Preacher (Kazatel)
82/100 - 100×

Preacher(Kazatel)

Preacher je příběhem o texaském kazateli Jessem Custerovi, který pomalu ztrácí svou víru až do té chvíle, kdy do něj vstoupí nadpřirozená bytost Genesis a propůjčí mu nadpřirozené schopnosti. Preacher pochází z dílny komiksového scénáristy Gartha Ennise a od roku 2016 ožívá na televizní stanici AMC, kde se ho ujali Seth Rogen, Evan Goldberg a Sam Catlin (Breaking Bad)

USA | 2016 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | AMC | 43 minut
žánr
Drama, Komiksový, Western
hrají
Dominic Cooper (Jesse Custer), Ruth Negga (Tulip O'Hare), Joseph Gilgun (Cassidy), Pip Torrens (Herr Starr), Graham McTavish (Svatý zabiják), Betty Buckley (Marie L'Angelle), Colin Cunningham (TC), Ian Colletti (Eugene "Prdelman" Root), W. Earl Brown (Hugo Root), Tom Brooke (Fiore), Lucy Griffiths (Emily Woodrow), Anatol Yusef (Deblanc)

Kazatel (#6): Válka na slunci

Kazatel (#6): Válka na slunci

Jesse vyráží do pouště si to jednou provždy rozdat s Herr Starrem a Grálem. V patách jsou mu Tulip, Cassidy a taky Svatý zabiják. Na opuštěném místě se strhne masakr, kterému podlehnou mnohé oběti. Herr Starr při tom zavzpomíná, jak se vlastně dostal ke Grálu.

28.6.2016

Základní údaje

Původní název: Preacher 6: War in the Sun
Autoři: Garth Ennis (scénář), Steve Dillon (kresba), Peter Snejbjerg (kresba),
Glenn Fabry (obálky)
Rok vydání: 1999
Rok vydání v ČR: 2010
Nakladatelství: BB/art
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 240

Shrnutí děje

Jesse veze Tulip a Cassidyho do Monument Valley v Arizoně, kde má dojít k souboji s Herr Starrem. Ten totiž nechal sledovat všechny indiánské rezervace, protože Jessemu poradil Seraf zadržený v Masadě, aby pátral ve své domovině po původních Američanech. Jesse mezitím shání halucinogenní látku z kaktusu peyote, která by mu měla pomoct spojit se s Genesis. Starr odjíždí na arizonskou vojenskou základu, které velí plukovník Holden, kterému má Grál namluvit, že přijel kvůli vojenskému cvičení a testování futuristických zbraní, které schválil prezident USA. A do údolí také míří Svatý zabiják…

Tulip vyčte Cassidymu, co se stalo s Xavierem a jak je do všeho zatáhl. Cassidy ji prosí o odpuštění a hlavně žadoní, aby nic neprozradila Jessemu. Starr si celý den nechává hromadit armádu a těžké stroje, což je Holdenovi proti srsti, ale musí ho poslouchat. Když si chce druhý den ráno v údolí vzít Jesse halucingoneny, rauš mu překazí Svatý zabiják. Oba už tuší, že je v okolí Starr a vydají se ho zabít.

Jesse ještě stihne zabijákovi říct, že ví o tom, že byl kdysi člověkem a dozvěděl se o Ratwateru a přestřelce na Llanu, kvůli které se včas nedostal domů. Mezitím jeho ženu a dítě zabil McReady a jeho kumpáni, které k nim domů poslal Bůh (odchýlil je na cestu bouřkou), aby zabijáka popostrčil tím správným směrem a stvořil z něj Svatého zabijáka. Když se to on sám dozví, sdělí Jessemu, že spolu mají od téhle chvíle vyrovnané účty a odejde. Jesse ho prosí, aby se k němu přidal a pomohl mu si vyřídit s Bohem účty.

To už ale armáda vyráží a začíná obrovský masakr. Tulip s Jessem a Cassidym posléze uprchnou, Holden chce zabít Starra za to, že jeho muži přišli o život. Dřív ho ale stihne vzít Holdenovi Featherstoneová. Oba pak utečou pryč, stejně jako je Jesse a ostatní, kteří unesou vládní letadlo. Nad údolím totiž létá bombardér, který vypustí atomovku na Svatého zabijáka (nic se mu ale nestane). Jesse kvůli nehodě na letadle vypadne ze stroje, drží ho za ruku jenom Cassidy, i když ji má vystrčenou na slunci. Jesse rozkáže božím hlasem upírovi, aby ho pustil a aby vyřídil Tulip, že ji miluje. Poté spadne na zem.

Starrův vrtulník kvůli výbuchu havaruje. V troskách ho najde trojice tří zdegenerovaných vesnických chlapů, kteří žijí v opuštěném dole, kde ho uvězní, přestože Starr utéct nemůže – přišel totiž o nohu, kterou mu Karl, Ernie a Cyrus snědli. Tulip se v bezpečí hotelu trápí s Cassidym, Featherstoneová se zase bojí o Starra, o kterém vůbec nic neví.

Jesse ale pád záhadně přežil, přestože si nepamatuje, jak je to možné. V poušti narazí na podivína, letce Johnnyho Lee Wombata, který žije sám v karavanu. Nějakou chvíli stráví v jeho společnosti, Starr mezitím zabije tři věznitele a uteče k Featherstoneová. Jesse je odhodlaný se opět vrátit k Tulip, na jedné benzinové stanici potká psa, kterého si vezme s sebou a pojmenuje ho Nervák.

Tulip se pokusí zavolat kamarádce Amy, když na to ale přijde Cassidy, okamžitě jí hovor zatrhne. Protože ji miluje, nechá ji pít a dopovat se prášky, aby zůstala v jeho blízkosti i moci. Amy nechá hovor vystopovat přes svou kamarádku v FBI a když jí volá Jesse, řekne mu, že Tulip je ve Phoenixu v jižní Arizoně. Tulip se tam zeptá Cassidyho, jestli mu Jesse něco před svou smrtí řekl. Cassidy jí zatají Jesseho slova. Dívku už má konečně v hrsti na své straně. A Jessemu zlomí srdce, když svou lásku konečně najde a zahlédne ji, jak se líbá v restauraci s Cassidym.

Na pozadí všech těchto událostí se z Prdelmana stává světová hvězda a ikona. Lidé z jeho muziky šílí a Gene Sergeant začne jeho publicitu zvyšovat vypouštěním vymyšlených fám o jeho soukromém životě. Prdelman začne být ze své kariéry nešťastný a i když je hvězdou každé televize a každého rádia.

Flashback

Herr Starr

Za druhé světové války se Herr Starr účastní přepadení letadla na letišti v Německu, kde nepřátelé drží rukojmí. Jeho schopností si všimnou i někteří velitelé a pohlaváři včetně Brendela Hauptmanna. I díky nim pomalu Starrova hvězda stoupá. V roce 1974 je z něj major a začíná se projevovat jeho nenávist vůči ženám, které rád sleduje v podrobné poloze (což je i jeho oblíbená poloha při sexu). Brendel Hauptmann nabídne Starrovi alternativu ve světě, v němž se už podle něj nemá kam dál posunout. A tak se Starr poprvé seznámí s Grálem.

O půl roku později, v roce 1975, odlétá Starr s Hauptmannem do Francie. Tam se dozví o blížícím se narození nového Mesiáše a o plánu, podle něhož v roce 2000 nechá Grál vybuchnout nad Bagdádem atomovou bombu a spustí tak armagedon a lidé se navzájem vyhladí, což bude znamenat příchod Království nebeského. Když totiž bude hrozit výbuch posledních jaderných hlavic a vyhlazení celého lidstva, představí Grál Mesiáše jako nového spasitele, který dokázal zázrak a hlavice zneškodnil.

V roce 1980 přijíždí Starr do Masady, kde se setkává s vojákem Marseillem, který se posléze stane jeho spojencem. Hauptmann mu ukáže klec s chýší, ve které žijí bratr se sestrou, retardovaní jedinci, kteří mají mít Kristovu krev a společně zplodí Mesiáše. Starr začíná mít o poslání Grálu pochybnosti.

O dva roky později, v roce 1982, se Starr setkává s praotcem D'Aroniquem. Ten mu začne vyprávět příběh o malém chlapci, který rád čas trávil sám a ostatní děti ho za to neměly rády. Jednou ho kluci začali týrat a skleněnými střepy mu pořezali tvář a oko, o které přišel. Mladý chlapec ale nikomu nic nenahlásil a postupně začal své trapitele zabíjet. Když si Starr vyslechne s velkým sebezapřením vlastních emocí tento příběh o něm samém, jmenuje ho praotec posvěceným popravčím. Starr stále hraje svou roli, ale ví, že jednou bude muset D'Aroniqua zabít.

Píše se rok 1983 a Starr se s Hauptmannem dostává na společenský večer plný nejmocnějších lidí světa, které si Grál musí hýčkat kvůli zajištění nukleárních zbraní. O rok později se narodí Mesiáš. Jeho rodiče zemřou. V roce 1990 se Starr svěří Hauptmannovi, že nevěří plánu Grálu a že největší konspirace v dějinách lidstva nemůže ležet na bedrech malého retardovaného kluka. Poví mu, že má v plánu Mesiáše i D'Aroniqua zabít. Hned poté zděšeného Hauptmanna zabije.

V roce 1994 získá Grál Serafa, otce Genesis, kterého Starr nechá tajně zavřít v Masadě, kde ho začnou vyslýchat a mučit. O rok později má Starr pod kontrolou veškerou zpravodajskou činnost Grálu. Ještě téhož roku se Starr dozví o tragédii v Annville a o kazateli Jessem Custerovi narozeném v roce 1978, který podle všeho dovede promlouvat hlasem Božím. V roce 1996 je Starr připravený ovládnout svět.

Hlavní postavy

Jesse Custer, Tulip O'Hare, Cassidy, Herr Starr, Prdelman, Svatý zabiják

Vedlejší postavy

Featherstoneová, Gene Sergeant, plukovník Holden, Johnny Lee Wombat

Nervák, John Wayne, Karl, Ernie a Cyrus, Marseille

Brendel Hauptmann, praotec D'Aronique, Mesiáš, Seraf

Sešity

  • #34 Once Upon A Time (War in the Sun Part 1) (Tenkrát na Západě)
  • #35 You And Me Against The World (War in the Sun Part 2) (Ty a já proti celému světu)
  • #36 Come And Get It (War in the Sun Part 3) (Pojď si pro to)
  • #37 The Shatterer of Worlds (War in the Sun Part 4) (Ničitel světů)
  • #38 Badlands (Pustiny)
  • #39 For All Mankind (Ve jménu celého lidstva)
  • #40 Arsefaced World (Z prdele svět)
  • plus One Man's World (Válka jednoho muže)

<<< PŘEDCHOZÍ DÍL | NÁSLEDUJÍCÍ DÍL >>>

Foto: Vertigo

Diskuze /1

ElektronickyOtisk

Můj nejoblíbenější díl celé série.

1.7.2016 | 9:16:59
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Komiksový kazatel

 

Narozeniny herců

Sledujte nás

Filtr seriálů
Reklama