. Cersei je sice poražena, ale je připravena na odvetu.

šestá série (Tanec s draky)

Cersei se dozví, že do Králova přístaviště připlouvá loď, ve které je její bratr Jaime a dcera Myrcella. Po tolika hrůzách, které si prožila, je návrat jejího bratra a dcery první dobrou zprávou za poslední dobu. Ihned se proto vydává do přístavu, kde vidí Jaimeho. Jakmile ho vidí, tak si uvědomí, co se stalo. Její dcera podlehla jedu, který jí na rty dala Ellaria Písek.

S vědomím, že má teď už jedno jediné dítě, se její pozornost upře právě na Tommena. Ten však podléhá vlivu Nejvyššího vrabčáka, který si z něj dělá svou loutku. Tommen kvůli tomu, že chce vidět svou manželku, své matce ani nedovolí jít na pohřeb své dcery.

Cersei pomalu plánuje pomstu. Po jejím boku stojí Gregor Clegane a Qyburn, tedy její jediní věrní a oddaní služebníci. Cersei a Jaime se snaží dostat do Malé rady, kterou by mohli zmanipulovat k útoku na Vrabčáky. Kevan Lannister a Olenna Tyrell s nimi však nehodlají spolupracovat, a proto z každého setkání, na kterém se Jaime a Cersei nachází, odchází pryč.

Brzy má dojít k potrestání Margaery, a proto Cersei přemluví jak Kevana, tak i Olennu, aby stáli na její straně. Jaime se s Tyrelly domluví na společném postupu proti Vrabčákům. Vojsko rodu Tyrellů přijde do Králova přístaviště a namíří si to k místu, kde jsou Vrabčáci. Nepodaří se jim však uspět, protože na straně Nejvyššího vrabčáka je král Tommen, který vyhlásí vládu Koruny a víry v Sedm.

Cersein soud se blíží, a proto chce Jaime stát po boku své sestry. Cersei mu však řekne, že soud nedopadne nijak jinak než božím soudem, protože má na své straně Horu. Zároveň mu Cersei řekne, ať se vydá do Říčních krajin, kde má pro Korunu získat Řekotočí, které Freyové ztratili. Jaime neochotně opouští Královo přístaviště.

Tommen po čase oznámí, že se ruší rozsudek soubojem. Tím se Cerseiny plány značně komplikují. Ví, že Tommen už je v moci Nejvyššího vrabčáka, a proto se rozhodne k tomu, co nikdo nikdy nečekal. V den soudu, když jsou všichni v Baelorově septě, přiraví divoký oheň a nechá celé septum vyhodit do povětří. Tím zabije jak Nejvyššího vrabčáka, tak i Kevana Lannistera, Lancela Lannistera, Maceho Tyrella, Margaery Tyrell a spoustu dalších obyvatel.

U soudu se nenacházel Tommen, protože mu to Cersei, skrze Horu, nedovolila. Cersei však zjišťuje, že i Tommen zemřel, a to tak, že vyskočil z okna poté, co nedokázal překousnout smrt své manželky. Cersei je tedy bezdětná a království nemá panovníka. Vše lidské, co v ní bylo, umřelo. Zároveň se Cersei stala královnou Sedmi království právě ve chvíli, kdy se do města vrátil její bratr.

sedmá série (Vichry zimy)

Popis této série bude přidán až po konci sedmé řady.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
KaraSnowAllen

Bohyně, totální bohyně. Nikdy bych neřekla, že nějaké zákeřné svini budu tolik fandit, ale stalo se. Cersei má zajímavou osobnost a svým počinem v sedmé sérii docela i předčila mé očekávání, hodně lidí ji podcenilo. Fakt je, že tuhle postavu jsem měla vždycky v oblibě, ale poslední dobou si každou scénu s ní vychutnávám.

18.8.2017 | 13:56:04
Hed94

Výborná postava, fandím jí už skoro od začátku. Taková správná mrcha.

16.8.2017 | 11:18:15
Jarxes

Nenávidim jí, je to hrozná čubka… Vždycky když mluví, nejradši bych jí pořádně fláknul jak je jetá a namyšlená, diktátorka vymletá… Ale jako herečka a postava z hlediska děje, to se jí teda klaním takhle mě jen tak nějaká postava nesere :D

15.8.2017 | 23:22:56
MercedesKatty

Totální topka. Měla jsem ji ráda již od začátku a vzpomínám si, když jsem se poprvé dívala na poslední díl šesté série a očekávala jsem, že se jí Tyrelové zbaví. Byla jsem nadšená a dojatá, když nechala vybuchnout septum. Bylo to tak epické. Vůbec mi nepříjde krutá. Jenom se zbavuje svých nepřátel. Mám obavy z toho, že udělá nějakou hluopost s Euronem. Proč kývla na tu svatbu? Ach jo. Je škoda, že bude muset zemřít. Podle mě je určitě mnohem, mnohem lepší, než Dany. Spoiler. V osmé sérii se provdá za Eurona a pošle ho dobít zpět Pyke, které obsadil Theon a bude doufat, že se již nevrátí, a tak zaútočí na Dragonstone, kde porazí Danyiiny vojáky a ji zatkne.

15.8.2017 | 21:25:09
&Kyso

Dobrá postava. Game od thrones hra najlepšie so všetkých, aj keď Dany má tiež jasnú priamočiarú cestu. Konca sa ale dúfam nedožije. Aj keď je to skvelá postava.

15.8.2017 | 17:14:48
LANNIKILLER

postava nesympatická, ale suprově zahraná…

10.8.2017 | 11:07:02
Romanoid

Je to kráva, ale radši uvidím na trůnu ji, než Daenerys. Jinak suprově zahraná.

7.8.2017 | 1:25:21
Evala

To je ten problém se Cesrsei… v knize to byla „pouze“ nenávistná, krutá a dost neprozíravě jednající rozmazlená narcistka, jejíž jedinou dobrou vlastností byla mateřská láska, a i ta byla spojená s majetnictvím a dost pokřiveným pohledem na budoucnost svých dětí. Ale v seriálu působí mnohem schopněji a zatím mnohem méně šíleně. A Lena ji hraje prostě skvěle… i tak je to postava, které nefandím. Ovšem moc ráda se na scény s ní dívám.

6.8.2017 | 19:09:15
R0NNI3

Zahraná je vážně dobře, respekt pro Lenu. Ale nemám moc ráda její charakter. I když si u mě povýšila v 7. sérii. :)

2.8.2017 | 11:57:35
Crixus2204

Jak já tuhle couru nenávidím. Nicméně výborně zahraná i napsaná postava. Přesně proto ji však nemohu hodnotit příliš kladně.

28.7.2017 | 13:25:36

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás