Hunger Games Katniss Everdeen

Katniss Everdeen

Katniss Everdeen

Aréna smrti

Po smrti otce se Katniss stává živitelkou rodiny. Její otec ji často brával do lesů lovit, takže umí perfektně zacházet s lukem. Později při lovení naráží na Hurikána a stanou se z nich přátelé a chodí na lov spolu. V den, kdy se losují splátci do 74. Hladových her ji Hurikán nabízí, že utečou, Katniss to však odmítá. Oba jdou domů připravit se na losování. Začíná se losovat a za dívky je vybrána Primule Everdeen, Katnissina mladší sestra, která je v osudí jen jednou. Katniss se okamžitě hlásí jako náhrada, následně je k ní za chlapce vylosován Peeta Mellark.

Oba jsou odezeni do hlavního města, kde bude probíhat příprava na Hladové hry. Každého splátce se hned chopí tým vizážistů. Katniss dostává Cinnu, který z ní hned první večer udělá hvězdu – dívku v plamenech.


Probíhají přípravy na Hladové hry, během kterých se Peeta veřejně přizná k tomu, že Katniss miluje již od prvního dne, kdy ji viděl. Oba tak na sebe strhnou velkou pozornost lidí jako pár milenců, kterým osud nepřeje.

V aréně Katniss získá jeden batoh a uteče do lesa. Neví, co je s Peetou, ale brzy zjistí, že je ve skupince těch nejlepších, kteří se jí snaží dostat. Když tato skupinka Katniss najde, musí se ukrýt na stromě. Z protějšího stromu ji Routa ukáže, že na jejím stromu je hnízdo geneticky upravených včel, čehož Katniss využije k odehnání splátců, sama však dostane několik žihadel.

Katniss má bludy, ale získala luk Upadne do bezvědomí, z kterého se probudí za několik dní. Celou dobu se o ní starala Routa. Od které zjistí, že profíci shromáždili všechny zásoby u rohu hojnosti a Peeta je zraněn, ale žije. Společně vymyslí plán, jak připravit profíky o zásoby, poté však Routa umírá.

Pořadatelé mění pravidla soutěže a říkají, že vyhrát mohou dva splátci ze stejného kraje. Katniss se vydává najít Peetu. Najde ho zamaskovaného u řeky a ukryjí se v nedaleké jeskyni, kde se Katniss o Peetu stará. Později kvli němu riskuje život, aby získala léky na jeho uzdravení.

Když v aréně zůstanou jen oni dva, tvůrci vyhlásí, že vítěz může být jen jeden. Katniss však přijde s nápadem, že se zabijí, rozdělí mezi ní a Peetu jedovaté bobule, které se chystají spolknout. Tvůrci je však zastaví a prohlásí je oba za vítěze. Tím však proti sebe poštvou prezidenta Snowa.

Při návratu do dvanáctého kraje se Katniss Peetovi přizná, že na něj byla milá a líbala ho jen kvůli kamerám, aby od sponzorů dostali to, co potřebovali. Peeta je naštvaný, ale uzná, že tuhle hru s Katniss musí dohrát. V hloubi duše však Katniss ví, že k Peetovi opravdu něco cítí.

Vražedná pomsta

Katniss je zpátky ve 12. kraji, společně se svojí rodinou žije Vesnici vítězů. Ještě předtím, než odjede na Turné vítězů, spolu s Hurikánem je v lese na lovu. Než se rozloučí, Hurikán jí políbí, kdyby to třeba mělo být naposled.

Den před odjezdem ji poctí návštěvou prezident Snow. Připomíná jí, jak přelstila tvůrce minulých her a co tím způsobila. Její chování by mohlo vést k revoluci, což se prezidentovi moc nezamlouvá. Vyhrožuje jí zničením 12. kraje, jestliže nepřesvědčí kraje a především jeho samotného o lásce k Peetovi. Za vítězi přijede také Effie, Cinna a další, kteří je budou doprovázet během turné. Ze začátku jde všechno hladce, s Peetou se dokonce spřátelí. Effie jim připravuje proslovy, které mají uspokojit zájmy Kapitolu.

V 11. kraji Peeta pronese pár slov z kartičky, pak ale dodá co si opravdu myslí. Katniss se také přidá, se vzpomínkou na Routu, což v publiku vzbudí ohlas, jeden muž zapíská, udělá gesto jako projev díku Katniss a ostatní se přidají. Jeho to ale nakonec stálo život a dav byl rozehnán mírotvorci. V dalších krajích už raději předčítají připravené proslovy, lidé v krajích se přesto bouří, chtějí slyšet jejich názor.

Předtím, než dorazí do Kapitolu, Katniss přednese návrh svatby, aby prezidenta Snowa přesvědčili. V Kapitolu je čeká velký večírek, kde se seznámí s novým tvůrcem her, Plutarchem Heavensbeem. Ale ani zásnuby prezidenta nepřesvědčí, Katniss se stala symbolem revoluce, proto musí být odstraněna. Plutarch ho ujišťuje o tom, že ten čas už brzy nastane.

Po návratu domů, plánuje s Hurikánem utéct, jak plánovali před hrami. On s tím, ale nesouhlasí. Během jejich rozhovoru přijíždí do kraje mírotvorci nastolit pořádek. Hurikán se jim postaví, za což je zbičován. Katniss se společně s Peetou a Haymitchem postaví na jeho obranu – vítěze přece nemůžou zabít. Prezident Snow jako reakci na to vyhlašuje 75. Hladové hry, které jako 3. Čtvrtohry budou zvláštní. Splátci budou vybráni z vítězů.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Jiri007

Katniss je jednoznačně nejhezčí, nejodvaženější a nejlepší holka ve svém oboru, je pro mě jako ženská verze Harryho Pottera.

25.6.2018 | 17:45:48
VampKošilka

V knize byla kolikrát na odstřel, ale ve filmu jsem jí měla hodně ráda.

5.6.2016 | 15:44:58
TaLu

Úžasná herečka ! Ona oživila Katniss a podle mne se jí to velmi podařilo !

20.2.2016 | 22:54:28
Kimberlly

ale v knihe ju mám radšej! :)

6.5.2015 | 18:15:35
Petruse240

23.11.2014 | 10:50:30
SupernaturalAwkwardPLL

Skvělá postava a samozdřejmě i úžasná herečka… :)

22.8.2014 | 14:50:09

Síla Vzdoru 2.část

Hunger Games: Síla Vzdoru 2.část

Premiéra: 19. 11. 2015
Režie: Francis Lawrence
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Sam Claflin, Elizabeth Banks, Jennifer Lawrence, Stanley Tucci, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman, Jeffrey Wright, Jena Malone, Amanda Plummer
Stopáž: 135 minut

Ohodnoťte jednotlivé filmy:

Reklama

Síla Vzdoru část 1.

Thumbnail Play icon

Reklama

Plakáty

Plakáty

Hlídejte si nás