24 (24 hodin) Tvůrci 24

Tvůrci 24

Tvůrci 24

Devět sérií, jeden film, dvacet cen Emmy a miliony fanoušků. Seriálový kult, jakým je 24, nevznikne jen tak sám od sebe. Kdo tedy stojí za jeho oponou a již od roku 2001 úspěšně tahá za všechny nitky?

0 0
11.7.2014

Joel Surnow

Tento americký scenárista s litevskými kořeny je jedním ze dvou duchovních otců seriálu 24. Jako televizní scenárista prorazil už v 80. letech psaním pro Miami Vice. Po podílení se na několika dalších seriálech se Surnow v roce 1997 stal jedním z tvůrců dnes už kultovního akčního seriálu La Femme Nikita, aby o čtyři roky později spolu s Robertem Cochranem vdechl život nejslavnějšímu seriálovému drsňákovi Jacku Bauerovi v seriálu 24. Za tento seriál, který brzy začal sklízet obrovský úspěch, Surnow s Cochranem posbírali mnoho ocenění včetně několika cen Emmy a Zlatých glóbů. Joel Surnow odešel od seriálu během jeho sedmé řady, načež se v roce 2007 stal tvůrcem komediálního seriálu The 1/2 Hour News Hour. Do té doby napsal scénáře k devětatřiceti epizodám seriálu 24.

Robert Cochran

Spolutvůrce 24 se svým kolegou Joelem Surnowem poprvé pracoval už na Brutální Nikitě a předtím psal například pro seriál JAG. Stejně jako Surnow, i Robert Cochran je tvůrcem a producentem seriálu 24, z nějž napsal či spolunapsal scénáře k téměř třiceti jeho epizodám. Zatímco Surnow pak odešel v průběhu sedmé řady, Cochran setrval během osmé jako odborný konzultant. Do role výkonného producenta a scenáristy se pak vrátil během řady deváté s podtitulem Live Another Day, u níž se podílel na scénářích ke čtyřem jejím epizodám. Vedle 24 stojí Cochran i za seriály Company Man a The Call.


(zleva Joel Surnow, Sean Callery, Jon Cassar a Kiefer Sutherland)

Jon Cassar

Režisér a výkonný producent seriálu 24 Jon Cassar, který i se zbylými tvůrci tohoto seriálu poprvé spojil síly už během Brutální Nikity, se ze všech režisérů seriálu 24 může chlubit největším počtem zrežírovaných epizod. Během první až sedmé řady Corchran režíroval celých 60 epizod (z celkového počtu 168) plus i film 24: Redemption. Po sedmé řadě se Cassar rozhodl opustit seriál a věnovat se jiným projektům, například seriálům Terra Nova, Continuum či filmovému westernu Forsaken v hlavních rolích s Kieferem Sutherlandem a jeho otcem Donaldem. Jon Cassar se poté vrátil k dvanáctidílné deváté řadě 24 a zrežíroval 6 jejích epizod.

Sean Callery

K seriálu 24 neodmyslitelně patří i jeho podmanivý hudební doprovod, za kterým stojí americký hudební skladatel Sean Callery. Než se Callery dostal k 24, skládal hudbu například – ano, hádáte správně – k seriálové Brutální Nikitě. Na jeho konrto rovněž patří soundtracky například k bondovské videohře Everything or Nothing nebo dramatickému seriálu stanice Showtime Homeland. K seriálu 24, k němuž Callery skládá veškerou hudbu, vydal do dnešního dne celkem tři soudtracky plus jeden filmový soundtrack k 24: Redemption a jeden herní k 24: The Game. Dále složil hudbu například k minisérii The Kennedys (kterou režíroval Jon Cassar) nebo desetidílné webové sérii The Confession s Kieferem Sutherlandem a Johnem Hurtem. Callery rovněž stojí i za doprovodnou hudbou k seriálu Elementary.

Diskuze /1

Dragon94

Je to v podstatě první seriál, který nebyl epizdický a jeho úspěch způsobil revoluci v seriálech. Jen díky tomu, že byl tenhle seriál úspěšný vznikly seriály jako Ztraceni, Útěk z vězení nebo Hrdinové. A pak se to dál rozrostlo.

14.7.2014 | 8:25:08
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Jak zakončit příběh Jacka Bauera?

Jaký byste Jacku Bauerovi přáli konec?

69%
13%
11%
7%
108 hlasů

Stav titulků

Epizoda S09E12: Day 9: 10:00 p.m. – 11:00 a.m.

cz100%
DOKONČENO

Reklama

Přehled sérií

Přehled sérií 24

Jaká je vaše nejoblíbenější řada seriálu 24?

44%
14%
10%
8%
8%
6%
6%
5%
80 hlasů

Nejoblíbenější postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny