Game of Thrones (Hra o trůny) Sandor Clegane

Sandor Clegane

Sandor Clegane

Výborný bojovník, který je od mládí zohaven velkou popáleninou na hlavě. Snaží se konat dobru, ale okolnosti mu to nedovolují. Přezdívaný Ohař, Pes či Jizva.

Sezóny 6
2011 - 2017


Sandor, přezdívaný Ohař či Pes, je zručný, brutální a mlčenlivý bojovník a strážce sloužící rodu Baratheonů. Jeho obličej je od mládí zohaven ošklivou jizvou, která mu na tvrdosti neubírá. Nikdy nezískal titul rytíře, protože tuto hodnost odmítá a to hlavně kvůli svatým slibům.

Jako malý vyrůstal se svým bratrem Gregorem Cleganem (přezdívaný Hora). Když bylo Sandorovi šest let, byl doma sám a u ohně si hrál s Gregorovou hračkou. Když se domů vrátil Gregor, tak nemohl připustit, že si s jeho hračkou hraje někdo jiný. Proto se rozhodl pro radikální způsob řešení: chytl Sandorovu hlavu a namáčkl ji do ohně. Kvůli jedné hračce si Sandor odnesl jizvu na velké části jeho hlavy, která mu pochopitelně zůstala.


Sandor Clegane je…

první série (Hra o trůny)

Sandor slouží rodu Baratheonů a je osobní stráží Joffreyho. Se Sandorem se poprvé setkáváme při jeho příjezdu do Zimohradu, kam plně vyzbrojen doprovází krále Roberta Baratheona. Když se Královská garda vrací do Králova přístaviště, zastaví se cestou v Hostinci na rozcestí. Zrovna když je Sansa Stark vyděšená ze sera Ilyna Payneho, tak tu poznává Sandora. Těsně před odjezdem stihne ještě Sandor zabít uprchlého řezníkova kluka, který údajně pošpinil Joffreyho jméno.

V Králově přístavišti se na turnaji na počest nového pobočníka krále Sandor ocitá po boku Joffreyho. Zde Petyr Baeliš Sanse vysvětluje, jak Sandor přišel ke své ohavné jizvě na tváři.

Při druhém klání jeho bratr Gregor nemůže strpět svou porážku od sera Lorase Tyrella, a tak se ho rozhodne zabít. Tomu ale na pomoc přistoupí Sandor, který jej zachrání od smrti. Když král Robert Baratheon zařve pro ukončení neplánované souboje, Sandor ihned poslechne a skloní se před králem, zatímco jeho bratr promáchne mečem a jeho vůle ke králi mu nedovolí pokračovat.

Když se Joffrey stává králem, Sandor mu přislibuje svou věrnost. Při přepadení zrádce Eddarda Starka vede místní Joffreyho bodyguardy. Při rozmluvě Sansy s Joffreym stojí Sandor opodál. Když pozná, co Sansa zamýšlí udělat, chytne ji za ruku a podá jí kapesník na utření krve ze rtů. I přes to, že poznal, co Sansa plánuje, tak to Joffreymu neřekl.

druhá série (Střet králů)

Při konání soubojového klání bojuje Ohař proti svému protivníkovi, kterého porazí. O několik dní později vypukne na náměstí vzpoura proti králi. Sandor okamžitě začíná chránit krále a snaží se jej odvést do bezpečí.

Při této situaci se jim Sansa vytratí z dohledu, protože ji přepadla banda kriminálníků. Na poslední chvíli přijde Sandor, který bandu pobije a tím Sansu zachrání. Při jejich dalším setkání mu Sansa děkuje za záchranu. Ten ji ujišťuje, že byl ve správnou dobu na správném místě a že kriminálníci s ní měli nekalé úmysly.

Během bitvy o Královo přístaviště je po boku Joffreyho, ale v průběhu bitvy je poslán do boje před branami. Sandor poslouchá a vyráží s několika muži před bránu. Zde ale nastává zlomový bod: jeden z nepřátelských vojáků běží k němu a hoří. To Sandora vystraší, ztuhne a musí jej zachránit až Bronn. Ihned se vrací zpět do města, kde oznamuje králi, že nemůže bojovat s tak málo muži proti takové přesile a vyžaduje si víno. Dále se už bitvy neúčastní.

Před koncem bitvy se potká opět se Sansou, které nabízí pomocnou ruku v podobě přesunutí se do Zimohradu. Sansa mu ale nevěří a tvrdí, že až Stannis Baratheon dobyje město, tak ji osvobodí. Na to Sandor reaguje, že Stannis nevyhraje a po jeho odchodu bude obklopena jen vrahy a kriminálníky, kteří ji jako on nebudou chránit.

třetí série (první část Bouře mečů)

Sandor je cestou z Králova přístaviště zajat Anguyem z Bratrstva bez praporců. Ten jej dovede do hospody za Thorosem z Myru, aby se pochlubil se svým úlovkem. Sandor ale spatří Aryu Stark, kterou doteď nikdo z Bratrstva nepoznal.

Sandor je doveden k Beriku Dondarrionovi. Když jej Arya obviní z vraždy, tak se Berik rozhodne pro vykonání božího soudu, ve kterém s ním bude bojovat. Sandorovi se podaří zabít Berika, ale následně je ohromen tím, že je živý.

Berik se rozhodne propustit Sandora, protože je bůh na jeho straně. Sandor se ale příliš nevzdálí a podaří se mu v noci chytit Aryu do zajetí. Arya jej nesnáší a snaží se ho všemožnými způsoby zabít. Nakonec se ale uklidní, protože jí Sandor řekne, že ji neveze zpátky do Králova přístaviště, ale na svatbu jejího strýce Edmura Tullyho, který si bere jednu z dcer Waldera Freye. Zde dostane peníze od její matky za to, že ji tam přiveze.

Už jsou blízko Dvojčat a Sandora napadne převléknout se za kupce. Proto jednoho přepadne a vydává se za něj. Na svatbu dojedou pozdě večer a to už se koná krveprolití. Nejsou vpuštěni dovnitř, ale když se Sandor ohlédne, tak je Arya pryč. Ta proklouzla kolem stráží a chce jít dovnitř. Sandor ale pozná, že se děje něco špatného, omráčí ji a ujíždí s ní pryč. Cestou si Arya všimne vojáků rodu Freyů a rozhodne se je zabít. Když to Sandor spatří, tak jí jde pomoct a je překvapen její zuřivostí.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Protože je Robb Stark mrtvý, Sandor se rozhodne Aryu dovést do Údolí, kde by mohl od Lysy Tully získat nějaké peníze jako výkupné. Cestou se zastaví v hospodě, kde se Sandorem začne bavit jeden z lannisterských vojáků. Nepohodnou se, proto se s nimi Sandor pustí do boje.

Sandor dojde s Aryou k farmě, kde je uvítá místní farmář. Jeden den u něj zůstanou, ale hned druhý den ho Sandor okrade a jde pryč, z čehož Arya není nadšená. Arya Sandora čím dál víc nenávidí, proto to zařadí do seznamu svých mrtvých. Když se druhého rána rozcvičuje s mečem, Sandor ji přistihne, čehož Arya využije a pokusí se ho probodnout. Sandor ale nosí těžké brnění, takže se jí to nepovede.

Ještě před Údolím naleznou vypálenou vesnici, kde je jeden přeživší, kterého společně dorazí. Následně dojdou do Údolí, kde se dozví, že Lysa Tully je už tři dny mrtvá.

Sandor jde s Aryou pryč, neví kam s ní má jít a v tom se u nich objeví Brienne z Tarthu. Když se dozví, že malá holčička je Arya Stark, vypukne mezi Sandorem a Brienne souboj. Je to vyrovnaný souboj, ale Brienne nakonec Sandora porazí tím, že jej shodí z útesu. Polomrtvý Sandor pak leží dole a přijde za ním Arya, která ho nechce dorazit, proto Sandor i nadále trpí bolestmi a jeho osud nám je neznámý.

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Sandor svým zraněním překvapivě nepodlehl. Náhodou na něj narazil Ray, který se o něj postaral. Sandor se tak konečně začal věnovat něčemu jinému než zabíjení. Společně s ostatními stavěl nové septum a jeho pomoc byla více než užitečná.

Ostatní lidé však tušili, co je Sandor skutečně zač. Věděl to i Ray a dal mu to najevo, Sandor to každopádně neřešil. Jednou, během toho, co Ray vyprávěl své životní příběhy, jejich tábor navštívili členové Bratrstva bez praporců. Ti se zajímali o to, jaké mají zásoby a co tu dělají. Poté odjeli pryč.

Sandor věděl, že jsou z Bratrstva, a řekl to Rayovi, který to však neřešil. Když k večeru šel Sandor nasekat dříví do lesa a vrátil se zpátky do tábora, tak našel celý tábor vyvražděný. Bylo mu jasné, kdo to udělal, a proto se vydal najít tábor Bratrstva. Brzy na ně narazil, a proto jejich menší skupinku vyvraždil. Když šel dále, tak se opět setkal s Berikem Dondarrionem a Throrosem z Myru. Nachytal je zrovna ve chvíli, kdy viseli Citroše, tedy svého vlastního člena, který přepadl Rayův tábor.

Berik dovolil Sandorovi, aby osobně oběsil Citroše. Poté se se Sandorem baví a přemluví ho k tomu, aby se k nim přidal.

sedmá série (Vichry zimy)

Popis této série bude přidán až po konci sedmé řady.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
hyena

ja ho tak zbooooooooooo­ooznujem :) moj hrdina nehrdina

7.9.2017 | 10:48:42
jirkammm

H: If he were here right now, what would you do? I'd tell him to shut the fuck up so I can get some sleep. Go on, get it over with, your list of doomed men. A: I'm almost done. Only one name left. H: Go on. A: The Hound. H: Thank you. prostě Stockholm

31.8.2017 | 12:03:11
ssttanndda1

Nesehrál extra důležitou roli ani v armádě a natož v politice, jeho linka je vždy tak nějak záhadným způsobem zábavná.

14.8.2017 | 5:15:15
DejvidHound

Meryn Trant? To bola top scena.

29.7.2017 | 20:26:57
Crixus2204

Neskutečné hlášky :D

28.7.2017 | 14:00:37
SansaStark

Nejlepší mužská postava!

16.7.2017 | 13:07:51
Trrrdlo

Komplexní postava, chytrý, realista, který to má v hlavě srovnané, umí udělat špatné věci, když k nim má důvod (rozkaz krále, prince), ale když jede na vlastní pěst, většinou volí vyhnout se konfliktům.Myslím, že jeho cílem je mít konečně od všech pokoj. :D

15.7.2017 | 14:25:57
widy.33

najlepší zo všetkých moj hrdina :D

5.7.2017 | 20:20:35
Stetka Matky Drakov

Len Pes vedel vy*ebat so systémom ale aj s kráľom … Fuck the king! Klasik :D

2.5.2017 | 23:52:00
BixB

Debata s Aryou o Forelovi byla snad tou nejvtipnější, co jsem v seriálu viděl. :D

15.9.2016 | 10:16:36

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomoz nám na trůn

První bitvu jsme vyhráli, teď je před námi závěrečný souboj.


Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás