Peaky Blinders (Gangy z Birminghamu)
95/100 - 394×

Peaky Blinders(Gangy z Birminghamu)

Příběh opravdového gangu z Birminghamu, který své jméno získal podle žiletek, které si jeho členové zašíval do svých pokrývek hlav. Gang se během první světové války dostane do hledáčku britského inspektorka a irského konstábla, kteří se rozhodnou, že jejich kriminální činnost jednou provždy zastaví.

VB | 2016 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | BBC Two | 55 minut
žánr
Drama, Historický, Krimi
hrají
Cillian Murphy (Tommy Shelby), Sam Neill (Vrchní inspektor Chester Campbell), Annabelle Wallis (Grace Burgess), Joe Cole (John Shelby), Paul Anderson (Arthur Shelby), Charlie Creed-Miles (Billy Kimber), Sophie Rundle (Ada Thorne), Charlotte Riley (May Carleton), Helen McCrory (Polly Gray), Tom Hardy (Alfie Solomons), Finn Cole (Michael Gray), Natasha O'Keeffe (Lizzie Stark), Aimee-Ffion Edwards (Esme Shelby), Kate Phillips (Linda Shelby), Harry Kirton (Finn Shelby)

Kde se natáčel seriál Peaky Blinders?

Kde se natáčel seriál Peaky Blinders?

Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších lokací, kde oblíbený seriál vznikal. Možná se chystáte na dovolenou do Velké Británie. Jste-li oddanými fanoušky seriálu, můžete náš článek brát jako malou inspiraci k sestavení dovolenkového itineráře.

10 0
27.6.2019

Black Country Living Museum, Dudley

Dalo by se říct, že hlavním sídlem produkce seriálu Peaky Blinders je Black Country Living Museum v Dudley, natáčely se zde totiž všechny dosud odvysílané série včetně páté řady, která nás již brzy čeká. Jedná se v podstatě o muzeum renovovaných průmyslových budov, které otevřelo své brány veřejnosti roku 1978. Black Country Living Museum se rozprostírá ve městě Dudley, které leží asi 10 mil západně od Birminghamu. Na 26 akrech půdy, kde se dříve nacházel železniční nákladní dvůr nebo třeba uhelné doly, najdete přehlídku industriálních domů, obchodů a dalších budov. Většina z nich sem byla přemístěna z původních lokací a tvůrcům muzea se tak podařilo zachytit velký kus historie. Jelikož se muzeum v Dudley soustředí především na období 1850–1950, stalo se perfektním místem pro natáčení seriálu Peaky Blinders. Navíc se nachází nedaleko Birminghamu, což dodává gangsterce na autentičnosti. Pokud se do muzea vydáte, budete si moct prohlédnout, kde se natáčely scény ze sběrného dvora strýce Charlieho, kde Tommyho gang skladuje své nelegální zboží a odkud ho posílá po místních kanálech do zahraničí. Kromě toho se zde točily také scény, kde se Ada se svým snoubencem, a místní Dělnický institut posloužil jako Tommyho sklad obrněných vozidel.

Powis Street

Rodinné sídlo Shelbyových a základna pro gang Peaky Blinders se nachází na birminghamské Watery Lane. Ve skutečnosti ale jejich ústředí najdete v Liverpoolu, a to konkrétně v ulici známé jako Powis Street. Tato oblast se od 20. let 20. století příliš nezměnila a než zde tvůrci seriálu začali natáčet, byla dlouho zcela opuštěná.

Arley Hall, Cheshire

V roce 2015 se štáb na dva měsíce nastěhoval do sídla Arley Hall v Cheshire, které se stalo novým domovem Tommyho a jeho rodiny. V seriálu se toto místo nazývá Arrow House a nachází se někde mezi Birminghamem a Warwickem. Ve skutečnosti se však jedná o překrásný gotický dům rodu Ashbrooků, který pochází z 19. století. V interiéru se natáčely například scény z Tommyho nové jídelny, v seriálu ale můžete zahlédnout také tamní knihovnu a zahrady.

Port Sunlight, Wirral

Ačkoliv v seriálu bydlí Polly na místě zvaném Sutton Coldfield, které se nachází na okraji Birminghamu, ve skutečnosti byly záběry z jejího domu natočeny ve vesnici Port Sunlight nedaleko Liverpoolu. Po roce 1888 ji pro místní dělníky z továrny na mýdlo nechala postavit společnost Lever Brothers. V současné době zde najdete speciální muzeum, kde se návštěvníci mohou dozvědět víc o historii této unikátní vesničky.

Victoria Baths, Manchester

Jelikož se v Manchesteru mísí stará architektura s novějšími budovami, velké množství záběrů ze druhé série vznikalo právě tam. Pokud jste někdy přemýšleli, kde se natáčely scény z koňského trhu, tak musíte hledat právě v tomto metropolitním městě. Tvůrci Gangů z Birminghamu si pro některé lokace totiž vybrali místní Viktoriiny lázně. Budova známá jako Victoria Baths byla pro plavce otevřena roku 1906. Když ji ale na konci století městská rada zavřela, zůstala na nějaký čas zcela opuštěná. Jelikož lidé nechtěli, aby dále chátrala, v roce 2007 začal nákladný proces restaurace. Kromě toho, že dnes toto místo využívají filmoví tvůrci, budova příležitostně slouží také jako prostor pro konání svateb.

Keighley & Worth Valley Railway

Téměř pokaždé, když v nějaké scéně ze seriálu Peaky Blinders figurují vlaky, můžete si být jistí, že tyto záběry vznikly v Keighley & Worth Valley Railway. To samozřejmě platí také pro nezapomenutelné scény s Grace a inspektorem Campbellem. Ikonické nádraží, které bylo otevřeno roku 1862, se nachází v hrabství West Yorkshire. V současné době slouží jako turistická atrakce a vozí návštěvníky na trase mezi Keighley a Oxenhope.

St. George's Hall

Ve třetí sérii zavítají hlavní hrdinové Gangů z Birminghamu také do St. George´s Hall, která se nachází v centru Liverpoolu. Tato neoklasicistní budova v seriálu hostí přepychový večírek, odkud ovšem někteří bohužel neodejdou živí. Díky své jedinečnosti je St. George's Hall zapsaná na seznamu národního dědictví Anglie. Najdete zde například koncertní haly nebo soudní dvůr, kromě toho si však toto speciální místo můžete pronajmout také pro konání svatby nebo konferencí.

Le Mans Crescent

Zajímá vás, kde byste našli exteriéry jazzového klubu Eden, jehož vlastníkem je známý londýnský gangster Sabini? Filmaři si nad touto lokací lámali hlavu, nakonec ale zvolili nádherný půlměsíc budov s názvem Le Mans Crescent, který se nachází v anglickém Boltonu.

Formby Beach

Mezi nejpamátnější okamžiky čtvrté série se rozhodně zařadilo také závěrečné setkání mezi Tommym s Alfie Solomonsem. To proběhlo na pláži jménem Formy Beach, která se nachází nedaleko Liverpoolu.

Foto: Shutterstock

Pojedete se při své příští návštěvě na některé z míst podívat? Anebo už jste je navštívili? Dejte nám vědět v komentářích.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Zajímavosti

Kde se natáčel seriál Peaky Blinders?

Kde se natáčel seriál Peaky Blinders?

Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších lokací, kde oblíbený seriál vznikal. Možná se chystáte na dovolenou do Velké Británie. Jste-li oddanými fanoušky seriálu, můžete náš článek brát jako malou inspiraci k sestavení dovolenkového itineráře.

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama